Rozporządzenie 577/98 w sprawie organizacji badania prób losowych dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1998.77.3

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 577/98
z dnia 9 marca 1998 r.
w sprawie organizacji badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie 1

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, a w szczególności zaś jego art. 213,

uwzględniając projekt rozporządzenia przedstawiony przez Komisję,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu wykonania wyznaczonych zadań Komisji potrzebne są porównywalne dane statystyczne na temat poziomu, modelu oraz trendów zatrudnienia i bezrobocia w Państwach Członkowskich;

najlepszą metodą uzyskania takich danych na poziomie Wspólnoty jest przeprowadzenie zharmonizowanych badań dotyczących siły roboczej;

rozporządzenie Rady (EWG) nr 3711/91 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie przeprowadzenia rocznego badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej zatrudnionej na terenie Wspólnoty 2 ustaliło, że, począwszy od 1992 r., badanie należy przeprowadzać wiosną każdego roku; 3

choć dla zapewnienia dostępności i harmonizacji danych oraz pomiaru zakresu pracy badanie ciągłe jest bardziej pożądane niż coroczne badanie w okresie wiosny, trudno jest zrealizować badanie ciągłe w tych samych dniach we wszystkich Państwach Członkowskich;

należy zachęcać do korzystania z istniejących źródeł administracyjnych, w stopniu w jakim mogą one w sposób przydatny uzupełnić dane uzyskane z wywiadów lub służyć jako podstawa do badania reprezentacyjnego; 4

dane zawarte w badaniu, ustalone w niniejszym rozporządzeniu, mogą ulec rozszerzeniu i obejmować dodatkowy zbiór zmiennych tworzących część programu modułów ad hoc, obejmujących okres kilku lat, opracowanych zgodnie z odpowiednią procedurą, będącą częścią przepisów wykonawczych;

do niniejszego rozporządzenia również mają zastosowanie zasada proporcjonalności i stosunek kosztu do wydajności, określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyki Wspólnoty 5 , które stanowi ramy prawne dla tworzenia statystyki Wspólnoty;

poufność danych statystycznych regulują przepisy rozporządzenia (WE) nr 322/97 oraz rozporządzenia Rady (Euratom, EWG) nr 1588/90 z dnia 11 czerwca 1990 r. w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich 6 danych podlegających zasadzie poufności;

Komisja skonsultowała się z Komitetem ds. Programu Statystycznego ustanowionego decyzją nr 89/382/EWG/Euratom 7 , zgodnie z art. 3 wymienionej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 8

Częstotliwość badania

Każde z Państw Członkowskich przeprowadza co roku badanie reprezentacyjne dotyczące siły roboczej, zwane dalej "badaniem".

Badanie będzie stałym badaniem zapewniającym wyniki kwartalne i roczne; jednakże w okresie przejściowym nieprzekraczającym 2002 r. Państwa Członkowskie, które nie mogą przeprowadzić stałego badania, przeprowadzą badania doroczne, odbywające się wiosną.

W drodze odstępstwa, okres przejściowy będzie przedłużony:

a)
do 2003 r. dla Włoch;
b)
do 2004 r. dla Niemiec, pod warunkiem że Niemcy dostarczą zarówno kwartalne szacunki zastępcze dla podstawowych danych łącznych badania reprezentatywnego ludności czynnej zawodowo, jak też średnie szacunki dla niektórych określonych danych łącznych badania reprezentatywnego ludności czynnej zawodowo.

Dane zgromadzone w czasie badania odnoszą się zasadniczo do sytuacji w ciągu tygodnia (liczonego od poniedziałku do niedzieli) poprzedzającego wywiad, noszącego nazwę tygodnia referencyjnego.

