Rozporządzenie 1201/2009 w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań w zakresie specyfikacji technicznych tematów i dotyczących ich podziałów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.329.29

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 grudnia 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1201/2009
z dnia 30 listopada 2009 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań w zakresie specyfikacji technicznych tematów i dotyczących ich podziałów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań(1), w szczególności jego art. 5 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dla zapewnienia porównywalności danych pochodzących ze spisów powszechnych ludności i mieszkań, a także w celu umożliwienia dokonywania rzetelnych przeglądów w skali całej Wspólnoty, tematy objęte spisami powszechnymi zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 763/2008 muszą być w ten sam sposób zdefiniowane i podlegać tym samym podziałom we wszystkich państwach członkowskich. Z tego względu w rozporządzeniu (WE) nr 763/2008 nałożono na Komisję Europejską wymóg przyjęcia specyfikacji technicznych w odniesieniu do tych tematów i dotyczących ich podziałów.

(2) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W niniejszym rozporządzeniu określono specyfikacje techniczne w zakresie tematów spisów powszechnych oraz dotyczących ich podziałów, wymagane na potrzeby wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 763/2008. Specyfikacje techniczne, które należy stosować do danych przesyłanych do Komisji Europejskiej w odniesieniu do roku referencyjnego 2011, są ujęte w wykazie w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2009 r.

W imieniu Komisji
Joaquín ALMUNIA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 14.

ZAŁĄCZNIK

Specyfikacje techniczne tematów spisów powszechnych i dotyczących ich podziałów

Specyfikacje techniczne są przedstawione w następujący sposób:

– Każdy temat nosi określony tytuł.

– Po tytule danego tematu mogą następować specyfikacje techniczne odnoszące się ogólnie do tego tematu.

– Następnie określony jest sposób i kategorie podziału w odniesieniu do tego tematu. Niektóre tematy podlegają podziałom na kilku różnych poziomach szczegółowości. W takim przypadku podział o największym poziomie szczegółowości oznaczony jest literą "H", podział o średnim poziomie szczegółowości - literą "M", a podział o najniższym poziomie szczegółowości - literą "L".

– Określone są grupy, do których odnoszą się podziały. Dla poszczególnych podziałów mogą być następnie określone dalsze specyfikacje techniczne.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia stosuje się również definicje określone w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 763/2008.

Temat: Miejsce zamieszkania

Stosując definicję terminu "miejsce zamieszkania", podaną w art. 2 lit. d) rozporządzenia (WE) nr 763/2008, państwa członkowskie traktują szczególne przypadki następująco:

a) Jeśli dana osoba mieszka regularnie w więcej niż jednym miejscu w ciągu roku, za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce, gdzie spędza ona większą część roku, niezależnie od tego, czy znajduje się ono gdzie indziej w tym samym kraju, czy za granicą. Jednak w przypadku osoby, która w ciągu tygodnia pracuje z dala od domu i powraca na weekend do domu, w którym zamieszkuje z rodziną, za miejsce zamieszkania uznaje się dom, w którym osoba zamieszkuje z rodziną, niezależnie od tego, czy jej miejsce pracy znajduje się gdzie indziej w tym samym kraju, czy za granicą.

b) W przypadku uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy w okresie trwania zajęć szkolnych przebywają z dala od domu, za miejsce zamieszkania uznaje się ich dom rodzinny, niezależnie od tego, czy naukę odbywają oni gdzie indziej w tym samym kraju, czy za granicą.

c) W przypadku studentów wyższych uczelni, którzy w okresie trwania zajęć przebywają z dala od domu, za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce ich pobytu w okresie trwania zajęć, niezależnie od tego, czy jest to instytucja (np. dom studencki), czy lokal prywatny, a także od tego, czy naukę odbywają oni gdzie indziej w tym samym kraju, czy za granicą. Na zasadzie wyjątku, jeśli miejsce odbywania nauki znajduje się w tym samym kraju, wówczas za miejsce zamieszkania można uznać dom rodzinny.

d) Instytucję uznaje się za miejsce zamieszkania wszystkich osób ją zamieszkujących, które w momencie przeprowadzania spisu zamieszkiwały lub prawdopodobnie będą zamieszkiwać w niej przez okres 12 miesięcy.

e) Do osób odbywających obowiązkową służbę wojskową oraz członków sił zbrojnych mieszkających w koszarach lub obozach wojskowych ma zastosowanie ogólna zasada dotycząca miejsca, w którym osoba zazwyczaj spędza czas przeznaczony na odpoczynek.

f) W przypadku osób bezdomnych lub pozbawionych dachu nad głową, koczowników, włóczęgów lub osób niemających stałego zamieszkania, za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce spisania.

g) W przypadku dziecka, które zamieszkuje naprzemiennie w dwóch miejscach (np. jeśli rodzice dziecka są rozwiedzeni), za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce, w którym dziecko spędza większość czasu. Jeśli dziecko spędza jednakową ilość czasu u każdego z rodziców, za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce, w którym dziecko znajduje się w dniu krytycznym spisu.

Na podstawie definicji miejsca zamieszkania, osoby zamieszkujące w miejscu spisywania, ale które w momencie przeprowadzania spisu są lub będą nieobecne w tym miejscu przez okres krótszy niż rok, są uznawane za czasowo nieobecne i wliczane do ludności ogółem. W odróżnieniu od opisanego przypadku, osoby, które mieszkają lub będą mieszkać poza miejscem spisywania przez jeden rok lub dłuższy okres, nie są uznawane za czasowo nieobecne i w związku z tym są wyłączane z ludności ogółem. Jest to niezależne od czasu trwania ewentualnych odwiedzin tych osób u rodziny.

Osoby spisane, lecz nie spełniające kryteriów pozwalających uznać miejsce spisania za ich miejsce zamieszkania, tj. osoby, które nie mieszkają lub nie będą mieszkać w miejscu spisania przez ciągły okres co najmniej 12 miesięcy, uznaje się za czasowo obecne i w związku z tym nie są one wliczane do ludności ogółem, zamieszkującej w danym miejscu.

Obszar geograficzny(1)GEO.N.GEO.L.GEO.M.GEO.H.
0.Ogółem (na terytorium danego państwa członkowskiego)0.0.0.0.
x.Wszystkie regiony NUTS 1 w danym państwie członkowskimx.x.x.
x.x.Wszystkie regiony NUTS 2 w danym państwie członkowskimx.x.x.x.x.x.
x.x.x.Wszystkie regiony NUTS 3 w danym państwie członkowskimx.x.x.x.x.x.
x.x.x.x.Wszystkie regiony LAU 2 w danym państwie członkowskimx.x.x.x.
(1) Kody "x.", "x.x." i "x.x.x." według klasyfikacji NUTS; kod "x.x.x.x." według klasyfikacji LAU, obowiązującej dla danego państwa członkowskiego w dniu 1 stycznia 2011 r. Oznaczenie "N" określa poziom podziału odpowiadający krajowi.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Obszar geograficzny" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób (miejsce zamieszkania). Mogą również być stosowane do podziału regionalnego wszelkich grup, do których nie odnosi się temat "Miejsce zamieszkania" ani temat "Lokalizacja miejsca pracy".

Na potrzeby podziału zmiennej "Obszar geograficzny" stosuje się obowiązujące w dniu 1 stycznia 2011 r. wersje klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) oraz klasyfikacji lokalnych jednostek administracyjnych (LAU).

Temat: Lokalizacja miejsca pracy

Lokalizacja miejsca pracy oznacza obszar geograficzny, w którym obecnie pracująca osoba wykonuje pracę.

W przypadku osób pracujących przeważnie w domu, miejscem pracy jest miejsce zamieszkania. Termin "praca" odnosi się do pracy wykonywanej w charakterze "osoby pracującej" zgodnie z jej definicją w temacie "Bieżąca aktywność ekonomiczna". Sformułowanie "osoby przeważnie pracujące w domu" oznacza osoby spędzające całość lub większą część czasu pracy w domu, a mniejszą część czasu pracy poza domem lub nie pracujące w ogóle poza domem.

Lokalizacja miejsca pracy(1)LPW.N.LPW.L.
0.Ogółem0.0.
1.Na terytorium danego państwa członkowskiego1.1.
1.x.Wszystkie regiony NUTS 1 w danym państwie członkowskim1.x.
1.x.x.Wszystkie regiony NUTS 2 w danym państwie członkowskim1.x.x.
2.Poza terytorium danego państwa członkowskiego2.2.
3.Nie dotyczy (nie pracuje)3.3.
(1) Kody "1.x." i "1.x.x." według klasyfikacji NUTS; obowiązującej dla danego państwa członkowskiego w dniu 1 stycznia 2011 r. Oznaczenie "N" określa poziom podziału odpowiadający krajowi.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Lokalizacja miejsca pracy" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Na potrzeby podziału w ramach tematu "Lokalizacja miejsca pracy" stosuje się obowiązującą w dniu 1 stycznia 2011 r. wersję klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS).

Temat: Miejscowość

Miejscowość definiuje się jako wyodrębnione skupisko ludności, stanowiące obszar określany przez ludność mieszkającą w sąsiadujących ze sobą lub przylegających do siebie budynkach. Budynki takie mogą:

a) tworzyć ciągły obszar zabudowany o wyraźnie rozpoznawalnym układzie ulic; lub

b) nie będąc częścią opisanego obszaru zabudowanego, stanowić skupisko budynków, do którego jednoznacznie przypisana jest uznawana lokalnie nazwa miejscowa; lub

c) nie spełniając żadnego z wymienionych dwóch kryteriów, stanowić grupę budynków, z których żaden nie jest oddalony od najbliższego budynku sąsiadującego o więcej niż 200 metrów.

Na potrzeby powyższej definicji nie uznaje się pewnych kategorii użytkowania terenu za przerwanie ciągłości obszaru zabudowanego. Kategorie te obejmują: budynki i obiekty przemysłowe i handlowe, parki publiczne, place zabaw i ogrody, boiska do piłki nożnej i inne obiekty sportowe, rzeki, nad którymi przerzucone są mosty, linie kolejowe, kanały, parkingi i inne obiekty infrastruktury transportowej, cmentarze.

Regiony LAU 2 zamieszkane przez mniej niż 2.000 osób mogą być uznane za jedną miejscowość.

Mieszkańców miejscowości definiuje się jako osoby mające miejsce zamieszkania w tej miejscowości.

Osobno stojący budynek przypisuje się do kategorii odpowiadającej liczbie osób mających miejsce zamieszkania w tym budynku.

Wielkość miejscowościLOC.
0.Ogółem0.
1.1.000.000 i więcej mieszkańców1.
2.500.000 - 999.999 mieszkańców2.
3.200.000 - 499.999 mieszkańców3.
4.100.000 - 199.999 mieszkańców4.
5.50.000 - 99.999 mieszkańców5.
6.20.000 - 49.999 mieszkańców6.
7.10.000 - 19.999 mieszkańców7.
8.5.000 - 9.999 mieszkańców8.
9.2.000 - 4.999 mieszkańców9.
10.1.000 - 1.999 mieszkańców10.
11.500 - 999 mieszkańców11.
12.200 - 499 mieszkańców12.
13.poniżej 200 mieszkańców13.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Wielkość miejscowości" służą do podziału wszelkich grup i podgrup jednostek, które można ująć w kategorii "Miejscowości", w tym wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Temat: Płeć

PłećSEX.
0.Ogółem0.
1.Mężczyźni1.
2.Kobiety2.

Kategorie podziału w ramach tematu "Płeć" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Temat: Wiek

Podaje się wiek osiągnięty (lata ukończone) w dniu referencyjnym.

WiekAGE.L.AGE.M.AGE.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.poniżej 15 lat1.1.1.
1.1.poniżej 5 lat1.1.1.1.
1.1.1

1.1.2.

1.1.3.

1.1.4.

1.1.5.

poniżej 1 roku

1 rok

2 lata

3 lata

4 lata

1.1.1

1.1.2.

1.1.3.

1.1.4.

1.1.5.

1.2.od 5 do 9 lat1.2.1.2.
1.2.1.

1.2.2.

1.2.3.

1.2.4.

1.2.5.

5 lat

6 lat

7 lat

8 lat

9 lat

1.2.1.

1.2.2.

1.2.3.

1.2.4.

1.2.5.

1.3.od 10 do 14 lat1.3.1.3.
1.3.1.

1.3.2.

1.3.3.

1.3.4.

1.3.5.

10 lat

11 lat

12 lat

13 lat

14 lat

1.3.1.

1.3.2.

1.3.3.

1.3.4.

1.3.5.

2.od 15 do 29 lat2.2.2.
2.1.od 15 do 19 lat2.1.2.1.
2.1.1.

2.1.2.

2.1.3.

2.1.4.

2.1.5.

15 lat

16 lat

17 lat

18 lat

19 lat

2.1.1.

2.1.2.

2.1.3.

2.1.4.

2.1.5.

2.2.od 20 do 24 lat2.2.2.2.
2.2.1.

2.2.2.

2.2.3.

2.2.4.

2.2.5.

20 lat

21 lat

22 lata

23 lata

24 lata

2.2.1.

2.2.2.

2.2.3.

2.2.4.

2.2.5.

2.3.od 25 do 29 lat2.3.2.3.
2.3.1.

2.3.2.

2.3.3.

2.3.4.

2.3.5.

25 lat

26 lat

27 lat

28 lat

29 lat

2.3.1.

2.3.2.

2.3.3.

2.3.4.

2.3.5.

3.od 30 do 49 lat3.3.3.
3.1.od 30 do 34 lat3.1.3.1.
3.1.1.

3.1.2.

3.1.3.

3.1.4.

3.1.5.

30 lat

31 lat

32 lata

33 lata

34 lata

3.1.1.

3.1.2.

3.1.3.

3.1.4.

3.1.5.

