Decyzja 2007/763/WE dotycząca przystąpienia Bułgarii i Rumunii do konwencji ustanowionej przez Radę zgodnie z artykułem 34 Traktatu o Unii Europejskiej o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.307.18

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 listopada 2007 r.

DECYZJA RADY
z dnia 8 listopada 2007 r.
dotycząca przystąpienia Bułgarii i Rumunii do konwencji ustanowionej przez Radę zgodnie z artykułem 34 Traktatu o Unii Europejskiej o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej

(2007/763/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 listopada 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu z 2005 r.,

uwzględniając Akt przystąpienia z 2005 r. (zwany dalej "Aktem przystąpienia"), w szczególności jego art. 3 ust. 4,

uwzględniając zalecenie Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja ustanowiona przez Radę zgodnie z artykułem 34 Traktatu o Unii Europejskiej o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej(2) (zwana dalej "konwencją o wzajemnej pomocy prawnej") została podpisana w Brukseli w dniu 29 maja 2000 r. i weszła w życie w dniu 23 sierpnia 2005 r.

(2) Konwencja o wzajemnej pomocy prawnej została uzupełniona protokołem podpisanym w dniu 16 października 2001 r., który wszedł w życie w dniu 5 października 2005 r.(3) (zwany dalej "protokołem o wzajemnej pomocy prawnej").

(3) Artykuł 3 ust. 3 Aktu przystąpienia przewiduje, że Bułgaria i Rumunia mają przystąpić do konwencji i protokołów zawartych pomiędzy państwami członkowskimi, wyszczególnionych w załączniku I do Aktu przystąpienia, w tym między innymi do konwencji o wzajemnej pomocy prawnej i do protokołu o wzajemnej pomocy prawnej. Mają one mają wejść w życie w odniesieniu do Bułgarii i Rumunii w dniu określonym przez Radę.

(4) Zgodnie z art. 3 ust. 4 Aktu przystąpienia Rada dokonuje wszelkich dostosowań wymaganych w związku z przystąpieniem do tych konwencji i protokołów,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Konwencja o wzajemnej pomocy prawnej wchodzi w życie pierwszego dnia pierwszego miesiąca następującego po dniu przyjęcia niniejszej decyzji, między Bułgarią, Rumunią i państwami członkowskimi, które konwencja obowiązuje w tej dacie. Konwencja o wzajemnej pomocy prawnej wchodzi w życie między Bułgarią lub Rumunią i każdym z pozostałych państw członkowskich w dniu, w którym konwencja ta wchodzi w życie w odniesieniu do poszczególnych pozostałych państw członkowskich.

Protokół o wzajemnej pomocy prawnej wchodzi w życie pierwszego dnia pierwszego miesiąca następującego po dniu przyjęcia niniejszej decyzji, między Bułgarią, Rumunią i państwami członkowskimi, które protokół obowiązuje w tej dacie. Protokół o wzajemnej pomocy prawnej wchodzi w życie między Bułgarią lub Rumunią i każdym z pozostałych państw członkowskich w dniu, w którym protokół ten wchodzi w życie w odniesieniu do poszczególnych pozostałych państw członkowskich.

Artykuł  2

Teksty konwencji o wzajemnej pomocy prawnej oraz protokołu o wzajemnej pomocy prawnej, sporządzone w językach bułgarskim i rumuńskim(4), są autentyczne na tych samych warunkach co pozostałe teksty konwencji o wzajemnej pomocy prawnej i protokołu o wzajemnej pomocy prawnej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 listopada 2007 r.

W imieniu Rady
R. PEREIRA
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 10 lipca 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. C 197 z 12.7.2000, str. 3.

(3) Protokół ustanowiony przez Radę zgodnie z artykułem 34 Traktatu o Unii Europejskiej do Konwencji o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej (Dz.U. C 326 z 21.11.2001, str. 2).

(4) Bułgarska i rumuńska wersja Konwencji zostanie opublikowana w późniejszym terminie w wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.