Decyzja 2017/2242 upoważniająca do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zmiany Międzynarodowej umowy w sprawie cukru z 1992 r.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2017.322.29

Akt indywidualny
Wersja od: 7 grudnia 2017 r.

DECYZJA RADY (UE) 2017/2242
z dnia 30 listopada 2017 r.
upoważniająca do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zmiany Międzynarodowej umowy w sprawie cukru z 1992 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 w związku z jego art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia jest stroną Międzynarodowej umowy w sprawie cukru z 1992 r. 1  (zwanej dalej "ISA") oraz członkiem Międzynarodowej Organizacji Cukru (zwanej dalej "ISO").

(2) Od 1995 r. Unia zatwierdzała przedłużenie ISA na dwuletnie okresy. W dniu 25 września 2017 r. Rada upoważniła Komisję do zajęcia stanowiska popierającego przedłużenie ISA na kolejny okres maksymalnie dwóch lat, upływający dnia 31 grudnia 2019 r.

(3) Zgodnie z art. 8 ISA Międzynarodowa Rada ds. Cukru jest organem wykonującym lub prowadzącym do wykonania wszystkich funkcji niezbędnych do realizacji postanowień ISA. Zgodnie z Art. 13 ISA wszystkie decyzje Międzynarodowej Rady ds. Cukru mają być podejmowane zasadniczo w drodze konsensusu. W przypadku braku konsensusu decyzje są podejmowane zwykłą większością głosów, chyba że w ISA przewidziano głosowanie specjalne.

(4) Zgodnie z art. 25 ISA członkowie ISO posiadają łącznie 2 000 głosów. Każdy z członków ISO posiada określoną liczbę głosów, która jest corocznie korygowana według kryteriów ustanowionych w ISA.

(5) Uczestnictwo w międzynarodowej umowie w sprawie cukru leży w interesie Unii, biorąc pod uwagę znaczenie tego sektora dla pewnej liczby państw członkowskich i dla gospodarki europejskiego sektora cukru.

(6) Instytucjonalne ramy umowy ISA, w szczególności podział głosów wśród członków ISO, który również określa wkład finansowy każdego członka na rzecz ISO, nie odzwierciedlają już jednak realiów światowego rynku cukru.

(7) Zgodnie z zasadami ISA dotyczącymi wkładów finansowych na rzecz ISO udział Unii pozostał taki sam od 1992 r., chociaż światowy rynek cukru, a zwłaszcza względna pozycja Unii na nim, znacznie zmienił się od tego czasu. W związku z tym Unia ponosiła nieproporcjonalnie dużą część kosztów budżetowych i odpowiedzialności w ISO w ostatnich latach.

(8) Zasady ISA dotyczące wkładu finansowego na rzecz ISO mogą zostać zmienione zgodnie z procedurą określoną w art. 44 umowy. Zgodnie z tym artykułem Międzynarodowa Rada ds. Cukru może, w drodze głosowania specjalnego, zalecić członkom ISO zmianę do umowy ISA. Unia, jako członek Międzynarodowej Rady ds. Cukru zgodnie z art. 7 ISA, powinna mieć możliwość wszczęcia negocjacji i uczestniczenia w negocjacjach w celu zmiany ram instytucjonalnych ISA.

(9) Dlatego też należy upoważnić Komisję do rozpoczęcia negocjacji w ramach Międzynarodowej Rady ds. Cukru celem zmiany ISA, ustanowić wytyczne negocjacyjne oraz powołać specjalny komitet, z którym Komisja będzie się konsultować podczas prowadzenia negocjacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się Komisję do rozpoczęcia negocjacji, w imieniu Unii, celem wprowadzenia zmian do Międzynarodowej umowy w sprawie cukru z 1992 r.

Artykuł  2

Negocjacje te należy prowadzić na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Negocjacje należy prowadzić w konsultacji z Grupą Roboczą ds. Grup Towarowych.

Artykuł  4

Niniejszą decyzję stosuję się do dnia 31 grudnia 2019 r.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja jest skierowana do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2017 r.
W imieniu Rady
K. SIMSON
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 92/580/EWG z dnia 13 listopada 1992 r. dotycząca podpisania i zawarcia Międzynarodowej umowy w sprawie cukru z 1992 r. (Dz.U. L 379 z 23.12.1992, s. 15).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.