3.2.od 35 do 39 lat3.2.3.2.
3.2.1.

3.2.2.

3.2.3.

3.2.4.

3.2.5.

35 lat

36 lat

37 lat

38 lat

39 lat

3.2.1.

3.2.2.

3.2.3.

3.2.4.

3.2.5.

3.3.od 40 do 44 lat3.3.3.3.
3.3.1.40 lat3.3.1.
3.3.2.

3.3.3.

3.3.4.

3.3.5.

41 lat

42 lata

43 lata

44 lata

3.3.2.

3.3.3.

3.3.4.

3.3.5.

3.4.od 45 do 49 lat3.4.3.4.
3.4.1.

3.4.2.

3.4.3.

3.4.4.

3.4.5.

45 lat

46 lat

47 lat

48 lat

49 lat

3.4.1.

3.4.2.

3.4.3.

3.4.4.

3.4.5.

4.od 50 do 64 lat4.4.4.
4.1.od 50 do 54 lat4.1.4.1.
4.1.1.

4.1.2.

4.1.3.

4.1.4.

4.1.5.

50 lat

51 lat

52 lata

53 lata

54 lata

4.1.1.

4.1.2.

4.1.3.

4.1.4.

4.1.5.

4.2.od 55 do 59 lat4.2.4.2.
4.2.1.

4.2.2.

4.2.3.

4.2.4.

4.2.5.

55 lat

56 lat

57 lat

58 lat

59 lat

4.2.1.

4.2.2.

4.2.3.

4.2.4.

4.2.5.

4.3.od 60 do 64 lat4.3.4.3.
4.3.1.

4.3.2.

4.3.3.

4.3.4.

4.3.5.

60 lat

61 lat

62 lata

63 lata

64 lata

4.3.1.

4.3.2.

4.3.3.

4.3.4.

4.3.5.

5.od 65 do 84 lat5.5.5.
5.1.od 65 do 69 lat5.1.5.1.
5.1.1.

5.1.2.

5.1.3.

5.1.4.

5.1.5.

65 lat

66 lat

67 lat

68 lat

69 lat

5.1.1.

5.1.2.

5.1.3.

5.1.4.

5.1.5.

5.2.od 70 do 74 lat5.2.5.2.
5.2.1.

5.2.2.

5.2.3.

5.2.4.

5.2.5.

70 lat

71 lat

72 lata

73 lata

74 lata

5.2.1.

5.2.2.

5.2.3.

5.2.4.

5.2.5.

5.3.od 75 do 79 lat5.3.5.3.
5.3.1.

5.3.2.

75 lat

76 lat

5.3.1.

5.3.2.

5.3.3.

5.3.4.

5.3.5.

77 lat

78 lat

79 lat

5.3.3.

5.3.4.

5.3.5.

5.4.od 80 do 84 lat5.4.5.4.
5.4.1.

5.4.2.

5.4.3.

5.4.4.

5.4.5.

80 lat

81 lat

82 lata

83 lata

84 lata

5.4.1.

5.4.2.

5.4.3.

5.4.4.

5.4.5.

6.85 i więcej lat6.6.6.
6.1.od 85 do 89 lat6.1.6.1.
6.1.1.

6.1.2.

6.1.3.

6.1.4.

6.1.5.

85 lat

86 lat

87 lat

88 lat

89 lat

6.1.1.

6.1.2.

6.1.3.

6.1.4.

6.1.5.

6.2.od 90 do 94 lat6.2.6.2.
6.2.1.

6.2.2.

6.2.3.

6.2.4.

6.2.5.

90 lat

91 lat

92 lata

93 lata

94 lata

6.2.1.

6.2.2.

6.2.3.

6.2.4.

6.2.5.

6.3.od 95 do 99 lat6.3.6.3.
6.3.1.

6.3.2.

6.3.3.

6.3.4.

6.3.5.

95 lat

96 lat

97 lat

98 lat

99 lat

6.3.1.

6.3.2.

6.3.3.

6.3.4.

6.3.5.

6.4.100 i więcej lat6.4.6.4.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Wiek" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Temat: Stan cywilny prawny

Stan cywilny definiuje się jako prawny status danej osoby w zakresie stanu małżeńskiego lub partnerskiego w myśl prawa lub obyczajów danego kraju (status de iure).

Osoby klasyfikuje się w dniu referencyjnym, zgodnie z ostatnim uzyskanym prawnym stanem cywilnym.

Państwa członkowskie przekazują dane o zarejestrowanych związkach partnerskich, o ile ramy prawne obowiązujące w tych państwach przewidują związki partnerskie, które:

a) pociągają za sobą prawne obowiązki o charakterze małżeńskim między dwiema osobami,

b) nie stanowią małżeństwa oraz

c) wykluczają, w odniesieniu do osoby będącej w związku małżeńskim lub mającą zobowiązania prawne wynikające z obecnego związku partnerskiego tego rodzaju, przyjmowanie przez nią zobowiązań prawnych wynikających z kolejnego małżeństwa lub związku partnerskiego z inną osobą.

Stan cywilny prawnyLMS.
0.Ogółem0.
1.Osoba nigdy nie była w związku małżeńskim ani zarejestrowanym związku partnerskim1.
2.Osoba w związku małżeńskim2.
2.1.Związek małżeński z osobą przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.1.
2.2.Związek małżeński z osobą tej samej płci (nieobowiązkowo)2.2.
3.Osoba owdowiała, która nie zawarła następnie nowego związku małżeńskiego ani zarejestrowanego związku partnerskiego3.
4.Osoba rozwiedziona, która nie zawarła następnie nowego związku małżeńskiego ani zarejestrowanego związku partnerskiego4.
5.Osoba w zarejestrowanym związku partnerskim5.
5.1.Zarejestrowany związek partnerski z osobą przeciwnej płci (nieobowiązkowo)5.1.
5.2.Zarejestrowany związek partnerski z osobą tej samej płci (nieobowiązkowo)5.2.
6.Zarejestrowany związek partnerski zakończył się śmiercią partnera (osoba nie zawarła następnie nowego związku małżeńskiego ani zarejestrowanego związku partnerskiego)6.
7.Zarejestrowany związek partnerski został prawnie rozwiązany (osoba nie zawarła następnie nowego związku małżeńskiego ani zarejestrowanego związku partnerskiego)7.
8.Nieustalony8.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Stan cywilny prawny" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

W państwach członkowskich, których prawodawstwo przewiduje prawną separację małżonków, osoby w prawnej separacji klasyfikuje się w kategorii "Osoba w związku małżeńskim" (LMS.2.).

Temat: Bieżąca aktywność ekonomiczna

"Bieżąca aktywność ekonomiczna" to bieżący status danej osoby w zakresie aktywności zawodowej, ustalony w oparciu o okres referencyjny jednego tygodnia; może to być ustalony niedawny tydzień kalendarzowy, ostatni pełny tydzień bądź ostatnie siedem dni przed spisaniem.

"Ludność bieżąco aktywna zawodowo" obejmuje wszystkie osoby spełniające kryteria włączenia do grupy osób pracujących lub osób bezrobotnych.

Kategoria "Osoby pracujące" obejmuje wszystkie osoby w wieku co najmniej 15 lat, które w tygodniu referencyjnym:

a) przepracowały co najmniej jedną godzinę za wynagrodzeniem lub w zamian za korzyść pieniężną lub rzeczową; lub

b) były czasowo nieobecne w miejscu pracy, w którym już uprzednio pracowały i z którym zachowały formalny związek, bądź też w miejscu wykonywania swojej działalności o charakterze samozatrudnienia.

Pracowników czasowo nieobecnych w pracy uznaje się za osoby zatrudnione odpłatnie, o ile pozostają w formalnym związku ze swoim miejscem pracy. Możliwe powody tego rodzaju czasowej nieobecności są następujące:

a) choroba lub uraz;

b) wypoczynek;

c) strajk lub lokaut;

d) urlop szkoleniowy lub w celu kształcenia;

e) urlop macierzyński lub wychowawczy;

f) ograniczenie działalności gospodarczej;

g) czasowa dezorganizacja lub zawieszenie pracy z przyczyn takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne, awaria mechaniczna lub elektryczna bądź niedobór surowców lub paliw; lub

h) innego rodzaju czasowa nieobecność w ramach urlopu lub poza urlopem.

Formalny związek z miejscem pracy ustala się na podstawie jednego lub większej liczby następujących kryteriów:

a) ciągłe otrzymywanie wynagrodzenia w formie pensji; lub

b) zapewniony powrót do pracy po zakończeniu sytuacji wyjątkowej lub uzgodniona data powrotu; lub

c) zakończony okres nieobecności w pracy, który może, w uzasadnionych przypadkach, stanowić okres, za który pracownicy mogą otrzymywać świadczenia bez zobowiązania do przyjęcia innej pracy.

Osoby samozatrudnione (z wyjątkiem pracowników rodzinnych) uznaje się za "osoby pracujące", jeśli pracowały w tym charakterze w tygodniu referencyjnym bądź jeśli są czasowo nieobecne w pracy, ale ich działalność gospodarcza nadal funkcjonuje w tym okresie.

Pracowników rodzinnych uznaje się za "osoby pracujące", o ile pracowali w tym charakterze w tygodniu referencyjnym.

Kategoria "Bezrobotni" obejmuje wszystkie osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

a) pozostawały "bez pracy", czyli w tygodniu referencyjnym nie były zatrudnione ani samozatrudnione oraz

b) były "gotowe podjąć pracę", czyli w tygodniu referencyjnym i dwóch bezpośrednio następujących tygodniach były gotowe podjąć zatrudnienie lub samozatrudnienie; oraz

c) "poszukiwały pracy", czyli w ciągu czterech tygodni kończących się tygodniem referencyjnym podjęły konkretne działania w celu uzyskania zatrudnienia lub samozatrudnienia.

Kategoria "Osoby bieżąco bierne zawodowo" obejmuje osoby poniżej minimalnego wieku pozwalającego na podjęcie pracy w danym kraju.

Przy przypisywaniu danej osobie statusu zawodowego należy preferować kategorię "osoba pracująca" przed kategorią "bezrobotny", a kategorię "bezrobotny" przed kategorią "bierny zawodowo".

Bieżąca aktywność ekonomicznaCAS.L.CAS.H.
0.Ogółem0.0.
1.Osoby bieżąco aktywne zawodowo1.1.
1.1.Osoby pracujące1.1.1.1.
1.2.Bezrobotni1.2.1.2.
1.2.1.Bezrobotni, uprzednio pracujący1.2.1.
1.2.2.Bezrobotni, którzy nigdy nie pracowali1.2.2.
2.Osoby bieżąco bierne zawodowo2.2.
2.1.Osoby poniżej minimalnego wieku umożliwiającego podjęcie pracy2.1.
2.2.Emeryci, renciści i osoby uzyskujące dochody kapitałowe2.2.
2.3.Studenci i uczniowie (bierni zawodowo)2.3.
2.4.Osoby prowadzące dom i inne2.4.
2.4.1.Osoby prowadzące dom (nieobowiązkowo)2.4.1.
2.4.2.Inne (nieobowiązkowo)2.4.2.
3.Nieustalona3.3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Bieżąca aktywność ekonomiczna" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Przy przypisywaniu statusu aktywności ekonomicznej danej osobie bieżąco biernej zawodowo należy preferować kategorię "Osoby poniżej minimalnego wieku umożliwiającego podjęcie pracy" przed kategorią "Emeryci, renciści i osoby uzyskujące dochody kapitałowe", kategorię "Emeryci, renciści i osoby uzyskujące dochody kapitałowe" przed kategorią "Studenci i uczniowie (bierni zawodowo)", a kategorię "Studenci i uczniowie (bierni zawodowo)" przed kategorią "Osoby prowadzące dom i inne".

Kategoria "Studenci i uczniowie (bierni zawodowo)" (CAS.H.2.3.) obejmuje zatem uczniów szkół średnich i studentów wyższych uczelni, którzy:

– osiągnęli minimalny wiek umożliwiający podjęcie pracy oraz

– nie są aktywni zawodowo oraz

– nie uzyskują emerytury, renty ani dochodów kapitałowych.

Temat: Zawód

"Zawód" odnosi się do rodzaju wykonywanej pracy. "Rodzaj pracy" określany jest przez główne zadania i obowiązki w ramach pracy.

Przypisanie osoby do danej kategorii w ramach tematów "Zawód", "Rodzaj działalności zakładu pracy" i "Status zatrudnienia" odnosi się do tego samego miejsca pracy. Osoby pracujące w więcej niż jednym miejscu pracy przypisuje się do danego zawodu na podstawie głównego miejsca pracy, które określa się według:

(1) czasu spędzanego w danym miejscu pracy, lub jeśli jest on niemożliwy do ustalenia,

(2) uzyskiwanego dochodu.

ZawódOCC.
0.Ogółem0.
1.Kierownicy1.
2.Specjaliści2.
3.Technicy i inny średni personel3.
4.Pracownicy biurowi4.
5.Pracownicy usług i sprzedawcy5.
6.Wykwalifikowani rolnicy, robotnicy leśni i rybacy6.
7.Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy7.
8.Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń8.
9.Pracownicy przy pracach prostych9.
10.Siły zbrojne10.
11.Nieustalony11.
12.Nie dotyczy12.

Kategorie podziału w ramach tematu "Zawód" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób. Osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

– w tygodniu referencyjnym były osobami pracującymi lub

– w tygodniu referencyjnym były bezrobotne, ale kiedykolwiek pracowały,

klasyfikuje się tylko w jednej kategorii od OCC.1. do OCC.11. zgodnie z zawodem wykonywanym w ramach ostatniego zatrudnienia. Kategorie od OCC.1. do OCC.10. w ramach podziału tematu "Zawód" odpowiadają 10 głównym grupom klasyfikacji ISCO-08 (COM).

