Rozporządzenie 315/2011 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2011.86.59

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 315/2011
z dnia 30 marca 2011 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 marca 2011 r.
W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Opis towarówKlasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Urządzenie elektromechaniczne (tzw. "platforma wibracyjna"), składająca się ze stalowej platformy oraz centralnej kolumny wyposażonej w uchwyt i pulpit sterowniczy. Wymiary urządzenia wynoszą w przybliżeniu 80 × 80 × 120 cm, a jego masa to 34 kg.

Pulpit sterowniczy posiada klawiaturę oraz przyciski do uruchamiania, powtarzania lub przerywania zakodowanych programów treningowych.

Platforma jest napędzana silnikiem, który wprawia ją w ruch oscylacyjny na boki względem kolumny centralnej, odtwarzając ruchy zbliżone do szybkiego chodu. Ruch oscylacyjny przenoszony jest na stopy osoby stojącej na platformie (i dalej w górę do mięśni) z częstotliwością pomiędzy 30 a 50 Hz.

Urządzenie działa jako stymulator skurczów mięśni i przeznaczone jest do stosowania np. w medycynie, fizjoterapii i odnowie biologicznej.

8479 89 97Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8479, 8479 89 i 8479 89 97.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9019 jako urządzenie do mechanoterapii, ponieważ urządzenie nie jest stosowane do leczenia schorzeń stawów lub mięśni pod nadzorem lekarskim (zob. także Noty wyjaśniające do Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS), pozycja 9019, pkt I)).

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9019 jako aparatura do masażu, ponieważ podstawowym przeznaczeniem urządzenia jest stymulowanie wszystkich mięśni ciała w taki sposób, by wywołać ich naturalne skurcze (zob. także Noty wyjaśniające do Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS), pozycja 9019, pkt II)).

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9506 jako artykuły i sprzęt do ogólnych ćwiczeń fizycznych, ponieważ urządzenie nie jest przeznaczone do ćwiczeń fizycznych (zob. także Noty wyjaśniające do Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS), pozycja 9506).

Biorąc pod uwagę, że urządzenie działa jako mechaniczny stymulator mięśni, należy je klasyfikować do kodu CN 8479 89 97 jako maszynę lub urządzenie mechaniczne posiadające indywidualne funkcje, niewymienione ani niewłączone gdzie indziej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.