Decyzja wykonawcza 2012/144/WPZiB w sprawie wykonania decyzji 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.71.50

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 marca 2012 r.

DECYZJA WYKONAWCZA RADY 2012/144/WPZiB
z dnia 8 marca 2012 r.
w sprawie wykonania decyzji 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 2,

uwzględniając decyzję Rady 2010/656/WPZiB z dnia 29 października 2010 r. przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej(1), w szczególności jej art. 6 ust. 1 i 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 października 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/656/WPZiB.

(2) Na podstawie przeglądu wykazu osób i podmiotów, do których mają zastosowanie środki ograniczające przewidziane w decyzji 2010/656/WPZiB, Rada stwierdza, że nie ma już powodów do pozostawienia niektórych osób w tym wykazie.

(3) Ponadto należy dokonać aktualizacji informacji dotyczących jednej z osób znajdujących się w wykazie w załączniku I oraz informacji dotyczących osób znajdujących się w wykazie w załączniku II do decyzji 2010/656/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku I do decyzji 2010/656/WPZiB wpis dotyczący następującej osoby:

Désiré Tagro

zastępuje się wpisem zawartym w załączniku I do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Załącznik II do decyzji 2010/656/WPZiB zastępuje się tekstem zawartym w załączniku II do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 marca 2012 r.

W imieniu Rady

M. BØDSKOV

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 285 z 30.10.2010, s. 28.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wpis, o którym mowa w art. 1

Imię i nazwisko (i ew. pseudonimy)Informacje identyfikujące (data i miejsce urodzenia (data ur. i miejsce ur.), nr paszportu (pasz.)/nr dowodu tożsamości itd.)Powody umieszczenia w wykazieData umieszczenia w wykazie ONZ
Désiré TagroNumer paszportu: PD-AE 065FH08

Data urodzenia: 27 stycznia 1959 r.

Miejsce urodzenia: Issia, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

Zmarł w dniu 12 kwietnia 2011 r. w Abidżanie

Sekretarz generalny w tzw. prezydencji Laurenta GBAGBO: udział w nielegalnym rządzie Laurenta GBAGBO, blokowanie procesu pokojowego i pojednawczego, odrzucenie wyników wyborów prezydenckich, udział w brutalnym represjonowaniu ruchów ludowych.Data umieszczenia w wykazie

ONZ: 30.3.2011

(data umieszczenia w wykazie Unii Europejskiej: 22.12.2010)

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK II

Wykaz osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i w art. 5 ust. 1 lit. b)
Imię i nazwisko (i ew. pseudonimy)Informacje identyfikującePowody umieszczenia w wykazie
1.Kadet BertinUrodzony w 1957 r. w MamaDoradca specjalny Laurenta Gbagbo ds. bezpieczeństwa, obrony i sprzętu wojskowego, były minister obrony Laurenta Gbagbo.

Bratanek Laurenta Gbagbo.

Przebywa na wygnaniu w Ghanie. Wydano wobec niego międzynarodowy nakaz aresztowania.

Aktywnie zaangażowany w przypadki nadużyć i wymuszonych zniknięć, oraz finansowanie i uzbrajanie bojówek i "młodych patriotów" (COJEP).

Zaangażowany w finansowanie zakupu i w przemyt broni, a także w obchodzenie embarga.

Kadet Bertin utrzymywał bliskie stosunki z bojówkami z regionu zachodniego i był przedstawicielem Gbagbo do spraw kontaktów z tymi ugrupowaniami. Brał udział w tworzeniu szwadronów śmierci "Force Lima".

Podczas swego wygnania w Ghanie nadal planuje działania na rzecz odzyskania władzy drogą zbrojną. Wzywa również do natychmiastowego uwolnienia Gbagbo.

Z uwagi na swoje zasoby finansowe, znajomość nielegalnych siatek przemytu broni i stałe powiązania z wciąż aktywnymi bojówkami (w szczególności w Liberii) Kadet Bertin stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności Wybrzeża Kości Słoniowej.

2.Oulaï DelafosseUrodzony w dniu 28 października 1968 r.Były zastępca prefekta Toulepleu. Przywódca Union Patriotique de Résistance (Patriotycznego Związku Oporu) w regionie Grand Ouest.

Jako szef bojówek był zaangażowany w akty przemocy i przestępstwa, w szczególności w strefie Toulepleu.

Otrzymuje rozkazy bezpośrednio od Kadeta Bertina; był bardzo aktywny podczas kryzysu powyborczego przy rekrutowaniu najemników z Liberii, a także nielegalnym przemycie broni z Liberii. Jego oddziały sieją postrach podczas całego okresu kryzysu powyborczego, zabijając setki osób pochodzących z północy Wybrzeża Kości Słoniowej.

Z powodu swojego ekstremizmu politycznego, bliskich stosunków z Kadetem Bertinem oraz silnych związków utrzymywanych ze środowiskami liberyjskich najemników wciąż stanowi zagrożenie dla stabilności kraju.

