Rozporządzenie wykonawcze 2019/661 zapewniające sprawne działanie elektronicznego rejestru kontyngentów na wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.112.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 lipca 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/661
z dnia 25 kwietnia 2019 r.
zapewniające sprawne działanie elektronicznego rejestru kontyngentów na wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 1 , w szczególności jego art. 17 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 17 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 przewiduje ustanowienie centralnego rejestru elektronicznego służącego zarządzaniu kontyngentami na wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów i celom sprawozdawczości, w tym zgłaszaniu wprowadzonych do obrotu urządzeń napełnionych wodorofluorowęglowodorami ("rejestr").

(2) W następstwie poprawki z Kigali do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową 2  od dnia 1 stycznia 2019 r. przywóz do Unii i wywóz z Unii hurtowych ilości wodorofluorowęglowodorów podlega systemowi licencji określonemu w art. 4B protokołu montrealskiego. Ważna rejestracja w rejestrze na mocy rozporządzenia (UE) nr 517/2014 przedsiębiorstwa działającego jako importer lub eksporter, w zależności od przypadku, jest uznawana za taką licencję.

(3) W celu zapewnienia sprawnego działania rejestru ważne jest określenie wymogów dla przedsiębiorstw podlegających obowiązkowej rejestracji. Należy między innymi ustanowić wymóg informowania o finansowym i prawnym statusie tych przedsiębiorstw. Takie informacje mogą być niezbędne w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia przydziału kontyngentów, zapobiegania zakłóceniom w przydziale kontyngentów oraz zapobiegania obchodzeniu i nadużywaniu wymogów prawnych.

(4) W wymogach związanych z rejestracją należy również uwzględnić różnice w sytuacji przedsiębiorstw, które wyznaczyły wyłącznego przedstawiciela zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 517/2014.

(5) Aby umożliwić skuteczne wdrożenie mechanizmu kontyngentów na wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów za pośrednictwem rejestru, ważne jest stworzenie zabezpieczeń, które pozwolą zagwarantować sprawiedliwy i zgodny z prawem przydział kontyngentów. Zadaniem rejestru jest ułatwienie skutecznego wdrożenia mechanizmu kontyngentów. Rejestr powinien być zatem zorganizowany i zarządzany w taki sposób, aby stanowił narzędzie zapobiegania obchodzeniu lub nadużywaniu wymogów dotyczących przydziału kontyngentów. W szczególności, jeżeli jeden beneficjent rzeczywisty rejestruje kilka przedsiębiorstw aby uzyskać większy przydział kontyngentu niż wynosi udział jednego przedsiębiorstwa w maksymalnej ilości wodorofluorowęglowodorów, którą można wprowadzić do obrotu w Unii zgodnie z art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, do celów przydziału kontyngentów określonego w art. 16 ust. 5 rozporządzenia przedsiębiorstwa zarejestrowane przez tego samego beneficjenta rzeczywistego należy uznać za jedno przedsiębiorstwo. Własność rzeczywista może należeć do podmiotu prawnego każdego rodzaju, w tym na przykład do małego lub średniego przedsiębiorstwa.

(6) Biorąc pod uwagę krajowe przepisy ustawowe i wykonawcze regulujące tworzenie i funkcjonowanie przedsiębiorstw, Komisja potrzebuje wsparcia ze strony państw członkowskich aby ocenić kompletność i dokładność informacji przedstawianych przez przedsiębiorstwa do celów rejestracji. Państwa członkowskie powinny zatem być zobowiązane do współpracy i wymiany informacji z Komisją, aby zapewnić sprawne działanie rejestru.

(7) Komisja jest zobowiązana do zapewnienia, aby dane osobowe przedłożone na podstawie art. 17 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 były przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 3 .

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 24 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 517/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia ogólne wymogi operacyjne dotyczące rejestracji w rejestrze ustanowionym na mocy art. 17 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 517/2014.

Artykuł  2

Definicje

"Beneficjent rzeczywisty" oznacza beneficjenta rzeczywistego zgodnie z definicją w art. 3 pkt 6 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 4 .

