Decyzja 2019/910 ustanawiająca wieloletni program Unii dotyczący gromadzenia danych biologicznych, środowiskowych, technicznych i społeczno-ekonomicznych oraz zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.145.27

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 2019 r.

DECYZJA DELEGOWANA KOMISJI (UE) 2019/910
z dnia 13 marca 2019 r.
ustanawiająca wieloletni program Unii dotyczący gromadzenia danych biologicznych, środowiskowych, technicznych i społecznoekonomicznych oraz zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1004 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia unijnych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 199/2008 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 1 akapit pierwszy i drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 2  państwa członkowskie gromadzą dane biologiczne, środowiskowe, techniczne i społecznoekonomiczne niezbędne do zarządzania rybołówstwem. Wieloletni unijny program gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa i akwakultury 3  na lata 2017-2019 został przyjęty decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/1251 4  i wygaśnie w dniu 31 grudnia 2019 r.

(2) Wieloletni program Unii jest potrzebny państwom członkowskim do określenia i zaplanowania działalności w zakresie gromadzenia danych w ich krajowych planach prac. Zgodnie z art. 21 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 5  te krajowe plany prac należy przedłożyć Komisji do dnia 31 października roku poprzedzającego rok, od którego ma mieć zastosowanie plan prac.

(3) W celu przygotowania przeglądu obecnego wieloletniego planu Unii na okres po 2019 r. trwają konsultacje, w których biorą udział eksperci w ramach Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa, regionalne grupy koordynacyjne, przedstawiciele państw członkowskich i inne zainteresowane strony, a zakończenie konsultacji planowane jest na dopiero na koniec 2019 r. W związku z tym nowy wieloletni plan Unii uwzględniający wyniki tych konsultacji nie może zostać przyjęty przed 2021 r.

(4) W odniesieniu do okresu 2020-2021 konieczne jest zatem przyjęcie przepisów dotyczących gromadzenia danych biologicznych, środowiskowych, technicznych i społecznoekonomicznych, które to przepisy zawarto w obecnym wieloletnim programie Unii, na podstawie rozporządzenia (UE) 2017/1004.

(5) W związku z tym w niniejszej decyzji ustanawia się, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) 2017/1004, szczegółowe ustalenia dotyczące gromadzenia przez państwa członkowskie danych biologicznych, środowiskowych, technicznych i społecznoekonomicznych, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia, oraz zarządzania tymi danymi. Wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych na morzu oraz progi, poniżej których państwa członkowskie nie są zobowiązane do gromadzenia danych, na podstawie swojej działalności w zakresie rybołówstwa i akwakultury, lub do prowadzenia połowów kontrolnych na morzu, o którym to wykazie i progach mowa w art. 5 ust. 1 lit. b) i c), są przewidziane w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/909 6 .

(6) Do celów pewności prawa decyzja wykonawcza (UE) 2019/909 ustanawiająca wykaz obowiązkowych przeglądów oraz progi na potrzeby wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych i zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury uchyla decyzję wykonawczą (UE) 2016/1251 ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2020 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wieloletni program Unii dotyczący gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa na lata 2020-2021 obejmujący szczegółowy wykaz wymagań, o którym mowa w art. 5 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2017/1004, określono w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2020 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 marca 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

ROZDZIAŁ  I 7

Definicje

Do celów niniejszego załącznika stosuje się definicje zawarte w rozporządzeniu (UE) 2017/1004, rozporządzeniu Rady (WE) nr 1224/2009 8 , rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 404/2011 9 , rozporządzeniu (UE) nr 1380/2013. Ponadto stosuje się następujące definicje:
1)
statki aktywne: statki, które brały udział w dowolnych operacjach połowowych (przez co najmniej jeden dzień) w trakcie roku kalendarzowego. Statek, który nie brał udziału w operacjach połowowych w trakcie roku, uznaje się za nieaktywny.
2)
gatunki anadromiczne: żywe zasoby wodne z cyklem życia rozpoczynającym się od wylęgu w wodach słodkich, po którym następuje migracja do wód słonych, powrót i tarło w wodach słodkich.
3)
gatunki katadromiczne: żywe zasoby wodne z cyklem życia rozpoczynającym się od wylęgu w wodach słonych, po którym następuje migracja do wód słodkich, powrót i tarło w wodach słonych.
4)
frakcja połowu: część całkowitego połowu, np. część wyładowanego połowu składająca się z ryb powyżej minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony, część wyładowanego połowu składająca się z ryb poniżej minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony, część odrzucona składająca się z ryb poniżej minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony, odrzuty de minimis lub odrzuty.
5)
dni na morzu: dowolny nieprzerwany okres 24 godzin (lub jego część), podczas którego statek znajduje się w danym obszarze i pozostaje poza portem.
6)
dni połowowe: każdy dzień kalendarzowy na morzu, w którym odbywa się operacja połowowa, bez uszczerbku dla międzynarodowych zobowiązań Unii i jej państw członkowskich. Jeden rejs połowowy może zostać zaliczony zarówno do sumy dni połowowych z wykorzystaniem narzędzi biernych, jak i sumy dni połowowych z wykorzystaniem narzędzi aktywnych w ramach tego rejsu.
7)
łowisko: jednostka geograficzna (lub grupa takich jednostek), w obrębie której (których) prowadzone są połowy. Jednostki te muszą być ustalone na szczeblu regionów morskich na podstawie istniejących obszarów określonych przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem lub podmioty naukowe.
8)
segment floty: grupa statków o tej samej klasie długości (długość całkowita) i dominujących narzędziach połowowych w trakcie roku.
9)
metier: grupa operacji połowowych ukierunkowanych na podobne gatunki (skupiska gatunków), z wykorzystaniem podobnych narzędzi 10 , w tym samym okresie roku lub na tym samym obszarze, charakteryzujących się podobnym wzorcem eksploatacji.
10)
połowy kontrolne na morzu: rejsy wykonywane w celu monitorowania stad i stanu ekosystemów na statku badawczym lub statku przeznaczonym do badań naukowych, który został wyznaczony do tego zadania przez organ odpowiedzialny za realizację krajowego planu działania ustanowionego zgodnie z art. 21 (UE) nr 508/2014.

ROZDZIAŁ  II 11

Metody gromadzenia danych

Metody i jakość gromadzenia danych są odpowiednie do zamierzonych celów, określonych w art. 25 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, i są zgodne z najlepszymi praktykami oraz odpowiednimi metodykami zalecanymi przez właściwe instytucje naukowe. Metody i wynik ich zastosowania są badane w regularnych odstępach czasu przez niezależne organy naukowe w celu sprawdzenia, czy są one stosowne w odniesieniu do zarządzania wspólną polityką rybołówstwa.

ROZDZIAŁ  III 12

Wymogi dotyczące danych

1.
Zestawy danych
1.1.
W ramach planów prac sporządzonych zgodnie z art. 21 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 państwa członkowskie określają, jakie dane spośród zestawów określonych w punktach 2-7 niniejszego rozdziału należy gromadzić:
a)
dane biologiczne - w podziale na frakcje połowowe - na temat stad poławianych w ramach unijnych połowów przemysłowych na wodach Unii i poza wodami Unii oraz w ramach połowów rekreacyjnych na wodach Unii;
b)
dane służące do oceny wpływu unijnego rybołówstwa na ekosystem morski na wodach Unii oraz poza wodami Unii;
c)
szczegółowe dane dotyczące działalności unijnych statków rybackich na wodach Unii i poza wodami Unii przedstawiane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1224/2009;
d)
dane społeczne i ekonomiczne dotyczące rybołówstwa 13 ;
e)
dane społeczne, ekonomiczne i środowiskowe dotyczące akwakultury.
1.2.
Dane, które należy gromadzić, ustala się zgodnie z art. 4 i 5 rozporządzenia (UE) 2017/1004, z uwzględnieniem progów określonych w rozdziale II załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2019/909 ustanawiającej wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych oraz progi na potrzeby wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych i zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
1.3.
Dane gromadzi się w celu umożliwienia wyliczenia aktualnych danych szacunkowych w odniesieniu do danego rodzaju połowów, okresów i obszarów w oparciu o ustalone na poziomie regionu morskiego potrzeby użytkowników końcowych. Częstotliwości gromadzenia danych należy koordynować na poziomie regionu morskiego, o ile nie określono inaczej w niniejszym załączniku i odpowiednich tabelach.
2.
Dane biologiczne na temat stad poławianych w ramach unijnych połowów przemysłowych na wodach Unii i poza wodami Unii oraz w ramach połowów rekreacyjnych na wodach Unii

Dane te obejmują:

a)
wielkość połowu w podziale na gatunki i dane biologiczne z poszczególnych próbek biologicznych, umożliwiające oszacowanie:
(i)
w odniesieniu do połowów przemysłowych: wielkości połowu i częstotliwości występowania długości okazów wszystkich frakcji połowu (z uwzględnieniem odrzutów i niechcianych połowów) w odniesieniu do stad wymienionych w tabelach 1A, 1B i 1C, zgłaszanych na poziomie agregacji 6, jak określono w tabeli 2. Rozkład czasowy jest koordynowany na szczeblu regionów morskich w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych;
(ii)
w odniesieniu do połowów przemysłowych: średniej masy i rozkładu wiekowego stad wymienionych w tabelach 1A, 1B i 1C. Wybór stad, w których przypadku te zmienne należy gromadzić, oraz rozkład czasowy należy koordynować na szczeblu regionów morskich w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych;
(iii)
w odniesieniu do połowów przemysłowych: proporcji płci, dojrzałości i płodności w odniesieniu do stad wymienionych w tabelach 1A, 1B i 1C w ramach połowów z częstotliwością niezbędną do celów doradztwa naukowego. Wybór stad, w których przypadku te zmienne należy gromadzić, oraz rozkład czasowy należy koordynować na szczeblu regionów morskich w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych;
(iv)
w przypadku połowów rekreacyjnych: rocznej wielkości (ilości i masy lub długości) połowów i uwolnień dotyczących gatunków wymienionych w tabeli 3 i/lub gatunków określonych na poziomie regionu morskiego, zależnie od celów zarządzania rybołówstwem. Potrzeby użytkowników końcowych odnośnie do wieku lub innych danych biologicznych, jak określono w ppkt (i)-(iii) są oceniane w ramach połowów rekreacyjnych na poziomie regionu morskiego;
b)
oprócz danych gromadzonych zgodnie z lit. a), dane dotyczące gatunków anadromicznych i katadromicznych wymienionych w tabeli 1E złowionych w ramach połowów przemysłowych i rekreacyjnych podczas słodkowodnego etapu cyklu życia, bez względu na sposób prowadzenia tych połowów, a mianowicie:
(i)
zmienne dotyczące stada (w odniesieniu do poszczególnych osobników, dotyczące wieku, długości, masy, płci i płodności, w podziale na etapy życia, ale w bardziej szczegółowym rozbiciu na gatunki i regiony); oraz
(ii)
roczne wielkości połowów według klasy wiekowej lub etapu życia;
c)
ponadto:

w odniesieniu do węgorzy: informacje (np. dane, szacunki, względne tendencje itp.) gromadzone corocznie w co najmniej w jednym dorzeczu na jednostkę zarządzania zasobami węgorza na temat:

(i)
liczebności młodych osobników;
(ii)
liczebności stałego stada (węgorz żółty); oraz
(iii)
liczby lub masy i proporcji płci emigrującego węgorza srebrzystego;
oraz w odniesieniu do dzikiego łososia: informacje gromadzone corocznie -, chyba że na szczeblu regionalnym uzgodniono inaczej - na temat liczebności młodych łososi (smolt i parr) oraz liczby dorosłych osobników migrujących w górę rzek.

Rzeki, które należy monitorować w odniesieniu do węgorza i łososia, wskazuje się na szczeblu regionalnym. Wybór stad, w przypadku których te zmienne należy gromadzić, powinien być koordynowany na szczeblu regionalnym w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych.

3.
Dane służące do oceny wpływu unijnego rybołówstwa na ekosystemy morskie na wodach Unii oraz poza wodami Unii

Dane te obejmują:

a)
w odniesieniu do wszystkich rodzajów połowów: przypadkowe przyłowy ptaków, ssaków i gadów oraz ryb chronionych na mocy przepisów unijnych i umów międzynarodowych, włącznie z gatunkami wymienionymi w tabeli 1D, w tym brak w połowie, odnotowywane podczas rejsów obserwatorów naukowych na statkach rybackich lub przez samych rybaków w dziennikach połowowych.

