Decyzja 2005/259/WE upoważniająca Republikę Cypryjską do wprowadzenia środka stanowiącego odstępstwo od art. 11 szóstej dyrektywy 77/388/EWG w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2005.78.48

Akt indywidualny
Wersja od: 24 marca 2005 r.

DECYZJA RADY
z dnia 14 marca 2005 r.
upoważniająca Republikę Cypryjską do wprowadzenia środka stanowiącego odstępstwo od art. 11 szóstej dyrektywy 77/388/EWG w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych

(2005/259/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 marca 2005 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając szóstą dyrektywę Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku(1), w szczególności jej art. 27 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W piśmie zarejestrowanym przez Sekretariat Generalny Komisji w dniu 11 listopada 2004 r. Republika Cypryjska wystąpiła o pozwolenie na stosowanie środka istniejącego przed jej przystąpieniem do Unii Europejskiej, który stanowi odstępstwo od art. 11 pkt A ust. 1 lit. a) dyrektywy 77/388/EWG.

(2) Wymagający odstępstwa środek ma na celu przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania w drodze manipulacji wartością dostaw, które podlegają podatkowi od wartości dodanej (VAT).

(3) Środek ten powinien mieć zastosowanie tylko w przypadkach, gdy administracja jest w stanie stwierdzić na podstawie faktów, że na ustalenie podstawy opodatkowania określonej w art. 11 pkt A ust. 1 lit. a) powyższej dyrektywy wpływ mają powiązania rodzinne, prawne lub zawodowe między dostawcą a odbiorcą. W odniesieniu do tej kwestii administracja nie powinna działać na podstawie samych przypuszczeń, a zainteresowanym stronom należy pozwolić na przytoczenie dowodów przeciwnych, tam gdzie istnieje spór co do wysokości ustalonej przez administrację wartości rynkowej.

(4) Środek ten jest ściśle ukierunkowany i może być stosowany tylko wtedy, gdy spełniony jest szereg warunków i gdy stwierdzono rzeczywiste straty podatkowe; jest on zatem proporcjonalny do wyznaczonego celu.

(5) Podobne odstępstwa zostały przyznane innym Państwom Członkowskim w celu przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania, i stwierdzono, że są one skuteczne.

(6) Niniejsze odstępstwo zabezpieczy kwotę podatku od wartości dodanej należną na ostatnim etapie konsumpcji i nie ma negatywnego wpływu na dochody własne Wspólnoty pochodzące z podatku VAT,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się Republikę Cypryjską, w drodze odstępstwa od art. 11 pkt A ust. 1 lit. a) dyrektywy 77/388/EWG, do stosowania wartości rynkowej jako podstawy opodatkowania dostaw w okolicznościach określonych w art. 2.

Artykuł  2

Wartość rynkowa może być stosowana wyłącznie w przypadkach, gdy spełnione są wszystkie poniższe warunki:

1) wartość zapłaconego świadczenia wzajemnego jest niższa od wartości rynkowej dostawy;

2) odbiorca dostawy nie ma prawa do odliczenia podatku w całości;

3) pomiędzy dostawcą a odbiorcą istnieją powiązania rodzinne, zawodowe lub prawne, określone w przepisach krajowych;

4) szereg faktów umożliwia stwierdzenie, że te powiązania rodzinne, zawodowe lub prawne miały wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 11 pkt A ust. 1 lit. a) dyrektywy 77/388/EWG.

Artykuł  3

Zezwolenie udzielone na mocy art. 1 wygasa z dniem wejścia w życie dyrektywy regulującej odstępstwa na mocy art. 27 dyrektywy 77/388/EWG, który przeciwdziała uchylaniu się od zapłaty podatku VAT poprzez zaniżenie wartości dostaw między powiązanymi osobami, albo dnia 1 czerwca 2009 r., w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Cypryjskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 marca 2005 r.

W imieniu Rady
F. BODEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/66/WE (Dz.U. L 168 z 1.5.2004, str. 35).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.