Dyrektywa 89/530/EWG uzupełniająca i zmieniająca dyrektywę 76/116/EWG w odniesieniu do pierwiastków śladowych boru, kobaltu, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu i cynku w nawozach

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1989.281.116

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 grudnia 1997 r.

DYREKTYWA RADY
z dnia 18 września 1989 r.
uzupełniająca i zmieniająca dyrektywę 76/116/EWG w odniesieniu do pierwiastków śladowych boru, kobaltu, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu i cynku w nawozach

(89/530/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 30 września 1989 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100a,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

we współpracy z Parlamentem Europejskim(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

niezbędne jest przyjęcie środków w celu stopniowego ustanawiania rynku wewnętrznego w okresie upływającym dnia 31 grudnia 1992 r.; rynek wewnętrzny obejmuje obszar bez granic wewnętrznych, w którym zapewniony jest swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału;

dyrektywa Rady 76/116/EWG z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do nawozów(4), ostatnio zmieniona dyrektywą 89/284/EWG(5), ustanawia reguły dotyczące wprowadzania do obrotu nawozów typu EWG. Okazało się niezbędne rozszerzenie wymienionej wyżej dyrektywy, tak aby obejmowała siedem pierwiastków śladowych zawartych w tych nawozach (bor, kobalt, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk);

dyrektywa 76/116/EWG powinna mieć odtąd zastosowanie do stałych i płynnych nawozów wprowadzanych indywidualnie do obrotu i zawierających jeden lub więcej pierwiastków śladowych oraz ich mieszanin lub określonych związków chelatowych pierwiastków śladowych;

dyrektywy dotyczące nawozów powinny być stale uzupełniane i aktualizowane w odniesieniu do dostosowania do postępu naukowego i technicznego produktów wymienionych w załącznikach do tych dyrektyw; w tym celu uznano za niezbędne rozszerzenie zadań Komitetu przewidzianych w dyrektywie 76/116/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1. 1
Stałe lub płynne nawozy wymienione w rozdziale A Załącznika, zawierające tylko jeden z następujących pierwiastków śladowych: bor, kobalt, miedź, żelazo, mangan, molibden lub cynk oraz odpowiadające wymaganiom z rozdziału A, mogą być oznakowane jako "NAWÓZ WE".
2. 2
Mieszanki dwóch lub większej liczby nawozów określonych w ust. 1, zawierające przynajmniej dwa różne pierwiastki śladowe, mogą być oznakowane jako "NAWÓZ WE", o ile odpowiadają wymaganiom rozdziału B Załącznika.
Artykuł  2 3

Nawozy WE zgodne z przepisami art. 1 są pakowane.

Artykuł  3
1. 4
Zawartość jednego lub większej liczby pierwiastków śladowych: boru, kobaltu, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu lub cynku w nawozach WE wymienionych w załączniku I do dyrektywy 76/116/EWG jest podawana, o ile spełnione są dwa następujące warunki:

a) pierwiastki śladowe zostały dodane i występują co najmniej w minimalnych ilościach wymienionych w rozdziałach C i D Załącznika do niniejszej dyrektywy;

b) nawóz WE nadal odpowiada wymaganiom załącznika I do dyrektywy 76/116/EWG.

2.
W przypadku gdy pierwiastki śladowe są naturalnymi składnikami surowców, które mają dostarczyć pierwiastków głównych i wtórnych, wówczas ich podawanie nie jest obowiązkowe, przy założeniu, że te pierwiastki śladowe występują co najmniej w minimalnych ilościach wymienionych w rozdziałach C i D Załącznika do niniejszej dyrektywy.
Artykuł  4

Następujące obowiązkowe oznaczenia są przewidziane w celu identyfikacji nawozów objętych niniejszą dyrektywą:

a) 5 informacja "NAWÓZ WE" drukowanymi literami;

b) oznaczenie typu nawozu:

– zgodnie z rozdziałem A Załącznika,

– lub jako oznaczenie typu "mieszanina pierwiastków śladowych", po którym następują nazwy lub symbole chemiczne zawartych pierwiastków śladowych,

– lub zgodnie z załącznikiem I do dyrektywy 76/116/EWG; w takim przypadku oznaczenie typu należy uzupełnić o wskazówkę:

"z pierwiastkami śladowymi"

lub

"z...", po którym następuje nazwa (nazwy) lub symbole chemiczne zawartych pierwiastków śladowych.