Jeżeli dane zebrane podczas rejsów obserwatorów nie są uznawane za wystarczające na potrzeby użytkownika końcowego w odniesieniu do przypadkowych przyłowów, państwa członkowskie stosują inne metodyki. Dobór tych metodyk jest koordynowany na szczeblu regionów morskich w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych;

b)
dane wspomagające ocenę wpływu działalności połowowej na siedliska morskie na wodach Unii i poza wodami Unii.

Zmiennymi wykorzystywanymi do oceny wpływu rybołówstwa na siedliska morskie powinny być zmienne rejestrowane na mocy rozporządzenia (WE) nr 1224/2009. Dane należy dezagregować na poziomie 3 14  działalności połowowej, chyba że na szczeblu regionalnym wymagany jest niższy poziom agregacji, w szczególności w przypadku morskich obszarów chronionych.

Jeżeli dane zarejestrowane na mocy rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 nie są na właściwym poziomie rozbicia lub ich jakość bądź zakres nie są wystarczające do zamierzonego wykorzystania w celach naukowych, dane te należy gromadzić w inny sposób poprzez zastosowanie odpowiednich metod doboru próby. Dane zarejestrowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1224/2009 należy udostępniać na właściwym poziomie agregacji instytucjom krajowym realizującym plany prac;

c)
dane do szacowania poziomu połowów i wpływu działalności połowowej na żywe zasoby morza i na ekosystemy morskie, takie jak wpływ na gatunki niekomercyjne, zależności drapieżnik-ofiara i na naturalną śmiertelność ryb gatunków w każdym regionie morskim.

Dane te muszą zostać najpierw ocenione w ramach badań pilotażowych. Na podstawie wyników tych badań pilotażowych państwa członkowskie określają przyszłe potrzeby w zakresie gromadzenia danych specyficznych dla każdego regionu morskiego, koordynowane na poziomie regionu morskiego i oparte na potrzebach użytkowników końcowych.

4.
Szczegółowe dane dotyczące działalności unijnych statków rybackich (9) na wodach Unii i poza wodami Unii odnotowywane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1224/2009

Dane pozwalające na ocenę działalności unijnych statków rybackich na wodach Unii i poza wodami Unii obejmują zmienne wskazane w tabeli 4. Dane odnotowane, zarejestrowane i przekazane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1224/2009 należy udostępniać w postaci danych pierwotnych instytucjom krajowym realizującym plany prac. Jeżeli dane te nie muszą być gromadzone na mocy rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 lub jeżeli dane gromadzone na mocy rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 nie są na właściwym poziomie rozbicia lub ich jakość bądź zakres nie są wystarczające do zamierzonego wykorzystania w celach naukowych, dane te należy gromadzić w inny sposób poprzez zastosowanie odpowiednich statystycznych metod doboru próby. Te metody umożliwiają oszacowanie zmiennych wymienionych w tabeli 4 na najniższym odpowiednim poziomie geograficznym według segmentu floty (tabela 5 A) i metier poziom 6 (tabela 2).

5.
Dane społeczne i ekonomiczne dotyczące rybołówstwa umożliwiające ocenę społecznych i ekonomicznych wyników unijnego sektora rybołówstwa

Dane te obejmują:

a)
zmienne ekonomiczne wskazane w tabeli 5 A zgodnie z segmentacją sektora podaną w tabeli 5 B i odpowiednio do supraregionów zgodnie z tabelą 5C.

Populacja obejmuje wszystkie aktywne i nieaktywne statki zarejestrowane zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 26/2004 15  w rejestrze floty rybackiej UE w dniu 31 grudnia roku sprawozdawczego i statki, które nie są ujęte w tym rejestrze, ale prowadziły działalność połowową przez co najmniej jeden dzień w roku sprawozdawczym.

W odniesieniu do statków nieaktywnych gromadzi się wyłącznie dane dotyczące wartości kapitału i kosztów inwestycji.

W przypadkach, gdy istnieje ryzyko, że zidentyfikowane zostaną osoby fizyczne lub podmioty prawne, można zastosować grupowanie zmiennych ekonomicznych w celu zapewnienia poufności informacji statystycznych. Grupowanie można zastosować również w razie potrzeby do opracowania statystycznie wiarygodnego planu pobierania próbek. Taki system grupowania powinien być spójny w długim okresie.

Dane ekonomiczne są gromadzone co roku;

b)
zmienne społeczne, jak wskazano w tabeli 6.

Dane społeczne są gromadzone co trzy lata, począwszy od roku 2018.

Dane dotyczące zatrudnienia według poziomu wykształcenia i zatrudnienia według obywatelstwa można gromadzić na podstawie badań pilotażowych.

6.
Społeczne, ekonomiczne i środowiskowe dane dotyczące akwakultury morskiej oraz ewentualnie dotyczące akwakultury słodkowodnej, umożliwiające ocenę społecznych, ekonomicznych i środowiskowych wyników unijnego sektora akwakultury

Dane te obejmują:

a)
zmienne ekonomiczne, jak wskazano w tabeli 7 zgodnie z segmentacją sektora podaną w tabeli 9.

Populacja obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa, których podstawowa działalność jest zdefiniowana zgodnie z kodami 03.21 i 03.22 europejskiej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE 16  i które działają dla zysku.

Dane ekonomiczne są gromadzone co roku;

(9) W tym szczególne wymogi dotyczące RFMO, jak określono w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1343/2011 z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego) oraz zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006 w sprawie środków zarządzania zrównoważoną eksploatacją zasobów rybołówstwa Morza Śródziemnego (Dz.U. L 347 z 30.12.2011, s. 44).

b)
zmienne społeczne, jak wskazano w tabeli 6.

Dane społeczne są gromadzone co trzy lata, począwszy od roku 2018.

Dane dotyczące zatrudnienia według poziomu wykształcenia i zatrudnienia według obywatelstwa można gromadzić na podstawie badań pilotażowych;

c)
dane środowiskowe dotyczące akwakultury, jak wskazano w tabeli 8, w celu umożliwienia oceny aspektów jej efektywności środowiskowej.

Dane środowiskowe mogą być gromadzone na podstawie badań pilotażowych i ekstrapolowane w celu wskazania wartości ogółem, odpowiadających całkowitej ilości ryb wyprodukowanych w danym państwie członkowskim.

Dane środowiskowe są gromadzone co dwa lata.

DANE BIOLOGICZNE

Tabela 1A (1)

Stada w wodach Unii

Gatunek (nazwa zwyczajowa)Gatunek (nazwa systematyczna)Obszar (ICES (2), IBSFC (3) lub kod

FAO (4)), w którym zlokalizowane jest

stado/kod stada

Wschodnia Arktyka, Morze Norweskie i Morze Barentsa
Węgorz europejskiAnguilla anguillaI, II
BrosmaBrosme brosmeI, II
Śledź atlantycko-skandynawskiClupea harengusI, II
Dorsz atlantyckiGadus morhuaI, II
GromadnikMallotus villosusI, II
PlamiakMelanogrammus aeglefinusI, II
BłękitekMicromesistius poutassouI-II
Krewetka północnaPandalus borealisI, II
CzarniakPollachius virensI, II
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesI, II
ŁosośSalmo salarI, II
MakrelaScomber scombrusII
Karmazyn atlantyckiSebastes marinus.I, II
Karmazyn mentellaSebastes mentella.I, II
OstrobokTrachurus trachurusIIa
Skagerrak i Kattegat
DobijakowateAmmodytidaeIIIa
Węgorz europejskiAnguilla anguillaIIIa
ŚledźClupea harengusIIIa/22-24, IIIa
Buławik czarnyCoryphaenoides rupestrisIIIa
Kurek szaryEutrigla gurnardusIIIa
Kurek napłonAspitrigla cuculusIIIa
Dorsz atlantyckiGadus morhuaIIIaN
Dorsz atlantyckiGadus morhuaIIIaS
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossusIIIa
ZimnicaLimanda limandaIIIa
PlamiakMelanogrammus aeglefinusIIIa
WitlinekMerlangius merlangusIIIa
Morszczuk europejskiMerluccius merlucciusIIIa
BłękitekMicromesistius poutassouIIIa
HomarzecNephrops norvegicusJednostka funkcjonalna
Krewetka północnaPandalus borealisIIIa
GładzicaPleuronectes platessaIIIa
CzarniakPollachius virensIIIa
ŁosośSalmo salarIIIa
TurbotPsetta maximaIIIa
MakrelaScomber scombrusIIIa
NagładScophthalmus rhombusIIIa
SolaSolea soleaIIIa
SzprotSprattus sprattusIIIa
OkowielTrisopterus esmarkiIIIa
Wszystkie gatunki handlowe rekinów, płaszczek i rajowatych (5)Selachii, RajidaeIIIa
Morze Bałtyckie
Węgorz europejskiAnguilla anguilla22-32
ŚledźClupea harengus22-24/25-29, 32/30/31/Zatoka Ryska
SiejaCoregonus lavaretusIIId
SielawaCoregonus albula22-32
Dorsz atlantyckiGadus morhua22-24/25-32
ZimnicaLimanda limanda22-32
OkońPerca fluviatilisIIId
StorniaPlatichtys flesus22-32
GładzicaPleuronectes platessa22-32
TurbotPsetta maxima22-32
ŁosośSalmo salar22-31/32
Troć wędrownaSalmo trutta22-32
Sandacz pospolitySander luciopercaIIId
NagładScophthalmus rhombus22-32
SolaSolea solea22
SzprotSprattus sprattus22-32
Morze Północne, wschodnia część Kanału La Manche
DobijakowateAmmodytidaeIV
ZębaczeAnarhichas spp.IV
Węgorz europejskiAnguilla anguillaIV, VIId
SrebrzykiArgentina spp.IV
Kurek szaryEutrigla gurnardusIV
BrosmaBrosme brosmeIV
ŚledźClupea harengusIV, VIId
Garnela pospolitaCrangon crangonIV, VIId
LabraksDicentrarchus labraxIV, VIId
Kurek szaryEutrigla gurnardusIV
Dorsz atlantyckiGadus morhuaIV, VIId
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossusIV
SebdakHelicolenus dactylopterusIV
Smuklica czteroplamaLepidorhombus bosciiIV, VIId
SmuklicaLepidorhombus whiffiagonisIV, VIId
ZimnicaLimanda limandaIV, VIId
Żabnica afrykańskaLophius budegassaIV, VIId
ŻabnicowateLophius piscatoriusIV
Buławik siwyMacrourus berglaxIV
PlamiakMelanogrammus aeglefinusIV
WitlinekMerlangius merlangusIV, VIId
Morszczuk europejskiMerluccius merlucciusIV, VII
BłękitekMicromesistius poutassouIV, VIId
ZłocicaMicrostomus kittIV, VIId
Molwa niebieskaMolva dypterygiaIV
Molwa pospolitaMolva molvaIV
BarbataMullus barbatusIV, VIId
BarwenaMullus surmuletusIV, VIId
HomarzecNephrops norvegicusWszystkie jednostki funkcjonalne
Krewetka północnaPandalus borealisIVa East/IVa/IV
Przegrzebek wielkiPecten maximusVIId
Widlak białyPhycis blennoidesIV
Widlak różowyPhycis phycisIV
StorniaPlatichthys flesusIV
GładzicaPleuronectes platessaIV
GładzicaPleuronectes platessaVIId
CzarniakPollachius virensIV
TurbotPsetta maximaIV, VIId
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesIV
ŁosośSalmo salarIV, VIId
MakrelaScomber scombrusIV, VIId
NagładScophthalmus rhombusIV, VIId
Karmazyn mentellaSebastes mentellaIV
SolaSolea soleaIV
SolaSolea soleaVIId
SzprotSprattus sprattusIV/VIId
OstrobokTrachurus trachurusIV, VIId
Kurek czerwonyTrigla lucernaIV
OkowielTrisopterus esmarkiIV
PiotroszZeus faberIV, VIId
Wszystkie gatunki handlowe rekinów, płaszczek i rajowatych (5)Selachii, RajidaeIV, VIId
Północno-wschodni Atlantyk i zachodnia część Kanału La Manche
Mustel siwyAlepocephalus bairdiiVI, XII
DobijakowateAmmodytidaeVIa
KaproszCapros aperV, VI, VII
PrzegrzebekPecten maximusIV, VI, VII
Przegrzebek grzebieniowatyAequipecten opercularisVII
Jeżokrab majaMaja squinadoV, VI, VII
Węgorz europejskiAnguilla anguillaWszystkie obszary
PałaszowateAphanopus spp.Wszystkie obszary
SrebrzykiArgentina spp.Wszystkie obszary
Kulbak pospolityArgyrosomus regiusWszystkie obszary
Kurek napłonAspitrigla cuculusWszystkie obszary
BeryksyBeryx spp.Wszystkie obszary z wyłączeniem X i IXa
BeryksyBeryx spp.IXa i X
Krab kieszeniecCancer pagurusWszystkie obszary
ŚledźClupea harengusVIa/VIaN/

