Rozporządzenie 834/2009 w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych w zakresie sprawozdań dotyczących jakości

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.241.3

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 834/2009
z dnia 11 września 2009 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych w zakresie sprawozdań dotyczących jakości
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych(1), w szczególności jego art. 6 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 716/2007 ustanowiono wspólne ramy systematycznego tworzenia statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych.

(2) Istnieje potrzeba przyjęcia środków wykonawczych dotyczących definicji wspólnych norm jakości oraz treści i częstotliwości składania sprawozdań dotyczących jakości.

(3) Konieczne jest określenie kryteriów jakości mających zastosowanie do sprawozdań dotyczących jakości.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Sprawozdania dotyczące jakości, o których mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 716/2007, są sporządzane przez państwa członkowskie zgodnie z zasadami ustanowionymi w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Pierwsze sprawozdanie dotyczące jakości jest sporządzane dla danych dotyczących roku odniesienia 2007 i jest przekazywane do dnia 28 lutego 2010 r.

Państwa członkowskie dostarczają sprawozdania dotyczące jakości dla każdego kolejnego roku odniesienia w terminie 26 miesięcy po zakończeniu roku odniesienia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 września 2009 r.

W imieniu Komisji
Joaquín ALMUNIA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 171 z 29.6.2007, s. 17.

ZAŁĄCZNIK 

WYMOGI ODNOSZĄCE SIĘ DO SPRAWOZDAŃ DOTYCZĄCYCH JAKOŚCI

1. WPROWADZENIE

Sprawozdanie dotyczące jakości zawiera zarówno ilościowe, jak i jakościowe wskaźniki jakości danych. Komisja (Eurostat) przedstawia wyniki tych wskaźników ilościowych, które mogą być obliczone na podstawie danych dostarczonych przez państwa członkowskie. Państwa członkowskie interpretują i komentują te wyniki w świetle ich metody gromadzenia danych oraz dostarczają pozostałe wskaźniki ilościowe, jak i informacje dotyczące jakości.

2. RAMY CZASOWE

Każdego roku Komisja (Eurostat) dostarcza państwom członkowskim w terminie 24 miesięcy po zakończeniu roku odniesienia (do końca grudnia) projekty dokumentów odnoszących się do sprawozdań dotyczących jakości, częściowo wypełnione, zawierające większość wskaźników ilościowych oraz inne informacje dostępne Komisji (Eurostatowi).

Każdego roku państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) w terminie 26 miesięcy od zakończenia roku odniesienia (do końca lutego) kompletne sprawozdania dotyczące jakości.

3. KRYTERIA JAKOŚCI

Dane przekazane przez państwa członkowskie są oceniane przy zastosowaniu następujących kryteriów jakości:

3.1. Przydatność: dotyczy stopnia spełnienia przez statystykę aktualnych i potencjalnych potrzeb użytkowników.

3.2. Dokładność: dotyczy stopnia zbieżności danych szacunkowych i nieznanych wartości faktycznych.

3.3. Spójność: dotyczy możliwości łączenia danych na różne sposoby i do różnych celów, przy zachowaniu ich wiarygodności.

3.4. Porównywalność: dotyczy pomiaru wpływu różnic w stosowanych koncepcjach statystycznych, narzędziach pomiarowych i procedurach w przypadku porównania statystyk dotyczących różnych obszarów geograficznych, branży lub okresów badań.

3.5. Aktualność: dotyczy okresu pomiędzy dostępnością informacji a opisywanym wydarzeniem lub zjawiskiem.

3.6. Terminowość: dotyczy opóźnienia dzielącego moment udostępnienia danych i datę docelową (datę, do której dane powinny były zostać udostępnione).

3.7. Dostępność i przejrzystość: dotyczą warunków i zasad, zgodnie z którymi użytkownicy mogą uzyskać, wykorzystywać i interpretować dane.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.