Decyzja 2019/1908 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Towarami Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do regulaminu wewnętrznego Komitetu ds. Ułatwień w Handlu

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.293.109

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 listopada 2019 r.

DECYZJA RADY (UE) 2019/1908
z dnia 8 listopada 2019 r.
w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Towarami Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do regulaminu wewnętrznego Komitetu ds. Ułatwień w Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie o ułatwieniach w handlu 1  (zwane dalej "Porozumieniem") zostało zawarte przez Unię na podstawie decyzji Rady (UE) 2015/1947 2  i weszło w życie w dniu 22 lutego 2017 r.

(2) Zgodnie z art. 23 ust. 1.2 Porozumienia Komitet ds. Ułatwień w Handlu ustala swój regulamin wewnętrzny.

(3) Zgodnie z art. IV ust. 6 Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu regulamin wewnętrzny Komitetu ds. Ułatwień w Handlu podlega zatwierdzeniu przez Radę ds. Handlu Towarami.

(4) Należy określić stanowisko, jakie należy zająć, w imieniu Unii, w ramach Rady ds. Handlu Towarami, gdyż planowana decyzja będzie wiążąca dla Unii.

(5) Należy zgodzić się z zaproponowanym regulaminem wewnętrznym, który umożliwi Komitetowi ds. Ułatwień w Handlu sprawne działanie. Opera się on na regulaminie wewnętrznym Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu i zawiera dostosowywania spełniające szczególne potrzeby Komitetu ds. Ułatwień w Handlu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte, w imieniu Unii, na posiedzeniu Rady ds. Handlu Towarami w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Komitetu ds. Ułatwień w Handlu, to poparcie przyjęcia tego regulaminu w brzmieniu określonym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 listopada 2019 r.
W imieniu Rady
M. LINTILÄ
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN WEWNĘTRZNY KOMITETU DS. UŁATWIEŃ W HANDLU 3

Regulamin wewnętrzny dotyczący posiedzeń Rady Generalnej (WT/L/161) stosuje się odpowiednio do posiedzeń Komitetu ds. Ułatwień w Handlu, z następującymi wyjątkami:

Rozdział I - Posiedzenia

a)
Reguła 1 (regulaminu wewnętrznego Rady Generalnej) powinna zostać zmieniona zgodnie z art. 23 ust. 1.2 Porozumienia o ułatwieniach w handlu i stanowić, że:

"Komitet spotyka się w miarę potrzeb i zgodnie z postanowieniami porozumienia o ułatwieniach w handlu, lecz nie rzadziej niż raz w roku.".

b)
Pierwsze zdanie reguły 2 otrzymuje brzmienie:

"Dyrektor Generalny zwołuje posiedzenia Komitetu, ogłaszając je, w miarę możliwości, trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem posiedzenia, a w każdym razie nie później niż dziesięć dni kalendarzowych przed tym terminem.".

Rozdział II - Porządek obrad

c)
Reguły 5 nie stosuje się 4 .
d)
Reguła 11 otrzymuje brzmienie:

"Przedstawiciele międzynarodowych organizacji międzyrządowych mogą uczestniczyć w posiedzeniach w charakterze obserwatorów na zaproszenie Komitetu ds. Ułatwień w Handlu, zgodnie z wytycznymi zawartymi w załączniku 3 do regulaminu wewnętrznego Rady Ogólnej.

Ponadto zgodnie z art. 23 ust. 1.5 Porozumienia o ułatwieniach w handlu, Komitet może zapraszać przedstawicieli innych organizacji międzynarodowych właściwych w zakresie ułatwień w handlu lub ich jednostek zależnych do:

a) udziału w posiedzeniach Komitetu; oraz

b) przedyskutowania konkretnych kwestii związanych z wdrażaniem niniejszego Porozumienia.".

Rozdział V - Urzędnicy

e)
Należy zmienić reguły 12, 13 i 14, aby upoważnić Komitet do wyboru wiceprzewodniczącego. W związku z tym reguły 12, 13 i 14 otrzymują brzmienie:

"Reguła 12. Komitet wybiera przewodniczącego 5 i może wybrać wiceprzewodniczącego spośród przedstawicieli Członków. Wybór odbywa się podczas pierwszego posiedzenia w danym roku i staje się skuteczny z końcem posiedzenia. Przewodniczący i wiceprzewodniczący pełnią swoje funkcje do zakończenia pierwszego posiedzenia w kolejnym roku.

Reguła 13. Jeżeli przewodniczący jest nieobecny na posiedzeniu lub jego części, funkcje przewodniczącego pełni wiceprzewodniczący. Jeżeli nie wybrano wiceprzewodniczącego lub jeżeli wiceprzewodniczący nie jest obecny, Komitet wybiera tymczasowego przewodniczącego na potrzeby tego posiedzenie lub tej część posiedzenia.

Reguła 14. Jeżeli przewodniczący nie może pełnić swojej funkcji, Komitet wyznacza wiceprzewodniczącego, o którym mowa w regule 12, lub jeżeli wiceprzewodniczący nie został wybrany, wybiera tymczasowego przewodniczącego do pełnienia tej funkcji do czasu wyboru nowego przewodniczącego.".

Rozdział VI - Prowadzenie działalności

f)
Pierwsze zdanie reguły 24 otrzymuje brzmienie:

"W celu przyspieszenia prowadzenia działalności przewodniczący może zwrócić się do przedstawicieli, którzy pragną wyrazić swoje poparcie dla danego wniosku, aby podnieśli ręce, aby zostało to odpowiednio odnotowane w dokumentacji jako poparcie ...".

Rozdział VII - Podejmowanie decyzji

g)
Reguła 33 otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli decyzja nie może zostać podjęta w drodze konsensusu, sprawa zostaje przekazana Radzie ds. Handlu Towarami.".

h)
Reguły 34 nie stosuje się.
1 Dz.U. L 284 z 30.10.2015, s. 4.
2 Decyzja Rady (UE) 2015/1947 z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu zmieniającego Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu (Dz.U. L 284 z 30.10.2015, s. 1).
3 Na podstawie informacji Argentyny, Japonii, Norwegii i Paragwaju (G/TFA/W/14).
4 Wystarczające przygotowanie i rozesłanie porządku obrad zapewnione jest poprzez reguły 2, 3 i 6 regulaminu wewnętrznego Rady Generalnej.
5 Komitet stosuje odpowiednie wytyczne zawarte w "Wytycznych dotyczących powoływania urzędników do organów WTO" (WT/L/31 z dnia 7 lutego 1995 r.).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.