Jeśli określenia kategorii w klasyfikacji ISCO (COM) obowiązującej w dniu 1 stycznia 2011 r. są odmienne od wymienionych w kategoriach od OCC.1. do OCC.10., wówczas stosuje się określenia z klasyfikacji ISCO (COM) obowiązującej w dniu 1 stycznia 2011 r.

Osoby w wieku poniżej 15 lat, a także osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

– nie były aktywne zawodowo w tygodniu referencyjnym lub

– są bezrobotne i nigdy dotychczas nie pracowały, klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (OCC.12.).

Temat: Rodzaj działalności zakładu pracy

"Rodzaj działalności zakładu pracy" odnosi się do rodzaju (branży) produkcji lub działalności zakładu lub podobnej jednostki, w której odbywa się praca danej osoby bieżąco aktywnej zawodowo. W przypadku osób zatrudnionych przez jedno przedsiębiorstwo, ale faktycznie pracujących w innym ("pracownicy tymczasowi", "pracownicy oddelegowani"), podaje się rodzaj działalności tego zakładu lub tej podobnej jednostki, w której faktycznie osoby te wykonują pracę.

Przypisanie osoby do danej kategorii w ramach tematów "Zawód", "Rodzaj działalności zakładu pracy" i "Status zatrudnienia" odnosi się do tego samego miejsca pracy. Osoby pracujące w więcej niż jednym miejscu pracy przypisuje się do danego rodzaju działalności zakładu pracy na podstawie głównego miejsca pracy, które określa się według:

– czasu spędzanego w danym miejscu pracy, lub jeśli jest on niemożliwy do ustalenia,

– uzyskiwanego dochodu.

Rodzaj działalności zakładu pracyIND.L.IND.H.
0.Ogółem0.0.
1.Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo1.1.
2.Przetwórstwo przemysłowe, górnictwo i wydobywanie oraz pozostała działalność przemysłowa2.2.
2.1.Górnictwo i wydobywanie2.1.
2.2.Przetwórstwo przemysłowe2.2.
2.3.Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i powietrze do układów klimatyzacyjnych2.3.
2.4.Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją2.4.
3.Budownictwo3.3.
4.Handel hurtowy i detaliczny; transport i gospodarka magazynowa; działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi4.4.
4.1.Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych i motocykli4.1.
4.2.Transport i gospodarka magazynowa4.2.
4.3.Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi4.3.
5.Informacja i komunikacja5.5.
6.Działalność finansowa i ubezpieczeniowa6.6.
7.Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości7.7.
8.Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca8.8.
8.1.Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna8.1.
8.2.Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca8.2.
9.Administracja publiczna i obrona narodowa; edukacja; opieka zdrowotna i pomoc społeczna9.9.
9.1.Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne9.1.
9.2.Edukacja9.2.
9.3.Opieka zdrowotna i pomoc społeczna9.3.
10.Inne usługi10.10.
10.1.Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją10.1.
10.2.Pozostała działalność usługowa,10.2.
10.3.Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby10.3.
10.4.Organizacje i zespoły eksterytorialne10.4.
11.Nieustalony11.11.
12.Nie dotyczy12.12.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Rodzaj działalności zakładu pracy" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

– w tygodniu referencyjnym były osobami pracującymi lub

– w tygodniu referencyjnym były bezrobotne, ale kiedykolwiek pracowały,

klasyfikuje się odpowiednio w kategorii od IND.L.1. do IND.L.10. oraz od IND.H.1. do IND.H.10.4. zgodnie z branżą, w której pracowały one w ramach ostatniego zatrudnienia. Kategorie od IND.H.1. do IND.H.10.4., w ramach podziału tematu "Rodzaj działalności zakładu pracy", odpowiadają 21 sekcjom klasyfikacji NACE Rev. 2 i odpowiednim grupom sekcji.

Jeśli określenia sekcji w klasyfikacji NACE obowiązującej w dniu 1 stycznia 2011 r. są odmienne od wymienionych jako kategorie podziału tematu "Rodzaj działalności zakładu pracy", wówczas stosuje się określenia z klasyfikacji NACE obowiązującej w dniu 1 stycznia 2011 r.

Osoby w wieku poniżej 15 lat, a także osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

– nie były aktywne zawodowo w tygodniu referencyjnym lub

– są bezrobotne i nigdy dotychczas nie pracowały, klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (IND.L.12., IND.H.12.).

Temat: Status zatrudnienia

"Pracownik najemny" to osoba wykonująca pracę w ramach "odpłatnego zatrudnienia", czyli na podstawie wyraźnej lub dorozumianej umowy o pracę, w myśl której osoba ta otrzymuje podstawowe wynagrodzenie w wysokości niezależnej od przychodów jednostki, w której pracuje (jednostką tą może być przedsiębiorstwo, instytucja nienastawiona na zysk, organ rządowy lub gospodarstwo domowe). Osoby "zatrudnione odpłatnie" przeważnie otrzymują wynagrodzenie w formie pensji, jednak mogą również być wynagradzane w formie prowizji od sprzedaży, wynagrodzenia akordowego, premii lub wynagrodzenia rzeczowego w postaci np. żywności, zakwaterowania lub szkoleń. Część lub całość narzędzi, wyposażenia, systemów informatycznych lub lokali używanych przez daną osobę może być własnością innych osób; osoba może pracować pod bezpośrednim nadzorem właściciela lub osób przez niego zatrudnionych bądź zgodnie ze ścisłymi wytycznymi z ich strony.

"Pracodawca" to osoba pracująca (samodzielnie lub z niewielką liczbą partnerów) w formie samozatrudnienia i w tym charakterze zatrudniająca stale (w tym w tygodniu referencyjnym) jedną lub większą liczbę osób jako "pracowników najemnych". Osoba ta podejmuje decyzje operacyjne wpływające na przedsiębiorstwo lub powierza podejmowanie takich decyzji innym, ponosząc jednak odpowiedzialność za pomyślność przedsiębiorstwa.

Jeśli dana osoba jest zarówno "pracodawcą", jak i "pracownikiem najemnym", przypisuje się ją tylko do jednej z tych grup na podstawie:

– czasu spędzanego w danym miejscu pracy, lub jeśli jest on niemożliwy do ustalenia,

– uzyskiwanego dochodu.

"Osoba pracująca na własny rachunek" to osoba pracująca (samodzielnie bądź z jednym lub kilkoma partnerami) w formie samozatrudnienia i niezatrudniająca stale (w tym w tygodniu referencyjnym) "pracowników najemnych".

"Pracownik rodzinny" to osoba, która:

– wykonuje pracę w formie samozatrudnienia w podmiocie rynkowym prowadzonym przez osobę spokrewnioną, mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, oraz

– nie może być uznana za partnera (czyli pracodawcę lub osobę pracującą na własny rachunek), ponieważ stopień zaangażowania w działalność podmiotu, pod względem czasu pracy lub innych czynników uzależnionych od okoliczności krajowych, nie jest porównywalny z zaangażowaniem kierownika podmiotu.

"Członek spółdzielni produkcyjnej" to osoba wykonująca pracę w formie samozatrudnienia w podmiocie zorganizowanym na zasadzie spółdzielni, w której każdy członek uczestniczy wraz z innymi członkami na równych zasadach w ustalaniu organizacji produkcji, sprzedaży lub innych prac, inwestycji oraz podziału wpływów pomiędzy członków.

Przypisanie osoby do danej kategorii w ramach tematów "Zawód", "Rodzaj działalności zakładu pracy" i "Status zatrudnienia" odnosi się do tego samego miejsca pracy. Osoby pracujące w więcej niż jednym miejscu pracy przypisuje się do danego statusu zatrudnienia na podstawie głównego miejsca pracy, które określa się według:

– czasu spędzanego w danym miejscu pracy, lub jeśli jest on niemożliwy do ustalenia,

– uzyskiwanego dochodu.

Status zatrudnieniaSIE.
0.Ogółem0.
1.Pracownicy najemni1.
2.Pracodawcy2.
3.Osoby pracujące na własny rachunek3.
4.Pozostałe ("Pracownicy rodzinni" i "Członkowie spółdzielni produkcyjnych")4.
4.1.Pracownicy rodzinni (nieobowiązkowo)4.1.
4.2.Członkowie spółdzielni produkcyjnych (nieobowiązkowo)4.2.
5.Nieustalony5.
6.Nie dotyczy6.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Status zatrudnienia" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

– w tygodniu referencyjnym były osobami pracującymi lub

– w tygodniu referencyjnym były bezrobotne, ale kiedykolwiek pracowały,

klasyfikuje się tylko w jednej kategorii od SIE.1. do SIE.5., zgodnie z ich statusem zatrudnienia w ramach ostatniego zatrudnienia.

Osoby w wieku poniżej 15 lat, a także osoby w wieku co najmniej 15 lat, które:

– nie były aktywne zawodowo w tygodniu referencyjnym lub

– są bezrobotne i nigdy dotychczas nie pracowały, klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (SIE.6.).

Temat: Poziom wykształcenia

"Poziom wykształcenia" odnosi się do najwyższego ukończonego z powodzeniem poziomu wykształcenia w systemie edukacyjnym kraju, w którym dana osoba otrzymała wykształcenie. Należy uwzględnić wszystkie rodzaje kształcenia związane z ukończeniem danego poziomu, nawet jeżeli prowadzone były poza szkołami lub uczelniami.

Poziom wykształcenia (najwyższy ukończony poziom)EDU.
0.Ogółem0.
1.Brak formalnego wykształcenia1.
2.Poziom 1 ISCED. Wykształcenie podstawowe2.
3.Poziom 2 ISCED. Wykształcenie średnie I stopnia3.
4.Poziom 3 ISCED. Wykształcenie średnie II stopnia4.
5.Poziom 4 ISCED. Wykształcenie policealne5.
6.Poziom 5 ISCED. Wykształcenie wyższe I stopnia6.
7.Poziom 6 ISCED. Wykształcenie wyższe II stopnia7.
8.Nieustalony (dotyczy osób w wieku co najmniej 15 lat)8.
9.Nie dotyczy (osoby w wieku poniżej 15 lat)9.

Kategorie podziału w ramach tematu "Poziom wykształcenia (najwyższy ukończony poziom)" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Osoby w wieku co najmniej 15 lat klasyfikuje się tylko w jednej z kategorii od EDU.1. do EDU.8. na podstawie ich poziomu wykształcenia (najwyższego ukończonego poziomu). Osoby w wieku poniżej 15 lat klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (EDU.9.).

Jeśli określenia kategorii w klasyfikacji ISCED obowiązującej w dniu 1 stycznia 2011 r. są odmienne od wymienionych w kategoriach od EDU.2. to EDU.7., wówczas stosuje się określenia z klasyfikacji ISCED obowiązującej w dniu 1 stycznia 2011 r.

Temat: Kraj/miejsce urodzenia

Informację o "miejscu urodzenia" uzyskuje się na podstawie miejsca zamieszkania matki w momencie urodzenia osoby lub, w przypadku braku takiej informacji, miejsca, w którym nastąpiło urodzenie.

Przy pozyskiwaniu informacji o kraju urodzenia bierze się pod uwagę granice międzynarodowe istniejące w dniu 1 stycznia 2011 r.

"Państwo członkowskie UE" oznacza kraj, który jest członkiem Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2011 r.

