Decyzja 2005/380/WE ustanawiająca grupę ekspertów pozarządowych do spraw ładu korporacyjnego i prawa spółek

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2005.126.40

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2008 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 kwietnia 2005 r.
ustanawiająca grupę ekspertów pozarządowych do spraw ładu korporacyjnego i prawa spółek

(2005/380/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 maja 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Opracowany przez Komisję Plan działań w sprawie unowocześnienia prawa spółek oraz umocnienia ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej(1), przyjęty w maju 2003 r., wskazał na szereg czynności, jakie należy podjąć w celu unowocześnienia, uzupełnienia i uproszczenia ram prawnych dla prawa spółek i ładu korporacyjnego,

(2) Wspomniany Plan działań podkreśla wagę konsultacji z ekspertami oraz konsultacji publicznej jako integralnej części rozwoju prawa spółek i ładu korporacyjnego na poziomie wspólnotowym.

(3) W związku z tym ustanowić należy grupę ekspertów pozarządowych do spraw ładu korporacyjnego i prawa spółek, która stanowić będzie organ zajmujący się rozpatrywaniem, uzgadnianiem i doradzaniem Komisji w zakresie ładu korporacyjnego i prawa spółek, w szczególności w połączeniu ze środkami przewidzianymi w Planie działań; dlatego też należy zadbać o to, aby członkami wspomnianej grupy stały się osoby o wybitnych kwalifikacjach, działające na polu biznesu, ale także wykazujące się działalnością w środowisku naukowym czy też w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego, które będą potrafiły przenieść swoją specyficzną wiedzę na temat ładu korporacyjnego i prawa spółek na grunt wspólnotowy.

(4) Grupa ekspertów pozarządowych do spraw ładu korporacyjnego i prawa spółek powinna opracować swój własny regulamin wewnętrzny przy pełnym poszanowaniu roli i prerogatyw instytucji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Ustanawia się grupę ekspertów pozarządowych do spraw ładu korporacyjnego i prawa spółek we Wspólnocie (zwaną dalej "Grupą").

Artykuł  2

Zadaniem Grupy jest doradzanie Komisji - na jej wniosek - w kwestiach technicznych związanych z podejmowanymi przez Komisję inicjatywami w zakresie ładu korporacyjnego i prawa spółek. Przewodniczący Grupy może zwrócić się do Komisji z sugestią, ażeby ta przeprowadziła konsultację z Grupą w każdej odnośnej sprawie.

Artykuł  3 1

Grupa może liczyć maksymalnie 20 członków związanych z biznesem oraz wywodzących się ze środowisk naukowych lub z organizacji społeczeństwa obywatelskiego, których doświadczenie i kompetencje w odniesieniu do kwestii ładu korporacyjnego i prawa spółek cieszą się dużym uznaniem na poziomie wspólnotowym. Członkowie Grupy są mianowani przez Komisję. Członkowie mianowani są w charakterze osobistym. Członkowie Grupy służą Komisji poradą, nie będąc związanymi żadnymi zewnętrznymi instrukcjami.

Listę członków zamieszcza się w Załączniku.

Członkowie co roku podpisują zobowiązanie do działania na rzecz interesu publicznego oraz deklarację wskazującą brak albo obecność interesu mogącego naruszać ich obiektywność.

Artykuł  4

Kadencja członków Grupy trwa trzy lata. Jest ona odnawialna. Po upływie okresu trzech lat członkowie Grupy nadal pełnią swoje funkcje do momentu, kiedy zostaną zastąpieni lub ich mandat zostanie odnowiony. W przypadku rezygnacji lub śmierci członka Grupy w czasie trwania kadencji Komisja powołuje nowego członka Grupy zgodnie z art. 3.

Artykuł  5 2

Lista członków publikowana jest przez Komisję w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady(2).

Artykuł  6

Grupie przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Grupa może w porozumieniu z Komisją utworzyć grupy robocze w celu zbadania szczególnych kwestii na podstawie udzielonego mandatu. Grupy robocze rozwiązywane są z chwilą wypełnienia przez nie swoich mandatów.

Komisja może zaprosić do udziału w pracy Grupy i/lub grup roboczych ekspertów i obserwatorów posiadających specyficzną wiedzę.

Artykuł  7

Posiedzenia Grupy i grup roboczych odbywają się w normalnym przypadku w pomieszczeniach Komisji. Formę tych posiedzeń oraz ich harmonogram określa Komisja.

Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie projektu przedstawionego przez Komisję.

Sekretariat Grupy jest prowadzony przez Komisję. Zainteresowani pracownicy Komisji mogą być obecni na posiedzeniach Grupy i grup roboczych oraz mogą brać udział w obradach.

Komisja może publikować w Internecie w oryginalnym języku danego dokumentu wszelkie konkluzje, streszczenia, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze związane z pracami Grupy bądź jej grup roboczych.

Artykuł  8

Koszty podróży i diet ponoszone przez członków, obserwatorów i ekspertów w związku z działaniami Grupy są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie Grupy nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.

Artykuł  9 3

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 czerwca 2009 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 kwietnia 2005 r.

W imieniu Komisji
Charlie McCREEVY
Członek Komisji

______

(1) COM(2003) 284 wersja ostateczna.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

LISTA CZŁONKÓW

Gintautas BARTKUS

Theodor BAUMS

Francesco CHIAPPETTA

Thomas COURTNEY

Jean-Pierre HELLEBUYCK

Erich KANDLER

Mrs Vanessa KNAPP

Vratislav KULHÁNEK

Jukka MÄHÖNEN

Stilpon NESTOR

Jesper Bo NIELSEN

Jósef OKOLSKI 4

Leonardo PEKLAR

Colin PERRY

Enrique PIÑEL LÓPEZ

Geert RAAIJMAKERS

Mrs Joëlle SIMON

Mario STELLA-RICHTER

Mrs Daniela WEBER-REY

Patrick ZURSTRASSEN

1 Art. 3 zmieniony przez decyzję nr 2008/358/WE z dnia 25 kwietnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.120.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem 25 kwietnia 2008 r.
2 Art. 5 zmieniony przez decyzję nr 2008/358/WE z dnia 25 kwietnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.120.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem 25 kwietnia 2008 r.
3 Art. 9 zmieniony przez decyzję nr 2008/358/WE z dnia 25 kwietnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.120.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem 25 kwietnia 2008 r.
4 Z dniem 10 maja 2006 r. pan Józef Okolski został zastąpiony przez pana Lajosa Váradi na mocy art. 1 decyzji nr 2006/336/WE z dnia 10 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.124.29).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.