VIa S, VIIbc/VIIa/VIIj

KongerConger congerWszystkie obszary z wyłączeniem X
KongerConger congerX
Buławik czarnyCoryphaenoides rupestrisWszystkie obszary
LiksaDalatias lichaWszystkie obszary
Ogończa pastynakDasyatis pastinacaVII, VIII
Koleń kolcobrodyDeania calceaV, VI, VII, IX, X, XII
LabraksDicentrarchus labraxWszystkie obszary z wyłączeniem IX
LabraksDicentrarchus labraxIX
KunatkaDicologlossa cuneataVIIIc, IX
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusIXa (tylko Kadyks)
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusVIII
Kolczak czarnyEtmopterus spinaxVI, VII, VIII
Kurek szaryEutrigla gurnardusVIId, e
Dorsz atlantyckiGadus morhuaVa/Vb/VIa/VIb/VIIa/VIIe-k
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossusVI, VII
SebdakHelicolenus dactylopterusWszystkie obszary
HomarHomarus gammarusWszystkie obszary
Gardłosz atlantyckiHoplostethus atlanticusWszystkie obszary
Pałasz ogoniastyLepidopus caudatusIXa
Smuklica czteroplamaLepidorhombus bosciiVIIIc, IXa
SmuklicaLepidorhombus whiffiagonisVI/VII, VIIIabd/VIIIc, IXa
ZimnicaLimanda limandaVIIe/VIIa,f-h
Kalmar pospolityLoligo vulgarisWszystkie obszary z wyłączeniem VIIIc, IXa
Kalmar pospolityLoligo vulgarisVIIIc, IXa
Żabnica afrykańskaLophius budegassaIV, VI/VIIb-k, VIIIabd
Żabnica afrykańskaLophius budegassaVIIIc, IXa
ŻabnicaLophius piscatoriousIV, VI/VIIb-k, VIIIabd
ŻabnicaLophius piscatoriousVIIIc, IXa
GromadnikMallotus villosusXIV
PlamiakMelanogrammus aeglefinusVa/Vb
PlamiakMelanogrammus aeglefinusVIa/VIb/VIIa/VIIb-k
WitlinekMerlangius merlangusVIII/IX, X
WitlinekMerlangius merlangusVb/VIa/VIb/VIIa/VIIe-k
Morszczuk europejskiMerluccius merlucciusIIIa, IV, VI, VII, VIIIab/VIIIc, IXa
KunatkaMicrochirus variegatusWszystkie obszary
BłękitekMicromesistius poutassouI-IX, XII, XIV
ZłocicaMicrostomus kittWszystkie obszary
Molwa niebieskaMolva dypterygiaWszystkie obszary z wyłączeniem X
Molwa smukłaMolva macrophthalmaX
Molwa pospolitaMolva molvaWszystkie obszary
BarwenaMullus surmuletusWszystkie obszary
Mustel gwiaździstyMustelus asteriasVI, VII, VIII, IX
Mustel siwyMustelus mustelusVI, VII, VIII, IX
Mustel śródziemnomorskiMustelus punctulatusVI, VII, VIII, IX
HomarzecNephrops norvegicusVI jednostka funkcjonalna
HomarzecNephrops norvegicusVII jednostka funkcjonalna
HomarzecNephrops norvegicusVIII, IX jednostka funkcjonalna
Ośmiornica pospolitaOctopus vulgarisWszystkie obszary z wyłączeniem VIIIc, IXa
Ośmiornica pospolitaOctopus vulgarisVIIIc, IXa
Morlesz bogarPagellus bogaraveoIXa, X
Krewetki z rodzaju PandalusPandalus spp.Wszystkie obszary
Krewetka różowa głębinowaParapenaeus longirostrisIXa
Widlak białyPhycis blennoidesWszystkie obszary
Widlak różowyPhycis phycisWszystkie obszary
GładzicaPleuronectes platessaVIIa/VIIe/VIIfg
GładzicaPleuronectes platessaVIIbc/VIIh-k/VIII, IX, X
RdzawiecPollachius pollachiusWszystkie obszary z wyjątkiem IX, X
RdzawiecPollachius pollachiusIX, X
CzarniakPollachius virensVa/Vb/IV, IIIa, VI
CzarniakPollachius virensVII, VIII
WrakońPolyprion americanusX
TurbotPsetta maximaWszystkie obszary
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesV, XIV/VI
Halibut białyHippoglossus hippoglossusV, XIV
ŁosośSalmo salarWszystkie obszary
SardynkaSardina pilchardusVIIIabd/VIIIc, IXa
Makrela koliasScomber coliasVIII, IX, X
MakrelaScomber scombrusII, IIIa, IV, V, VI, VII, VIII, IX
NagładScophthalmus rhombusWszystkie obszary
Karmazyn atlantyckiSebastes marinusPodobszary ICES V, VI, XII, XIV oraz podobszar NAFO 2 + (rejony 1F + 3K)
Karmazyn mentellaSebastes mentellaPodobszary ICES V, VI, XII, XIV oraz podobszar NAFO 2 + (rejony 1F + 3K)
MątwaSepia officinalisWszystkie obszary
SolaSolea soleaVIIa/VIIfg
SolaSolea soleaVIIbc/VIIhjk/IXa/VIIIc
SolaSolea soleaVIIe
SolaSolea soleaVIIIab
PrażmowateSparidaeWszystkie obszary
Ostrobok śródziemnomorskiTrachurus mediterraneusVIII, IX
Ostrobok czarnyTrachurus picturatusVIII, IX, X
OstrobokTrachurus trachurusIIa, IVa, Vb, VIa, VIIa-c, e-k, VIIIabde/X
OstrobokTrachurus trachurusVIIIc, IXa
Gatunki z rodzaju Trisopterus (doruta, okowiel, bielmik, karlik)Trisopterus spp.Wszystkie obszary
PiotroszZeus faberWszystkie obszary
Wszystkie gatunki handlowe rekinów, płaszczek i rajowatych (5)Selachii, RajidaeIV, VIId
Morze Śródziemne i Morze Czarne
Węgorz europejskiAnguilla anguillaWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Krewetka czerwonaAristeomorpha foliaceaWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Krewetka niebieskoczerwonaAristeus antennatusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
BopsBoops boops1.3, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2
Koryfena Coryphaena equiselisCoryphaena equiselisWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Koryfena Coryphaena hippurusCoryphaena hippurusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
LabraksDicentrarchus labraxWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Ośmiornica Eledone cirrhosaEledone cirrhosa1.1, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1
Ośmiornica Eledone moschataEledone moschata1.3, 2.1, 2.2, 3.1
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusMorze Czarne GSA 29
Kurek szaryEutrigla gurnardus2.2, 3.1
Kalmary z rodzajów Illex i TodarodesIllex spp., Todarodes spp.Wszystkie obszary Morza Śródziemnego
ŻaglicowateIstiophoridaeWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Kalmar pospolityLoligo vulgarisWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Żabnica afrykańskaLophius budegassa1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 3.1
ŻabnicaLophius piscatorius1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 3.1
WitlinekMerlangius merlangusMorze Czarne GSA 29
Morszczuk europejskiMerluccius merlucciusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
BłękitekMicromesistius poutassou1.1, 3.1
CefalowateMugilidae1.3, 2.1, 2.2, 3.1
BarbataMullus barbatusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
BarbataMullus barbatusMorze Czarne GSA 29
BarwenaMullus surmuletusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Ośmiornica pospolitaOctopus vulgarisWszystkie obszary Morza Śródziemnego
HomarzecNephrops norvegicusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Morlesz szkarłatnyPagellus erythrinusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Krewetka różowa głębinowaParapenaeus longirostrisWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Krewetka Penaeus kerathurusPenaeus kerathurus3.1
TurbotPsetta maximaMorze Czarne GSA 29
SardynkaSardina pilchardusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
MakreleScomber spp.Wszystkie obszary Morza Śródziemnego
MątwaSepia officinalisWszystkie obszary Morza Śródziemnego
SolaSolea vulgaris1.2, 2.1, 3.1
Sparus złotogłowySparus aurata1.2, 3.1
Pysoń smukłySpicara smaris2.1, 3.1, 3.2
SzprotSprattus sprattusMorze Czarne GSA 29
Krewetka modliszkowaSquilla mantis1.3, 2.1, 2.2
Ostrobok śródziemnomorskiTrachurus mediterraneusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
Ostrobok śródziemnomorskiTrachurus mediterraneusMorze Czarne GSA 29
OstrobokTrachurus trachurusWszystkie obszary Morza Śródziemnego
OstrobokTrachurus trachurusMorze Czarne GSA 29
Kurek czerwonyTrigla lucerna1.3, 2.2, 3.1
Małże wenusVeneridae2.1, 2.2
Babka przezroczystaAphia minutaGSA 9, 10, 16 oraz 19
AterynkiAtherina spp.GSA 9, 10, 16 oraz 19
KarlikTrisopterus minutusWszystkie regiony
Wszystkie gatunki handlowe rekinów, płaszczek i rajowatych (5)Selachii, RajidaeWszystkie regiony
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 1A w decyzji wykonawczej (UE) 2016/1251.

(2) Międzynarodowa Rada Badań Morza.

(3) Międzynarodowa Komisja Rybołówstwa Morza Bałtyckiego.

(4) Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

(5) Należy zgłaszać na poziomie gatunku.

DANE BIOLOGICZNE

Tabela 1B (1)

Stada w regionach najbardziej oddalonych w Unii Europejskiej

Gatunek (nazwa zwyczajowa)Gatunek (nazwa systematyczna)
Gujana Francuska
Lucjan czerwonyLutjanus purpureus
KrewetkiFarfantepenaeus subtilis
Cynoscjon Cynoscion acoupaCynoscion acoupa
Kulbiniec drobnozębnyCynoscion steindachneri
Cynoscion Cynoscion virescensCynoscion virescens
ZębaczowateAriidae
TrójchwościkLobotes surinamensis
Brak nazwy polskiejGenyatremus luteus
ŻuchwiakowateCentropomus spp.
GranikiSerranidae
CefalowateMugil spp.
Gwadelupa i Martynika
LucjanowateLutjanidae
LuszczowateHaemulidae
GranikiSerranidae
Skrzydlica pstraPterois volitans
TuńczykowateScombridae
Marlin błękitnyMakaira nigricans
Koryfena Coryphaena hippurusCoryphaena hippurus
Gwadelupa i Martynika
LucjanowateLutjanidae
GranikiSerranidae
TuńczykowateScombridae
WłócznikXiphias gladius
ŻaglicowateIstiophoridae
Koryfena Coryphaena hippurusCoryphaena hippurus
SelarSelar crumenophthalmus
Azory, Madera i Wyspy Kanaryjskie
Makrela koliasScomber colias
SardynelaSardinella maderensis
OstrobokiTrachurus spp.
SardynkaSardina pilchardus
Sparysoma kreteńskaSparisoma cretense
SkałoczepyPatellidae
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 1B w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

DANE BIOLOGICZNE

Tabela 1C (1)

Stada w regionach morskich objętych regulacjami regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem oraz postanowieniami umów o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów

Międzyamerykańska Komisja ds. Tuńczyka Tropikalnego (IATTC)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Thunnus albacaresTuńczyk żółtopłetwyWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Thunnus obesusOpastunWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Katsuwonus pelamisBonitoWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Thunnus alalungaTuńczyk białyWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Thunnus orientalisTuńczyk pacyficzny błękitnopłetwyWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Xiphias gladiusWłócznikWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Makaira nigricans (lub M. mazara)Marlin błękitnyWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Makaira indicaMarlin czarnyWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Tetrapturus audaxMarlin pasiastyWschodnia część Oceanu Spokojnegowysoki

Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Thunnus albacaresTuńczyk żółtopłetwyOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Thunnus obesusOpastunOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Katsuwonus pelamisBonitoOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Thunnus alalungaTuńczyk białyOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Thunnus thynnusTuńczyk błękitnopłetwyOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Xiphias gladiusWłócznikOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Makaira nigricans (lub M. mazara)Marlin błękitnyOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Istiophorus albicansŻaglicaOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Tetrapturus albidusMarlin białyOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Prionace glaucaŻarłacz błękitnyOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Auxis rocheiTazar marunOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Sarda sardaPelamidaOcean Atlantycki i morza przyległewysoki
Euthynnus alleteratusTunek atlantyckiOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Thunnus atlanticusTuńczyk czarnopłetwyOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Orcynopsis unicolorOrcynOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Scomberomorus brasiliensisMakrela brazylijskaOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Scomberomorus regalisMakrela królewskaOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Auxis thazardTazarOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Scomberomorus cavallaMakrela kawalaOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Scomberomorus tritorMakrela zachodnioafrykańskaOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Scomberomorus maculatusMakrela hiszpańskaOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Acanthocybium solandriSolandraOcean Atlantycki i morza przyległeśredni
Coryphaena hippurusKoryfena Coryphaena hippurusOcean Atlantycki i morza przyległeśredni

Organizacja Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaStada określone przez RFMOPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Gadus morhuaDorsz atlantyckiNAFO 2J 3KLniski
Gadus morhuaDorsz atlantyckiNAFO 3Mwysoki
Gadus morhuaDorsz atlantyckiNAFO 3NOwysoki
Gadus morhuaDorsz atlantyckiNAFO 3Pswysoki
Gadus morhuaDorsz atlantyckiNAFO SA1wysoki
Glyptocephalus cynoglossusSzkarłacicaNAFO 3NOwysoki
Glyptocephalus cynoglossusSzkarłacicaNAFO 2J3KLniski
Hippoglossoides platessoidesNiegładzicaNAFO 3LNOwysoki
Hippoglossoides platessoidesNiegładzicaNAFO 3Mwysoki
Limanda ferrugineaŻółcicaNAFO 3LNOśredni
Coryphaenoides rupestrisBuławik czarnyNAFO SA0 + 1niski
Macrourus berglaxBuławik siwyNAFO SA2 + 3wysoki
Pandalus borealisKrewetka północnaNAFO 3LNOwysoki
Pandalus borealisKrewetka północnaNAFO 3Mwysoki
Amblyraja radiataRaja promienistaNAFO 3LNOPswysoki
Reinhardtius hippoglossoidesHalibut niebieskiNAFO 3KLMNOwysoki
Reinhardtius hippoglossoidesHalibut niebieskiNAFO SA1wysoki
Hippoglossus hippoglossusHalibut białyNAFO SA1niski
Sebastes mentellaKarmazyn mentellaNAFO SA1wysoki
Sebastes spp.KarmazynyNAFO 3LNwysoki
Sebastes spp.KarmazynyNAFO 3Mwysoki
Sebastes spp.KarmazynyNAFO 3Owysoki
Urophycis tenuisWidlak bostońskiNAFO 3NOwysoki
Mallotus villosusGromadnikNAFO 3NOwysoki
Beryx sp.BeryksyNAFO 6Gwysoki
Illex illecebrosusKalmar illeksPodobszary NAFO 3 + 4niski
Salmo salarŁosośNAFO S1+ podobszar ICES XIV,

NEAF, NASCO

wysoki

Morski obszar FAO 34 - Komitet ds. Rybołówstwa na Środkowym i Wschodnim Atlantyku (CECAF)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Brachydeuterus spp.Luszcze34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Caranx spp.Karanksy34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Cynoglossus spp.Ciosanki34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Decapterus spp.Trzogony34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Dentex canariensisKielczak kanaryjski34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6średni
Dentex congoensisKielczak kongijski34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6średni
Dentex macrophthalmusKielczak wielkooki34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Dentex maroccanusKielczak marokański34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6średni
Dentex spp.Kielczaki34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Engraulis encrasicolusSardela europejska34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Epinephelus aeneusGranik szary34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Ethmalosa fimbriataEtmaloza34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Farfantepenaeus notialisKrewetka natalska34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Galeoides decadactylusWiciak brodaty34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysokiDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Loligo vulgarisKalmar pospolity34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Merluccius polliMorszczuk angolański34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Merluccius senegalensisMorszczuk senegalski34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Merluccius spp.Inne morszczuki34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6średni
Octopus vulgarisOśmiornica pospolita34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Pagellus acarneMorlesz krwisty34.1.1wysoki
Pagellus bellottiiPandora czerwona34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Pagellus bogaraveoMorlesz bogar34.1.1średni
Pagellus spp.Morlesze34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Pagrus caeruleostictusPagrus pręgacz34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Parapenaeus longirostrisKrewetka różowa głębinowa34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Pomadasys incisusBrak nazwy polskiej34.1.1średni
Pomadasys spp.Luszcze34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Pseudotolithus spp.Kulbinowate z rodzaju Pseudotolithus34.1.1wysoki
Sardina pilchardusSardynka34.1.1, 34.1.3wysoki
Sardinella auritaSardynela34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Sardinella maderensisSardynela maderska34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysokiDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Scomber japonicusMakrela japońska34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Scomber spp.Inne gatunki makreli34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Sepia hierreddaMątwa Sepia hierredda34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Sepia officinalisMątwa pospolita34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6.wysoki
Sepia spp.Mątwy34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6średni
SparidaePrażmowate34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6.wysoki
Sparus spp.Prażmy34.1.1wysoki
Trachurus trachurusOstrobok pospolity34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Trachurus trecaeOstrobok afrykański34.1.1, 34.1.3, 34.3.1, 34.3.3-6wysoki
Umbrina canariensisDrum kanaryjski34.3.3-6średni

Organizacja Rybołówstwa Południowo-Wschodniego Atlantyku (SEAFO)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Dissostichus eleginoidesAntar patagońskiAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Beryx spp.BeryksyAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Chaceon spp.Kraby z gat. ChaceonAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Pseudopentaceros richardsoniPancerzykowiecAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Helicolenus spp.Gatunki z rodzaju HelicolenusAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Hoplostethus atlanticusGardłosz atlantyckiAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Trachurus spp.OstrobokiAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Scomber spp.MakreleAtlantyk Południowo-Wschodniwysoki
Polyprion americanusWrakońAtlantyk Południowo-Wschodniśredni
Jasus tristaniHomar skalnyAtlantyk Południowo-Wschodniśredni
Lepidotus caudatusPałasz ogoniastyAtlantyk Południowo-Wschodniśredni
Schedophilus ovalisPompil królewskiAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Schedophilus velainiBrak nazwy polskiejAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Allocyttus verucossusPiotrosz czarnyAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Neocyttus romboidalesAtlantyk Południowo-Wschodni
Allocyttus guineensisAtlantyk Południowo-Wschodni
Pseudocyttu smaculatusAtlantyk Południowo-Wschodni
Emmelichthys nitidusKraśniak koralowyAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Ruvettus pretiosusKostropakAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Promethichthys prometheusBrak nazwy polskiejAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Macrourus spp.BuławikiAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Antimora rostrataAntymoraAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Epigonus spp.SiodlakiAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Merluccius spp.MorszczukiAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Notopogon fernandezianusNotopogonAtlantyk Południowo-Wschodniniski
Octopodidae i LoliginidaeOśmiornice i kalmaryAtlantyk Południowo-Wschodniniski

Komisja ds. Rybołówstwa na Zachodnim i Środkowym Pacyfiku (WCPFC)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Thunnus albacaresTuńczyk żółtopłetwyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Thunnus obesusOpastunŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Katsuwonus pelamisBonitoŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Thunnus alalungaTuńczyk białyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Thunnus orientalisTuńczyk pacyficzny błękitnopłetwyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Xiphias gladiusWłócznikŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Makaira nigricans (lub M. mazara)Marlin błękitnyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Makaira indicaMarlin czarnyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Tetrapturus audaxMarlin pasiastyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Acanthocybium solandriSolandraŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Coryphaena hippurusKoryfena Coryphaena hippurusŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Elagatis bipinnulataElegataŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Lepidocybium flavobrunneumRyba maślana - eskolarŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Lampris regiusStrojnikŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Mola molaSamogłówŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Istiophorus platypterusŻaglicaŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Tetrapturus angustirostrisMarlin krótkonosyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Ruvettus pretiosusKostropakŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegośredni
Prionace glaucaŻarłacz błękitnyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Carcharhinus longimanusŻarłacz białopłetwyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Carcharhinus falciformisŻarłacz jedwabistyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Alopias superciliosusAlopias Alopias superciliosusŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Älopias vulpinusKosogonŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
Älopias pelagicusKosogon pelagicznyŚrodkowo-zachodnia część Oceanu Spokojnegowysoki
UWAGA: dla WCPF należy dodać następujące wymogi sprawozdawcze dotyczące taklowców:

1) Liczba lin między pływakami. Liczbę lin między pływakami zgłasza się w odniesieniu do każdego wydania takli.

2) Liczba ryb złowionych w rozbiciu na wydania w odniesieniu do następujących gatunków: tuńczyk biały (Thunnus alalunga), opastun (Thunnus obesus), bonito (Katsuwonus pelamis), tuńczyk żółtopłetwy (Thunnus albacares), marlin pasiasty (Tetrapturus audax), marlin błękitny (Makaíra mazara), marlin czarny (Makaíra índíca) i włócznik (Xíphías gladíus), żarłacz błękitny żarłacz jedwabisty żarłacz białopłetwy mako, kosogony żarłacz śledziowy (na południe od 20°S, dopóty dopóki dane biologiczne wskazują na stosowność tego lub innego ograniczenia geograficznego), głowomłoty (łopatogłów, głowomłot tropikalny, olbrzymi i pospolity), rekin wielorybi oraz inne gatunki określone przez Komisję.

Jeżeli odnotowywano całkowitą masę lub średnią wagę ryb złowionych w jednym wydaniu, również całkowita masa lub średnia waga ryb złowionych w wydaniu, w podziale na gatunki, podlega obowiązkowi sprawozdawczemu. Jeżeli nie odnotowywano całkowitej masy lub średniej wagi ryb złowionych w jednym wydaniu, należy oszacować całkowitą masa lub średnią wagę ryb złowionych w wydaniu, w podziale na gatunki, i szacunki te podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu. Całkowita masa lub średnia waga odnoszą się do całej masy a nie do masy przetworzonej.

Komisja ds. Rybołówstwa na Środkowym i Zachodnim Atlantyku (WECAFC)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Panulirus argusLangustaAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Strombus gigasSkrzydelnik wielkiAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Shark-lihe Selachii, RajidaeRekiny płaszczki i rajowateAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Coryphaena hippurusKoryfena Coryphaena hippurusAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Acanthocybium solandriSolandraAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Epinephelus guttatusGranik tofiaAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Lutjanus vivanusLucjan Lutjanus vivanusAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Lutjanus buccanellaLucjan bukanelaAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Lutjanus campechanusLucjan czerwonyAtlantyk Środkowo-Zachodniwysoki
Penaeus subtilisKrewetka Penaeus subtilisGujana Francuska w.s.e.wysoki

Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (IOTC)

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Thunnus albacaresTuńczyk żółtopłetwyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Thunnus obesusOpastunZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Katsuwonus pelamisBonitoZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Thunnus alalungaTuńczyk białyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Xiphias gladiusWłócznikZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Makaira nigricans (lub M. mazara)Marlin błękitnyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Makaira indicaMarlin czarnyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Tetrapturus audaxMarlin pasiastyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Istiophorus platypterusŻaglica pacyficznaZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Auxis rocheiTazar marunZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegośredni
Auxis thazardTazarZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegośredni
Euthynnus affinisTunek wschodniZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegośredni
Thunnus tonggolTuńczyk tongolZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegośredni
Scomberomorus guttatusMakrela indyjskaZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegośredni
Scomberomorus commersonMakrela komersonZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegośredni
Prionace glaucaŻarłacz błękitnyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Alopias superciliosusAlopias Alopias superciliosusZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Carcharhinus falciformesŻarłacz jedwabistyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Carcharhinus longimanusŻarłacz białopłetwyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Alopias pelagicusKosogon pelagicznyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki
Sphyrna lewiniGłowomłot tropikalnyZachodnia i wschodnia część Oceanu Indyjskiegowysoki

Inne regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem

GATUNEK Opracowując plany pobierania próbek służących do gromadzenia informacji biologicznych określonych w rozdziale III niniejszego załącznika, należy brać pod uwagę granice stad ustalone przez właściwe regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub regionalne organizacje ds. rybołówstwa (RFO) i na każde stado przydzielić odpowiedni nakład próbkowania.Częstotliwość gromadzenia danych biologicznych
Nazwa systematycznaNazwa zwyczajowaObszar geograficznyPriorytetDane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.
Trachurus murphyiOstrobokObszar objęty konwencją SPRFMOwysoki
Euphausia superbaKryl antarktycznyObszar objęty konwencją CCAMLRwysoki
Dissostichus spp.

