Decyzja 2013/285/UE w sprawie ustalenia stanowiska Unii Europejskiej na forum Rady TRIPS Światowej Organizacji Handlu dotyczącego wniosku o przedłużenie okresu przejściowego dla Członków - krajów najmniej rozwiniętych na mocy art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2013.162.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 czerwca 2013 r.

DECYZJA RADY
z dnia 10 czerwca 2013 r.
w sprawie ustalenia stanowiska Unii Europejskiej na forum Rady TRIPS Światowej Organizacji Handlu dotyczącego wniosku o przedłużenie okresu przejściowego dla Członków - krajów najmniej rozwiniętych na mocy art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS

(2013/285/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 czerwca 2013 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 i art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 5 listopada 2012 r. Haiti w imieniu grupy Członków - krajów najmniej rozwiniętych (kraje LDC) złożyło oficjalnie wniosek o przedłużenie okresu przejściowego na wdrożenie Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (porozumienie TRIPS) Światowej Organizacji Handlu (WTO) zgodnie z art. 66 ust. 1 tego porozumienia.

(2) Obecny okres przejściowy, jak ustalono w decyzji Rady TRIPS z dnia 29 listopada 2005 r., miał zakończyć się dnia 1 lipca 2013 r.

(3) Art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS przewiduje, że Rada TRIPS "wyraża zgodę na przedłużenie tego okresu na podstawie dobrze umotywowanego wniosku Członka - kraju najmniej rozwiniętego".

(4) Wspomaganie i ochrona własności intelektualnej jest kluczowym czynnikiem w promowaniu wzrostu społeczno-gospodarczego, jak stwierdzili ministrowie na forum regionalnego spotkania przygotowawczego dla Afryki w Dar es Salaam w marcu 2013 r., poprzedzającego coroczną konferencję przeglądową ministrów Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ, wzywając do podwojenia wysiłków na rzecz wypracowania ram prawnych i politycznych, w tym między innymi w zakresie własności intelektualnej.

(5) Tempo i zakres wdrażania porozumienia TRIPS przez kraje LDC są zróżnicowane.

(6) Ważną rolę we wdrażaniu porozumienia TRIPS odgrywa pomoc techniczna i finansowa, jej skuteczność i właściwa koordynacja.

(7) Część krajów LDC poczyniła dotychczas istotne kroki w zakresie własności intelektualnej, jednak pozostaje faktem, że kraje LDC mają specyficzne potrzeby i wymogi oraz w dalszym ciągu napotykają na ograniczenia natury ekonomicznej, finansowej i administracyjnej, dlatego też potrzebują elastyczności i dodatkowego czasu na wdrożenie porozumienia TRIPS.

(8) Konieczne jest zatem przedłużenie okresu przejściowego na wdrożenie porozumienia TRIPS dla krajów LDC,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum Rady TRIPS Światowej Organizacji Handlu, dotyczące wniosku o przedłużenie okresu przejściowego dla krajów LDC na mocy art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS, jest następujące: kraje LDC nie powinny być zobowiązane do stosowania postanowień porozumienia TRIPS, innych niż art. 3, 4 i 5, przez okres, który ma być uzgodniony w 2005 r. w drodze konsensusu przez członków WTO, lub do czasu, gdy przestaną być Członkami - krajami najmniej rozwiniętymi, zależnie od tego, która data nastąpi wcześniej.
2.
Podczas okresu przedłużenia kraje LDC nie mogą obniżać istniejącego poziomu ochrony własności intelektualnej poniżej standardów ustalonych przez porozumienie TRIPS. Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla decyzji Rady TRIPS z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie przedłużenia okresu przejściowego na mocy art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS dla Członków - krajów najmniej rozwiniętych odnośnie do niektórych obowiązków dotyczących produktów farmaceutycznych.
3.
Ponadto przez okres przedłużenia należy odpowiednio uwzględnić i przeanalizować zróżnicowany stan wdrażania porozuminia TRIPS i potrzeby zidentyfikowane w krajach LDC oraz to, w jaki sposób pomoc techniczna oraz programy na rzecz zwiększania potencjału mogą być skuteczniej koordynowane, wykorzystywane i oceniane, ze szczególną uwagą skoncentrowaną na obszarach o natychmiastowej użyteczności, aby umożliwić proces stopniowej integracji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 czerwca 2013 r.

W imieniu Rady

E. GILMORE

Przewodniczący

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.