Kraj/miejsce urodzeniaPOB.L.POB.M.POB.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.Miejsce urodzenia w kraju zgłaszającym1.1.1.
2.Miejsce urodzenia poza krajem zgłaszającym2.2.2.
2.1.Inne państwo członkowskie UE2.1.2.1.2.1.
2.1.01.Belgia2.1.01.
2.1.02.Bułgaria2.1.02.
2.1.03.Republika Czeska2.1.03.
2.1.04.Dania2.1.04.
2.1.05.Niemcy2.1.05.
2.1.06.Estonia2.1.06.
2.1.07.Irlandia2.1.07.
2.1.08.Grecja2.1.08.
2.1.09.Hiszpania2.1.09.
2.1.10.Francja2.1.10.
2.1.11.Włochy2.1.11.
2.1.12.Cypr2.1.12.
2.1.13.Łotwa2.1.13.
2.1.14.Litwa2.1.14.
2.1.15.Luksemburg2.1.15.
2.1.16.Węgry2.1.16.
2.1.17.Malta2.1.17.
2.1.18.Niderlandy2.1.18.
2.1.19.Austria2.1.19.
2.1.20.Polska2.1.20.
2.1.21.Portugalia2.1.21.
2.1.22.Rumunia2.1.22.
2.1.23.Słowenia2.1.23.
2.1.24.Słowacja2.1.24.
2.1.25.Finlandia2.1.25.
2.1.26.Szwecja2.1.26.
2.1.27. Zjednoczone Królestwo2.1.27.
2.2.Poza UE2.2.2.2.2.2.
2.2.1.Poza UE, ale w Europie2.2.1.2.2.1.
2.2.1.01.Albania2.2.1.01.
2.2.1.02.Andora2.2.1.02.
2.2.1.03.Białoruś2.2.1.03.
2.2.1.04.Chorwacja2.2.1.04.
2.2.1.05.Była Jugosłowiańska Republika Macedonii(1)2.2.1.05.
2.2.1.06.Gibraltar2.2.1.06.
2.2.1.07.Guernsey2.2.1.07.
2.2.1.08.Islandia2.2.1.08.
2.2.1.09.Wyspa Man2.2.1.09.
2.2.1.10.Jersey2.2.1.10.
2.2.1.11.Kosowo (RB ONZ 1244/99)2.2.1.11.
2.2.1.12.Liechtenstein2.2.1.12.
2.2.1.13.Mołdawia2.2.1.13.
2.2.1.14.Monako2.2.1.14.
2.2.1.15.Czarnogóra2.2.1.15.
2.2.1.16.Norwegia2.2.1.16.
2.2.1.17.Bośnia i Hercegowina2.2.1.17.
2.2.1.18.Federacja Rosyjska2.2.1.18.
2.2.1.19.San Marino2.2.1.19.
2.2.1.20.Sark2.2.1.20.
2.2.1.21.Serbia2.2.1.21.
2.2.1.22.Szwajcaria2.2.1.22.
2.2.1.23.Ukraina2.2.1.23.
2.2.1.24.Watykan2.2.1.24.
2.2.1.25.Wyspy Owcze2.2.1.25.
2.2.2.Afryka2.2.2.2.2.2.
2.2.2.01.Algieria2.2.2.01.
2.2.2.02.Angola2.2.2.02.
2.2.2.03.Benin2.2.2.03.
2.2.2.04.Botswana2.2.2.04.
2.2.2.05.Burkina Faso2.2.2.05.
2.2.2.06.Burundi2.2.2.06.
2.2.2.07.Kamerun2.2.2.07.
2.2.2.08.Republika Zielonego Przylądka2.2.2.08.
2.2.2.09.Republika Środkowoafrykańska2.2.2.09.
2.2.2.10.Czad2.2.2.10.
2.2.2.11.Komory2.2.2.11.
2.2.2.12.Kongo2.2.2.12.
2.2.2.13.Wybrzeże Kości Słoniowej2.2.2.13.
2.2.2.14.Demokratyczna Republika Konga2.2.2.14.
2.2.2.15.Dżibuti2.2.2.15.
2.2.2.16.Egipt2.2.2.16.
2.2.2.17.Gwinea Równikowa2.2.2.17.
2.2.2.18.Erytrea2.2.2.18.
2.2.2.19.Etiopia2.2.2.19.
2.2.2.20.Gabon2.2.2.20.
2.2.2.21.Gambia2.2.2.21.
2.2.2.22.Ghana2.2.2.22.
2.2.2.23.Gwinea2.2.2.23.
2.2.2.24.Gwinea Bissau2.2.2.24.
2.2.2.25.Kenia2.2.2.25.
2.2.2.26.Lesotho2.2.2.26.
2.2.2.27.Liberia2.2.2.27.
2.2.2.28.Libia2.2.2.28.
2.2.2.29.Madagaskar2.2.2.29.
2.2.2.30.Malawi2.2.2.30.
2.2.2.31.Mali2.2.2.31.
2.2.2.32.Mauretania2.2.2.32.
2.2.2.33.Mauritius2.2.2.33.
2.2.2.34.Majotta2.2.2.34.
2.2.2.35.Maroko2.2.2.35.
2.2.2.36.Mozambik2.2.2.36.
2.2.2.37.Namibia2.2.2.37.
2.2.2.38.Niger2.2.2.38.
2.2.2.39.Nigeria2.2.2.39.
2.2.2.40.Rwanda2.2.2.40.
2.2.2.41.Święta Helena2.2.2.41.
2.2.2.42.Wyspy Świętego Tomasza i Książęca2.2.2.42.
2.2.2.43.Senegal2.2.2.43.
2.2.2.44.Seszele2.2.2.44.
2.2.2.45.Sierra Leone2.2.2.45.
2.2.2.46.Somalia2.2.2.46.
2.2.2.47.Republika Południowej Afryki2.2.2.47.
2.2.2.48.Sudan2.2.2.48.
2.2.2.49.Suazi2.2.2.49.
2.2.2.50.Togo2.2.2.50.
2.2.2.51.Tunezja2.2.2.51.
2.2.2.52.Uganda2.2.2.52.
2.2.2.53.Tanzania2.2.2.53.
2.2.2.54.Zambia2.2.2.54.
2.2.2.55.Zimbabwe2.2.2.55.
2.2.3.Karaiby, Ameryka Południowa lub Środkowa2.2.3.2.2.3.
2.2.3.01. 2.2.3.02.Anguilla Antigua i Barbuda2.2.3.01. 2.2.3.02.
2.2.3.03.Argentyna2.2.3.03.
2.2.3.04.Aruba2.2.3.04.
2.2.3.05.Bahamy2.2.3.05.
2.2.3.06.Barbados2.2.3.06.
2.2.3.07.Belize2.2.3.07.
2.2.3.08.Bermudy2.2.3.08.
2.2.3.09.Boliwia2.2.3.09.
2.2.3.10.Brazylia2.2.3.10.
2.2.3.11.Brytyjskie Wyspy Dziewicze2.2.3.11.
2.2.3.12.Kajmany2.2.3.12.
2.2.3.13.Chile2.2.3.13.
2.2.3.14.Kolumbia2.2.3.14.
2.2.3.15.Kostaryka2.2.3.15.
2.2.3.16.Kuba2.2.3.16.
2.2.3.17.Dominika2.2.3.17.
2.2.3.18.Dominikana2.2.3.18.
2.2.3.19.Ekwador2.2.3.19.
2.2.3.20.Salwador2.2.3.20.
2.2.3.21.Falklandy (Malwiny)2.2.3.21.
2.2.3.22.Francuskie Terytoria Południowe2.2.3.22.
2.2.3.23.Grenada2.2.3.23.
2.2.3.24.Gwatemala2.2.3.24.
2.2.3.25.Gujana2.2.3.25.
2.2.3.26.Haiti2.2.3.26.
2.2.3.27.Honduras2.2.3.27.
2.2.3.28.Jamajka2.2.3.28.
2.2.3.29.Meksyk2.2.3.29.
2.2.3.30.Montserrat2.2.3.30.
2.2.3.31.Antyle Holenderskie2.2.3.31.
2.2.3.32.Nikaragua2.2.3.32.
2.2.3.33.Panama2.2.3.33.
2.2.3.34.Paragwaj2.2.3.34.
2.2.3.35.Peru2.2.3.35.
2.2.3.36.Saint-Barthélemy2.2.3.36.
2.2.3.37.Saint Kitts i Nevis2.2.3.37.
2.2.3.38.Saint Lucia2.2.3.38.
2.2.3.39.Saint-Martin2.2.3.39.
2.2.3.40.Saint-Pierre i Miquelon2.2.3.40.
2.2.3.41.Saint Vincent i Grenadyny2.2.3.41.
2.2.3.42.Surinam2.2.3.42.
2.2.3.43.Trynidad i Tobago2.2.3.43.
2.2.3.44.Wyspy Turks i Caicos2.2.3.44.
2.2.3.45.Urugwaj2.2.3.45.
2.2.3.46.Wenezuela2.2.3.46.
2.2.4.Ameryka Północna2.2.4.2.2.4.
2.2.4.01.Kanada2.2.4.01.
2.2.4.02.Grenlandia2.2.4.02.
2.2.4.03. Stany Zjednoczone Ameryki2.2.4.03.
2.2.5.Azja2.2.5.2.2.5.
2.2.5.01.Afganistan2.2.5.01.
2.2.5.02.Armenia2.2.5.02.
2.2.5.03.Azerbejdżan2.2.5.03.
2.2.5.04.Bahrajn2.2.5.04.
2.2.5.05.Bangladesz2.2.5.05.
2.2.5.06.Bhutan2.2.5.06.
2.2.5.07.Brunei2.2.5.07.
2.2.5.08.Kambodża2.2.5.08.
2.2.5.09.Chiny2.2.5.09.
2.2.5.10.Gruzja2.2.5.10.
2.2.5.11.Indie2.2.5.11.
2.2.5.12.Indonezja2.2.5.12.
2.2.5.13.Irak2.2.5.13.
2.2.5.14.Iran2.2.5.14.
2.2.5.15.Izrael2.2.5.15.
2.2.5.16.Japonia2.2.5.16.
2.2.5.17.Jordania2.2.5.17.
2.2.5.18.Kazachstan2.2.5.18.
2.2.5.19.Korea Północna2.2.5.19.
2.2.5.20.Korea Południowa2.2.5.20.
2.2.5.21.Kuwejt2.2.5.21.
2.2.5.22.Kirgistan2.2.5.22.
2.2.5.23.Laos2.2.5.23.
2.2.5.24.Liban2.2.5.24.
2.2.5.25.Malezja2.2.5.25.
2.2.5.26.Malediwy2.2.5.26.
2.2.5.27.Mongolia2.2.5.27.
2.2.5.28.Birma2.2.5.28.
2.2.5.29.Nepal2.2.5.29.
2.2.5.30.Oman2.2.5.30.
2.2.5.31.Pakistan2.2.5.31.
2.2.5.32.Filipiny2.2.5.32.
2.2.5.33.Katar2.2.5.33.
2.2.5.34.Arabia Saudyjska2.2.5.34.
2.2.5.35.Singapur2.2.5.35.
2.2.5.36.Sri Lanka2.2.5.36.
2.2.5.37.Syria2.2.5.37.
2.2.5.38.Tajwan; prowincja Chin2.2.5.38.
2.2.5.39.Tadżykistan2.2.5.39.
2.2.5.40.Tajlandia2.2.5.40.
2.2.5.41.Timor Wschodni2.2.5.41.
2.2.5.42.Turcja2.2.5.42.
2.2.5.43.Turkmenistan2.2.5.43.
2.2.5.44.Zjednoczone Emiraty Arabskie2.2.5.44.
2.2.5.45.Uzbekistan2.2.5.45.
2.2.5.46.Wietnam2.2.5.46.
2.2.5.47.Jemen2.2.5.47.
2.2.6.Oceania2.2.6.2.2.6.
2.2.6.01.Australia2.2.6.01.
2.2.6.02.Sfederowane Stany Mikronezji2.2.6.02.
2.2.6.03.Fidżi2.2.6.03.
2.2.6.04.Polinezja Francuska2.2.6.04.
2.2.6.05.Kiribati2.2.6.05.
2.2.6.06.Wyspy Marshalla2.2.6.06.
2.2.6.07.Nauru2.2.6.07.
2.2.6.08.Nowa Kaledonia2.2.6.08.
2.2.6.09.Nowa Zelandia2.2.6.09.
2.2.6.10.Palau2.2.6.10.
2.2.6.11.Papua-Nowa Gwinea2.2.6.11.
2.2.6.12.Samoa2.2.6.12.
2.2.6.13.Wyspy Salomona2.2.6.13.
2.2.6.14.Tonga2.2.6.14.
2.2.6.15.Tuvalu2.2.6.15.
2.2.6.16.Pitcairn2.2.6.16.
2.2.6.17.Vanuatu2.2.6.17.
2.2.6.18.Wallis i Futuna2.2.6.18.
3.Inne3.3.3.
3.1.Informacja niedająca się sklasyfikować według obecnych granic (nieobowiązkowo)3.1.3.1.
3.1.01.Czechosłowacja (nieobowiązkowo)3.1.01.
3.1.02.Związek Radziecki (nieobowiązkowo)3.1.02.
3.1.03.Jugosławia (nieobowiązkowo)3.1.03.
3.1.04.Inny podmiot (nieobowiązkowo)3.1.04.
3.2.Poza jakimkolwiek krajem (nieobowiązkowo)3.2.3.2.
4.Nieustalone4.4.4.
(1) Tymczasowe określenie, niemające wpływu na ostateczną nazwę kraju, która zostanie przyznana po zakończeniu negocjacji obecnie odbywających się na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Temat: Kraj posiadanego obywatelstwa

"Obywatelstwo"definiuje się jako szczególną więź prawną pomiędzy osobą a jej państwem, nabytą poprzez urodzenie lub naturalizację, niezależnie od tego, czy odbywa się ona poprzez deklarację, wybór, małżeństwo lub w inny sposób zgodny z prawem krajowym.

Osobie posiadającej dwa lub więcej obywatelstw przypisuje się obywatelstwo tylko jednego kraju, ustalone zgodnie z następującym porządkiem:

1. kraj zgłaszający; lub

2. jeśli dana osoba nie ma obywatelstwa kraju zgłaszającego - inne państwo członkowskie UE; lub

3. jeśli dana osoba nie ma obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE - inne państwo spoza Unii Europejskiej.

W przypadkach podwójnego obywatelstwa, kiedy oba kraje są członkami Unii Europejskiej, ale kraj zgłaszający nie jest żadnym z nich, państwa członkowskie określają, którego kraju obywatelstwo należy przypisać.

"Państwo członkowskie UE" oznacza kraj, który jest członkiem Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2011 r.

