Decyzja 2015/2108 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu odnośnie do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, oraz ubiegania się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.305.47

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 listopada 2015 r.

DECYZJA RADY (UE) 2015/2108
z dnia 16 listopada 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu odnośnie do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, oraz ubiegania się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 i 100 oraz art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. IX Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO) określa, między innymi, procedury stosowane przy przyznawaniu zwolnień z obowiązków nałożonych na członków WTO przez to Porozumienie lub wielostronne porozumienia handlowe zawarte w załącznikach 1A lub 1B, lub 1C do tego Porozumienia i w załącznikach do tych porozumień.

(2) W 2011 r. złożony został wniosek dotyczący zwolnienia, umożliwiającego członkom WTO objęcie preferencyjnym traktowaniem usług i usługodawców członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, bez jednoczesnego obowiązku objęcia takim samym traktowaniem podobnych usług i usługodawców wszystkich pozostałych członków WTO, poprzez wyjątkowe zastosowanie odstępstwa od obowiązków wynikających z art. II ust. 1 Układu ogólnego w sprawie handlu usługami (GATS). Decyzją Rady 2012/8/UE Rada przyjęła stanowisko Unii popierające przedmiotowe zwolnienie 1 .

(3) W dniu 17 grudnia 2011 r. konferencja ministerialna WTO przyjęła decyzję upoważniającą członków WTO do objęcia takim preferencyjnym traktowaniem usług i usługodawców członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi przez okres 15 lat. Zgodnie z tą decyzją członkowie WTO przyznający preferencyjne traktowanie mają zgłosić je Radzie ds. Handlu Usługami, a preferencyjne traktowanie dotyczące stosowania środków innych niż te opisane w art. XVI GATS ma zostać zatwierdzone przez Radę ds. Handlu Usługami zgodnie z jej procedurami.

(4) W decyzji z dnia 7 grudnia 2013 r. konferencja ministerialna WTO powtórzyła wymóg zatwierdzenia przez Radę ds. Handlu Usługami w odniesieniu do stosowania środków innych niż te opisane w art. XVI GATS.

(5) Stanowisko Unii dotyczące zatwierdzenia preferencyjnego traktowania zgłoszonego przez członków WTO, innych niż Unia i jej państwa członkowskie, dotyczącego usług i usługodawców członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, w odniesieniu do stosowania środków innych niż te opisane w art. XVI GATS zostało przyjęte decyzją Rady (UE) 2015/1570 2 .

(6) Zgodnie z decyzjami konferencji ministerialnej WTO z dnia 17 grudnia 2011 r. i 7 grudnia 2013 r., Unia zasygnalizowała w dniu 30 lipca 2015 r. Radzie ds. Handlu Usługami WTO zamiar powiadomienia, z zastrzeżeniem wymaganych procedur wewnętrznych, o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi.

(7) Fakt, że Unia stara się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku, które zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi leży w interesie celów rozwojowych Unii i jest sposobem na ułatwienie zakończenia części negocjacji dotyczących usług prowadzonych w ramach dauhańskiej agendy rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem preferencji przyznanych w odniesieniu do tymczasowego pobytu osób fizycznych w celu świadczenia usług, tak aby zachęcić do wypełniania zobowiązań dotyczących readmisji zgodnie z prawem międzynarodowym, do wykonywania obowiązujących umów o readmisji i do zawieranie nowych, pod warunkiem współpracy członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi z Unią w zakresie zarządzania migracjami.

(8) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady ds. Handlu Usługami w odniesieniu do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi oraz zatwierdzenia preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostępu do rynku.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady ds. Handlu Usługami, to powiadomienie Rady ds. Handlu Usługami o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, określonych w dokumencie WTO S/C/N/840, zgodnie z decyzjami z dnia 17 grudnia 2011 r. i 7 grudnia 2013 r. konferencji ministerialnych WTO, oraz ubieganie się o zatwierdzenie przez Radę ds. Handlu Usługami preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 listopada 2015 r.

W imieniu Rady

F. ETGEN

Przewodniczący

1 Decyzja Rady 2012/8/UE z dnia 14 grudnia 2011 r. określająca stanowisko, jakie ma przyjąć Unia Europejska na forum Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przyznanie zwolnienia z obowiązków, mającego na celu objęcie preferencyjnym traktowaniem usług i usługodawców z krajów najsłabiej rozwiniętych (Dz.U. L 4 z 7.1.2012, s. 16).
2 Decyzja Rady (UE) 2015/1570 z dnia 18 września 2015 r. w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do zatwierdzenia preferencyjnego traktowania zgłoszonego przez członków WTO, innych niż Unia i jej państwa członkowskie, dotyczącego usług i usługodawców z członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, w odniesieniu do stosowania środków innych niż opisane w art. XVI GATS (Dz.U. L 245 z 22.9.2015, s. 6).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.