W przypadku badania ciągłego:

tygodnie referencyjne rozłożone są równomiernie przez cały rok,
wywiad zazwyczaj odbywa się w czasie tygodnia następującego bezpośrednio po tygodniu referencyjnym. Różnica między tygodniem referencyjnym, a datą wywiadu nie może być większa niż pięć tygodni, z wyjątkiem trzeciego kwartału.
kwartały i lata referencyjne są zdefiniowane jako grupy o liczbie 13 lub 52 kolejnych tygodni. Listę tygodni tworzących dany kwartał lub rok sporządza się zgodnie z procedurą ustaloną w art. 8 ust. 2.
Artykuł  2

Jednostki i zakres badania, metody obserwacyjne

1.
Badanie należy przeprowadzić w każdym z Państw Członkowskich, w wybranej grupie gospodarstw domowych lub osób zamieszkałych w czasie badania na obszarze gospodarczym danego Państwa Członkowskiego.
2.
Zasadniczy zakres badania obejmuje osoby zamieszkałe w odrębnych gospodarstwach domowych obszaru gospodarczego danego Państwa Członkowskiego. W miarę możliwości główna grupa osób mieszkających w odrębnych gospodarstwach domowych zostanie uzupełniona przez osoby mieszkające we wspólnych gospodarstwach domowych.

O ile to możliwe, gospodarstwa wspólne objęte zostaną badaniem z zastosowaniem próbki opracowanej specjalnie w celu umożliwienia bezpośredniej obserwacji wybranych osób. Jeśli nie będzie to możliwe, wówczas osoby z tych grup, wciąż związane z odrębnym gospodarstwem domowym, zostaną włączone do badania w powiązaniu z tym gospodarstwem domowym.

3.
Zmienne zastosowanie do określenia statusu zatrudnienia oraz częściowego bezrobocia należy uzyskać za pomocą wywiadu z wybraną osobą lub, gdy nie będzie to możliwe, z innym członkiem gospodarstwa domowego. Pozostałe informacje można uzyskać z innych źródeł, w tym z zasobów administracyjnych, o ile dane uzyskane w ten sposób są podobnej jakości.
4.
Niezależnie czy jednostka objęta badaniem jest osobą fizyczną, czy chodzi tu o gospodarstwo domowe, zazwyczaj gromadzi się dane w odniesieniu do wszystkich członków tego gospodarstwa. Jednakże, jeśli jednostka objęta badaniem jest osobą fizyczną, informacje dotyczące innych członków tego gospodarstwa domowego:
mogą nie zawierać charakterystyki wymienionej w art. 4 ust. 1 lit. g), h), i) i j),
mogą być gromadzone na podstawie próbek cząstkowych określonych w ten sposób, że:
tygodnie referencyjne mogą być równomiernie rozłożone przez cały rok,
liczba obserwacji (osoby fizyczne objęte badaniem plus członkowie ich gospodarstwa domowego) spełnia, dla potrzeb rocznych szacunków poziomów, kryteria wiarygodności określone w art. 3.
Artykuł  3

Reprezentatywność próby losowej

1.
Dla grupy osób bezrobotnych, reprezentujących 5 % ludności w wieku produkcyjnym, względny błąd standardowy oceny rocznych przeciętnych (lub wiosennych ocen w przypadku badania rocznego wykonywanego na wiosnę) na poziomie NUTS II nie może przekraczać 8 % omawianej grupy ludności.

Regiony o liczbie mieszkańców mniejszej niż 300.000 zwolnione są od tego wymogu.

2.
W przypadku badania ciągłego, dla grupy stanowiącej 5 % ludności w wieku produkcyjnym, względne odchylenie standardowe na szczeblu krajowym dla oceny zmian między dwoma kolejnymi kwartałami nie może przekraczać 2 % omawianej grupy ludności.

Dla Państw Członkowskich o liczbie mieszkańców wynoszącej od jednego miliona do dwudziestu milionów wymaganie to jest złagodzone, tak aby względne odchylenie standardowe dla oceny zmian kwartalnych nie przekraczało 3 % omawianej grupy ludności.

Państwa Członkowskie, których liczba mieszkańców wynosi poniżej 1 miliona, zwolnione są z tych dokładnych wymagań dotyczących zmian.