Kraj posiadanego obywatelstwaCOC.L.COC.M.COC.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.Obywatelstwo kraju zgłaszającego1.1.1.
2.Obywatelstwo kraju innego niż zgłaszający2.2.2.
2.1.Obywatelstwo państwa członkowskiego UE innego niż kraj zgłaszający2.1.2.1.2.1.
2.1.01.Belgia2.1.01.
2.1.02.Bułgaria2.1.02.
2.1.03.Republika Czeska2.1.03.
2.1.04.Dania2.1.04.
2.1.05.Niemcy2.1.05.
2.1.06.Estonia2.1.06.
2.1.07.Irlandia2.1.07.
2.1.08.Grecja2.1.08.
2.1.09.Hiszpania2.1.09.
2.1.10.Francja2.1.10.
2.1.11.Włochy2.1.11.
2.1.12.Cypr2.1.12.
2.1.13.Łotwa2.1.13.
2.1.14.Litwa2.1.14.
2.1.15.Luksemburg2.1.15.
2.1.16.Węgry2.1.16.
2.1.17.Malta2.1.17.
2.1.18.Niderlandy2.1.18.
2.1.19.Austria2.1.19.
2.1.20.Polska2.1.20.
2.1.21.Portugalia2.1.21.
2.1.22.Rumunia2.1.22.
2.1.23.Słowenia2.1.23.
2.1.24.Słowacja2.1.24.
2.1.25.Finlandia2.1.25.
2.1.26.Szwecja2.1.26.
2.1.27.Zjednoczone Królestwo2.1.27.
2.2.Obywatelstwo kraju niebędącego członkiem UE2.2.2.2.2.2.
2.2.1.Inny kraj europejski2.2.1.2.2.1.
2.2.1.01.Albania2.2.1.01.
2.2.1.02.Andora2.2.1.02.
2.2.1.03.Białoruś2.2.1.03.
2.2.1.04.Chorwacja2.2.1.04.
2.2.1.05.Była Jugosłowiańska Republika Macedonii(1)2.2.1.05.
2.2.1.06.niewykorzystany2.2.1.06.
2.2.1.07.Guernsey2.2.1.07.
2.2.1.08.Islandia2.2.1.08.
2.2.1.09.Wyspa Man2.2.1.09.
2.2.1.10.Jersey2.2.1.10.
2.2.1.11.niewykorzystany2.2.1.11.
2.2.1.12.Liechtenstein2.2.1.12.
2.2.1.13.Mołdawia2.2.1.13.
2.2.1.14.Monako2.2.1.14.
2.2.1.15.Czarnogóra2.2.1.15.
2.2.1.16.Norwegia2.2.1.16.
2.2.1.17.Bośnia i Hercegowina2.2.1.17.
2.2.1.18.Federacja Rosyjska2.2.1.18.
2.2.1.19.San Marino2.2.1.19.
2.2.1.20.Sark2.2.1.20.
2.2.1.21.Serbia2.2.1.21.
2.2.1.22.Szwajcaria2.2.1.22.
2.2.1.23.Ukraina2.2.1.23.
2.2.1.24.Watykan2.2.1.24.
2.2.1.25.Uznani nieobywatele2.2.1.25.
2.2.1.26.Inne2.2.1.26.
2.2.2.Kraj w Afryce2.2.2.2.2.2.
2.2.2.01.Algieria2.2.2.01.
2.2.2.02.Angola2.2.2.02.
2.2.2.03.Benin2.2.2.03.
2.2.2.04.Botswana2.2.2.04.
2.2.2.05.Burkina Faso2.2.2.05.
2.2.2.06.Burundi2.2.2.06.
2.2.2.07.Kamerun2.2.2.07.
2.2.2.08.Republika Zielonego Przylądka2.2.2.08.
2.2.2.09.Republika Środkowoafrykańska2.2.2.09.
2.2.2.10.Czad2.2.2.10.
2.2.2.11.Komory2.2.2.11.
2.2.2.12.Kongo2.2.2.12.
2.2.2.13.Wybrzeże Kości Słoniowej2.2.2.13.
2.2.2.14.Demokratyczna Republika Konga2.2.2.14.
2.2.2.15.Dżibuti2.2.2.15.
2.2.2.16.Egipt2.2.2.16.
2.2.2.17.Gwinea Równikowa2.2.2.17.
2.2.2.18.Erytrea2.2.2.18.
2.2.2.19.Etiopia2.2.2.19.
2.2.2.20.Gabon2.2.2.20.
2.2.2.21.Gambia2.2.2.21.
2.2.2.22.Ghana2.2.2.22.
2.2.2.23.Gwinea2.2.2.23.
2.2.2.24.Gwinea Bissau2.2.2.24.
2.2.2.25.Kenia2.2.2.25.
2.2.2.26.Lesotho2.2.2.26.
2.2.2.27.Liberia2.2.2.27.
2.2.2.28.Libia2.2.2.28.
2.2.2.29.Madagaskar2.2.2.29.
2.2.2.30.Malawi2.2.2.30.
2.2.2.31.Mali2.2.2.31.
2.2.2.32.Mauretania2.2.2.32.
2.2.2.33.Mauritius2.2.2.33.
2.2.2.34.Majotta2.2.2.34.
2.2.2.35.Maroko2.2.2.35.
2.2.2.36.Mozambik2.2.2.36.
2.2.2.37.Namibia2.2.2.37.
2.2.2.38.Niger2.2.2.38.
2.2.2.39.Nigeria2.2.2.39.
2.2.2.40.Rwanda2.2.2.40.
2.2.2.41.Święta Helena2.2.2.41.
2.2.2.42.Wyspy Świętego Tomasza i Książęca2.2.2.42.
2.2.2.43.Senegal2.2.2.43.
2.2.2.44.Seszele2.2.2.44.
2.2.2.45.Sierra Leone2.2.2.45.
2.2.2.46.Somalia2.2.2.46.
2.2.2.47.Republika Południowej Afryki2.2.2.47.
2.2.2.48.Sudan2.2.2.48.
2.2.2.49.Suazi2.2.2.49.
2.2.2.50.Togo2.2.2.50.
2.2.2.51.Tunezja2.2.2.51.
2.2.2.52.Uganda2.2.2.52.
2.2.2.53.Tanzania2.2.2.53.
2.2.2.54.Zambia2.2.2.54.
2.2.2.55.Zimbabwe2.2.2.55.
2.2.3.Kraj na Karaibach, w Ameryce Południowej lub Środkowej2.2.3.2.2.3.
2.2.3.01.Anguilla2.2.3.01.
2.2.3.02.Antigua i Barbuda2.2.3.02.
2.2.3.03.Argentyna2.2.3.03.
2.2.3.04.Aruba2.2.3.04.
2.2.3.05.Bahamy2.2.3.05.
2.2.3.06.Barbados2.2.3.06.
2.2.3.07.Belize2.2.3.07.
2.2.3.08.Bermudy2.2.3.08.
2.2.3.09.Boliwia2.2.3.09.
2.2.3.10.Brazylia2.2.3.10.
2.2.3.11.Brytyjskie Wyspy Dziewicze2.2.3.11.
2.2.3.12.Kajmany2.2.3.12.
2.2.3.13.Chile2.2.3.13.
2.2.3.14.Kolumbia2.2.3.14.
2.2.3.15.Kostaryka2.2.3.15.
2.2.3.16.Kuba2.2.3.16.
2.2.3.17.Dominika2.2.3.17.
2.2.3.18.Dominikana2.2.3.18.
2.2.3.19.Ekwador2.2.3.19.
2.2.3.20.Salwador2.2.3.20.
2.2.3.21.Falklandy (Malwiny)2.2.3.21.
2.2.3.22.Francuskie Terytoria Południowe2.2.3.22.
2.2.3.23.Grenada2.2.3.23.
2.2.3.24.Gwatemala2.2.3.24.
2.2.3.25.Gujana2.2.3.25.
2.2.3.26.Haiti2.2.3.26.
2.2.3.27.Honduras2.2.3.27.
2.2.3.28.Jamajka2.2.3.28.
2.2.3.29.Meksyk2.2.3.29.
2.2.3.30.Montserrat2.2.3.30.
2.2.3.31.Antyle Holenderskie2.2.3.31.
2.2.3.32.Nikaragua2.2.3.32.
2.2.3.33.Panama2.2.3.33.
2.2.3.34.Paragwaj2.2.3.34.
2.2.3.35.Peru2.2.3.35.
2.2.3.36.Saint-Barthélemy2.2.3.36.
2.2.3.37.Saint Kitts i Nevis2.2.3.37.
2.2.3.38.Saint Lucia2.2.3.38.
2.2.3.39.Saint-Martin2.2.3.39.
2.2.3.40.Saint-Pierre i Miquelon2.2.3.40.
2.2.3.41.Saint Vincent i Grenadyny2.2.3.41.
2.2.3.42.Surinam2.2.3.42.
2.2.3.43.Trynidad i Tobago2.2.3.43.
2.2.3.44.Turks i Caicos2.2.3.44.
2.2.3.45.Urugwaj2.2.3.45.
2.2.3.46.Wenezuela2.2.3.46.
2.2.4.Kraj w Ameryce Północnej2.2.4.2.2.4.
2.2.4.01.Kanada2.2.4.01.
2.2.4.02.niewykorzystany2.2.4.02.
2.2.4.03.Stany Zjednoczone Ameryki2.2.4.03.
2.2.5.Kraj w Azji2.2.5.2.2.5.
2.2.5.01.Afganistan2.2.5.01.
2.2.5.02.Armenia2.2.5.02.
2.2.5.03.Azerbejdżan2.2.5.03.
2.2.5.04.Bahrajn2.2.5.04.
2.2.5.05.Bangladesz2.2.5.05.
2.2.5.06.Bhutan2.2.5.06.
2.2.5.07.Brunei2.2.5.07.
2.2.5.08.Kambodża2.2.5.08.
2.2.5.09.Chiny2.2.5.09.
2.2.5.10.Gruzja2.2.5.10.
2.2.5.11.Indie2.2.5.11.
2.2.5.12.Indonezja2.2.5.12.
2.2.5.13.Irak2.2.5.13.
2.2.5.14.Iran2.2.5.14.
2.2.5.15.Izrael2.2.5.15.
2.2.5.16.Japonia2.2.5.16.
2.2.5.17.Jordania2.2.5.17.
2.2.5.18.Kazachstan2.2.5.18.
2.2.5.19.Korea Północna2.2.5.19.
2.2.5.20.Korea Południowa2.2.5.20.
2.2.5.21.Kuwejt2.2.5.21.
2.2.5.22.Kirgistan2.2.5.22.
2.2.5.23.Laos2.2.5.23.
2.2.5.24.Liban2.2.5.24.
2.2.5.25.Malezja2.2.5.25.
2.2.5.26.Malediwy2.2.5.26.
2.2.5.27.Mongolia2.2.5.27.
2.2.5.28.Birma2.2.5.28.
2.2.5.29.Nepal2.2.5.29.
2.2.5.30.Oman2.2.5.30.
2.2.5.31.Pakistan2.2.5.31.
2.2.5.32.Filipiny2.2.5.32.
2.2.5.33.Katar2.2.5.33.
2.2.5.34.Arabia Saudyjska2.2.5.34.
2.2.5.35.Singapur2.2.5.35.
2.2.5.36.Sri Lanka2.2.5.36.
2.2.5.37.Syria2.2.5.37.
2.2.5.38.Tajwan; prowincja Chin2.2.5.38.
2.2.5.39.Tadżykistan2.2.5.39.
2.2.5.40.Tajlandia2.2.5.40.
2.2.5.41.Timor Wschodni2.2.5.41.
2.2.5.42.Turcja2.2.5.42.
2.2.5.43.Turkmenistan2.2.5.43.
2.2.5.44.Zjednoczone Emiraty Arabskie2.2.5.44.
2.2.5.45.Uzbekistan2.2.5.45.
2.2.5.46.Wietnam2.2.5.46.
2.2.5.47.Jemen2.2.5.47.
2.2.6.Kraj w Oceanii2.2.6.2.2.6.
2.2.6.01.Australia2.2.6.01.
2.2.6.02.Sfederowane Stany Mikronezji2.2.6.02.
2.2.6.03.Fidżi2.2.6.03.
2.2.6.04.Polinezja Francuska2.2.6.04.
2.2.6.05.Kiribati2.2.6.05.
2.2.6.06.Wyspy Marshalla2.2.6.06.
2.2.6.07.Nauru2.2.6.07.
2.2.6.08.Nowa Kaledonia2.2.6.08.
2.2.6.09.Nowa Zelandia2.2.6.09.
2.2.6.10.Palau2.2.6.10.
2.2.6.11.Papua-Nowa Gwinea2.2.6.11.
2.2.6.12.Samoa2.2.6.12.
2.2.6.13.Wyspy Salomona2.2.6.13.
2.2.6.14.Tonga2.2.6.14.
2.2.6.15.Tuvalu2.2.6.15.
2.2.6.16.Pitcairn2.2.6.16.
2.2.6.17.Vanuatu2.2.6.17.
2.2.6.18.Wallis i Futuna2.2.6.18.
3.Bezpaństwowcy3.3.3.
4.Nieustalony4.4.4.
(1) Tymczasowe określenie, niemające wpływu na ostateczną nazwę kraju, która zostanie przyznana po zakończeniu negocjacji obecnie odbywających się na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Kraj posiadanego obywatelstwa" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Wykaz krajów w podziale w ramach tematu "Kraj posiadanego obywatelstwa" ma zastosowanie wyłącznie do celów statystycznych.

W przypadku krajów zgłaszających będących państwami członkowskimi UE nie ma zastosowania podkategoria kategorii "Obywatelstwo państwa członkowskiego UE innego niż kraj zgłaszający" (COC.H.2.1.) odnosząca się do ich państwa członkowskiego. W przypadku krajów zgłaszających niebędących państwami członkowskimi UE kategorię "Obywatelstwo państwa członkowskiego UE innego niż kraj zgłaszający" (COC.L.2.1. COC.M.2.1. COC.H.2.1.) zastępuje się kategorią "Obywatelstwo państwa członkowskiego UE".

Osoby niebędące obywatelami żadnego kraju ani bezpaństwowcami oraz posiadające niektóre, lecz nie wszystkie prawa i obowiązki związane z obywatelstwem, są klasyfikowane jako "Uznani nieobywatele" (COC.H.2.2.1.25.).

Temat: Czy osoba kiedykolwiek mieszkała za granicą oraz rok przyjazdu do kraju (od 1980 r.)

Rokiem przyjazdu jest rok kalendarzowy, w którym osoba po raz ostatni ustanowiła swoje miejsce zamieszkania w kraju. Należy podać rok ostatniego przyjazdu do kraju, a nie rok pierwszego przyjazdu (tzn. w temacie "Rok przyjazdu do kraju" nie ma informacji o przerywanych pobytach).

Rok przyjazdu do kraju od 2000 r.YAT.
0.Ogółem0.
1.Osoby, które kiedykolwiek mieszkały za granicą i przybyły w 2000 r. lub później1.
2.Osoby, które mieszkały za granicą i przybyły w 1999 r. lub wcześniej, lub nigdy nie mieszkały za granicą2.
3.Nieustalony3.