Artykuł  3

Informacje wymagane w celu rejestracji w rejestrze

1. 
W celu zarejestrowania w rejestrze przedsiębiorstwa mające siedzibę w Unii przekazują Komisji następujące informacje:
a)
nazwę i formę prawną przedsiębiorstwa w brzmieniu, w jakim pojawiają się one w odnośnych dokumentach urzędowych zgodnie z krajowymi przepisami i praktykami;
b)
pełny adres przedsiębiorstwa, w tym nazwę ulicy i numer budynku, kod pocztowy, nazwę miasta i kraju;
c)
numer telefonu przedsiębiorstwa, w tym międzynarodowy numer kierunkowy;
d)
numer VAT przedsiębiorcy;
e)
numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy (numer EORI), w stosownych przypadkach;
f)
imię i nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów, która spełnia warunki określone w ppkt (i) i (ii), oraz indywidualny adres elektroniczny używany przez tę osobę do celów zawodowych, posiadający, w miarę możliwości, wyraźny związek z przedsiębiorstwem:
(i)
osoba ta jest beneficjentem rzeczywistym przedsiębiorstwa lub jest zatrudniona przez przedsiębiorstwo;
(ii)
osoba ta jest upoważniona do wykonywania w imieniu przedsiębiorstwa wszystkich obowiązków i podejmowania wszystkich stosownych działań związanych z rejestrem w sposób prawnie wiążący dla przedsiębiorstwa;
g)
opis działalności gospodarczej przedsiębiorstwa;
h)
pisemne potwierdzenie zamiaru rejestracji przedsiębiorstwa w rejestrze, podpisane przez beneficjenta rzeczywistego lub pracownika przedsiębiorstwa, który jest uprawniony do składania prawnie wiążących oświadczeń w imieniu przedsiębiorstwa;
i)
dane rachunku bankowego przedsiębiorstwa potwierdzone dokumentem podpisanym przez przedstawiciela banku lub oryginalnym urzędowym wyciągiem bankowym pochodzącym z rachunku bankowego w Unii, który przedsiębiorstwo wykorzystuje w działalności gospodarczej i obejmuje okres ostatnich trzech miesięcy.
2. 
W celu zarejestrowania w rejestrze przedsiębiorstwa mające siedzibę poza Unią, które wyznaczyły wyłącznego przedstawiciela, o którym mowa w art. 16 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, przekazują Komisji następujące informacje:
a)
informacje wymienione w ust. 1 lit. a), b) i c), ale w odniesieniu do zarówno do przedsiębiorstwa, jak i wyłącznego przedstawiciela oraz - w przypadku informacji wymienionych w lit. a) - dołącza do nich odnośny dokument urzędowy, w którym zawsze podana jest nazwa i forma prawna przedsiębiorstwa, wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język angielski;
b) 5
 informacje wymienione w ust. 1 lit. d) oraz i), ale w odniesieniu do jedynego przedstawiciela, a nie przedsiębiorstwa;
c)
imię i nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów, która spełnia warunki określone w ppkt (i) i (ii) oraz indywidualny adres elektroniczny używany przez tę osobę do celów zawodowych, zawierający, w miarę możliwości, wyraźny związek z wyłącznym przedstawicielem:
(i)
osoba ta jest beneficjentem rzeczywistym wyłącznego przedstawiciela lub jest przez niego zatrudniona;
(ii)
osoba ta jest upoważniona przez przedsiębiorstwo i wyłącznego przedstawiciela do wykonywania w ich imieniu wszystkich obowiązków i podejmowania wszystkich stosownych działań związanych z rejestrem w sposób prawnie wiążący zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i wyłącznego przedstawiciela;
d)
adres elektroniczny wyłącznego przedstawiciela;
e)
opis działalności gospodarczej przedsiębiorstwa;
f)
pisemne potwierdzenie wymienione w ust. 1 lit. h), ale podpisane dodatkowo przez beneficjenta rzeczywistego lub pracownika wyłącznego przedstawiciela, który jest uprawniony do składania prawnie wiążących oświadczeń w imieniu wyłącznego przedstawiciela;
g) 6
 numer EORI przedsiębiorstwa, w stosownych przypadkach.
3. 
W powiadomieniu wydanym na mocy art. 16 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 517/2014 Komisja określi warunki kwalifikowalności do złożenia deklaracji na podstawie art. 16 ust. 2 lub 4 tego rozporządzenia w odniesieniu do danego roku, terminy składania deklaracji oraz składania wniosków o rejestrację w rejestrze.
4. 
Przedsiębiorstwa zarejestrowane przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia przedkładają informacje zgodnie z ust. 1 lub 2, w zależności od tego, który z nich ma zastosowanie, w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, o ile informacje te nie zostały wcześniej uwzględnione w rejestrze.
Artykuł  4

