Decyzja nr S6 w sprawie rejestracji w państwie członkowskim zamieszkania zgodnie z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz tworzenia rejestrów zgodnie z art. 64 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 987/2009

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.107.6

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2010 r.

DECYZJA NR S6

z dnia 22 grudnia 2009 r.

w sprawie rejestracji w państwie członkowskim zamieszkania zgodnie z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz tworzenia rejestrów zgodnie z art. 64 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 987/2009

(Tekst mający znaczenie dla EOG oraz dla Umowy między WE a Szwajcarią)

(2010/C 107/04)

(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2010 r.)

KOMISJA ADMINISTRACYJNA DS. KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO,

uwzględniając art. 72 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego(1), zgodnie z którym Komisja Administracyjna odpowiada za rozpatrywanie wszelkich spraw administracyjnych lub spraw dotyczących wykładni, wynikających z przepisów rozporządzenia (WE) nr 883/2004 i rozporządzenia (WE) nr 987/2009(2),

uwzględniając art. 35 ust. 2 wspomnianego wyżej rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

uwzględniając art. 24 i art. 64 ust. 4 i 6 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz art. 74 rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

działając zgodnie z warunkami określonymi w art. 71 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Zasady dotyczące rejestracji zgodnie z przepisami art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 (zwanego dalej "rozporządzeniem wykonawczym") oraz utrzymywania rejestrów zgodnie z przepisami art. 64 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego są następujące:

I. Rejestracja zgodnie z art. 24 rozporządzenia wykonawczego

1. Do celów stosowania art. 24 rozporządzenia wykonawczego ustanawia się poniższą procedurę.

Na wniosek zainteresowanego instytucja właściwa przekazuje zainteresowanemu odpowiedni dokument, zgodnie z art. 17, 22, 24, 25 lub 26 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 (zwanego dalej "rozporządzeniem podstawowym") oraz art. 24 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (zwany dalej "dokumentem uprawniającym do świadczeń"), który zainteresowany przedkłada instytucji w miejscu zamieszkania w momencie rejestracji w celu otrzymania świadczeń rzeczowych.

Na wniosek instytucji miejsca zamieszkania instytucja właściwa przekazuje jej dokument uprawniający do świadczeń.

Instytucja właściwa powiadamia instytucję miejsca zamieszkania o każdej zmianie lub unieważnieniu dokumentu uprawniającego do świadczeń. Instytucja otrzymująca musi potwierdzić lub zakwestionować zmianę lub unieważnienie i poinformować instytucję wysyłającą.

Instytucja miejsca zamieszkania informuje instytucję właściwą o rejestracji zainteresowanego, a także o każdej zmianie lub unieważnieniu takiej rejestracji. Informację tę należy przekazać natychmiast po otrzymaniu przez instytucję miejsca zamieszkania niezbędnych informacji. Instytucja otrzymująca musi potwierdzić lub zakwestionować zmianę lub unieważnienie i poinformować instytucję wysyłającą.

2. Datą, od której koszt świadczeń rzeczowych podlega zwrotowi zgodnie z art. 35 i 41 rozporządzenia podstawowego oraz art. 62 i 63 rozporządzenia wykonawczego jest:

a) data wskazana w dokumencie uprawniającym do świadczeń, z którą zostało nabyte prawo do świadczeń rzeczowych zgodnie z przepisami właściwego państwa członkowskiego;

b) data zmiany miejsca zamieszkania lub rejestracji, jeżeli jest późniejsza niż data, o której mowa w lit. a) i została wskazana w dokumencie wydanym przez instytucję miejsca zamieszkania zgodnie z art. 24 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego.

Jeżeli członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, emeryt lub rencista lub jeden z członków jego rodziny nadal uprawnieni są do świadczeń w związku z ich aktywnością zawodową lub otrzymywaniem dochodów zastępczych, zgodnie z przepisami kraju ich zamieszkania lub innego państwa członkowskiego, na zasadzie priorytetowej i zgodnie z rozporządzeniami zostają oni zarejestrowani w dniu następującym po dniu ustania takich uprawnień.