Dissostichus eleginoides i Dissostichus mawsoni)

AntaryObszar objęty konwencją CCAMLRwysoki
Champsocephalus gunnariKergulenaObszar objęty konwencją CCAMLRniski
Zasoby ryb, mięczaków, skorupiaków i innych gatunków osiadłych w obrębie tego obszaru kompetencji, lecz z wyłączeniem:

(i) gatunków osiadłych podlegających jurysdykcji państw nadbrzeżnych w zakresie rybołówstwa, zgodnie z art. 77 ust. 4 Konwencji Narodów Zjednoczonych z 1982 r. o prawie morza; oraz

(ii) gatunków daleko migrujących wymienionych w załączniku I do Konwencji Narodów Zjednoczonych z 1982 r. o prawie morza.

Obszar objęty konwencją SIOFA
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 1C w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

DANE BIOLOGICZNE

Tabela 1D (1)

Gatunki objęte monitorowaniem w ramach programów ochrony w Unii lub na mocy zobowiązań międzynarodowych

Nazwa zwyczajowaNazwa systematycznaRegion/RFMORamy prawne
Ryby kostnoszkieletoweTeleostei
JesiotrowateAcipenser spp.Morze Śródziemne i Morze Czarne; Morze Bałtyckie; OSPAR II, IVZałącznik II do konwencji barcelońskiej (2), załącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego. OSPAR (3); HELCOM (4)
PrzedkolcopłetweAlepocephalidaeWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych (5)
TalizmanAlepocephalus BairdiiWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
AlepocefalAlepocephalus rostratusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Parposz czarnomorskiAlosa immaculataMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
AlozaAlosa alosaOSPAR II, III, IVOSPAR
SiejaCoregonus lavaretusOSPAR IIOSPAR
Dorsz atlantyckiGadus morhuaOSPAR II, III; Morze BałtyckieOSPAR; HELCOM
Pławikonik długonosyHippocampus guttulatus (synonym: Hippocampus ramulosus)OSPAR II, III, IV, VOSPAR
Pławikonik pospolityHippocampus hippocampusOSPAR II, III, IV, VOSPAR
Śledź czarnomorskiAlosa tanaicaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
AntymoraAntimora rostrataWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Pałasz czarnyAphanopus carboWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
PałaszowateAphanopus intermediusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
RakiAstacus spp.Morze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Aterynka śródziemnomorskaAtherina ponticaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
BelonaBelone belone euxini GüntherMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
BeryksyBeryx spp.Wszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Brak nazwy polskiejCataetyx laticepsWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
SielawaCoregonus albulaMorze BałtyckieZalecenie regionalnej grupy koordynacyjnej w sprawie Bałtyku
TaszaCyclopterus lumpusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
PrażmaDiplodus annularisMorze ŚródziemneRozporządzenie Rady (WE) nr 1967/2006 (6) (min. wielkość do celów spożycia).
DubielDiplodus puntazzoMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
SargusDiplodus sargusMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
AmarelDiplodus vulgarisMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
Antar patagońskiDissostichus eleginoidesWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Antar polarnyDissostichus mawsoniWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
GranikiEpinephelus spp.Morze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
GonustelEpigonus telescopusWszystkie regionyGatunki wrażliwe. Odnoszące się do połowów głębinowych
BabkowateGobiidaeMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
SebdakHelicolenus dactylopterusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Halibut białyHippoglossus hippoglossusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Gardłosz atlantyckiHoplostethus atlanticusWszystkie regiony; OSPAR I, VGatunki wrażliwe. Odnoszące się do połowów głębinowych
GardłoszHoplosthetus mediterraneusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Pałasz ogoniastyLepidopus caudatusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Morlesz pręgowanyLithognathus mormyrusMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
Mugil złotogłowyLiza aurataMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Mugil ostronosikLiza saliensMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Głowik EsmarkaLycodes esmarkiiWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Buławikowate poza buławikiem czarnym i buławikiem siwymMacrouridae inne niż Coryphaenoides rupestris i Macrourus berglaxWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Buławik siwyMacrourus berglaxWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
WitlinekMerlangius merlangusMorze Bałtyckie i Morze CzarneZalecenie regionalnej grupy koordynacyjnej w sprawie Bałtyku Załącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Węgorz europejskiAnguilla anguillaOSPAR I, II, III, IV, Morze BałtyckieOSPAR; HELCOM
Łosoś atlantycki*Salmo salarOSPAR I, II, III, IV, Morze BałtyckieOSPAR; HELCOM
Tuńczyk błękitnopłetwy*Thunnus thynnusOSPAR VOSPAR; HELCOM
Molwa niebieskaMolva dypterygiaWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Mora atlantyckaMora moroWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
MugileMugil spp.Morze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Gempyl czarnyNesiarchus nasutusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
ŁuskaczNotocanthus chemnitziiWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
StynkaOsmerus eperlanusMorze BałtyckieZalecenie regionalnej grupy koordynacyjnej w sprawie Bałtyku, HELCOM
Morlesz krwistyPagellus acarneMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
Morlesz bogarPagellus bogaraveoMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
PagrusPagrus pagrusMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
WrakońPolyprion americanusMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
WrakońPolyprion americanusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
TesergalPomatomus saltatrixMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Karmazyn żyworodnySebastes viviparusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
BieługaHuso husoMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Skorpena kolcogłowaTrachyscorpia cristulataWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
BramowateBrama spp.GSA 1.1, 1.2, 1.3 i Morze Czarne GSA 29Załącznik VIII do rozporządzenia Rady (WE) nr 894/97 (7)
Makrela koliasScomber colias GmelinMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Babka kryształowaCrystallogobius linearisMorze CzarneKrajowe plany zarządzania
PrzerazaChimaera monstrosaMorze BałtyckieHELCOM
AlozaAlosa alosaMorze BałtyckieHELCOM
ParposzAlosa fallaxMorze BałtyckieHELCOM
Śledź jesiennyClupea harengus subsp.Morze BałtyckieHELCOM
RozpiórAbramis ballerusMorze BałtyckieHELCOM
UklejaAlburnus alburnusMorze BałtyckieHELCOM
BoleńAspius aspiusMorze BałtyckieHELCOM
BrzanaBarbus barbusMorze BałtyckieHELCOM
Kiełb pospolityGobio gobioMorze BałtyckieHELCOM
CiosaPelecus cultratusMorze BałtyckieHELCOM
Strzebla potokowaPhoxinus phoxinusMorze BałtyckieHELCOM
CertaVimba vimbaMorze BałtyckieHELCOM
KozaCobitis taeniaMorze BałtyckieHELCOM
TroćSalmo truttaMorze BałtyckieHELCOM
SielawaCoregonus albulaMorze BałtyckieHELCOM
Sieja bałtyckaCoregonus balticus Synonym: Coregonus lavaretus, migratoryMorze BałtyckieHELCOM
Sieja pospolitaCoregonus maraena Synonym: Coregonus lavaretus, stationaryMorze BałtyckieHELCOM
Brak nazwy polskiejCoregonus pallasiiMorze BałtyckieHELCOM
StynkaOsmerus eperlanomarinusMorze BałtyckieHELCOM
Żabnica afrykańskaLophius budegassaMorze BałtyckieHELCOM
PocierniecSpinachia spinachiaMorze BałtyckieHELCOM
WężynaEntelurus aequoreusMorze BałtyckieHELCOM
WężynkaNerophis ophidionMorze BałtyckieHELCOM
Wężynka dżdżownicowataNerophis lumbriciformisMorze BałtyckieHELCOM
IglikSyngnathus acusMorze BałtyckieHELCOM
IgliczniaSyngnathus typhleMorze BałtyckieHELCOM
Buławik czarnyCoryphaenoides rupestrisMorze BałtyckieHELCOM
PlamiakMelanogrammus aeglefinusMorze BałtyckieHELCOM
RdzawiecPollachius pollachiusMorze BałtyckieHELCOM
Molwa pospolitaMolva molvaMorze BałtyckieHELCOM
Taśmiak długiLumpenus lampretaeformisMorze BałtyckieHELCOM
Karmazyn atlantyckiSebastes marinusMorze BałtyckieHELCOM
Karmazyn żyworodnySebastes viviparusMorze BałtyckieHELCOM
Głowacz białopłetwyCottus gobioMorze BałtyckieHELCOM
Głowacz pręgopłetwyCottus poecilopusMorze BałtyckieHELCOM
Kur diabełMyoxocephalus scorpiusMorze BałtyckieHELCOM
Kur głowaczTaurulus bubalisMorze BałtyckieHELCOM
Kur rogaczTriglopsis quadricornisMorze BałtyckieHELCOM
TaszaCyclopterus lumpusMorze BałtyckieHELCOM
DennikLiparis liparisMorze BałtyckieHELCOM
TłuścielLiparis montaguiMorze BałtyckieHELCOM
PiotroszZeus faberMorze BałtyckieHELCOM
LabraksDicentrarchus labraxMorze BałtyckieHELCOM
Wargacz kniazikLabrus bergyltaMorze BałtyckieHELCOM
Wargacz tęczakLabrus mixtusMorze BałtyckieHELCOM
Wargacz melopsSymphodus melopsMorze BałtyckieHELCOM
Ostrosz drakonTrachinus dracoMorze BałtyckieHELCOM
Zębacz pasiastyAnarhichas lupusMorze BałtyckieHELCOM
Dobijak niebieskiAmmodytes marinusMorze BałtyckieHELCOM
TobiaszAmmodytes tobianusMorze BałtyckieHELCOM
Babka pisanaPomatoschistus pictusMorze BałtyckieHELCOM
Tazar marunAuxis rocheiMorze BałtyckieHELCOM
Tunek atlantyckiEuthynnus alleteratusMorze BałtyckieHELCOM
OrcynOrcynopsis unicolorMorze BałtyckieHELCOM
MakrelaScomber scombrusMorze BałtyckieHELCOM
Halibut białyHippoglossus hippoglossusMorze BałtyckieHELCOM
WłócznikXiphias gladiusMorze BałtyckieHELCOM
Pompil czarnyCentrolophus nigerMorze BałtyckieHELCOM
Ryby chrzęstnoszkieletoweChondrichthyes
Piła drobnozębaAnoxypristis cuspidataWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Koleń kolcobrodyDeania calceaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Kolczak smukłyEtmopterus pusillusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Piła karłowataPristis clavataWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Piła Pristis zijsronPristis zijsronWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Raja czarnobrzuchaRaja (Dipturus) nidarosiensisWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Raja nabijanaRaja clavataWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet OSPAR; HELCOM
Raja bruzdowanaRaja undulataWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Kosogon pelagicznyAlopias pelagicusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Alopias Alopias superciliosusAlopias superciliosusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
KosogonAlopias vulpinusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet; HELCOM
Raja promienistaAmblyraja radiataWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Ryby z rodzaju ApristurusApristurus spp.Wszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Żarłacz jedwabistyCarcharhinus falciformisWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Żarłacz galapagoskiCarcharhinus galapagensisWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Żarłacz białopłetwyCarcharhinus longimanusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Żarłacz brunatny atlantyckiCarcharhinus plumbeusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
TawroszCarcharias taurusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Żarłacz białyCarcharodon carchariasWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
KewaczoCentrophorus granulosusWszystkie oceany i morzaRFMO, wysoki priorytet, załącznik III do konwencji barcelońskiej; OSPAR
KolenieCentrophorus spp.Wszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Koleń czerwonyCentrophorus squamosusWszystkie oceany i morzaRFMO, wysoki priorytet; OSPAR
Koleń czarnyCentroscyllium fabriciiWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Koleń iberyjskiCentroscymnus coelolepisWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych OSPAR
Koleń długonosyCentroscymnus crepidaterWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
DługoszparCetorhinus maximusWszystkie oceany i morzaRFMO, wysoki priorytet; OSPAR; HELCOM
PrzerazaChimaera monstrosaWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Rekin chlamidaChlamydoselachus anguineusWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
LiksaDalatias lichaWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Ogończa pastynakDasyatis pastinacaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego; HELCOM
Koleń kolcobrodyDeania calceaWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Raja gładkaDipturus batisWszystkie oceany i morzaRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej; OSPAR; HELCOM
Raja siwa*Rostroraja albaOSPAR II, III, IVOSPAR
Kolczak wielkiEtmopterus princepsWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Kolczak czarnyEtmopterus spinaxWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych HELCOM
Głowomłot pospolityEusphyra blochiiWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Rekin szary, żarłacz szaryGaleorhinus galeusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej; HELCOM
PiłogonGaleus melastomusWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Piłogon mysiGaleus murinusWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
PtaszycaGymnura altavelaWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Siedmioszpar spiczastoglowyHeptranchias pertoWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik III do konwencji barcelońskiej
Sześciopar szaryHexanchus gríseusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej; HELCOM
Chimera wielkookaHydrolagus mirabilisWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Rekin ostronosyIsmus oxyrínchusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Ostronos długopłetwyIsmus paucusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Żarłacz śledziowyLamna nasušWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet, OSPAR; HELCOM
Raja piaskowaLeucoraja circularisWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Raja maltańskaLeucoraja melitensisWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
MantaManta alfrediWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Manta, diabeł morskiManta birostrisWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula eregoodootenkeeWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula hypostomaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula japanicaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula kuhliiWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Mobula śródziemnomorskaMobula mobularWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula munkianaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula rochebruneiWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula tarapacanaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Brak nazwy polskiejMobula thurstoniWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Mustel gwiaździstyMustelus asteriasWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik III do konwencji barcelońskiej
Mustel siwy, siwoszMustelus mustelusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik III do konwencji barcelońskiej
Mustel śródziemnomorskiMustelus punctulatusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik III do konwencji barcelońskiej
PiłogonGaleus melanostomusMorze BałtyckieHELCOM
Rekinek psiScyliorhinus caniculaMorze BałtyckieHELCOM
Raja promienistaAmblyraja radiataMorze BałtyckieHELCOM
Raja kosmataLeucoraja fullonicaMorze BałtyckieHELCOM
Drętwa europejskaTorpedo marmorataMorze BałtyckieHELCOM
KolcoskórOxynotus paradoxusWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Piła drobnozębaPristis pectinataWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Piła zwyczajnaPristis pristisWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Brak nazwy polskiejPseudocarcharias kamoharaiWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Ogończa fioletowaPteroplatytrygon violaceaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Raja listnikRaja fyllaeWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Raja arktycznaRaja hyperboreaWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Raja czarnobrzuchaRaja nidarosiensusWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Raja nakrapianaRaja montaguiOSPAR I, II, III, IVOSPAR; HELCOM