Dodatkowe informacje wymagane w celu rejestracji w rejestrze

1. 
Komisja może zwrócić się do przedsiębiorstwa o udzielenie informacji na temat tożsamości beneficjenta rzeczywistego lub beneficjentów rzeczywistych przedsiębiorstwa oraz, w stosownych przypadkach, wyłącznego przedstawiciela przedsiębiorstwa, w tym informacji na temat rodzaju własności rzeczywistej oraz rodzaju i poziomu kontroli, do których wykonywania taki beneficjent jest uprawniony.
2. 
Komisja może również, w przypadku gdy jest to uzasadnione po dokonaniu wstępnej oceny informacji przedstawionych zgodnie z art. 3 oraz, w stosownych przypadkach, z ust. 1 niniejszego artykułu, zażądać od przedsiębiorstwa przedstawienia następujących informacji:
a)
dodatkowych informacji lub dowodów potwierdzających dokładność i kompletność informacji przedstawionych zgodnie z art. 3 lub, w zależności od przypadku, z ust. 1 niniejszego artykułu;
b)
sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa z poprzedniego roku lub, jeżeli nie są dostępne, dowodu posiadania wystarczających środków finansowych na przyszłą działalność, w odniesieniu do której przedsiębiorstwo zamierza zarejestrować się w rejestrze;
c)
planu biznesowego przedsiębiorstwa uwzględniającego przyszłą działalność oraz przeglądu wcześniejszej działalności gospodarczej;
d)
dokumentu potwierdzającego strukturę kierowniczą przedsiębiorstwa;
e)
informacji dotyczących wszelkich powiązań (np. prawnych, gospodarczych lub podatkowych) z innymi przedsiębiorstwami lub beneficjentami rzeczywistymi innych przedsiębiorstw, które złożyły wniosek o rejestrację lub są już zarejestrowane w rejestrze.
3. 
W stosownych przypadkach Komisja może zażądać, aby do wszelkich dodatkowych informacji lub dowodów potwierdzających, o które - zgodnie z ust. 2 - zwraca się do przedsiębiorstw, które wyznaczyły wyłącznego przedstawiciela, załączać ich uwierzytelnione tłumaczenie na język angielski.
4. 
Przedsiębiorstwa przedstawiają wszelkie informacje lub dowody wymagane na mocy niniejszego artykułu w ciągu 10 dni roboczych od daty złożenia wniosku lub w terminie, na jaki Komisja może zgodzić się po rozpatrzeniu należycie uzasadnionego wniosku przedsiębiorstwa o przedłużenie terminu.
Artykuł  5

Obowiązek aktualizacji informacji

Przedsiębiorstwa zarejestrowane w rejestrze dbają o to, by informacje przedstawione przez nie lub w ich imieniu na podstawie niniejszego rozporządzenia były aktualizowane oraz dostarczają Komisji aktualne informacje, gdy tylko informacje te ulegną zmianie lub przestaną być kompletne bądź dokładne.