Kategorie podziału w ramach tematu "Rok przyjazdu do kraju od 2000 r." służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Poziomy i kategorie podziału "Rok przyjazdu do kraju w 2000 r. lub później" odnoszą się do międzynarodowych migracji od 2000 r.

Rok przyjazdu do kraju od 1980 r.YAE.L.YAE.H.
0.Ogółem0.0.
1.Osoby, które kiedykolwiek mieszkały za granicą i przybyły w 1980 r. lub później1.1.
1.1.Od 2010 do 2011 r.1.1.1.1.
1.1.1.2011 r.1.1.1.
1.1.2.2010 r.1.1.2.
1.2.Od 2005 do 2009 r.1.2.1.2.
1.2.1.2009 r.1.2.1.
1.2.2.2008 r.1.2.2.
1.2.3.2007 r.1.2.3.
1.2.4.2006 r.1.2.4.
1.2.5.2005 r.1.2.5.
1.3.Od 2000 do 2004 r.1.3.1.3.
1.3.1.2004 r.1.3.1.
1.3.2.2003 r.1.3.2.
1.3.3.2002 r.1.3.3.
1.3.4.2001 r.1.3.4.
1.3.5.2000 r.1.3.5.
1.4.Od 1995 do 1999 r.1.4.1.4.
1.4.1.1999 r.1.4.1.
1.4.2.1998 r.1.4.2.
1.4.3.1997 r.1.4.3.
1.4.4.1996 r.1.4.4.
1.4.5.1995 r.1.4.5.
1.5.Od 1990 do 1994 r.1.5.1.5.
1.5.1.1994 r.1.5.1.
1.5.2.1993 r.1.5.2.
1.5.3.1992 r.1.5.3.
1.5.4.1991 r.1.5.4.
1.5.5.1990 r.1.5.5.
1.6.Od 1985 do 1989 r.1.6.1.6.
1.6.1.1989 r.1.6.1.
1.6.2.1988 r.1.6.2.
1.6.3.1987 r.1.6.3.
1.6.4.1986 r.1.6.4.
1.6.5. 19851.6.5.
1.7.Od 1980 do 1984 r.1.7.1.7.
1.7.1.1984 r.1.7.1.
1.7.2.1983 r.1.7.2.
1.7.3.1982 r.1.7.3.
1.7.4.1981 r.1.7.4.
1.7.5.1980 r.1.7.5.
2.Osoby, które mieszkały za granicą i przybyły w 1979 r. lub wcześniej, lub nigdy nie mieszkały za granicą2.2.
2.1.Osoby, które kiedykolwiek mieszkały za granicą i przybyły w 1979 r. lub wcześniej (nieobowiązkowo)2.1.2.1.
2.2.Osoby, które nigdy nie mieszkały za granicą (nieobowiązkowo)2.2.2.2.
3.Nieustalony3.3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Rok przyjazdu do kraju od 1980 r." służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Rok przybycia do kraju od 1980 r." odnoszą się do międzynarodowych migracji od 1980 r.

Dane dla 2011 r. odnoszą się do okresu od 1 stycznia 2011 r. do dnia referencyjnego.

Temat: Poprzednie miejsce zamieszkania i data przybycia do obecnego miejsca zamieszkania; lub miejsce zamieszkania na rok przed spisem powszechnym

Należy podać informację o relacji aktualnego miejsca zamieszkania do miejsca zamieszkania na rok przed spisem powszechnym.

Miejsce zamieszkania na rok przed spisem powszechnymROY.
0.Ogółem0.
1.Bez zmiany miejsca zamieszkania1.
2.Zmiana miejsca zamieszkania2.
2.1.Przemieszczenia na terytorium kraju zgłaszającego2.1.
2.1.1.Miejsce zamieszkania na rok przed spisem powszechnym na obszarze NUTS 3 zgodnym z aktualnym miejscem zamieszkania2.1.1.
2.1.2.Miejsce zamieszkania na rok przed spisem powszechnym poza obszarem NUTS 3, w którym znajduje się aktualne miejsce zamieszkania2.1.2.
2.2.Przemieszczenia spoza terytorium kraju zgłaszającego2.2.
3.Nieustalone3.
4.Nie dotyczy4.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Miejsce zamieszkania na rok przed spisem powszechnym" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

W podziale w ramach tematu "Miejsce zamieszkania na rok przed spisem powszechnym" każda zmiana miejsca zamieszkania odnosi się do okresu od roku przed dniem referencyjnym do dnia referencyjnego.

Dzieci w wieku poniżej 1 roku klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (ROY.4.).

Kraje gromadzące informacje dotyczące tematu "Poprzednie miejsce zamieszkania i data przybycia do obecnego miejsca zamieszkania" klasyfikują osoby, które zmieniły miejsce zamieszkania więcej niż raz w ciągu roku przed dniem referencyjnym, zgodnie z ich poprzednim miejscem zamieszkania, tj. miejscem zamieszkania, z którego przeniosły się do aktualnego miejsca zamieszkania.

Temat: Pozycja osoby w gospodarstwie domowym

Do wyodrębnienia prywatnych gospodarstw domowych państwa członkowskie stosują kryterium "wspólnego utrzymywania się" lub, gdy jest to niemożliwe, koncepcję "jednostki mieszkaniowej".

1. Kryterium wspólnego utrzymywania się (tzw. koncepcja ekonomiczna) Gospodarstwo domowe zdefiniowane zgodnie z kryterium wspólnego utrzymywania się to:

a) jednoosobowe gospodarstwo domowe, to jest osoba, która mieszka sama w odrębnym mieszkaniu lub która zajmuje, jako sublokator, osobny pokój (pokoje) w mieszkaniu, lecz nie tworzy z innymi mieszkańcami tego mieszkania wieloosobowego gospodarstwa domowego, zdefiniowanego poniżej; lub

b) wieloosobowe gospodarstwo domowe, tj. grupa dwóch lub większej liczby osób, które wspólnie zajmują całość lub część mieszkania oraz wspólnie zaspokajają swoje potrzeby żywnościowe i inne podstawowe potrzeby życiowe. Członkowie grupy mogą w większym lub mniejszym zakresie łączyć swoje dochody.

2. Koncepcja jednostki mieszkaniowej

Zgodnie z koncepcją jednostki mieszkaniowej wszystkie osoby mieszkające w jednym mieszkaniu są uważane za członków tego samego gospodarstwa domowego, a więc w jednym zamieszkanym mieszkaniu jest jedno gospodarstwo domowe. Zatem według koncepcji jednostki mieszkaniowej liczba zamieszkanych mieszkań jest równa liczbie zajmujących je gospodarstw domowych, a lokalizacja mieszkań i gospodarstw domowych jest identyczna.

Kategoria "Osoby mieszkające w prywatnym gospodarstwie domowym" obejmuje "Osoby w rodzinie biologicznej" (kategoria 1.1.) i "Osoby poza rodziną biologiczną" (kategoria 1.2.). Kategoria "Osoby w rodzinie biologicznej" obejmuje wszystkie osoby należące do prywatnego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się rodzina biologiczna, której są członkami. Do "osób poza rodziną biologiczną" zaliczają się osoby należące do nierodzinnych gospodarstw domowych lub do rodzinnych gospodarstw domowych, jeżeli nie są członkami żadnej rodziny biologicznej w tym gospodarstwie domowym.

Pozycja osoby w gospodarstwie domowymHST.L.HST.M.HST.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.Osoby w prywatnym gospodarstwie domowym1.1.1.
1.1.Osoby w rodzinie biologicznej1.1.1.1.
1.1.1.Osoby w związkach małżeńskich1.1.1.
1.1.1.1.Osoby w parach mąż-żona (nieobowiązkowo)1.1.1.1.
1.1.1.2.Osoby w związkach małżeńskich osób tej samej płci (nieobowiązkowo)1.1.1.2.
1.1.2.Partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich1.1.2.
1.1.2.1.Partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich z osobą przeciwnej płci (nieobowiązkowo)1.1.2.1.
1.1.2.2.Partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich z osobą tej samej płci (nieobowiązkowo)1.1.2.2.
1.1.3.Partnerzy w związkach kohabitacyjnych1.1.3.
1.1.3.1.Partnerzy w związkach kohabitacyjnych z osobą przeciwnej płci (nieobowiązkowo)1.1.3.1.
1.1.3.2.Partnerzy w związkach kohabitacyjnych z osobą tej samej płci (nieobowiązkowo)1.1.3.2.
1.1.4.Samotni rodzice1.1.4.
1.1.5.Synowie/córki1.1.5.
1.1.5.1.Dzieci osób innych niż samotni rodzice (nieobowiązkowo)1.1.5.1.
1.1.5.2.Dzieci samotnych rodziców (nieobowiązkowo)1.1.5.2.
1.2.Osoby poza rodziną biologiczną1.2.1.2.
1.2.1.Mieszkające samotnie1.2.1.
1.2.2.Mieszkające z innymi osobami1.2.2.
1.2.2.1.Osoby mieszkające w gospodarstwie domowym z krewnym(i) (nieobowiązkowo)1.2.2.1.
1.2.2.2. Osoby mieszkające w gospodarstwie domowym wyłącznie z osobą(-ami) niespokrewnioną(-ymi) (nieobowiązkowo)1.2.2.2.
1.3.Osoby mieszkające w prywatnym gospodarstwie domowym, kategoria nieustalona1.3.1.3.
2.Osoby niemieszkające w prywatnym gospodarstwie domowym2.2.2.
2.1.Osoby w zinstytucjonalizowanym gospodarstwie domowym2.1.2.1.
2.1.1.Osoby poza rodziną biologiczną (nieobowiązkowo)2.1.1.
2.1.2.Osoby w rodzinie biologicznej (nieobowiązkowo)2.1.2.
2.1.2.1.Partnerzy (nieobowiązkowo)2.1.2.1.
2.1.2.2.Samotni rodzice (nieobowiązkowo)2.1.2.2.
2.1.2.3.Synowie/córki (nieobowiązkowo)2.1.2.3.
2.2.Osoby całkowicie bezdomne2.2.2.2.
2.3.Osoby niemieszkające w prywatnym gospodarstwie domowym, nieustalona kategoria2.3.2.3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Pozycja osoby w gospodarstwie domowym" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Nierodzinne gospodarstwo domowe może być jednoosobowym gospodarstwem domowym (osoba "mieszkająca samotnie" (HST.H.1.2.1.)) lub wieloosobowym gospodarstwem domowym bez żadnej rodziny biologicznej. Kategoria osób "mieszkających z innymi osobami" (HST.H.1.2.2.) obejmuje osoby mieszkające w wieloosobowym gospodarstwie domowym bez żadnej rodziny biologicznej lub w rodzinnym gospodarstwie domowym, nie będąc członkiem żadnej rodziny biologicznej w tym gospodarstwie domowym. Osoby należące do gospodarstwa domowego, w którym dziadkowie wychowują wnuki, i niebędące członkami żadnej rodziny biologicznej w tym gospodarstwie domowym, klasyfikuje się w nieobowiązkowej kategorii "Osób mieszkających w gospodarstwie domowym z krewnym(i)" (HST.H.1.2.2.1.).

Definicja terminu "syn/córka" pokrywa się z definicją terminu "dziecko" w specyfikacjach technicznych tematu "Pozycja osoby w rodzinie".

"Para mąż-żona" oznacza parę małżeńską osób przeciwnej płci.

"Zarejestrowany związek partnerski" jest definiowany zgodnie ze specyfikacjami technicznymi tematu "Stan cywilny prawny". "Związek kohabitacyjny" jest definiowany zgodnie ze specyfikacjami technicznymi tematu "Pozycja osoby w rodzinie".

Kategoria "Partnerzy" (HST.H.2.1.2.1.) obejmuje "Osoby w związkach małżeńskich", "Partnerów w zarejestrowanych związkach partnerskich" i "Partnerów w związkach kohabitacyjnych".

"Osoby całkowicie bezdomne" (HST.H.2.2.) to osoby mieszkające na ulicy, niemające schronienia, które można by zaklasyfikować jako pomieszczenie mieszkalne zdefiniowane w specyfikacjach technicznych tematu "Rodzaje pomieszczeń mieszkalnych".

Temat: Pozycja osoby w rodzinie

Rodzina biologiczna jest definiowana w wąskim znaczeniu, jako dwie lub więcej osób należących do tego samego gospodarstwa domowego i związanych ze sobą jako mąż i żona, partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich, partnerzy w związkach kohabitacyjnych lub jako rodzic i dziecko. Rodzina obejmuje zatem pary bezdzietne, pary z jednym dzieckiem lub większą liczbą dzieci lub samotnych rodziców z jednym lub większą liczbą dzieci. Według tej definicji rodziny brane są pod uwagę tylko relacje pierwszego stopnia między dziećmi i dorosłymi, a więc między rodzicami a dziećmi.

Dziecko (syn/córka) to biologiczny lub przysposobiony syn, biologiczna lub przysposobiona córka, pasierb lub pasierbica (niezależnie od wieku lub stanu cywilnego), mający(-a) miejsce zamieszkania w gospodarstwie domowym co najmniej jednego z rodziców, nieposiadające partnera ani własnych dzieci w tym samym gospodarstwie domowym. Nie uwzględnia się dzieci w rodzinie zastępczej. Syn lub córka mieszkające z małżonkiem, zarejestrowanym partnerem, partnerem w związku kohabitacyjnym lub z jednym własnym dzieckiem bądź z większą liczbą własnych dzieci, nie jest uważany(-a) za dziecko. W przypadku dziecka, które zamieszkuje naprzemiennie w dwóch gospodarstwach domowych (np. jeśli rodzice dziecka są rozwiedzeni), za jego gospodarstwo domowe uznaje się to, w którym dziecko spędza większość czasu. Jeśli dziecko spędza jednakową ilość czasu u każdego z rodziców, za jego gospodarstwo domowe uznaje się to, w którym dziecko znajduje się w dniu krytycznym spisu.

