Decyzja 2001/382/WE w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w niektóre wydatki związane z wykonywaniem niektórych środków zarządzania dotyczących masowo migrujących ryb

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.137.25

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 2001 r.

DECYZJA RADY
z dnia 14 maja 2001 r.
w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w niektóre wydatki związane z wykonywaniem niektórych środków zarządzania dotyczących masowo migrujących ryb

(2001/382/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota Europejska jest Umawiającą się Stroną Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego, zwanej dalej "Konwencją ICCAT" od dnia 14 listopada 1997 r.

(2) Konwencja ICCAT stanowi ramy dla współpracy regionalnej w zakresie ochrony i zarządzania tuńczykiem i gatunkami tuńczykopodobnymi na Oceanie Atlantyckim i przylegających morzach poprzez ustanowienie Międzynarodowej Komisji Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego, zwanej dalej "ICCAT", i przyjęcie zaleceń dotyczących ochrony i zarządzania na obszarze konwencji, które staną się wiążące dla Umawiających się Stron.

(3) Podczas jedenastego nadzwyczajnego posiedzenia, które odbyło się w dniach 16-23 listopada 1998 r., ICCAT przyjęła zalecenie dotyczące zamknięcia czasowo-przestrzennego związanego ze stosowaniem urządzeń powodujących koncentrację ryb, które stały się obowiązkowe dla Umawiających się Stron w dniu 21 czerwca 1999 r. Rozporządzenie Rady (WE) nr 973/2001 z dnia 14 maja 2001 r. ustanawiające niektóre środki techniczne dotyczące ochrony zasobów gatunków masowo migrujących(2) włącza to zalecenie do prawa wspólnotowego.

(4) W celu zapewnienia zgodności z tym środkiem należy uregulować kwestię obserwatora pozostającego na pokładzie każdego statku podczas wymienionego wyżej okresu. Należy przyjąć szczegółowe regulacje dotyczące wyznaczania obserwatorów, ich zadań, jak i pokrywania kosztów przez nich ponoszonych.

(5) Państwa Członkowskie powinny zapewnić, aby statki pływające pod ich banderą i działające na obszarze ICCAT przestrzegały środków w zakresie ochrony i zarządzania obowiązujących na tym obszarze. Niezbędne jest zatem, aby Państwa Członkowskie nadzorowały właściwe stosowanie systemu działania obserwatorów.

(6) Państwa Członkowskie muszą podjąć kroki w celu zapewnienia, aby obserwatorzy byli umieszczani na pokładzie statków pływających pod ich banderą oraz aby zwracano im koszty związane z takim wyznaczeniem.

(7) W celu ułatwienia stosowania systemu działania obserwatorów, należy uregulować kwestię wkładu finansowego Wspólnoty na wydatki poniesione w związku z wyznaczeniem obserwatorów podczas okresu od 1 listopada 2000 r. do 31 stycznia 2001 r. Wkład jest uwarunkowany przejęciem kosztów przez Państwa Członkowskie w momencie gdy system stanie się systemem rutynowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Koszty związane z wyznaczaniem obserwatorów rozmieszczanych w oparciu o przepisy art. 3 rozporządzenia (WE) nr 973/2001 są ponoszone przez Państwo Członkowskie, które dokonało mianowania.
2.
Państwa Członkowskie mogą przenieść takie koszty, w całości lub częściowo, na właścicieli wspólnotowych statków rybackich, określonych w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 973/2001.
Artykuł  2
1.
W celu ułatwienia wprowadzenia systemu działania obserwatorów Wspólnota może uczestniczyć w finansowaniu wydatków Państw Członkowskich związanych z wyznaczaniem obserwatorów, w okresie od 1 listopada 2000 r. do 31 stycznia 2001 r.
2.
Wkład wspólnotowy stanowi 50% wydatków z funduszy publicznych ponoszonych przez każde Państwo Członkowskie przy wyznaczaniu obserwatorów.
3.
Państwa Członkowskie zamierzające ubiegać się o wkład finansowy przedkładają Komisji przed 1 września 2001 r. szczegółowe sprawozdanie dotyczące:

– liczby wyznaczonych obserwatorów,

– liczby danych statków,

– nazwy statku poddanego obserwacji i okresu, na który wyznaczono obserwatora,

– sprawozdania końcowego każdego obserwatora.

4.
Państwa Członkowskie zamierzające ubiegać się o wkład finansowy Wspólnoty przedkładają wniosek o zwrot wydatków określonych w ust. 2 wraz z dwoma odpisami dokumentów uzupełniających najpóźniej do 1 października 2001 r. Dokumenty uzupełniające obejmują co najmniej główne punkty porozumienia między Państwem Członkowskim a usługodawcą (usługodawcami) oraz dowody potwierdzające dokonanie danych płatności.

Państwa Członkowskie zapewniają, aby wydatki zostały poniesione zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami i z wymaganiami niniejszej decyzji.

5.
Państwa Członkowskie dostarczają Komisji informacji koniecznych do umożliwienia weryfikacji zgodności z wymaganiami niniejszej decyzji, w szczególności dotyczących wyznaczania obserwatorów, w odniesieniu do których Wspólnota dokonała wkładu finansowego.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 maja 2001 r.

W imieniu Rady
L. REKKE
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 28 lutego 2001 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 137 z 19.5.2001, str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.