Tylko w przypadku pierwiastków głównych i wtórnych objętych dyrektywą 76/116/EWG należy po oznaczeniu typu umieścić dane liczbowe dotyczące zawartości.

Jeśli występuje kilka pierwiastków śladowych, są one wymieniane w kolejności alfabetycznej ich symboli chemicznych: B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn;

c) gwarantowana zawartość w odniesieniu do każdej substancji odżywczej oraz gwarantowane formy i/lub rozpuszczalności, o ile są one wymienione w załącznikach do dyrektywy 76/116/EWG, oraz do każdego występującego pierwiastka śladowego zgodnie z art. 6;

d) w przypadku gdy pierwiastek śladowy występuje całkowicie lub częściowo w formie organicznie związanej, nazwa tego pierwiastka uzupełniona jest o jedną z następujących informacji:

– "jako związek chelatowy..." (nazwa czynnika chelatującego lub jej skrót wymieniony w rozdziale E pkt 1 Załącznika),

– "jako kompleks..." (nazwa czynnika kompleksotwórczego wymieniona w rozdziale E pkt 2 Załącznika).

W przypadku nawozów zawierających wyłącznie jeden pierwiastek śladowy (rozdział A Załącznika) zawartość tego pierwiastka śladowego jest wyrażana w procentach wagowych, w liczbach całkowitych lub w miarę potrzeby z jednym miejscem dziesiętnym po przecinku. W przypadku nawozów zawierających kilka pierwiastków śladowych liczba miejsc dziesiętnych po przecinku dla danego pierwiastka śladowego może być taka jak wymieniona w rozdziałach B, C i D Załącznika.

Pierwiastki śladowe są wyrażane zarówno słowami, jak i przy użyciu właściwych symboli chemicznych.

W odniesieniu do produktów wymienionych w rozdziałach A i B Załącznika etykieta lub dokumenty towarzyszące muszą zawierać, poniżej danych nieobowiązkowych i obowiązkowych, następującą wskazówkę:

"Stosować tylko w przypadku rzeczywistej potrzeby. Nie przekraczać zalecanej dawki.".

Artykuł  5

Państwa Członkowskie mogą wymagać na swoim terytorium, bez hamowania handlu i na odpowiedzialność osoby odpowiedzialnej za obrót, podawania wskazówek dotyczących dozowania oraz odpowiednich warunków stosowania dla danych warunków glebowych oraz warunków uprawy, w jakich dany nawóz będzie używany. Te informacje muszą być wyraźnie oddzielone na etykiecie od obowiązkowych informacji przewidzianych w art. 4.

Artykuł  6 6

Państwa Członkowskie wymagają, że zawartość pierwiastków śladowych we wprowadzanych do obrotu nawozach WE musi być podawana w formie pierwiastków (B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn).

Zawartość pierwiastków śladowych w nawozie jest podawana w następujący sposób:

a) w przypadku nawozów określonych w art. 1 ust. 1: zgodnie z wymaganiami wymienionymi w rozdziale A (kolumna 6) Załącznika;

b) w przypadku nawozów określonych w art. 1 ust. 2 oraz w art. 3 przez wskazanie:

– całkowitej zawartości wyrażonej w procentach wagowych nawozu, i

– zawartości rozpuszczalnej w wodzie, wyrażonej w procentach wagowych nawozu, o ile rozpuszczalność ta stanowi przynajmniej połowę całkowitej zawartości.

W przypadku gdy pierwiastek śladowy jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, podaje się tylko zawartość rozpuszczalną w wodzie.

Zawartość pierwiastków śladowych w nawozach ustala się zgodnie z metodami analiz przewidzianymi w art. 8 dyrektywy 76/116/EWG.

