Decyzja 2006/215/WE dotycząca ustanowienia grupy wysokiej rangi ekspertów z zadaniem doradzania Komisji Europejskiej w sprawach realizacji i rozwoju strategii i2010

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.80.74

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 2006 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 marca 2006 r.
dotycząca ustanowienia grupy wysokiej rangi ekspertów z zadaniem doradzania Komisji Europejskiej w sprawach realizacji i rozwoju strategii i2010

(2006/215/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 marca 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z tym, co stwierdzono we wnioskach z komunikatu Komisji zatytułowanego "i2010 - Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia"(1) (zwanego dalej "i2010"), "Komisja poszerzy zakres i zwiększy intensywność dialogu z zainteresowanymi stronami oraz będzie współpracować z państwami członkowskimi w zakresie zagadnień ICT, przede wszystkim przy zastosowaniu otwartej metody koordynacji". W związku z tym może zaistnieć potrzeba odwołania się przez Komisję do wiedzy i wskazówek ciała doradczego złożonego z urzędników państw członkowskich, będących specjalistami w dziedzinie ICT.

(2) Grupa musi wnieść wkład w sprawną realizację inicjatywy i2010.

(3) Grupa musi składać się z wysokiej rangi przedstawicieli państw członkowskich oraz musi być otwarta dla obserwatorów z krajów przystępujących i krajów EOG.

(4) Należy w związku z tym ustanowić grupę wysokiej rangi ekspertów ds. strategii i2010 oraz określić jej strukturę i zakres obowiązków,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Niniejszym Komisja ustanawia grupę wysokiej rangi ekspertów ds. strategii i2010, zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadanie

Komisja może zasięgać opinii grupy we wszelkich kwestiach związanych z realizacją strategii i2010.

Zadanie grupy polega na:

– omawianiu strategicznych kwestii z zakresu polityki w dziedzinie ICT w kontekście strategii i2010 oraz szerszym kontekście agendy lizbońskiej, dokonywaniu oceny skuteczności strategii i2010 oraz przedstawianiu sugestii i rad dotyczących ewentualnych ulepszeń i modyfikacji działań prowadzonych w ramach strategii i2010, wszystko na podstawie obserwacji realizacji strategii i2010 i rozwoju polityki w tym zakresie,

– stworzeniu forum strategicznych dyskusji i wymiany doświadczeń ze wszystkimi zainteresowanymi służbami Komisji, oraz

– wymianie poglądów na temat zagadnień dotyczących krajowych programów reform w obszarach, których dotyczy strategia i2010, związanych z realizacją celów strategii lizbońskiej.

Artykuł  3

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy wchodzi po jednym przedstawicielu każdego z państw członkowskich i Komisji. Z zastrzeżeniem obowiązujących reguł, dotyczących zwrotu kosztów z tytułu posiedzeń, przedstawicielom państw członkowskich mogą, stosownie do przedmiotu rozmów, towarzyszyć inne odpowiednie osoby. Przedstawiciele muszą być wysokiej rangi pracownikami służby cywilnej zajmującymi się zagadnieniami społeczeństwa informacyjnego na szczeblu krajowym i muszą posiadać zdolność do zapewnienia odpowiedniego stopnia koordynacji pomiędzy krajowymi władzami publicznymi działającymi w poszczególnych dziedzinach wchodzących w zakres strategii i2010.
2.
Komisja może wyrazić zgodę na udział obserwatorów z krajów EOG i krajów przystępujących. Obserwatorzy są powoływani według kryteriów określonych w ust. 1.
3.
Państwa członkowskie, kraje EOG oraz kraje przystępujące przekazują Komisji nazwiska i dane kontaktowe wyznaczonych przez nie osób oraz informują ją o wszelkich zmianach tychże.
4.
Nazwiska powołanych członków publikowane są na stronie internetowej inicjatywy i2010 pod adresem: http://www.europa.eu.int/i2010. Informacje o składzie grupy są aktualizowane przez Dyrekcję Generalną ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów każdorazowo po przekazaniu przez państwa członkowskie informacji o zmianach.
Artykuł  4

Tryb funkcjonowania

1.
Grupie przewodniczy Komisja.
2.
Zasięgnąwszy uprzednio opinii grupy Komisja może powoływać podgrupy, których zadaniem będzie analiza kwestii szczegółowych wchodzących w zakres ich obowiązków ustalony przez grupę; po wypełnieniu swoich zadań podgrupy są rozwiązywane.
3.
Komisja może zwrócić się do ekspertów lub obserwatorów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa, o wzięcie udziału w obradach grupy lub podgrupy, jeżeli ich udział jest przydatny lub konieczny.
4.
Jeśli Komisja uzna, iż informacje uzyskane w wyniku prac grupy lub podgrupy dotyczą spraw poufnych, wówczas nie mogą być one ujawniane.
5.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu(2).
6.
Komisja może publikować wszelkie streszczenia, konkluzje, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze związane z pracami grupy.
Artykuł  5

Koszty posiedzeń

Komisja zwraca koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością grupy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie grupy nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.

Koszty posiedzeń są refundowane w granicach środków przyznanych danemu departamentowi w ramach rocznej procedury podziału zasobów.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ma ona zastosowanie do dnia 31 grudnia 2010 r. Komisja zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu jej stosowania przed upływem tego terminu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 marca 2006 r.

W imieniu Komisji
Viviane REDING
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 229 wersja ostateczna.

(2) Załącznik III do dokumentu SEC(2005) 1004 z dnia 27 lipca 2005 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.