Rekin wielorybiRhincodon typusWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Rocha czarnobrodaRhinobatos cemiculusWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
RochaRhinobatos rhinobatosWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Drakon atlantyckiRhinochimaera atlanticaWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
Raja siwaRostroraja albaWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Koleń nożozębnyScymnodon ringensWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych
Pozostałe rekinySelachimorpha (lub Selachii), Batoidea (należy podać wg gatunków na podstawie danych z wyładunku, badania lub połowu)Wszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet; HELCOM
Rekin polarnySomniosus microcephalusWszystkie oceanyRMFO, wysoki priorytet. Odnoszące się do połowów głębinowych HELCOM
Rekin młot tropikalnySphyrna lewiniWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Głowomłot olbrzymiSphyrna mokarranWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Rekin młotSphyrna zygaenaWszystkie oceanyRFMO, wysoki priorytet
Koleń pospolitySqualus acanthiasWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik III do konwencji barcelońskiej OSPAR; HELCOM
Raszpla ciernistaSquatina aculeataWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Raszpla plamistaSquatina oculataWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej
Raszpla zwyczajnaSquatina squatinaWszystkie oceany oraz Morze Śródziemne i Morze CzarneRFMO, wysoki priorytet, załącznik II do konwencji barcelońskiej, OSPAR; HELCOM
Minóg morskiPetromyzon marinusOSPAR I, II, III, IVOSPAR; HELCOM
Minóg rzecznyLampetra fluviatilisMorze BałtyckieHELCOM
SsakiMammalia
Walenie - wszystkie gatunkiCetacea - all speciesWszystkie obszaryDyrektywa Rady 92/43/EWG (8)
Płetwal karłowatyBalaenoptera acutorostrataMorze ŚródziemneZalecenie GFCM (9)/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Wal grenlandzkiBalaena mysticetusOSPAR IOSPAR
Płetwal błękitnyBalaenoptera musculusWszystkie OSPAROSPAR
Wal biskajskiEubalaena glacialisWszystkie OSPAROSPAR
Płetwal czerniakowy, sejwalBalaenoptera borealisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
FinwalBalaenoptera physalusMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Delfin zwyczajny krótkopyskiDelphinus delphisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Wal biskajskiEubalaena glacialisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Grindwal długopłetwyGlobicephala melasMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Risso szaryGrampus griseusMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Kogia płaskonosaKogia simusMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Długopłetwiec, humbakMegaptera novaeangliaeMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Dziobowal zwartopyski, wal Blainville'aMesoplodon densirostrisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
OrkaOrcinus orcaMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
MorświnPhocoena phocoenaMorze Śródziemne; OSPAR II, IIIZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej; dyrektywa 92/43/EWG; OSPAR
KaszalotPhyseter macrocephalusMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Szablogrzbiet waleniożernyPseudorca crassidensMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Delfinek pręgobokiStenella coeruleoalbaMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Steno długonos, delfin długonosySteno bredanensisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
ButlonosTursiops truncatusMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Zyfia gęsiogłowaZiphius cavirostrisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/2 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Mniszka śródziemnomorskaMonachus monachusWszystkie obszaryZalecenie GFCM/35/2011/5 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej; dyrektywa 92/43/EWG
Nerpa fińskaPhoca hispida saimensisWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG
Foka szaraHalichoerus grypusWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG
Foka pospolitaPhoca vitulinaWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG
Nerpa botnickaPhoca hispida bottnicaWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG
PtakiAves
Burzyk żółtodziobyCalonectris borealisWszystkie obszaryDyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE (10)
Kormoran czarnyPhalacrocorax carboWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Głuptak zwyczajnyMorus bassanusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Maskonur zwyczajnyFratercula arcticaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk balearskiPuffinus mauretanicusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa śmieszkaLarus ridibundusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Markaczka zwyczajnaMelanitta nigraWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Kormoran czubatyPhalacrocorax aristotelisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk wielkiArdenna gravisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk północnyPuffinus puffinusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Fulmar zwyczajnyFulmarus glacialisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk żółtodziobyCalonectris diomedeaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk szaryArdenna griseaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk śródziemnomorskiPuffinus yelkouanWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa śródziemnomorskaLarus audouiniiWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Sierpiec, gągoł północnyBucephala islandicaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Tajfunnik cienkodziobyBulweria bulweriiWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Gągoł krzykliwyBucephala clangulaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa srebrzystaLarus argentatusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa bladaLarus hyperboreusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa siodłataLarus marinusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Wydrzyk wielkiCatharacta skuaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Ogorzałka zwyczajnaAythya marilaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE; załącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Głowienka zwyczajnaAythya ferinaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Mewa żółtonogaLarus fuscusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Alczyk, traczyk lodowyAlle alleWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Wydrzyk długosternyStercorarius longicaudusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Alka zwyczajna, alka krzywonosaAlca tordaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Wydrzyk ostrosterny, wydrzyk pasożytnyStercorarius parasiticusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nur czarnoszyiGavia arcticaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Burzyk równikowyPuffinus lherminieriWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nurnik zwyczajnyCepphus grylleWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Markaczka zwyczajnaMelanitta americanaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Perkoz zausznikPodiceps nigricollisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa białogłowaLarus cachinnansWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Edredon zwyczajnySomateria mollissimaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nurzyk zwyczajny, nurzyk podbielatyUria aalgeWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nur lodowiecGavia immerWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nurogęś, tracz nurogęśMergus merganserWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Perkoz dwuczubyPodiceps cristatusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Kamieniuszka, kaczka wzorzystaHistrionicus histrionicusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Perkoz rogatyPodiceps auritusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa polarnaLarus glaucoidesWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Edredon turkan, edredon okazałySomateria spectabilisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
LodówkaClangula hyemalisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa czarnogłowaLarus melanocephalusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa siwa, mewa pospolitaLarus canusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
SzlacharMergus serratorWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Perkoz rdzawoszyiPodiceps grisegenaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nur rdzawoszyiGavia stellataWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa cienkodziobaLarus geneiWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Birginiak, kaczka srokataPolysticta stelleriWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Wydrzyk tęposternyStercorarius pomarinusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nurzyk grubodziobyUria lomviaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Uhla zwyczajnaMelanitta fuscaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nur białodziobyGavia adamsiiWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa romańskaLarus michahellisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Petrel maderskiPterodroma madeiraWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa orlicaLarus ichthyaetusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa trójpalczastaRissa tridactylaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Pelikan różowy, pelikan babaPelecanus onocrotalusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nawałnik dużyOceanodroma leucorhoaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Płatkonóg płaskodziobyPhalaropus fulicariusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Płatkonóg szydłodziobyPhalaropus lobatusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Oceannik żółtopłetwyOceanites oceanicusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa popielataSterna paradisaeaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nawałnik białorzytny, nawałnik maderskiHydrobates castroWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa czarnaChlidonias nigerWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa wielkodziobaHydroprogne caspiaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa krótkodziobaGelochelidon niloticaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa rzecznaSterna hirundoWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Petrel ubogiPterodroma desertaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa modrodziobaPagophila eburneaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa bengalskaThalasseus bengalensisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa małaHydrocoloeus minutusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa białoczelnaSternula albifronsWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nawałnik azorskiHydrobates monteiroiWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa różowaSterna dougalliiWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa różowaRhodostethia roseaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa obrożnaXema sabiniWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Rybitwa czubataThalasseus sandvicensisWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa popielataLarus thayeriWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Oceannik białobrewyPelagodroma marinaWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Nawałnik burzowyHydrobates pelagicusWszystkie obszaryDyrektywa 2009/147/WE
Mewa żółtonogaLarus fuscus fuscusOSPAR IWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Mewa modrodziobaPagophila eburneaOSPAR IWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Birginiak, kaczka srokataPolysticta stelleriOSPAR IWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Burzyk małyPuffinus assimilis baroli (auct.incert.)OSPAR VWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Burzyk balearskiPuffinus mauretanicusOSPAR II, III, IV, VWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Mewa trójpalczastaRissa tridactylaOSPAR I, IIWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Rybitwa różowaSterna dougalliiOSPAR II, III, IV, VWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Nurzyk pobielałyUria aalge - populacja iberyjska (synonimy: Uria aalge albionis, Uria aalge ibericus)OSPAR IVWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
Nurzyk polarnyUria lomviaOSPAR IWykaz zagrożonych i zanikających gatunków OSPAR
GadyReptilia
Żółw zatokowyLepidochelys kempiiWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG; zalecenie GFCM/35/ 2011/4 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Żółw karettaCaretta carettaWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG; zalecenie GFCM/35/ 2011/4 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej; OSPAR
Żółw skórzastyDermochelys coriaceaWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG; zalecenie GFCM/35/ 2011/4 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej; OSPAR
Żółw szylkretowyEretmochelys imbricataWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG; zalecenie GFCM/35/ 2011/4 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Żółw zielonyChelonia mydasWszystkie obszaryDyrektywa 92/43/EWG; zalecenie GFCM/35/ 2011/4 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
Żółwiak afrykańskiTrionyx triunguisMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/35/2011/4 oraz załącznik II do konwencji barcelońskiej
MięczakiMollusca
Wenus pasiastaChamelea gallinaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Brak nazwy polskiejDonacilla corneaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Ośmiornice z rodzaju EledoneEledone spp.Wszystkie obszaryKrajowe plany zarządzania
Omułek śródziemnomorskiMytilus galloprovincialisWszystkie obszary

Morza

Śródziemnego

Krajowe plany zarządzania
Omułek śródziemnomorskiMytilus galloprovincialisMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
CzaszołkiPatella spp.Morze ŚródziemneZałącznik II do konwencji barcelońskiej
Brak nazwy polskiejRapana venosaMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
SercówkaAcanthocardia tuberculataWszystkie obszaryKrajowe plany zarządzania
Rozkolec farbiarskiBolinus brandarisWszystkie obszaryKrajowe plany zarządzania
Wenus brunatnaCallista chioneWszystkie obszaryKrajowe plany zarządzania
Małgiew piaskołazDonax trunculusWszystkie obszaryKrajowe plany zarządzania
Cyprina islandzkaArctica islandicaOSPAR IIOSPAR
Brak nazwy polskiejMegabalanus azoricusOSPAR V; wszystkie, na których występujeOSPAR
TrąbikNucella lapillusOSPAR II, III, IVOSPAR
Ostryga jadalnaOstrea edulisOSPAR IIOSPAR
Brak nazwy polskiejPatella ulyssiponensis asperaWszystkie OSPAR, na których występujeOSPAR
SkorupiakiCrustacea
HomarHomarus gammarusMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia)
Krab głębokowodny affinisChaceon (Geryon) affinisWszystkie regionyOdnoszące się do połowów głębinowych
GarnelaCrangon crangonMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Krewetka bałtyckaPalaemon adspersusMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
Krewetka eleganckaPalaemon elegansMorze CzarneZałącznik IV do protokołu w sprawie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu Morza Czarnego
LangustowatePalinuridaeMorze ŚródziemneRozporządzenie (WE) nr 1967/2006 (min. wielkość do celów spożycia).
ParzydełkowceCnidaria
Koral szlachetny, koral czerwonyCorallium rubrumMorze ŚródziemneZalecenie GFCM/36/2012/1 i zalecenie GFCM/35/2011/2
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 1D w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(2) Barcelońska Konwencja o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego.