W przypadku gdy pierwiastek śladowy występuje w formie organicznie związanej, zawartość występującą w nawozie podaje się bezpośrednio po informacji dotyczącej zawartości rozpuszczalnej w wodzie w procentach wagowych produktu, po czym dodaje się wyrazy "jako związek chelatowy..." lub "jako kompleks..." z nazwą związku organicznego wymienionego w rozdziale E Załącznika. Nazwa związku organicznego może być zastąpiona jego skrótowym oznaczeniem.

Artykuł  7

Dopuszczalna tolerancja w odniesieniu do podawanej zawartości pierwiastków śladowych wynosi:

– 0,4 % bezwzględnie w przypadku zawartości powyżej 2 %,

– 1/5 podanej wartości w przypadku zawartości do 2 %.

Artykuł  8

W art. 9 ust. 1 dyrektywy 76/116/EWG otrzymuje brzmienie:

"Zmiany wymagane dla dostosowania załączników do postępu technicznego są przyjmowane zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11.

W przypadku dokonania takich zmian nawóz zostaje przyjęty, tylko jeśli:

a) nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi lub zwierząt lub na środowisko naturalne;

b) dostarcza w skuteczny sposób składników odżywczych, zgodnie z potrzebami szczególnej uprawy lub zgodnie z warunkami wzrostu szczególnych upraw.".

Artykuł  9
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie osiemnastu miesięcy, licząc od dnia jej notyfikacji, i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.
2.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji podstawowe przepisy prawa krajowego, przyjęte w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  10

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 września 1989 r.

W imieniu Rady
E. CRESSON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 304 z 29.11.1988, str. 8.

(2) Dz.U. C 47 z 20.2.1989, str. 75, oraz decyzja z 15.9.1989 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. C 102 z 24.4.1989, str. 9.

(4) Dz.U. L 24 z 30.1.1976, str. 21.

(5) Dz.U. L 111 z 22.4.1989, str. 34.

ZAŁĄCZNIK 7

ROZDZIAŁ  A

NAWOZY ZAWIERAJĄCE TYLKO JEDEN PIERWIASTEK ŚLADOWY

Uwaga 1: Czynnik chelatujący może być oznaczony jego nazwą skróconą, wymienioną w rozdziale E.

Uwaga 2: Jeżeli produkt rozpuszcza się bez pozostałości w wodzie, może być oznaczony jako "rozpuszczalny".

Uwaga 3: Jeżeli pierwiastek śladowy występuje w postaci związku chelatowego, podawany jest zakres pH gwarantujący dopuszczalną stabilność frakcji chelatowanej.

NrOznaczenie typuSkładniki podstawowe i sposób otrzymywania nawozuMinimalna zawartość pierwiastka śladowego (w procentach wagowych).

Dane dotyczące składników odżywczych. Inne wymagania

Inne dane lub oznaczenie typuZawartość pierwiastka śladowego, jaka ma zostać zadeklarowana.

Rozpuszczalności.

Inne kryteria

123456
BOR
laKwas borowyProdukt otrzymywany przez działanie kwasem na boran14 % rozpuszczalnego w wodzie boruMogą zostać dodane zwyczajowe nazwy handloweBor (B) rozpuszczalny w wodzie
1b.Boran soduProdukt otrzymywany chemicznie. Podstawowy składnik boran sodu.10 % rozpuszczalnego w wodzie boruMogą zostać dodane zwyczajowe nazwy handloweBor (B) rozpuszczalny w wodzie
lcBoran wapniaProdukt otrzymywany częściowo z kolemanitu lub pandermitu, podstawowy składnik to borany wapnia7 % całkowitego boru