Artykuł  6

Odmowa, zawieszenie i anulowanie rejestracji

1. 
Komisja może odmówić zarejestrowania przedsiębiorstwa w rejestrze lub zawiesić rejestrację przedsiębiorstwa, jeżeli nie są przestrzegane wymogi niniejszego rozporządzenia dotyczące tego przedsiębiorstwa lub jeżeli jakiekolwiek informacje albo dowody przedstawione zgodnie z niniejszym rozporządzeniem przez przedsiębiorstwo lub w jego imieniu są niedokładne lub niekompletne. Przedsiębiorstwo, którego to dotyczy, oraz właściwy organ danego państwa członkowskiego są informowane za pośrednictwem rejestru o przyczynach odmowy lub zawieszenia rejestracji.
2. 
W przypadku gdy rejestracja przedsiębiorstwa została zawieszona na mocy ust. 1, Komisja cofa zawieszenie i przywraca rejestrację jeżeli wymogi niniejszego rozporządzenia dotyczące przedsiębiorstwa są znów przestrzegane lub, w stosownych przypadkach, informacje lub dowody przedstawione zgodnie z niniejszym rozporządzeniem przez przedsiębiorstwo lub w jego imieniu zaktualizowano, tak że są dokładne i kompletne.
3. 
Komisja anuluje rejestrację przedsiębiorstw w przypadkach, gdy umyślnie przekazano fałszywe informacje lub jeżeli dane przedsiębiorstwo, po zawieszeniu jego rejestracji, uporczywie nie dostarcza wymaganych informacji bądź nie aktualizuje informacji zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Przedsiębiorstwo, którego to dotyczy, oraz właściwy organ danego państwa członkowskiego są informowane za pośrednictwem rejestru o przyczynach zawieszenia rejestracji.
Artykuł  7

Przedsiębiorstwa o tym samym beneficjencie rzeczywistym lub beneficjentach rzeczywistych

1. 
Do celów przydziału kontyngentów na wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów zgodnie z art. 16 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 wszystkie przedsiębiorstwa o tym samym beneficjencie rzeczywistym lub beneficjentach rzeczywistych uznaje się za jednego deklarującego zgodnie z art. 16 ust. 2 i 4 rozporządzenia. Wspomnianym jednym deklarującym jest przedsiębiorstwo, które zostało zarejestrowane jako pierwsze lub, w stosownych przypadkach, inne zarejestrowane przedsiębiorstwo wskazane przez beneficjenta rzeczywistego. Do celów przeliczenia wartości odniesienia zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 wszystkie przedsiębiorstwa o tym samym beneficjencie rzeczywistym lub beneficjentach rzeczywistych uznaje się za jednego importera lub producenta. Wspomnianym jednym importerem lub producentem jest przedsiębiorstwo, które zostało zarejestrowane jako pierwsze lub, w stosownych przypadkach, inne zarejestrowane przedsiębiorstwo wskazane przez beneficjenta rzeczywistego.
2. 
W odniesieniu do przedsiębiorstw, w przypadku których ust. 1 stosuje się do dwóch okresów składania deklaracji, Komisja anuluje rejestrację przedsiębiorstw o tym samym beneficjencie rzeczywistym lub beneficjentach rzeczywistych, z wyjątkiem przedsiębiorstwa, które było zarejestrowane jako pierwsze lub, w stosownych przypadkach, innego zarejestrowanego przedsiębiorstwa wskazanego przez beneficjenta rzeczywistego, chyba że inne niewypełnione zobowiązania wymagają rejestracji w rejestrze zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 517/2014.
Artykuł  8

Wymiana informacji

Na żądanie państwa członkowskie współpracują i wymieniają informacje z Komisją, gdy jest to konieczne do oceny kompletności i dokładności informacji przedstawianych przez przedsiębiorstwa do celów rejestracji na mocy niniejszego rozporządzenia, w szczególności gdy informacje te dotyczą krajowych przepisów i praktyk.

Artykuł  9
1. 
Odnoszące się do przedsiębiorstwa dane osobowe przetwarzane w rejestrze mogą być przechowywane przez okres maksymalnie pięciu lat po anulowaniu rejestracji zgodnie z art. 6 ust. 3.
2. 
Komisja, przy użyciu środków technicznych, zapewnia usuwanie danych osobowych zgodnie z ust. 1.
Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 25 kwietnia 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 195.
2 Decyzja Rady (UE) 2017/1541 z dnia 17 lipca 2017 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, poprawki z Kigali do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (Dz.U. L 236 z 14.9.2017, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
4 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73).
5 Art. 3 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 980/2021 z dnia 17 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.216.133) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2021 r.
6 Art. 3 ust. 2 lit. g) dodana przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 980/2021 z dnia 17 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.216.133) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2021 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.