Decyzja 2007/491/WE w sprawie wytycznych dla państw członkowskich w dziedzinie polityki zatrudnienia

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.183.25

Akt jednorazowy
Wersja od: 13 lipca 2007 r.

DECYZJA RADY
z dnia 10 lipca 2007 r.
w sprawie wytycznych dla państw członkowskich w dziedzinie polityki zatrudnienia

(2007/491/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 lipca 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 128 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno- Społecznego(2),

po konsultacji z Komitetem Regionów,

uwzględniając opinię Komitetu Zatrudnienia(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W zreformowanej strategii lizbońskiej z 2005 r. nacisk położono na wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Jako zintegrowany pakiet przyjęto wytyczne w dziedzinie zatrudnienia, pochodzące z europejskiej strategii zatrudnienia zawartej w załączniku do decyzji Rady 2005/600/WE z dnia 12 lipca 2005 r. w sprawie wytycznych dla polityk zatrudnienia państw członkowskich(4), oraz ogólne wytyczne w dziedzinie polityki gospodarczej zawarte w zaleceniu Rady 2005/601/WE z dnia 12 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych wytycznych polityki gospodarczej państw członkowskich i Wspólnoty (2005-2008)(5); tym sposobem europejska strategia zatrudnienia stała się najważniejszym narzędziem realizacji celów z dziedziny zatrudnienia i rynku pracy wskazanych w strategii lizbońskiej.

(2) Unia powinna zmobilizować wszystkie odpowiednie zasoby krajowe i wspólnotowe - w tym te objęte polityką spójności - we wszystkich trzech aspektach strategii lizbońskiej (wymiarze gospodarczym, społecznym i wymiarze związanym ze środowiskiem naturalnym) w celu lepszego wykorzystania ich synergii w ogólnym kontekście zrównoważonego rozwoju.

(3) Pełnego przeglądu wytycznych w dziedzinie zatrudnienia oraz ogólnych wytycznych w dziedzinie polityki gospodarczej należy dokonywać jedynie co trzy lata, natomiast na etapie pośrednim do 2008 r. ich aktualizowanie należy ściśle ograniczyć, tak by zapewniona była stabilność niezbędna do ich skutecznego wdrażania.

(4) Analiza krajowych programów reform przygotowanych przez państwa członkowskie zawarta w rocznym sprawozdaniu Komisji z postępów prac oraz we wspólnym sprawozdaniu na temat zatrudnienia wykazała, że państwa członkowskie powinny w dalszym ciągu prowadzić wszelkie możliwe działania w następujących kluczowych obszarach:

- zachęcanie większej liczby osób do aktywności zawodowej oraz podtrzymywanie takiej aktywności, zwiększanie podaży siły roboczej oraz modernizacja systemów zabezpieczenia społecznego,

- zwiększanie zdolności dostosowawczej pracowników i możliwości dostosowawczych przedsiębiorstw, oraz

- zwiększanie inwestycji w kapitał ludzki dzięki lepszemu kształceniu i możliwościom doskonalenia umiejętności.

(5) Podczas posiedzenia w dniach 23-24 marca 2006 r. Rada Europejska zwróciła uwagę na centralną rolę polityki zatrudnienia w agendzie lizbońskiej oraz na konieczność zwiększenia możliwości zatrudnienia grup priorytetowych i uwzględniania przy tym cyklu życia człowieka. W związku z tym zatwierdziła ona Europejski pakt na rzecz równości płci, który powinien sprawić, że włączanie kwestii płci do polityk wspólnotowych będzie miało coraz większą wagę, oraz powinien stać się bodźcem do bardziej zdecydowanej poprawy perspektyw i szans kobiet.

(6) Usuwanie przeszkód utrudniających mobilność pracowników, przewidziane w traktatach, w tym również w traktatach o przystąpieniu, powinno usprawnić funkcjonowanie rynku wewnętrznego i zwiększyć jego potencjał w dziedzinie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

(7) Mając na uwadze zarówno analizę krajowych programów reform przeprowadzoną przez Komisję, jak i konkluzje Rady Europejskiej, obecnie należy skupić się na skutecznej i terminowej realizacji wytycznych, a szczególną uwagę należy poświęcić uzgodnionym celom ilościowym określonym w wytycznych na lata 2005-2008.

(8) Państwa członkowskie powinny uwzględniać wytyczne w dziedzinie zatrudnienia, kiedy będą planowały wykorzystanie funduszy wspólnotowych, zwłaszcza Europejskiego Funduszu Społecznego.

(9) Z uwagi na zintegrowany charakter pakietu wytycznych państwa członkowskie powinny w pełni realizować ogólne wytyczne w dziedzinie polityki gospodarczej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wytyczne dla państw członkowskich w dziedzinie polityki zatrudnienia, określone w załączniku do decyzji Rady 2005/600/WE, zostają utrzymane w 2007 r., a państwa członkowskie uwzględniają je w swojej polityce zatrudnienia.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 lipca 2007 r.

W imieniu Rady
F. TEIXEIRA DOS SANTOS
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 15 lutego 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Opinia z dnia 25 kwietnia 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Opinia z dnia 2 lutego 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. L 205 z 6.8.2005, str. 21.

(5) Dz.U. L 205 z 6.8.2005, str. 28.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.