Rozporządzenie 918/2004 wprowadzające przejściowe uzgodnienia w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych w związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.163.88

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 kwietnia 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 918/2004
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
wprowadzające przejściowe uzgodnienia w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych w związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 2 ust. 3,

uwzględniając Akt Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 41,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1) ustanawia wspólnotowy system ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia oraz tworzy wspólnotowy rejestr chronionych oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia.

(2) Artykuł 5 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 przewiduje jednak, że oznaczenia geograficzne i nazwy pochodzenia mogą zostać objęte przez Państwa Członkowskie przejściową ochroną krajową od dnia, w którym wnioski o rejestrację takich nazw zostaną przesłane Komisji. Pełna odpowiedzialność za następstwa takiej ochrony krajowej w przypadku gdy dana nazwa nie jest zarejestrowana na szczeblu wspólnotowym spoczywa na zainteresowanym Państwie Członkowskim.

(3) W związku z tym, po przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji oznaczenia geograficzne i nazwy pochodzenia tych państw (zwanych dalej "nowymi Państwami Członkowskimi") mogą być rejestrowane na szczeblu wspólnotowym na mocy art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 i chronione na mocy art. 13.

(4) Aby ułatwić nowym Państwom Członkowskim składanie wniosków do Komisji i aby zapewnić ciągłą ochronę odpowiednich oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia, należy umożliwić tym Państwom Członkowskim utrzymanie ochrony krajowej istniejącej w dniu 30 kwietnia 2004 r., dopóki nie zostanie podjęta decyzja na mocy art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 pod warunkiem że wniosek o rejestrację na mocy tego rozporządzenia został przesłany do Komisji do dnia 31 października 2004 r.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Regulacyjnego ds. Ochrony Oznaczeń Geograficznych i Nazw Pochodzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Krajowa ochrona oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia w rozumieniu rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 istniejących w Republice Czeskiej, Estonii, na Cyprze, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Malcie, w Polsce, Słowenii i na Słowacji w dniu 30 kwietnia 2004 r. może zostać utrzymana przez te Państwa Członkowskie do dnia 31 października 2004 r.

W przypadku gdy do dnia 31 października 2004 r. Komisji przekazany został wniosek o rejestrację na mocy rozporządzenia (EWG) nr 2081/92, ochrona taka może być utrzymana, dopóki nie zostanie podjęta decyzja zgodnie z art. 6 tego rozporządzenia.

Pełna odpowiedzialność za następstwa takiej ochrony krajowej w przypadku gdy dana nazwa nie jest zarejestrowana na szczeblu wspólnotowym spoczywa na zainteresowanym Państwie Członkowskim.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r., z zastrzeżeniem wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione przez rozporządzenie (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.