3.Pastor GammiSzef bojówki Mouvement ivoirien pour la Libération de l'Ouest (Ruch Wybrzeża Kości Słoniowej na rzecz wyzwolenia regionu zachodniego) (MILOCI) utworzonej w 2004 r. Jako szef bojówki MILOCI, sprzyjającej Gbagbo, uczestniczył w wielu masakrach i aktach okrucieństwa.

Uciekł do Ghany (prawdopodobnie przebywa w Takoradi). Wydano wobec niego międzynarodowy nakaz aresztowania.

Od momentu swojego wygnania przyłączył się do Coalition Internationale pour la Libération de la Côte d'Ivoire (Międzynarodowej koalicji na rzecz wyzwolenia Wybrzeża Kości Słoniowej) (CILCI), która wzywa do zbrojnego oporu w celu powrotu Gbagbo do władzy.

4.Marcel GossioUrodzony w dniu 18 lutego 1951 r. w Adjamé. Numer paszportu: 08AA14345 (wygasa w dniu 6 października 2013 r.)Uciekł z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wydano wobec niego międzynarodowy nakaz aresztowania. Zaangażowany w sprzeniewierzenie środków publicznych oraz w finansowanie i uzbrajanie bojówek.

Odegrał zasadniczą rolę w finansowaniu klanu Gbagbo oraz bojówek. Jest również kluczową postacią w nielegalnym przemycie broni.

Z uwagi na pokaźne sumy pieniędzy, które sprzeniewierzył, oraz swoją znajomość nielegalnych sieci uzbrojenia nadal stanowi zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa Wybrzeża Kości Słoniowej.

5.Justin Koné KatinaUciekł do Ghany. Wydano wobec niego międzynarodowy nakaz aresztowania.

Zaangażowany w napad z bronią w ręku na Centralny Bank Państw Zachodniej Afryki (BCEAO).

Z miejsca swojego wygnania uważa się wciąż za rzecznika Gbagbo. W komunikacie prasowym z dnia 12 grudnia 2011 r. podkreślił, że Ouattara nigdy nie wygrał wyborów i twierdził, że nowy rząd jest nielegalny. Wzywa do oporu i wierzy, że Gbagbo powróci do władzy.

6.Ahoua Don MelloUrodzony w dniu 23 czerwca 1958 r. w Bongouanou. Numer paszportu: PD-AE/ 044GN02 (wygasa w dniu 23 lutego 2013 r.)Rzecznik Laurenta Gbagbo. Były minister ds. zaopatrzenia i melioracji w nielegalnym rządzie.

Przebywa na wygnaniu w Ghanie. Wydano wobec niego międzynarodowy nakaz aresztowania.

Z miejsca swego wygnania nadal twierdzi, że wybory prezydenta Ouattary zostały sfałszowane i nie uznaje jego władzy. Odmówił odpowiedzi na apel rządu Wybrzeża Kości Słoniowej o pojednanie i regularnie wzywa na łamach prasy do powstania, objeżdża obozy uchodźców w Ghanie w celu "mobilizacji".

W grudniu 2011 r. oświadczył, że Wybrzeże Kości Słoniowej jest "oblężonym państwem plemiennym" i że "dni reżimu Ouattary są policzone".

7.Moussa Touré ZéguenUrodzony w dniu 9 września 1944 r.

Numer poprzedniego paszportu: AE/46CR05

Szef ugrupowania patriotów na rzecz pokoju (GPP).

Założyciel Coalition Internationale pour la Libération de la Côte d'Ivoire (Międzynarodowej koalicji na rzecz wyzwolenia Wybrzeża Kości Słoniowej) (CILCI).

Został szefem bojówki od 2002 r., od 2003 r. kierował GPP. Pod jego komendą GPP stało się zbrojnym ramieniem Gbagbo w Abidżanie i na południu kraju.

Wraz z GPP jest odpowiedzialny za liczne akty przemocy, głównie w stosunku do ludności pochodzącej z północy oraz przeciwników byłego reżimu.

Osobiście zaangażowany w powyborczych aktach przemocy (w szczególności w dzielnicach Abobo i Adjamé).

Na wygnaniu w Akrze Touré Zéguen założył Międzynarodową koalicję na rzecz wyzwolenia Wybrzeża Kości Słoniowej (CILCI), której celem jest powrót Gbagbo do władzy.

Ze swego wygnania mnoży płomienną retorykę (na przykład podczas konferencji prasowej w dniu 9 grudnia 2011 r.) i nadal zdecydowanie opowiada się za podtrzymywaniem konfliktu i za zbrojnym rewanżem. Uważa, że Wybrzeże Kości Słoniowej pod rządami Ouattary jest państwem bezprawnym i uległo ponownej kolonizacji oraz zwraca się do mieszkańców tego kraju o "wypędzenie uzurpatorów" (Jeune Afrique, lipiec 2011 r.).

Prowadzi blog, w którym wzywa do powstania ludu Wybrzeża Kości Słoniowej przeciwko Ouattarze."

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.