wielkość cząsteczki: co najmniej 98 % przechodzi przez siatkę 0,063 mm

Mogą zostać dodane zwyczajowe nazwy handloweBor (B) całkowity
1dBoroetanolo-aminaProdukt otrzymywany z reakcji kwasu borowego z etanoloaminą8 % rozpuszczalnego w wodzie boruBor (B) rozpuszczalny w wodzie
leNawóz borowy w postaci roztworu lub zawiesinyProdukt otrzymywany przez rozpuszczenie lub sporządzenie zawiesiny wodnej typu 1a, 1b, 1d2 % rozpuszczalnego w wodzie boruBor (B) rozpuszczalny w wodzie
KOBALT (Co)
2aSól kobaltuProdukt otrzymywany chemicznie i posiadający jako podstawowy składnik mineralną sól kobaltu19 % rozpuszczalnego w wodzie kobaltuOznaczenie musi zawierać nazwę połączonych anionów mineralnychRozpuszczalny w wodzie kobalt (Co)
2bChelat kobaltuProdukt otrzymywany chemicznie przez związanie kobaltu z czynnikiem chelatującym2 % rozpuszczalnego w wodzie Co, przynajmniej w 8/10 schelatowanegoRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalny w wodzie kobalt (Co).

Schelatowany kobalt (Co)

2cRoztwór nawozu kobaltowegoProdukt otrzymywany przez rozpuszczenie typów 2a lub 2b w wodzie2 % rozpuszczalnego w wodzie CoOznaczenie musi zawierać nazwę mineralnego anionu lub rodzaj czynnika chelatującego Rozpuszczalny w wodzie kobalt (Co).

Schelatowany kobalt (Co)

MIEDŹ
3aSól miedziProdukt otrzymywany chemicznie zawierający sól mineralną miedzi jako składnik podstawowy20 % rozpuszczalnej w wodzie CuOznaczenie musi zawierać nazwę połączonego anionuRozpuszczalna w wodzie miedź (Cu)
3bTlenek miedziowyProdukt otrzymywany chemicznie zawierający tlenek miedziowy jako składnik podstawowy70 % całkowitej Cu.

Wielkość cząsteczki: co najmniej 98 % przechodzi przez siatkę 0,063 mm

Miedź (Cu) całkowita
3cWodorotlenek miedziowyProdukt otrzymywany chemicznie zawierający wodorotlenek miedziowy jako składnik podstawowy45 % całkowitej Cu.

Wielkość cząsteczki: co najmniej 98 % przechodzi przez siatkę 0,063 mm

Miedź (Cu) całkowita
3dChelat miedziProdukt otrzymywany chemicznie przez związanie miedzi z czynnikiem chelatującym9 % rozpuszczalnej w wodzie Cu, której przynajmniej 8/10 zostało schelatowaneRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalna w wodzie miedź (Cu).

Schelatowana miedź (Cu)

3eNawóz stały miedziowyProdukt otrzymywany przez zmieszanie typów 3a, 3b, 3c lub 3d i ewentualnie z wypełniaczem niemającym wartości odżywczej ani działania toksycznego5 % całkowitego Cu.

Wielkość cząsteczki: co najmniej 98 % przechodzi przez siatkę 0,063 mm

Rodzaj czynnika chelatującegoCałkowita miedź (Cu).

Rozpuszczalna w wodzie miedź (Cu), jeśli jej ilość jest co najmniej jedną czwartą całkowitej miedzi.

Schelatowana miedź (Cu)

3fRoztwór nawozu miedziowegoProdukt przez rozpuszczenie typów 3a lub 3d w wodzie3 % rozpuszczalnej w wodzie CuRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalna w wodzie miedź (Cu), z tego część w formie schelatowanej miedzi (Cu)
ŻELAZO
4aSól żelazaProdukt otrzymywany chemicznie i posiadający jako główny składnik sól żelazawą (Fe II)12 % rozpuszczalnego w wodzie FeOznaczenie musi zawierać nazwę połączonego anionuRozpuszczalne w wodzie żelazo (Fe)
4bChelat żelazaProdukt otrzymywany przez chemiczne połączenie żelaza z czynnikiem chelatującym5 % rozpuszczalnego w wodzie Fe, z którego co najmniej 8/10 zostało schelatowaneRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalne w wodzie żelazo (Fe)