(3) Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru północnowschodniego Atlantyku.

(4) Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego.

(5) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiające szczególne wymagania dostępu oraz warunki z tym związane mające zastosowanie do połowów zasobów głębokowodnych (Dz.U. L 351 z 28.12.2002, s. 6).

(6) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1967/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie środków zarządzania zrównoważoną eksploatacją zasobów rybołówstwa Morza Śródziemnego, zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2847/93 i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1626/94 (Dz.U. L 409 z 30.12.2006, s. 11).

(7) Rozporządzenie Rady (WE) nr 894/97 z dnia 29 kwietnia 1997 r. ustanawiające środki techniczne dla zachowania zasobów połowowych (Dz.U. L 132 z 23.5.1997, s. 1).

(8) Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7).

(9) Generalna Komisja Rybołówstwa Morza Śródziemnego.

(10) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Dz. U. L 20 z 26.1.2010, s. 7).

W przypadku gatunków objętych zakazem połowów: można wykorzystywać jedynie już martwo schwytane osobniki. Należy je ponownie wyrzucić po zmierzeniu. Dane gromadzone są corocznie i ich aktualizacja/przetwarzanie musi nastąpić w terminie dostosowanym do harmonogramu oceny zasobów.

DANE BIOLOGICZNE

Tabela 1E (1)

Słodkowodne gatunki anadromiczne i katadromiczne

Gatunek (nazwa zwyczajowa)Gatunek (nazwa systematyczna)Obszary poza obszarami morskimi, w których zlokalizowane są zasoby lub kod stada
Węgorz europejskiAnguilla anguillaJednostki gospodarowania zasobami węgorza zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1100/2007 (2)
ŁosośSalmo salarWszystkie obszary naturalnego występowania
Troć wędrownaSalmo truttaWszystkie wody śródlądowe uchodzące do Morza Bałtyckiego
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 1E w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1100/2007 z dnia 18 września 2007 r. ustanawiające środki służące odbudowie zasobów węgorza europejskiego (Dz.U. L 248 z 22.9.2007, s. 17).

Tabela 2 (1)

Działalność połowowa (metier) według regionów

Poziom 1Poziom 2Poziom 3Poziom 4Poziom 5Poziom 6Klasy wg długości całkowitej (m) (d)
DziałaniaKategorie narzędziGrupy narzędziRodzaj narzędziSkupisko docelowe (a)Rozmiar oczek i inne urządzenia

sortujące

10- < 1212- < 1818- < 2424- < 4040 &þ
Operacja połowowaDragiDragiDraga ciągniona przez statek [DRB]Gatunki anadromiczne (ANA)

Gatunki katadromiczne (CAT)

Głowonogi (CEP)

Skorupiaki (CRU)

Gatunki denne (DEF)

Gatunki głębokowodne (DWS)

Ryby (FIF)

Gatunki słodkowodne (bez kodu)

Różne (MIS)

Mieszane głowonogi i gatunki denne (MCF)

Mieszane skorupiaki i gatunki denne (MCD)

Mieszane gatunki głębokowodne i denne (MDD)

Mieszane gatunki pelagiczne i denne (MPD)

Mięczaki (MOL)

Duże ryby pelagiczne (LPF)

Małe ryby pelagiczne (SPF)

Duże ryby pelagiczne (LPF)

Małe ryby pelagiczne (SPF)

b)
Dragi

mechaniczne/dragi ssące [HMD]

b)
WłokiWłoki denneWłoki denne

rozpornicowe

[OTB]

b)
Zestawy

dwuwłokowe

[OTT]

b)
Tuki denne [PTB]b)
Włoki rozprzowe [TBB]b)
Włoki pelagiczneWłoki pelagiczne

rozpornicowe

[OTM]

b)
Tuki pelagiczne [PTM]b)
Haki (c) linyWędy (c)

sznury

haczykowe

Wędy ręczne z wędziskiem lub bez [LHP] [LHM]b)
Haki ciągnione [LVL]b)
TakleTakle dryfujące [LLD]b)
Takle stawne [LLS]b)
Narzędzia pułapkoweNarzędzia pułapkoweWięcierze (c) i kosze [FPO]b)
Żaki [FYK]b)
Pułapki stacjonarne odkryte [FPN]b)
Urządzenia stacjonarne do grodzenia i zapory (kod)b)
SieciSieciDrygawice [GTR]b)
Sieci skrzelowe stawne [GNS]b)
Sieci dryfujące [GND]b)
NiewodySieci okrążająceOkrężnice [PS]b)
Lampary [LA]b)
Niewody (c)Niewody szkockie [SSC]b)
Niewody duńskie [SDN]b)
Niewód obsługiwany z dwóch statków [SPR]b)
Niewody

dobrzeżne

i łodziowe [SB]

[SV]

b)
Inne narzędziaInne narzędziaPołowy węgorza szklistego (brak kodu)Węgorz szklistyb)
Różne

(należy

określić)

Różne

(należy

określić)

b)
Działalność inna niż działalność połowowaDziałalność inna niż działalność połowowa
Status nieaktywnyStatus nieaktywny
Przypisy:

a) Zgodnie z kodami istniejącymi w stosownych rozporządzeniach.

b) Zgodnie z kodami istniejącymi w stosownych rozporządzeniach.

c) Z urządzeniami powodującymi koncentrację ryb (FAD)/w wolnopływających ławicach.

d) W Morzu Śródziemnym < 6 m i 6-12 m.

(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 2 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

Tabela 3 (1)

Gatunki, o których dane gromadzone są do celów połowów rekreacyjnych

ObszarGatunek
1Morze Bałtyckie (podrejony ICES 22-32)Łosoś, węgorz i troć wędrowna (w tym w wodach słodkich) oraz dorsz
2Morze Północne (obszary ICES IIIa, IV i VIId)Łosoś i węgorz (w tym w wodach słodkich), labraks, dorsz, rdzawiec i ryby spodouste
3Wschodnia Arktyka (obszary ICES I i II)Łosoś i węgorz (w tym w wodach słodkich), dorsz, rdzawiec i ryby spodouste
4Atlantyk Północny (obszary ICES V-XIV oraz obszary NAFO)Łosoś i węgorz (w tym w wodach słodkich); labraks, dorsz, rdzawiec, ryby spodouste i gatunki daleko migrujące objęte konwencją ICCAT
5Morze ŚródziemneWęgorze (w tym w wodach słodkich) i daleko migrujących gatunków ryb spodoustych ICCAT
6Morze CzarneWęgorze (w tym w wodach słodkich) i daleko migrujących gatunków ryb spodoustych ICCAT
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 3 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

Tabela 4 (1)

Zmienne dotyczące działalności połowowej

Zmienne (2)Jednostka
Wydajność
Liczba statkówLiczba
GT, kW, wiek statkuLiczba
Nakład połowowy
Dni na morzuDni
Godziny połowowe (nieobowiązkowo)Godziny
Dni połowoweDni
kW * dni połowoweLiczba
GT * dni połowoweLiczba
Liczba rejsówLiczba
Liczba operacji połowowychLiczba
Liczba sieci/długość (*)Liczba/m
Liczba haczyków, liczba lin (*)Liczba
Liczba więcierzy, pułapek (*)Liczba
Wyładunki
Wartość wyładunków: całkowita i w podziale na gatunki handloweEuro
Masa w relacji pełnej wyładunków: całkowita i w podziale na gatunkiTony
Ceny w podziale na gatunki handloweEuro/kg
(*) Gromadzenie tych zmiennych dla statków o długości poniżej 10 metrów należy uzgodnić na poziomie regionu morskiego.

(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 4 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(2) Wszystkie zmienne są zgłaszane na poziomie agregacji (metier i segmentu floty) określonym w tabeli 3 i tabeli 5B oraz w podziale na podregiony/łowiska, jak określono w tabeli 5C.

DANE EKONOMICZNE FLOTY

Tabela 5A (1)

Zmienne ekonomiczne dotyczące floty

Grupa zmiennychZmiennaJednostka
PrzychódWartość wyładunków bruttoEuro
Wpływy z tytułu wydzierżawienia kwot lub innych uprawnień połowowychEuro
Inne przychodyEuro
Koszty pracyKoszty personeluEuro
Wartość nieodpłatnej pracyEuro
Koszty energiiKoszty energiiEuro
Koszty naprawy i konserwacjiKoszty naprawy i konserwacjiEuro
Pozostałe koszty operacyjneKoszty zmienneEuro
Koszty stałeEuro
Płatności z tytułu dzierżawy/najmu kwot lub innych uprawnień połowowychEuro
DotacjePomoc operacyjnaEuro
Dotacje do inwestycjiEuro
Koszty kapitałoweAmortyzacja środków trwałychEuro
Wartość kapitałuWartość kapitału rzeczowegoEuro
Wartość kwot i innych uprawnień połowowychEuro
InwestycjeInwestycje w rzeczowe aktywa trwałe, nettoEuro
Sytuacja finansowaZobowiązania długo-/krótkoterminoweEuro
Aktywa ogółemEuro
ZatrudnienieZałoga zatrudnionaLiczba
Nieopłacana siła roboczaLiczba
Łączna liczba godzin przepracowanych rocznieLiczba
FlotaLiczba statkówLiczba
Średnia długość całkowita statkóww metrach
Łączny tonaż statkówGT
Łączna moc silnikówkW
Średni wiek statkówLata
Nakład połowowyDni na morzuDni
Zużycie paliwaw litrach
Liczba

przedsiębiorstw/jednostek

rybackich

Liczba przedsiębiorstw/jednostek rybackichLiczba
Wartość produkcji w podziale na gatunkiWartość wyładunków w podziale na gatunkiEuro
Średnia cena w podziale na gatunkiEuro/kg
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 5 A w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

DANE EKONOMICZNE FLOTY

Tabela 5B (1)

Segmentacja floty

Długość (LOA) (2)
Statki aktywne0-<10 m 0-< 6 m10-<12 m

6-<12 m

12-<18 m18-<24 m24-< 40 mpowyżej 40 m
stosujące narzędzia połowowe aktywneWłoki ramowe
Trawlery denne i/lub sejnery do połowów przydennych
Trawlery do połowów pelagicznych
Sejnery
Pogłębiarki
Statki stosujące inne narzędzia aktywne
Statki stosujące jedynie inne wielofunkcyjne narzędzia aktywne
stosujące narzędzia połowowe bierneStatki stosujące haczyki(3)(3)
Statki poławiające narzędziami dryfującymi i/lub zakotwiczonymi narzędziami skrzelowymi
Statki stosujące więcierze i/lub pułapki
Statki stosujące inne narzędzia bierne
Statki stosujące jedynie inne wielofunkcyjne narzędzia bierne
stosujące wielofunkcyjne narzędzia połowowestatki stosujące aktywne i bierne narzędzia połowowe
Statki nieaktywne
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 5B w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(2) W odniesieniu do statków o długości poniżej 12 metrów w wodach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego kategorie długości ustalono na 0-< 6 i 6-< 12 metrów. W przypadku wszystkich pozostałych regionów, kategorie definiuje się jako 0-< 10, 10-< 12 metrów.