Za parę uznaje się pary małżeńskie, pary w zarejestrowanych związkach partnerskich i pary w związkach kohabitacyjnych. "Zarejestrowany związek partnerski" jest definiowany zgodnie ze specyfikacjami technicznymi tematu "Stan cywilny prawny".

Za partnerów w "związkach kohabitacyjnych" uważa się dwie osoby, które:

– należą do tego samego gospodarstwa domowego, oraz

– są ze sobą w związku analogicznym do małżeńskiego, oraz

– nie zawarły ze sobą związku małżeńskiego ani zarejestrowanego związku partnerskiego.

Gospodarstwa domowe, w których dziadkowie wychowują wnuki (gospodarstwa domowe składające się z dziadka, babci lub obojga dziadków oraz z jednego lub więcej wnuków, bez któregokolwiek z rodziców tych wnuków) nie są objęte definicją rodziny.

Rozróżnienie osób w parach osób przeciwnej płci i osób w parach osób tej samej płci jest nieobowiązkowe. "Para mąż-żona" oznacza parę małżeńską osób przeciwnej płci.

Pozycja osoby w rodzinieFST.L.FST.H.
0.Ogółem0.0.
1.Partnerzy1.1.
1.1.Osoby w związkach małżeńskich1.1.
1.1.1.Osoby w parach mąż-żona (nieobowiązkowo)1.1.1.
1.1.2.Osoby w związkach małżeńskich osób tej samej płci (nieobowiązkowo)1.1.2.
1.2.Partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich1.2.
1.2.1.Partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich z osobą przeciwnej płci (nieobowiązkowo)1.2.1.
1.2.2.Partnerzy w zarejestrowanych związkach partnerskich z osobą tej samej płci (nieobowiązkowo)1.2.2.
1.3.Partnerzy w związkach kohabitacyjnych1.3.
1.3.1.Partnerzy w związkach kohabitacyjnych z osobą przeciwnej płci (nieobowiązkowo)1.3.1.
1.3.2.Partnerzy w związkach kohabitacyjnych z osobą tej samej płci (nieobowiązkowo)1.3.2.
2.Samotni rodzice2.2.
3.Synowie/córki3.3.
3.1.Dzieci osób innych niż samotni rodzice (nieobowiązkowo)3.1.
3.2.Dzieci samotnego rodzica (nieobowiązkowo)3.2.
4.Nieustalona4.4.
5.Nie dotyczy5.5.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Pozycja osoby w rodzinie" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

Kategoria "Partnerzy" (FST.L.1.) obejmuje "Osoby w związkach małżeńskich", "Partnerów w zarejestrowanych związkach partnerskich" i "Partnerów w związkach kohabitacyjnych".

Osoby niemieszkające w rodzinie biologicznej klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (FST.L.5., FST.H.5.).

Temat: Typ rodziny biologicznej

Specyfikacje pojęć dotyczących rodziny i definicje terminów "rodzina biologiczna", "dziecko", "para" i "związek kohabita-cyjny" podane dla tematu "Pozycja osoby w rodzinie" mają zastosowanie także do tematu "Typ rodziny biologicznej".

Typ rodziny biologicznejTFN.L.TFN.H.
0.Ogółem0.0.
1.Rodziny małżeńskie1.1.
1.1.Rodziny małżeńskie bez wspólnie zamieszkujących dzieci1.1.
1.1.1.Rodziny par mąż-żona (nieobowiązkowo)1.1.1.
1.1.2.Rodziny małżeńskie osób tej samej płci (nieobowiązkowo)1.1.2.
1.2.Rodziny małżeńskie z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia1.2.
1.2.1.Rodziny par mąż-żona (nieobowiązkowo)1.2.1.
1.2.2.Rodziny małżeńskie osób tej samej płci (nieobowiązkowo)1.2.2.
1.3.Rodziny małżeńskie, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat1.3.
1.3.1.Rodziny par mąż-żona (nieobowiązkowo)1.3.1.
1.3.2.Rodziny małżeńskie osób tej samej płci (nieobowiązkowo)1.3.2.
2.Rodziny par w zarejestrowanych związkach partnerskich2.2.
2.1.Pary w zarejestrowanych związkach partnerskich bez wspólnie zamieszkujących dzieci2.1.
2.1.1.Rodziny par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.1.1.
2.1.2.Rodziny par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.1.2.
2.2.Rodziny par w zarejestrowanych związkach partnerskich z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia2.2.
2.2.1.Rodziny par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.2.1.
2.2.2.Rodziny par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.2.2.
2.3.Rodziny par w zarejestrowanych związkach partnerskich, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat2.3.
2.3.1.Rodziny par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.3.1.
2.3.2.Rodziny par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.3.2.
3.Rodziny par w związkach kohabitacyjnych3.3.
3.1.Rodziny par w związkach kohabitacyjnych bez wspólnie zamieszkujących dzieci3.1.
3.1.1.Rodziny par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)3.1.1.
3.1.2.Rodziny par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)3.1.2.
3.2.Rodziny par w związkach kohabitacyjnych z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia3.2.
3.2.1.Rodziny par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)3.2.1.
3.2.2.Rodziny par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)3.2.2.
3.3.Rodziny par w związkach kohabitacyjnych, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat3.3.
3.3.1.Rodziny par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)3.3.1.
3.3.2.Rodziny par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)3.3.2.
4.Rodziny samotnych ojców4.4.
4.1.Rodziny kiem posamotnych ojców z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia4.1.
Typ rodziny biologicznejTFN.L.TFN.H.
4.2.Rodziny samotnych ojców, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat4.2.
5.Rodziny samotnych matek5.5.
5.1.Rodziny samotnych matek z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia5.1.
5.2.Rodziny samotnych matek, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat5.2.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Rodzaj rodziny biologicznej" służą do podziału grupy "rodzin biologicznych" i wszelkich grup cząstkowych.

Temat: Wielkość rodziny biologicznej

Definicja terminu "rodzina biologiczna" podana dla tematu "Pozycja w rodzinie biologicznej" ma zastosowanie także do tematu "Wielkość rodziny biologicznej".

Wielkość rodziny biologicznejSFN.L.SFN.M.SFN.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.2 osoby1.1.1.
2.3-5 osób2.2.2.
2.1.3 osoby2.1.2.1.
2.2.4 osoby2.2.2.2.
2.3.5 osób2.3.2.3.
3.6 i więcej osób3.3.3.
3.1.6-10 osób3.1.3.1.
3.1.1.6 osób3.1.1.
3.1.2.7 osób3.1.2.
3.1.3.8 osób3.1.3.
3.1.4.9 osób3.1.4.
3.1.5.10 osób3.1.5.
3.2.11 i więcej osób3.2.3.2.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Wielkość rodziny biologicznej" służą do podziału grupy "rodzin biologicznych" i wszelkich podgrup.

Temat: Typ gospodarstwa domowego

Specyfikacje podane dla tematu "Pozycja w gospodarstwie domowym" mają zastosowanie także do tematu "Typ gospodarstwa domowego".

Typ gospodarstwa domowegoTPH.L.TPH.H.
0.Ogółem0.0.
1.Nierodzinne gospodarstwa domowe1.1.
1.1.Jednoosobowe gospodarstwa domowe1.1.1.1.
1.2.Wieloosobowe gospodarstwa domowe1.2.1.2.
2.Jednorodzinne gospodarstwa domowe2.2.
2.1.Gospodarstwa domowe par małżeńskich2.1.
2.1.1.Pary małżeńskie bez wspólnie zamieszkujących dzieci2.1.1.
2.1.1.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.1.1.1.
2.1.1.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.1.1.2.
2.1.2.Pary małżeńskie z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia2.1.2.
2.1.2.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.1.2.1.
2.1.2.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.1.2.2.
2.1.3.Pary małżeńskie, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat2.1.3.
2.1.3.1Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.1.3.1.
2.1.3.2Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.1.3.2.
2.2.Gospodarstwa domowe par w zarejestrowanych związkach partnerskich2.2.
2.2.1.Pary w zarejestrowanych związkach partnerskich bez wspólnie zamieszkujących dzieci2.2.1.
2.2.1.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.2.1.1.
2.2.1.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.2.1.2.
2.2.2.Rodziny par w zarejestrowanych związkach partnerskich z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia2.2.2.
2.2.2.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.2.2.1.
2.2.2.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.2.2.2.
2.2.3.Rodziny par w zarejestrowanych związkach partnerskich, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat2.2.3.
2.2.3.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.2.3.1.
2.2.3.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.2.3.2.
2.3.Gospodarstwa domowe par w związkach kohabitacyjnych2.3.
2.3.1.Pary w związkach kohabitacyjnych bez wspólnie zamieszkujących dzieci2.3.1.
2.3.1.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.3.1.1.
2.3.1.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.3.1.2.
2.3.2.Rodziny par w związkach kohabitacyjnych z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia2.3.2.
2.3.2.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.3.2.1.
2.3.2.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.3.2.2.
2.3.3.Rodziny par w związkach kohabitacyjnych, w których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat2.3.3.
2.3.3.1.Gospodarstwa domowe par osób przeciwnej płci (nieobowiązkowo)2.3.3.1.
2.3.3.2.Gospodarstwa domowe par osób tej samej płci (nieobowiązkowo)2.3.3.2.
2.4.Gospodarstwa domowe samotnych ojców2.4.
2.4.1.Gospodarstwa domowe samotnych ojców z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia2.4.1.
2.4.2.Gospodarstwa domowe samotnych ojców, których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat2.4.2.
2.5.Gospodarstwa domowe samotnych matek2.5.
2.5.1.Gospodarstwa domowe samotnych matek z co najmniej jednym wspólnie zamieszkującym dzieckiem poniżej 25 roku życia2.5.1.
2.5.2.Gospodarstwa domowe samotnych matek, których najmłodszy(-a) wspólnie zamieszkujący(-a) syn/córka ma co najmniej 25 lat2.5.2.
3.Gospodarstwa domowe dwóch lub większej liczby rodzin3.3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Typ gospodarstwa domowego" służą do podziału grupy "gospodarstw domowych" i wszelkich podgrup.

Temat: Wielkość gospodarstwa domowego

Specyfikacje dotyczące pojęcia gospodarstwa domowego podane dla tematu "Pozycja w gospodarstwie domowym" mają zastosowanie także do tematu "Wielkość gospodarstwa domowego".

Wielkość gospodarstwa domowegoSPH.L.SPH.M.SPH.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.1 osoba1.1.1.
2.2 osoby2.2.2.
3.3-5 osób3.3.3.
3.1.3 osoby3.1.3.1.
3.2.4 osoby3.2.3.2.
3.3.5 osób3.3.3.3.
4.6 i więcej osób4.4.4.
4.1.6-10 osób4.1.4.1.
4.1.1.6 osób4.1.1.
4.1.2.7 osób4.1.2.
4.1.3.8 osób4.1.3.
4.1.4.9 osób4.1.4.
4.1.5.10 osób4.1.5.
4.2.11 lub więcej osób4.2.4.2.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Wielkość gospodarstwa domowego" służą do podziału grupy "prywatnych gospodarstw domowych" i wszelkich podgrup.

Temat: Tytuł prawny do zajmowanego mieszkania

Temat "Tytuł prawny do zajmowanego mieszkania" dotyczy zasad, według których prywatne gospodarstwo domowe zamieszkuje całe mieszkanie lub jego część.

Tytuł prawny do zajmowanego mieszkaniaTSH.
0.Ogółem0.
1.Gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jeden członek jest właścicielem mieszkania1.
2.Gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jeden członek jest najemcą całości lub części mieszkania2.
3.Gospodarstwa domowe zajmujące całe mieszkanie lub jego część na podstawie innego tytułu prawnego3.
4.Nieustalony4.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Tytuł prawny do zajmowanego mieszkania" służą do podziału grupy "prywatnych gospodarstw domowych" i wszelkich podgrup.

Gospodarstwa domowe spłacające kredyt hipoteczny zabezpieczony mieszkaniem, w którym mieszkają, lub kupujące swoje mieszkanie na innych zasadach finansowych związanych ze spłatą rozłożoną w czasie klasyfikuje się w kategorii "Gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jeden członek jest właścicielem mieszkania" (TSH.1.).

Gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jeden członek jest właścicielem mieszkania i w których przynajmniej jeden członek jest najemcą całego lub części mieszkania, klasyfikuje się w kategorii "Gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jeden członek jest właścicielem mieszkania" (TSH.1.).

Temat: Warunki mieszkaniowe

Temat "Warunki mieszkaniowe" obejmuje całą ludność i dotyczy zamieszkanego pomieszczenia, w którym osoba mieszka w momencie przeprowadzania spisu. Dotyczy to wszystkich osób zamieszkujących różne rodzaje pomieszczeń mieszkalnych lub nie posiadających miejsca zamieszkania i przebywających czasowo w pewnego rodzaju pomieszczeniach mieszkalnych, jak też osób pozbawionych dachu nad głową, nocujących pod gołym niebem lub w schroniskach w momencie przeprowadzania spisu.

Mieszkańcy to osoby mieszkające w miejscach wymienionych w danej kategorii.

"Mieszkania konwencjonalne" to strukturalnie wyodrębnione i niezależne pomieszczenia o stałej lokalizacji, przeznaczone do stałego zamieszkania przez ludzi, które w dniu referencyjnym są:

a) zamieszkane,

b) niezamieszkane, lub

c) przeznaczone do użytku sezonowego lub jako tzw. "drugie mieszkania".

Wyodrębniony oznacza "otoczony ścianami i przykryty dachem lub sufitem w sposób umożliwiający odizolowanie się jednej lub kilku osób". Przez "niezależny" rozumie się taki, do którego jest bezpośredni dostęp z ulicy, klatki schodowej, korytarza, galerii lub z podwórza.