Schelatowane żelazo (Fe)

4cRoztwór nawozu żelazowegoProdukt otrzymywany przez rozpuszczenie typów 4a lub 4b w wodzie2 % rozpuszczalnego w wodzie FeRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalne w wodzie żelazo (Fe)

Schelatowane żelazo (Fe)

MANGAN
N 5aSól manganuProdukt otrzymywany chemicznie i posiadający jako główny składnik sól mineralną manganu (II)17 % rozpuszczalnego w wodzie MnOznaczenie musi zawierać nazwę połączonego anionuRozpuszczalny w wodzie mangan (Mn)
5bChelat manganuProdukt otrzymywany przez chemiczne połączenie manganu z czynnikiem chelatującym5 % rozpuszczalnego w wodzie Mn, z którego co najmniej 8/10 zostało schelatowaneRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalny w wodzie mangan (Mn)

Schelatowany mangan (Mn)

5cTlenek manganuProdukt otrzymywany chemicznie zawierający tlenki manganu jako składniki podstawowe40 % całkowitego Mn.

Wielkość cząsteczki: co najmniej 80 % przechodzi przez siatkę 0,063 mm

Mangan (Mn) całkowity
5dNawóz na bazie manganuProdukt otrzymywany przez zmieszanie typów 5a i 5c17 % całkowitego MnCałkowity mangan (Mn).

Rozpuszczalny w wodzie mangan (Mn), jeśli jego ilość wynosi co najmniej jedną czwartą całkowitego manganu

5eRoztwór nawozu manganowegoProdukt otrzymywany przez rozpuszczenie typów 5a lub 5b w wodzie3 % rozpuszczalnego w wodzie MnRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalny w wodzie mangan (Mn)

Schelatowany mangan (Mn)

MOLIBDEN
6aMolibdenian soduProdukt otrzymywany chemicznie zawierający molibdenian sodu jako składnik podstawowy35 % rozpuszczalnego w wodzie MoRozpuszczalny w wodzie molibden (Mo)
6bMolibdenian amonuProdukt otrzymywany chemicznie zawierający molibdenian amonu jako składnik podstawowy50 % rozpuszczalnego w wodzie MoRozpuszczalny w wodzie molibden (Mo)
6cNawóz na bazie molibdenuProdukt otrzymywany ze zmieszania typów 6a i 6b35 % rozpuszczalnego w wodzie MoRozpuszczalny w wodzie molibden (Mo)
6dRoztwór nawozu molibdenowegoProdukt otrzymywany przez rozpuszczenie typów 6a lub 6b w wodzie3 % rozpuszczalnego w wodzie MoRozpuszczalny w wodzie molibden (Mo)
CYNK
7aSól cynkuProdukt otrzymywany chemicznie i posiadający jako składnik podstawowy mineralną sól cynku15 % rozpuszczalnego w wodzie ZnOznaczenie musi zawierać nazwę połączonego anionuRozpuszczalny w wodzie cynk (Zn)
7bChelat cynkuProdukt otrzymywany przez połączenie chemiczne cynku z czynnikiem chelatującym5 % rozpuszczalnego w wodzie ZnRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalny w wodzie cynk (Zn)

Schelatowany cynk (Zn)

7cTlenek cynkuProdukt otrzymywany chemicznie i posiadający tlenek cynku jako składnik podstawowy70 % całkowitego ZnCałkowity cynk (Zn)
7dNawóz na bazie cynkuProdukt pochodny od typów 7a i 7b30 % całkowitego ZnCałkowity cynk (Zn)

Rozpuszczalny w wodzie cynk (Zn), jeśli jego ilość jest co najmniej jedną czwartą całkowitego cynku

7eRoztwór nawozu na bazie cynkuProdukt otrzymywany przez rozpuszczenie typów 7a i 7b w wodzie3 % rozpuszczalnego w wodzie ZnRodzaj czynnika chelatującegoRozpuszczalny w wodzie cynk (Zn).

