Decyzja wykonawcza 2016/2241 przewidująca tymczasowy obrót materiałem siewnym niektórych odmian gatunku Beta vulgaris L. niespełniającym wymogów dyrektywy Rady 2002/54/WE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.337.20

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 grudnia 2016 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/2241
z dnia 9 grudnia 2016 r.
przewidująca tymczasowy obrót materiałem siewnym niektórych odmian gatunku Beta vulgaris L. niespełniającym wymogów dyrektywy Rady 2002/54/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 8105)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 13 grudnia 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/54/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym buraka 1 , w szczególności jej art. 24 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W Danii ilość dostępnego elitarnego materiału siewnego określonych odmian Beta vulgaris L., który spełnia warunek określony w części B pkt 3 lit. b) załącznika I do dyrektywy 2002/54/WE w odniesieniu do maksymalnej wagi substancji nieczynnych w nasionach jednokiełkowych, jest niewystarczająca z powodu suchych warunków podczas zbiorów i w związku z tym nie odpowiada potrzebom tego państwa członkowskiego.

(2) Popyt na takie nasiona nie może być zaspokojony materiałem siewnym z innych państw członkowskich lub państw trzecich spełniającym wszystkie wymogi określone w dyrektywie 2002/54/WE.

(3) W związku z tym Dania powinna zostać upoważniona do zezwolenia na obrót materiałem siewnym tych odmian na mniej surowych warunkach.

(4) Ponadto inne państwa członkowskie, które mogą dostarczyć Danii materiał siewny tych odmian, niezależnie od tego, czy został on zebrany w państwie członkowskim, czy w państwie trzecim podlegającym przepisom decyzji Rady 2003/17/WE 2 , powinny zostać upoważnione do zezwolenia na obrót takim materiałem siewnym w celu zapewnienia funkcjonowania rynku wewnętrznego i uniknięcia zakłóceń na tym rynku.

(5) Jako że decyzja ta wprowadza odstępstwo od norm przepisów unijnych, należy ograniczyć ilość materiału siewnego spełniającego mniej surowe wymogi do minimum, które jest niezbędne, aby zaspokoić potrzeby Danii. W celu zapewnienia, aby całkowita ilość materiału siewnego dopuszczonego do obrotu na podstawie niniejszej decyzji nie przekroczyła maksymalnej ilości przewidzianej niniejszą decyzją, Dania powinna pełnić rolę koordynatora, ponieważ złożyła odnośny wniosek o przyjęcie niniejszej decyzji i jest najbardziej zainteresowana wprowadzeniem tej odmiany do obrotu.

(6) Jako że stanowi to odstępstwo od norm przepisów unijnych, obrót materiałem siewnym spełniającym mniej surowe wymogi powinien mieć charakter tymczasowy, do dnia 31 grudnia 2017 r., ponieważ ten okres jest konieczny do umożliwienia wyprodukowania tego materiału siewnego i przeglądu sytuacji w odniesieniu do przedmiotowych odmian.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zezwala się na wprowadzenie do obrotu w Unii materiału siewnego Beta vulgaris L. (burak) kategorii "elitarny materiał siewny" należącego do odmian Enermax, Feldherr i Creta, który nie spełnia wymogu w zakresie substancji nieczynnych określonego w części B pkt 3 lit. b) ppkt dd) załącznika I do dyrektywy 2002/54/WE, w całkowitej ilości nieprzekraczającej 61 kg na okres upływający w dniu 31 grudnia 2017 r. i pod warunkiem, że maksymalny procent wagowy substancji nieczynnych nie przekracza 2,2.

Artykuł  2

Każdy dostawca materiału siewnego chcący wprowadzić do obrotu materiał siewny określony w art. 1 występuje o zezwolenie do państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. We wniosku należy określić ilość materiału siewnego, jaką dostawca chce wprowadzić do obrotu.

Zainteresowane państwo członkowskie upoważnia dostawcę do wprowadzenia do obrotu materiału siewnego, chyba że:

a)
istnieją dostateczne dowody, by wątpić, że dostawca jest w stanie wprowadzić do obrotu ilość materiału siewnego, na którą wnioskował o zezwolenie; lub
b)
przyznanie zezwolenia spowodowałoby przekroczenie całkowitej maksymalnej ilości materiału siewnego określonej w art. 1.
Artykuł  3

Państwa członkowskie udzielają sobie wzajemnie pomocy administracyjnej w zastosowaniu niniejszej decyzji.

Dania pełni rolę koordynującego państwa członkowskiego w celu zapewnienia, aby całkowita ilość materiału siewnego dopuszczonego do obrotu w Unii przez państwa członkowskie na podstawie niniejszej decyzji nie przekroczyła całkowitej maksymalnej ilości materiału siewnego określonej w art. 1.

Każde państwo członkowskie, które otrzyma wniosek zgodnie z art. 2, niezwłocznie powiadamia koordynujące państwo członkowskie o ilości określonej we wniosku. Koordynujące państwo członkowskie niezwłocznie informuje to państwo członkowskie, czy w wyniku zezwolenia przekroczona zostanie łączna ilość maksymalna.

Artykuł  4

Państwa członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję i pozostałe państwa członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których wydały zezwolenie na wprowadzenie do obrotu zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 grudnia 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

1 Dz.U. L 193 z 20.7.2002, s. 12.
2 Decyzja Rady 2003/17/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie równoważności inspekcji polowych stosowanych w państwach trzecich w uprawach nasiennych roślin uprawnych oraz w sprawie równoważności materiału siewnego wyprodukowanego w państwach trzecich (Dz.U. L 8 z 14.1.2003, s. 10).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.