Rozporządzenie 2016/401 wdrażające mechanizm przeciwdziałający obchodzeniu ceł przewidziany w Układzie o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.77.62

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 marca 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/401
z dnia 9 marca 2016 r.
wdrażające mechanizm przeciwdziałający obchodzeniu ceł przewidziany w Układzie o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 10 maja 2010 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia negocjacji z Gruzją w celu zawarcia układu ustanawiającego stowarzyszenie między Unią i Gruzją.

(2) Negocjacje te zakończyły się pomyślnie i w dniu 27 czerwca 2014 r. został podpisany Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 2 (zwany dalej "Układem"), który jest tymczasowo stosowany od dnia 1 września 2014 r.

(3) Niezbędne jest ustanowienie procedur w celu zagwarantowania skutecznego stosowania mechanizmu przeciwdziałającego obchodzeniu ceł umożliwiającego tymczasowe zawieszenie ceł preferencyjnych w odniesieniu do niektórych produktów, przewidzianego w Układzie.

(4) W niniejszym rozporządzeniu należy wprowadzić możliwość zawieszania ceł preferencyjnych na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, gdy przywóz niektórych produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych osiągnie roczną wielkość określoną w załączniku II-C do Układu.

(5) Przez wzgląd na przejrzystość Komisja powinna przedkładać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdanie dotyczące wykonania Układu oraz stosowania mechanizmu przeciwdziałającego obchodzeniu ceł.

(6) Aby zapewnić jednolite warunki wdrożenia mechanizmu przeciwdziałającego obchodzeniu ceł przewidzianego w Układzie, należy przyznać Komisji uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 3 .

(7) W przypadku przyjmowania aktów wykonawczych w sprawie decyzji dotyczących zawieszenia ceł preferencyjnych w ramach mechanizmu przeciwdziałającego obchodzeniu ceł należy stosowac procedurę doradczą, zważywszy że takie akty muszą zostać wdrożone niezwłocznie po osiągnięciu określonego progu dla kategorii produktów wymienionych w załączniku II-C do Układu, ponieważ mają one bardzo ograniczony okres stosowania. W celu zapobiegania negatywnemu wpływowi zwiększonego przywozu na rynek unijny Komisja powinna przyjąć akty wykonawcze mające natychmiastowe zastosowanie, jeżeli w uzasadnionych przypadkach jest to uzasadnione szczególnie pilną potrzebą,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

1.
Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące wdrożenia mechanizmu przeciwdziałającego obchodzeniu ceł przewidzianego w Układzie.
2.
Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do produktów pochodzących z Gruzji.
Artykuł  2

Mechanizm przeciwdziałający obchodzeniu ceł dla niektórych produktów rolnychi przetworzonych produktów rolnych

1.
Średnia roczna wielkość przywozu jest określona dla przywozu produktów wymienionych w załączniku II-C do Układu, które są objęte mechanizmem przeciwdziałającym obchodzeniu ceł wskazanym w jego art. 27. W przypadku uzasadnionej szczególnie pilnej potrzeby dotyczącej wielkości przywozu przynajmniej jednej kategorii produktów, która osiągnie poziom wskazany w załączniku II-C do Układu w jakimkolwiek roku rozpoczynającym się w dniu 1 stycznia, oraz jeżeli Gruzja nie przedstawi należytego uzasadnienia, Komisja przyjmuje akt wykonawczy mający natychmiastowe zastosowanie zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 2 niniejszego rozporządzenia. Na mocy takiego aktu Komisja może zdecydować o tymczasowym zawieszeniu ceł preferencyjnych stosowanych wobec danego produktu lub produktów albo zdecydować, że takie zawieszenie nie jest odpowiednie.
2.
Tymczasowe zawieszenie ceł preferencyjnych ma zastosowanie przez okres do sześciu miesięcy od daty publikacji decyzji w sprawie zawieszenia ceł preferencyjnych. Przed upływem tego sześciomiesięcznego okresu i w przypadku uzasadnionej szczególnie pilnej potrzeby dotyczącej zawieszenia ceł preferencyjnych Komisja może przyjąć akt wykonawczy mający natychmiastowe zastosowanie zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, w celu zniesienia tego tymczasowego zawieszenia cła preferencyjnego, jeżeli wykazano, że wielkość odpowiedniej kategorii przywożonych produktów, przekraczająca poziom wskazany w załączniku II-C do Układu, wynika ze zmiany poziomu produkcji i zdolności eksportowych Gruzji w zakresie danego produktu lub produktów.
Artykuł  3

Procedura komitetowa

1.
Komisję wspomaga Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych, ustanowiony w art. 229 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 4 , a w zakresie produktów rolnych przetworzonych Komitet ds. kwestii horyzontalnych dotyczących handlu produktami rolnymi przetworzonymi, niewymienionymi w załączniku I, ustanowiony w art. 44 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 510/2014 5 . Komitety te są komitetami w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
2.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 8 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 w związku z art. 4 tego rozporządzenia.
Artykuł  4

Sprawozdanie

1.
Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdanie dotyczące stosowania i wdrażania niniejszego rozporządzenia oraz tytułu IV Układu, a także wypełniania zobowiązań w nich zawartych.
2.
Sprawozdanie zawiera, między innymi, informacje o zastosowaniu mechanizmu przeciwdziałającego obchodzeniu ceł.
3.
Sprawozdanie zawiera także podsumowanie danych statystycznych i zmian w handlu z Gruzją.
4.
W terminie miesiąca od dnia przedłożenia sprawozdania przez Komisję Parlament Europejski może zaprosić Komisję do udziału w posiedzeniu ad hoc właściwej komisji w celu przedstawienia i objaśnienia wszelkich kwestii związanych z wdrażaniem niniejszego rozporządzenia.
5.
Nie później niż trzy miesiące po przedłożeniu sprawozdania Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Komisja podaje to sprawozdanie do wiadomości publicznej.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europej-skiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 9 marca 2016 r.

W imieniu Parlamentu EuropejskiegoW imieniu Rady
M. SCHULZJ. A. HENNIS-PLASSCHAERT
PrzewodniczącyPrzewodniczący
1 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 3 lutego 2016 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 29 lutego 2016 r.
2 Decyzja Rady 2014/494/UE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony (Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 510/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające zasady handlu niektórymi towarami pochodzącymi z przetwórstwa produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 1216/2009 i (WE) nr 614/2009 (Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.