Schelatowany cynk (Zn)

MINIMALNE ZAWARTOŚCI PIERWIASTKÓW ŚLADOWYCH W PROCENTACH WAGOWYCH NAWOZU

ROZDZIAŁ  B

STAŁE LUB PŁYNNE MIESZANINY PIERWIASTKÓW ŚLADOWYCH

W przypadku gdy pierwiastek śladowy występuje w postaci, która jest:
Wyłącznie mineralnaSchelatowana lub skompleksowana
Dla pierwiastka śladowego:
Bor (B)0,2 0,2
Kobalt (Co) 0,02 0,02
Miedź (Cu)0,5 0,1
Żelazo (Fe)2,0 0,3
Mangan (Mn)0,5 0,1
Molibden (Mo) 0,02-
Cynk (Zn)0,5 0,1
Minimalna całkowita ilość pierwiastków śladowych w stałej mieszaninie: 5 % masy nawozu.

Minimalna całkowita ilość pierwiastków śladowych w płynnej mieszaninie: 2 % masy nawozu.

ROZDZIAŁ  C

NAWOZY WE ZAWIERAJĄCE GŁÓWNE LUB WTÓRNE PIERWIASTKI Z PIERWIASTKAMI ŚLADOWYMI STOSOWANE DOGLEBOWO

Dla upraw i użytków zielonychDo celów ogrodniczych
Bor (B) 0,01 0,01
Kobalt (Co) 0,002-
Miedź (Cu) 0,01 0,002
Żelazo (Fe)0,5 0,02
Mangan (Mn)0,1 0,01
Molibden (Mo) 0,001 0,001
Cynk (Zn) 0,01 0,002

ROZDZIAŁ  D

NAWOZY WE ZAWIERAJĄCE GŁÓWNE LUB WTÓRNE PIERWIASTKI Z PIERWIASTKAMI ŚLADOWYMI STOSOWANE DOLISTNIE

Bor (B)0,01
Kobalt (Co) 0,002
Miedź (Cu) 0,002
Żelazo (Fe)0,02
Mangan (Mn)0,01
Molibden (Mo) 0,001
Cynk (Zn) 0,002

ROZDZIAŁ  E

WYKAZ DOPUSZCZONYCH ORGANICZNYCH CZYNNIKÓW KOMPLEKSOTWÓRCZYCH DLA PIERWIASTKÓW ŚLADOWYCH

Definicja skompleksowanych pierwiastków śladowych:

W rozumieniu niniejszej dyrektywy za skompleksowane pierwiastki śladowe uważa się takie związki, w przypadku których metal występuje w postaci:

– produktu schelatowanego,

– produktu skompleksowanego.

Produkty dopuszczone:

1. Czynniki chelatujące:

Kwasy lub sole sodowe, potasowe lub amonowe:
Kwas etylenodiaminotetraoctowy:EDTAC10H16O8N2
Kwas dietylenotriaminopentaoctowy:OPTACl4H23O10N3
Kwas etylenodiamino-di-(O-hydroksyfenylooctowy):EDDHAC18Η20Ο6Ν2
Kwas hydroksy-2 etylenodiaminotrioctowy:HEEDTAC10H18O7N2
Kwas etylodiamino-di (O-hydroksy P-metylofenylo)octowy:EDDHMAC20H24N2O6
Kwas etylenodiamino-di (5-karboksy-2-hydroksyfenylo) octowy:EDDCHAC20H20O10N2

2. Czynniki kompleksotwórcze(*)

______

(*) Wykaz ma zostać sporządzony.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ust. 4 lit. a) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.
2 Art. 1 ust. 2 zmieniony przez art. 1 ust. 4 lit. b) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 ust. 4 lit. c) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.
4 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ust. 4 lit. d) i e) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.
5 Art. 4 lit. a) zmieniona przez art. 1 ust. 4 lit. f) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.
6 Art. 6 zmieniony przez art. 1 ust. 4 lit. g) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.
7 Załącznik zmieniony przez art. 1 ust.4 lit. h) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/63/WE z dnia 24 listopada 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.335.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 grudnia 1997 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.