(3) Statki o długości mniejszej niż 12 metrów stosujące narzędzia bierne w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym mogą być zdezagregowane według typu narzędzi. Definicja segmentu floty obejmuje również wskazanie supraregionu oraz - w miarę możliwości - oznaczenie geograficzne do identyfikacji statków prowadzących działalność połowową w regionach najbardziej oddalonych i wyłącznie poza wodami UE.

DANE EKONOMICZNE FLOTY

Tabela 5C (1)

Stratyfikacja geograficzna według regionów

Podregion/łowiskoRegionSupraregion
IIIIII
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 3, jak określono w tabeli 3 (rejon NAFO)NAFO (obszar FAO 21)Morze Bałtyckie; Morze Północne; Wschodnia Arktyka; NAFO; rozszerzone wody północnozachodnie (obszary ICES V, VI i VII) i wody południowozachodnie
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 4, jak określono w tabeli 3 (podrejon ICES)Morze Bałtyckie (obszary ICES III b-d)
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 3, jak określono w tabeli 3 (rejon ICES)Morze Północne (obszary ICES IIIa i IV) Wschodnia Arktyka (obszary ICES I i II)
Wody północnozachodnie (obszary ICES Vb (jedynie wody Unii), VI i VII)
Wody północnozachodnie niebędące wodami Unii (obszary ICES Va i Vb) (jedynie wody nienależące do Unii)
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 3, jak określono w tabeli 3 (rejon ICES/CECAF)Wody południowozachodnie (obszary ICES VIII, IX i X (wody wokół Azorów))

Obszary CECAF 34.1.1 34.1.2 i 34.2.0 (wody dookoła Madery i Wysp Kanaryjskich)

Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 4, jak określono w tabeli 3 (GSA)Morze Śródziemne (wody morskie Morza Śródziemnego na wschód od południka 5°36' W),

Morze Czarne (podobszar geograficzny GFCM zgodnie z definicją w rezolucji GFCM/33/2009/2)

Morze Śródziemne i Morze Czarne
Określone przez RFMO podobszary pobierania próbek (z wyjątkiem GFCM)Inne regiony, gdzie połowy prowadzone są przez statki Unii i zarządzane przez RFMO, których Unia Europejska jest umawiającą się stroną lub w których ma status obserwatora (np. ICCAT, IOTC, CECAF...)Inne regiony
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 5C w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

Tabela 6 (1)

Zmienne społeczne dotyczące sektorów rybołówstwa i akwakultury

ZmiennaJednostka
Zatrudnienie według płciLiczba
EPC według płciLiczba
Nieopłacana siła robocza według płciLiczba
Zatrudnienie według wiekuLiczba
Zatrudnienie według poziomu wykształceniaLiczba zatrudnionych w podziale na poziom wykształcenia
Zatrudnienie według narodowościLiczba zatrudnionych z UE, EOG i spoza UE/EOG
Zatrudnienie według statusu zatrudnieniaLiczba
Krajowy EPCLiczba
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 6 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

Tabela 7 (1)

Dane ekonomiczne dotyczące sektora akwakultury

Grupa zmiennychZmiennaJednostka
Dochody (*)Wielkość sprzedaży brutto w podziale na gatunkiEuro
Inne przychodyEuro
Koszty personeluKoszty personeluEuro
Wartość nieodpłatnej pracyEuro
Koszty energiiKoszty energiiEuro
Koszty surowcaKoszty żywego inwentarzaEuro
Koszty paszy dla rybEuro
Naprawy i konserwacjaNaprawy i konserwacjaEuro
Pozostałe koszty operacyjnePozostałe koszty operacyjneEuro
DotacjePomoc operacyjnaEuro
Dotacje do inwestycjiEuro
Koszty kapitałoweAmortyzacja środków trwałychEuro
Wartość kapitałuWartość łączna aktywówEuro
Wyniki finansowePrzychody finansoweEuro
Wydatki finansoweEuro
InwestycjeInwestycje nettoEuro
ZobowiązaniaZobowiązaniaEuro
Masa surowcaWykorzystany inwentarz żywykg
Zużyta pasza dla rybkg
Masa sprzedanaMasa sprzedana w podziale na gatunkikg
ZatrudnienieLiczba osób zatrudnionychLiczba/ECP
Nieopłacana siła roboczaLiczba/ECP
Liczba godzin przepracowanych przez pracowników i pracowników zatrudnionych bez wynagrodzeniaGodziny
Liczba przedsiębiorstwLiczba przedsiębiorstw (w podziale na kategorie wg liczby zatrudnionych osób)Liczba
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 7 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(*) Obejmuje dopłaty bezpośrednie, np. rekompensaty za zaprzestanie działalności, zwrot podatku od paliw lub podobne płatności zryczałtowane rekompensat; nie obejmuje świadczeń socjalnych i dotacji pośrednich, na przykład zmniejszenie opłat przywozowych na nakłady takie jak paliwo, lub dotacji inwestycyjnych.

Tabela 8 (1)

Dane środowiskowe dotyczące sektora akwakultury

ZmiennaSpecyfikacjaJednostka
Leki lub zastosowane leczenie (2)wg rodzajuGram
Śmiertelność (3)Odsetek
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 8 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(2) Ekstrapolowane z danych zarejestrowanych zgodnie z pkt 8 lit. b) załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 1).

(3) Ekstrapolowana jako odsetek produkcji krajowej z danych zarejestrowanych zgodnie z art. 8 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 2006/88/WE (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).

Tabela 9 (1)

Segmentacja sektora stosowana na potrzeby gromadzenia danych dotyczących akwakultury (2)

Techniki chowu i hodowli ryb (3)PolikulturaWylęgarnie i podchowalnie (4)Techniki chowu i hodowli skorupiaków, mięczaków i innych bezkręgowców
StawyBaseny i tory wodnePrzegrody i sadze (5)Systemy recyrkulacji (6)Inne metodyKlatki (7)Wszelkie metody"Off-bottom""On-bottom" (8)Inne
TratwyDługie liny
Łosoś
Troć
Labraks i dorada
Karp
Tuńczyk
Węgorz
Jesiotr (ikra przeznaczona do spożycia przez ludzi)
Inne ryby słodkowodne
Inne ryby morskie
Omułek jadalny
Ostryga
Małże
Skorupiaki
Pozostałe mięczaki
Hodowla wielogatunkowa
Wodorosty morskie
Inne organizmy wodne
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 9 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.

(2) Definicje technik chowu i hodowli zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 762/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie statystyk w dziedzinie akwakultury, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 788/96 (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 1).

(3) Podział przedsiębiorstw według głównych technik hodowlanych.

(4) Wylęgarnie i podchowalnie oznaczają miejsca sztucznego rozmnażania, wylęgu organizmów wodnych oraz odchowu ich wczesnych form. Do celów statystycznych w przypadku wylęgarni bierze się pod uwagę wyłącznie produkcję zapłodnionej ikry. Późniejsze stadia rozwoju młodocianych organizmów wodnych uznaje się za produkcję podchowalni. Jeżeli wylęgarnie i podchowalnie są ze sobą ściśle związane, statystyki odnoszą się tylko do wytworzonej najpóźniejszej formy młodocianej. (COM(2006) 864 z dnia 19 lipca 2007 r.).

(5) Przegrody i sadze oznaczają obszary akwenów ograniczone sieciami, siatkami i innymi barierami pozwalającymi na swobodny przepływ wody. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zajmują całą wysokość słupa wody od dna do powierzchni, co obejmuje zwykle stosunkowo dużą objętość wody. (COM(2006) 864 z dnia 19 lipca 2007 r.).

(6) Systemy recyrkulacji oznaczają systemy, w których woda jest wykorzystywana ponownie po przetworzeniu (np. poprzez filtrowanie).

(7) Klatki oznaczają struktury zamknięte, odkryte lub zakryte, zbudowane z sieci, siatki lub innego materiału przepuszczalnego umożliwiającego naturalny przepływ wody. Mogą to być struktury unoszące się na wodzie, zawieszone bądź przymocowane do podłoża z możliwością przepływu wody od spodu. (COM(2006) 864 z dnia 19 lipca 2007 r.).

(8) Techniki "on-bottom" obejmują hodowlę mięczaków i skorupiaków w obszarach międzypływowych (bezpośrednio na podłożu lub na podwyższeniu).

Tabela 10 (1)

Dane ekonomiczne i zmienne społeczne dotyczące sektora przetwórstwa, które mogą być gromadzone na zasadzie dobrowolności

Grupa zmiennychZmienna1Jednostka
DANE EKONOMICZNE
PrzychódObrótEuro
Inne przychodyEuro
Koszty personeluKoszty personeluEuro
Wartość nieodpłatnej pracyEuro
Płatności dla pracowników zewnętrznych (fakultatywnie)Euro
Koszty energiiKoszty energiiEuro
Koszty surowcaZakup ryb i innych surowców do produkcjiEuro
Inne koszty operacyjneInne koszty operacyjneEuro
DotacjePomoc operacyjnaEuro
Dotacje do inwestycjiEuro
Koszty kapitałoweAmortyzacja środków trwałychEuro
Wartość kapitałuWartość łączna aktywówEuro
Wyniki finansowePrzychody finansoweEuro
Wydatki finansoweEuro
InwestycjeInwestycje nettoEuro
ZobowiązaniaZobowiązaniaEuro
ZatrudnienieLiczba zatrudnionych osóbLiczba
Krajowy EPCLiczba
Nieopłacana siła roboczaLiczba
Liczba godzin przepracowanych przez pracowników i pracowników zatrudnionych bez wynagrodzeniaLiczba
Liczba przedsiębiorstwLiczba przedsiębiorstw (1)Liczba
Masa surowca (FAKULTATYWNIE)Masa surowca w rozbiciu na gatunki i pochodzenie (FAKULTATYWNIE)kg
ZMIENNE SPOŁECZNE
Zatrudnienie według płciLiczba
Zatrudnienie według wiekuLiczba
Zatrudnienie według poziomu wykształceniaLiczba zatrudnionych w podziale na poziom wykształcenia
Zatrudnienie według narodowościLiczba zatrudnionych w podziale na państwa świata
Krajowy EPCLiczba
(1) Niniejsza tabela zastępuje tabelę 11 w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.
1 Dz.U. L 157 z 20.6.2017, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
3 Dz.U. L 207 z 1.8.2016, s. 113.
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/1251 z dnia 12 lipca 2016 r. w sprawie przyjęcia wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa i akwakultury na lata 2017-2019 (Dz.U. L 207 z 1.8.2016, s. 113).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz.U. L 149 z 20.5.2014, s. 1).
6 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/909 z dnia 18 lutego 2019 r. ustanawiająca wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych oraz progi na potrzeby wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych i zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury (zob. s. 21 niniejszego Dziennika Urzędowego).
7 Niniejszy rozdziałzastępuje rozdziałI decyzjiwykonawczej (UE) 2016/1251.
8 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1224/2009 z dnia 20 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 847/96, (WE) nr 2371/2002, (WE) nr 811/2004, (WE) nr 768/2005, (WE) nr 2115/2005, (WE) nr 2166/2005, (WE) nr 388/2006, (WE) nr 509/2007, (WE) nr 676/2007, (WE) nr 1098/2007, (WE) nr 1300/2008, (WE) nr 1342/2008 i uchylające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1627/94 oraz (WE) nr 1966/2006 (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 1).
9 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 404/2011 z dnia 8 kwietnia 2011 r. ustanawiające szczegółowe przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (WE) nr 1224/2009 ustanawiającego wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 112 z 30.4.2011, s. 1).
10 Zgodnie z załącznikiem XI do rozporządzenia (UE) nr 404/2011.
11 Niniejszy rozdziałzastępuje rozdziałII decyzjiwykonawczej (UE) 2016/1251.
12 Niniejszy rozdziałzastępuje rozdziałIII decyzjiwykonawczej (UE) 2016/1251.
13 Dane dotyczące przetwórstwa można gromadzić na zasadzie dobrowolności. W takim przypadku można zastosować segmentację i zmienne w tabeli 11.
14 Zob. tabela 2.
15 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 26/2004 z dnia 30 grudnia 2003 r. dotyczące rejestru statków rybackich Wspólnoty (Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 25).
16 Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.