3. Data, od której koszt świadczeń rzeczowych nie będzie już wypłacany zgodnie z art. 35 i 41 rozporządzenia podstawowego oraz art. 62 i 63 rozporządzenia wykonawczego jest datą unieważnienia rejestracji zgłoszonego instytucji właściwej przez instytucję miejsca zamieszkania lub datą unieważnienia dokumentu uprawniającego do świadczeń zgłoszonego instytucji miejsca zamieszkania przez instytucję właściwą.

Data ta figuruje na dokumencie unieważniającym i jest datą, z którą dokument uprawniający do świadczeń traci ważność, a zatem:

(i) datą zgonu lub datą, z którą zainteresowany zmienia miejsce pobytu na inne państwo członkowskie;

(ii) datą nabycia praw do świadczeń rzeczowych, zgodnie z przepisami państwa zamieszkania lub innego państwa członkowskiego, zgodnie z rozporządzeniami, w związku z aktywnością zawodową lub nabyciem praw do emerytury lub renty;

(iii) datą, od której członkowie rodziny przestają spełniać warunki przyznawania świadczeń rzeczowych dla członków rodziny, zgodnie z przepisami państwa członkowskiego zamieszkania.

Na wszystkich instytucjach krajowych spoczywa obowiązek działania w taki sposób, aby możliwie najbardziej skrócić okres upływający między datą wygaśnięcia uprawnień lub rejestracji i datą przekazania dokumentu unieważniającego. W szczególności ustalenie miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej powinno zostać oparte na prawidłowej analizie zgodnie z art. 11 rozporządzenia wykonawczego.

II. Rejestr, o którym mowa w art. 64 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego

Członkowie rodziny osób ubezpieczonych, emerytów i rencistów oraz/lub członków ich rodzin

1. Instytucja miejsca zamieszkania w państwach członkowskich wymienionych w załączniku 3 do rozporządzenia wykonawczego oblicza zryczałtowane koszty świadczeń rzeczowych zapewnionych członkom rodziny ubezpieczonej osoby zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego oraz emerytom i rencistom lub członkom ich rodzin zgodnie z art. 24, 25 lub 26 rozporządzenia podstawowego na podstawie rejestru uaktualnianego w tym celu na podstawie posiadanych informacji lub informacji przekazanych przez instytucję właściwą, dotyczących nabycia praw, ich zawieszenia lub odebrania.

Rejestr, o którym mowa w art. 64 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego, zawiera liczbę miesięcznych kwot ryczałtowych na każdy rok należnych każdemu członkowi rodziny osoby ubezpieczonej, emerytowi lub renciście lub członkowi jego/jej rodziny.

2. W celu obliczenia liczby miesięcznych opłat ryczałtowych okres, w którym dane osoby mogą wnioskować o świadczenia, określony jest w miesiącach.

Przy obliczaniu liczby miesięcy miesiąc kalendarzowy, który zawiera dzień, od którego rozpoczęto obliczanie ryczałtów, wliczany jest jako pełny miesiąc.

Miesiąc kalendarzowy, w czasie którego ustały uprawnienia nie jest wliczany, chyba że jest to pełny miesiąc.

Jeżeli cały okres jest krótszy niż miesiąc, jest on liczony jako jeden miesiąc.

Jeżeli we wnioskowanym okresie osoba przechodzi z jednej grupy wiekowej do innej, miesiąc, w którym dochodzi do zmiany grupy wiekowej, w całości wliczany jest do wyższej grupy wiekowej.

III. Postanowienia końcowe

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego.

Przewodnicząca Komisji Administracyjnej
Lena MALMBERG

______

(1) Dz.U. L 166 z 30.4.2004, s. 1.

(2) Dz.U. L 284 z 30.10.2009, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.