"Inne pomieszczenia mieszkalne" to chaty, szałasy, szopy, baraki, przyczepy kempingowe, barki mieszkalne, stodoły, młyny, jaskinie i wszelkie inne schronienia używane do mieszkania przez ludzi w momencie przeprowadzania spisu, bez względu na to, czy są przeznaczone do zamieszkania przez ludzi.

"Obiekty zbiorowego zakwaterowania" to pomieszczenia przeznaczone do zamieszkania przez duże grupy osób lub kilka gospodarstw domowych, używane jako miejsce zamieszkania przez co najmniej jedną osobę w momencie przeprowadzania spisu.

"Pomieszczenia mieszkalne" dzielą się na "zamieszkane mieszkania konwencjonalne", "inne pomieszczenia mieszkalne" i "obiekty zbiorowego zakwaterowania". "Pomieszczenie mieszkalne" musi być miejscem zamieszkania co najmniej jednej osoby.

Na "mieszkania" składa się suma "zamieszkanych mieszkań konwencjonalnych" i "innych pomieszczeń mieszkalnych".

Bezdomnymi (osobami niemającymi miejsca zamieszkania w żadnej kategorii pomieszczeń mieszkalnych) mogą być osoby mieszkające na ulicy bez schronienia kwalifikującego się jako pomieszczenie mieszkalne (całkowita bezdomność) lub osoby często przemieszczające się między miejscami tymczasowego zamieszkania (częściowa bezdomność).

Warunki mieszkanioweHAR.L.HAR.H.
0.Ogółem0.0.
1.Mieszkańcy mieszkań konwencjonalnych lub obiektów zbiorowego zakwaterowania1.1.
1.1.Mieszkańcy mieszkań konwencjonalnych1.1.1.1.
1.2.Mieszkańcy obiektów zbiorowego zakwaterowania1.2.1.2.
2.Mieszkańcy innych pomieszczeń mieszkalnych i bezdomni2.2.
2.1.Mieszkańcy innych pomieszczeń mieszkalnych2.1.
2.2Bezdomni2.2.
3.Nieustalone3.3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Warunki mieszkaniowe" służą do podziału wszelkich grup i podgrup odnoszących się do osób.

W przypadku podziału HAR.L. kategorie "Ogółem" (HAR.L.0.) i "Mieszkańcy innych pomieszczeń mieszkalnych i bezdomni" (HAR.L.2.) są nieobowiązkowe.

Temat: Rodzaje pomieszczeń mieszkalnych

Pomieszczeniem mieszkalnym jest mieszkanie będące miejscem zamieszkania jednej lub większej liczby osób. Terminy "mieszkania konwencjonalne", "inne pomieszczenia mieszkalne" i "obiekty zbiorowego zakwaterowania" definiuje się tak samo, jak w ramach tematu "Warunki mieszkaniowe".

Rodzaje pomieszczeń mieszkalnychTLQ.
0.Ogółem0.
1.Zamieszkane mieszkania konwencjonalne1.
2.Inne pomieszczenia mieszkalne2.
3.Obiekty zbiorowego zakwaterowania3.
4.Nieustalony4.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Rodzaje pomieszczeń mieszkalnych" służą do podziału grupy "pomieszczeń mieszkalnych" i wszelkich podgrup.

Temat: Stan zamieszkania tradycyjnego (konwencjonalnego) mieszkania

"Zamieszkane mieszkania konwencjonalne" to mieszkania konwencjonalne będące miejscem zamieszkania jednej lub większej liczby osób w momencie przeprowadzania spisu. "Niezamieszkane mieszkania konwencjonalne" to mieszkania konwencjonalne niebędące miejscem zamieszkania żadnej osoby w momencie przeprowadzania spisu.

Stan zamieszkania tradycyjnego (konwencjonalnego) mieszkaniaOCS.
0.Ogółem0.
1.Zamieszkane mieszkania konwencjonalne1.
2.Niezamieszkane mieszkania konwencjonalne2.
2.1.Mieszkania przeznaczone do użytku sezonowego lub jako tzw. "drugie mieszkania" (nieobowiązkowo)2.1.
2.2.Mieszkania stale niezamieszkane (nieobowiązkowo)2.2.
3.Nieustalony3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Stan zamieszkania tradycyjnego (konwencjonalnego) mieszkania" służą do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Mieszkania konwencjonalne, w których obecne są osoby nieuwzględnione w spisie, klasyfikuje się w kategorii Mieszkania przeznaczone do użytku sezonowego lub jako tzw. "drugie mieszkania" (OCS.2.1.).

Temat: Forma własności

Temat "Forma własności" dotyczy własności mieszkania, nie zaś gruntu, na którym znajduje się to mieszkanie.

"Mieszkania zamieszkiwane przez właściciela" to mieszkania, których co najmniej jeden mieszkaniec jest właścicielem całego lub części mieszkania.

"Mieszkania spółdzielcze" to mieszkania, do których przysługuje własność spółdzielcza, a więc własność w ramach spółdzielni mieszkaniowej.

"Mieszkania wynajęte" to mieszkania, których co najmniej jeden mieszkaniec płaci czynsz najmu za to mieszkanie, a żaden z mieszkańców nie jest właścicielem ani części, ani całości mieszkania.

Forma własnościOWS.
0.Ogółem0.
1.Mieszkania zamieszkiwane przez właścicieli1.
2.Mieszkania spółdzielcze2.
3.Mieszkania wynajęte3.
4.Mieszkania, do których przysługuje inna forma własności4.
5.Nieustalona5.
6.Nie dotyczy6.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Forma własności" służą do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Niezamieszkane mieszkania konwencjonalne klasyfikuje się w kategorii "Nie dotyczy" (OWS.6.).

Temat: Liczba mieszkających osób

Liczba osób mieszkających w mieszkaniu to liczba osób, dla których mieszkanie to jest miejscem zamieszkania.

Liczba mieszkających osóbNOC.L.NOC.M.NOC.H.
0.Ogółem0.0.0.
1.1 osoba1.1.1.
2.2 osoby2.2.2.
3.3-5 osób3.3.3.
3.1.3 osoby3.1.3.1.
3.2.4 osoby3.2.3.2.
3.35 osób3.3.3.3.
4.6 i więcej osób4.4.4.
4.1.6-10 osób4.1.4.1.
4.1.1.6 osób4.1.1.
4.1.2.7 osób4.1.2.
4.1.3.8 osób4.1.3.
4.1.4.9 osób4.1.4.
4.1.5.10 osób4.1.5.
4.2.11 lub więcej osób4.2.4.2.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Liczba mieszkających osób" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup.

Temat: Powierzchnia użytkowa lub liczba izb w mieszkaniu

Przez powierzchnię użytkową rozumie się:

– powierzchnię podłóg mierzoną wewnątrz ścian zewnętrznych, z wyłączeniem nie nadających się do zamieszkania piwnic i strychów oraz, w budynkach wielomieszkaniowych, wszystkich części wspólnych; lub

– łączną powierzchnię podłóg w izbach mieszczących się w definicji "izby".

Przez "izbę" rozumie się przestrzeń w mieszkaniu ograniczoną ścianami od podłogi do sufitu lub dachu, o rozmiarach wystarczających, by pomieścić łóżko dla dorosłej osoby (co najmniej 4 metry kwadratowe) i mającą na większej części powierzchni wysokość do sufitu wynoszącą co najmniej 2 metry.

Państwa członkowskie podają "powierzchnię użytkową", lub, jeśli to niemożliwe, "liczbę izb".

Powierzchnia użytkowaUFS.
0.Ogółem0.
1.Poniżej 30 metrów kwadratowych1.
2.30 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 40 metrów kwadratowych2.
3.40 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 50 metrów kwadratowych3.
4.50 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 60 metrów kwadratowych4.
5.60 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 80 metrów kwadratowych5.
6.80 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 100 metrów kwadratowych6.
7.100 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 120 metrów kwadratowych7.
8.120 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 150 metrów kwadratowych8.
9.150 metrów kwadratowych i większa9.
10.Nieustalona10.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Powierzchnia użytkowa" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup. Mogą one także służyć do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Liczba izbNOR.
0.Ogółem0.
1.1 izba1.
2.2 izby2.
3.3 izby3.
4.4 izby4.
5.5 izb5.
6.6 izb6.
7.7 izb7.
8.8 izb8.
9.9 izb i więcej9.
10.Nieustalona10.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Liczba izb" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup. Mogą one także służyć do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Temat: Gęstość zaludnienia

Temat "Gęstość zaludnienia" dotyczy stosunku powierzchni użytkowej w metrach kwadratowych (lub liczby izb) do liczby mieszkających osób zdefiniowanej w ramach tematu "Liczba mieszkających osób".

Państwa członkowskie gęstość zaludnienia w odniesieniu do "powierzchni użytkowej", lub, jeśli to niemożliwe, w odniesieniu do "liczby izb".

Gęstość zaludnienia (powierzchnia użytkowa)DFS.
0.Ogółem0.
1.Poniżej 10 metrów kwadratowych na jednego mieszkańca1.
2.10 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 15 metrów kwadratowych - na jednego mieszkańca2.
3.15 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 20 metrów kwadratowych - na jednego mieszkańca3.
4.20 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 30 metrów kwadratowych - na jednego mieszkańca4.
5.30 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 40 metrów kwadratowych - na jednego mieszkańca5.
6.40 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 60 metrów kwadratowych - na jednego mieszkańca6.
7.60 metrów kwadratowych i większa, ale poniżej 80 metrów kwadratowych - na jednego mieszkańca7.
8.80 metrów kwadratowych na jednego mieszkańca i większa8.
9.Nieustalona9.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Gęstość zaludnienia (powierzchnia użytkowa)" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup.

Gęstość zaludnienia (liczba izb)DRM.
0.Ogółem0.
1.Poniżej 0,5 izby na jednego mieszkańca1.
2.0,5 izby na jednego mieszkańca i więcej, ale poniżej 1,0 izby na jednego mieszkańca2.
3.1,0 izby na jednego mieszkańca i więcej, ale poniżej 1,25 izby na jednego mieszkańca3.
4.1,25 izby na jednego mieszkańca i więcej, ale poniżej 1,5 izby na jednego mieszkańca4.
5.1,5 izby na jednego mieszkańca i więcej, ale poniżej 2,0 izb na jednego mieszkańca5.
6.2,0 izby na jednego mieszkańca i więcej, ale poniżej 2,5 izby na jednego mieszkańca6.
7.2,5 izby na jednego mieszkańca i więcej, ale poniżej 3,0 izb na jednego mieszkańca7.
8.3,0 izby na jednego mieszkańca i więcej8.
9.Nieustalona9.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Gęstość zaludnienia (liczba izb)" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup.

Temat: System zaopatrzenia w wodę

System zaopatrzenia w wodęWSS.
0.Ogółem0.
1.Wodociąg w mieszkaniu1.
2.Brak wodociągu w mieszkaniu2.
3.Nieustalony3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "System zaopatrzenia w wodę" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup. Mogą one także służyć do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Temat: Toaleta

ToaletaTOI.
0.Ogółem0.
1.Toaleta spłukiwana w mieszkaniu1.
2.Brak toalety spłukiwanej w mieszkaniu2.
3.Nieustalona3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Toaleta" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup. Mogą one także służyć do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Temat: Łazienka

Przez łazienkę rozumie się wszelkie urządzenia przeznaczone do mycia całego ciała, w tym prysznic.

ŁazienkaBAT.
0.Ogółem0.
1.Wanna lub prysznic zainstalowana(-y) na stałe w mieszkaniu1.
2.Brak wanny lub prysznica zainstalowanej(-ego) na stałe w mieszkaniu2.
3.Nieustalona3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Łazienka" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup. Mogą one także służyć do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Typ ogrzewania

Uważa się, że mieszkanie jest ogrzewane centralnie, jeżeli ogrzewanie zapewnione jest przez komunalny zakład ogrzewania lub z instalacji grzewczej zamontowanej w budynku lub w mieszkaniu, bez względu na źródło energii.

Typ ogrzewaniaTOH.
0.Ogółem0.
1.Centralne ogrzewanie1.
2.Brak centralnego ogrzewania2.
3.Nieustalony3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Typ ogrzewania" służą do podziału grupy "mieszkań" i wszelkich podgrup. Mogą one także służyć do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Temat: Mieszkania według typu budynku

Temat "Mieszkania według typu budynku" dotyczy liczby mieszkań w budynku, w którym znajduje się mieszkanie.

Mieszkania według typu budynkuTOB.
0.Ogółem0.
1.Mieszkania konwencjonalne w budynkach mieszkalnych1.
1.1.Mieszkania konwencjonalne w budynkach jednomieszkaniowych1.1.
1.2.Mieszkania konwencjonalne w budynkach dwumieszkaniowych1.2.
1.3.Mieszkania konwencjonalne w budynkach o trzech i większej liczbie mieszkań1.3.
2.Mieszkania konwencjonalne w budynkach niemieszkalnych2.
3.Nieustalone3.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Mieszkania według typu budynku" służą do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

Temat: Mieszkania według okresu wybudowania

Temat "Mieszkania według okresu wybudowania" odnosi się do roku, w którym zakończono budowę budynku, w którym znajduje się mieszkanie.

Mieszkania według okresu wybudowaniaPOC.
0.Ogółem0.
1.Przed 1919 r.1.
2.1919 - 1945 r.2.
3.1946 - 1960 r.3.
4.1961 - 1970 r.4.
5.1971 - 1980 r.5.
6.1981 - 1990 r.6.
7.1991 - 2000 r.7.
8.2001 - 2005 r.8.
9.2006 r. i później9.
10.Nieustalone10.

Poziomy i kategorie podziału w ramach tematu "Mieszkania według okresu wybudowania" służą do podziału grupy "mieszkań konwencjonalnych" i wszelkich podgrup.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.