3.
Tam, gdzie badanie przeprowadzane jest jedynie na wiosnę, co najmniej jedna czwarta jednostek badanych pochodzi z badania poprzedniego, a co najmniej jedna czwarta stanowi część badania następnego.

Identyfikacja obu tych grup będzie się odbywać z zastosowaniem kodu.

4.
W przypadkach, w których brak odpowiedzi na niektóre pytania doprowadzi do braku danych, tam gdzie to stosowne należy zastosować metodę statystycznego przyporządkowania.
5.
Czynniki statystycznie istotne oblicza się, biorąc pod uwagę zwłaszcza możliwość selekcji, a dane zewnętrzne odnoszące się do rozkładu populacji bada się pod względem płci, wieku (pięcioletnie grupy wiekowe) i regionu (poziom NUTS II), w przypadku, gdy takie dane zewnętrzne dane Państwo Członkowskie uznaje za wystarczająco wiarygodne.
6.
Państwa Członkowskie dostarczą Komisji (Eurostat) wszelkich wymaganych informacji dotyczących organizacji i metodyki badania, a zwłaszcza wskażą kryteria przyjęte dla badania i zakres próby losowej.
Artykuł  4

Charakterystyka badania

1.
Dostarczone dane powinny być następujące:
a)
dane demograficzne:
numer kolejny gospodarstwa domowego,
płeć,
rok urodzenia,
data urodzenia w odniesieniu do końca okresu referencyjnego,
stan cywilny,
pokrewieństwo z osobą, do której badanie się odnosi,
numer porządkowy małżonka,
numer porządkowy ojca,
numer porządkowy matki,
narodowość,
liczba lat zamieszkiwania w danym Państwie Członkowskim,
państwo urodzenia (nieobowiązkowe),
charakter udziału w badaniu (bezpośrednie uczestnictwo lub poprzez innego członka gospodarstwa domowego);
b) 9
status zatrudnienia:
status zatrudnienia podczas tygodnia, do którego odnosi się badanie,
nieprzerwane pobieranie wynagrodzenia,
powód niewykonywania pracy mimo posiadania zatrudnienia,
poszukiwanie pracy przez osoby bez zatrudnienia,
rodzaj poszukiwanej pracy (działalność własna lub praca najemna),
stosowane metody szukania pracy,
dyspozycyjność do podjęcia pracy;
c) 10
charakterystyka pierwszego zatrudnienia:
status zawodowy/stanowisko,
działalność gospodarcza miejscowej jednostki,
zawód,
funkcje kierownicze,
liczba osób pracujących w miejscowej jednostce,
kraj miejsca pracy,
region miejsca pracy,
rok i miesiąc rozpoczęcia pracy w obecnym miejscu zatrudnienia,
udział administracji publicznej ds. zatrudnienia w znalezieniu obecnego zatrudnienia,
stopień ciągłości pracy - nieograniczona/ograniczona (i powody),
czas trwania pracy tymczasowej lub umowy o pracę na czas określony,
rozróżnienie między pełnym/niepełnym wymiarem czasu pracy (i powody),
umowa z agencją pracy tymczasowej,
praca w domu;
d) 11
liczba godzin pracy:
zwykła liczba godzin pracy w tygodniu,
faktyczna liczba przepracowanych godzin,
liczba nadgodzin w tygodniu, do którego odnosi się badanie,
główny powód różnicy między faktyczną liczbą przepracowanych godzin a normalną liczbą godzin pracy;
e)
druga praca:
występowanie kilku zatrudnień,
status zawodowy/stanowisko,
działalność gospodarcza miejscowej jednostki,
rzeczywista liczba godzin pracy;
f)
dostrzegalne niepełne zatrudnienie:
chęć pracy w większym rozmiarze godzin, niż w danym czasie jest to możliwe (nieobowiązkowe w przypadku badania rocznego),
poszukiwanie innej pracy oraz jego powody,
rodzaj poszukiwanej pracy (jako pracownik najemny lub w innym charakterze),
zastosowane metody poszukiwania innej pracy,
powody, dla których osoba nie szuka innej pracy (fakultatywne w przypadku badania rocznego),
dyspozycyjność do podjęcia pracy,
pożądana liczba godzin pracy (fakultatywne w przypadku badania rocznego);
g) 12
poszukiwanie pracy:
rodzaj poszukiwanej pracy,
długość okresu poszukiwania pracy,
sytuacja osoby bezpośrednio przed rozpoczęciem poszukiwania pracy,
zarejestrowanie w publicznym urzędzie pracy i otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych,
chęć do pracy u osób nieszukających zatrudnienia,
powody, dla których osoba nie szukała pracy,
brak dostępu do opieki.
h) 13
edukacja i szkolenie:

udział w formalnej edukacji lub szkoleniu w ciągu ubiegłych czterech tygodni

poziom,
dziedzina;

udział w kursach i innych formach kształcenia w ciągu ubiegłych czterech tygodni

całkowita długość,
cel ostatniego kursu lub innej formy kształcenia,
dziedzina ostatniej formy kształcenia,
uczestniczył(-a) w ostatniej formie kształcenia podczas godzin pracy;

osiągnięcia edukacyjne

najwyższy osiągnięty z wynikiem pozytywnym poziom edukacji lub szkolenia,
dziedzina najwyższego poziomu edukacji i szkolenia,
rok, w którym najwyższy poziom został ukończony z wynikiem pozytywnym.
i)
poprzednie doświadczenie zawodowe osoby pozostającej bez pracy:
poprzednie zatrudnienie,
rok i miesiąc ostatniego zatrudnienia,
główny powód porzucenia ostatniego zatrudnienia,
stanowisko w pracy zajmowane podczas ostatniego zatrudnienia,
działalność gospodarcza miejscowej jednostki, w której osoba ostatnio pracowała,
wykonywany zawód podczas ostatniego zatrudnienia;
j)
sytuacja rok przed badaniem (nieobowiązkowe dla kwartału 1, 3 i 4)
zasadniczy status pracy,
stanowisko w pracy,
działalność gospodarcza miejscowej jednostki, w której osoba ostatnio pracowała,
kraj zamieszkania,
region zamieszkania;
k)
zasadniczy status pracy (nieobowiązkowe);
l) 14
wynagrodzenie w głównym miejscu pracy;
m)
dane techniczne odnoszące się do wywiadu
rok badania,
tydzień referencyjny,
tydzień przeprowadzenia wywiadu,
Państwo Członkowskie,
region gospodarstwa domowego,
stopień zurbanizowania,
numer seryjny gospodarstwa domowego,
rodzaj gospodarstwa domowego,
rodzaj instytucji,
wskaźnik ważenia,
próba cząstkowa w odniesieniu do poprzedniego badania (badanie roczne),
próba cząstkowa w odniesieniu do badania następnego (badanie roczne),
kolejny numer serii badania.
n) 15
nietypowy czas pracy:
praca zmianowa,
praca wieczorami,
praca nocami,
praca w soboty,
praca w niedziele.
2. 16
Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 7c w odniesieniu do dostosowywania listy zmiennych badania, określonych w ramach listy 14 grup badanych charakterystyk, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, niezbędnego z uwagi na rozwój technik i koncepcji. Akt delegowany przyjęty zgodnie z niniejszym ustępem nie może przekształcać zmiennych nieobowiązkowych w zmienne obowiązkowe.

Zmienne obowiązkowe, które mają być objęte badaniem ciągłym, znajdują się wśród cech badania w ust. 1 lit. a)-j) oraz l), m) i n) niniejszego artykułu. Zmienne te znajdują się wśród 94 cech badania. Odpowiedni akt delegowany przyjmuje się nie później niż 15 miesięcy przed początkiem okresu referencyjnego dla badania.

Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 7c, dotyczących listy zmiennych (zwanych dalej "zmiennymi strukturalnymi") pochodzących spośród cech badania określonych w ust. 1 niniejszego artykułu, które należy badać jedynie jako średnie roczne - z użyciem próby cząstkowej niezależnych obserwacji w odniesieniu do 52 tygodni - a nie jako średnie kwartalne.

2a. 17
Dla zmiennych strukturalnych względny błąd standardowy (bez uwzględniania efektu doboru próby) jakichkolwiek rocznych szacunków dla co najmniej 1 % ludności w wieku produkcyjnym nie przekracza:
a)
9 % dla państw członkowskich o liczbie mieszkańców wynoszącej pomiędzy 1 mln a 20 mln; oraz
b)
5 % dla państw członkowskich o liczbie mieszkańców wynoszącej 20 mln lub więcej.

Państwa członkowskie o liczbie mieszkańców mniejszej niż 1 mln są zwolnione z wymogów dotyczących względnego błędu standardowego, a zmienne są gromadzone dla próby całkowitej, chyba że próba spełnia kryterium określone w lit. a).

Dla państw członkowskich, które gromadzą dane o zmiennych strukturalnych metodą prób cząstkowych, w przypadku więcej niż jednej rundy badania całkowita próba cząstkowa składa się z niezależnych obserwacji.

2b. 18
Zapewnia się spójność pomiędzy całkowitymi wartościami rocznych prób cząstkowych a średnimi wartościami rocznymi z pełnej próby dla danych dotyczących pracujących, bezrobotnych oraz ludności biernej zawodowo w podziale na płeć i następujące grupy wiekowe: 15-24, 25-34, 35-44, 45-54 oraz 55+.
3. 19
Komisja przyjmuje w drodze aktów wykonawczych przepisy dotyczące poprawek, kodyfikację zmiennych oraz listę zasad formułowania pytań o status pracy. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 8 ust. 2.
4. 20
(skreślony).
Artykuł  5

Przeprowadzenie badania

Państwa Członkowskie mogą wprowadzić obowiązek odpowiedzi na pytania.

Artykuł  6 21

Przekazywanie danych

W terminie dwunastu tygodni od zakończenia okresu referencyjnego państwa członkowskie przesyłają do Eurostatu wyniki badania bez bezpośrednich identyfikatorów.

Dane odnoszące się do kategorii »wynagrodzenie z głównego miejsca pracy« mogą być przekazane do Eurostatu w terminie dwudziestu jeden miesięcy od zakończenia okresu referencyjnego, jeśli do przekazania tej informacji wykorzystywane są źródła administracyjne.

Artykuł  7

Sprawozdania

Sprawozdanie na temat realizacji niniejszego rozporządzenia Komisja przedkłada Parlamentowi oraz Radzie co trzy lata, począwszy od roku 2000. W sprawozdaniu takim zawarta jest ocena, zwłaszcza badania jakości metod statystycznych, mających na celu poprawę wyników oraz uproszczenie procedury badania.

Artykuł  7a 22

Moduły ad hoc

1.
W celu uzupełnienia informacji opisanych w art. 4 ust. 1 można dodać dalszy zestaw cech (zwany dalej "modułem ad hoc").
2.
Próba stosowana do gromadzenia informacji w modułach ad hoc dostarcza także informacji o zmiennych strukturalnych.
3.
Próba stosowana do gromadzenia informacji w modułach ad hoc musi spełniać jeden z następujących warunków:
a)
gromadzić informacje w modułach ad hoc w odniesieniu do 52 tygodni referencyjnych i podlegać takim samym wymogom jak wymogi, o których mowa w art. 4 ust. 2a; lub
b)
gromadzić informacje o modułach ad hoc w pełnej próbie z co najmniej jednego kwartału.
4.
Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 7c ustanawiających program modułów ad hoc na okres trzech lat. Program ten określa dla każdego modułu ad hoc przedmiot badania, listę i opis obszaru szczegółowych informacji (zwane dalej "modułami cząstkowymi ad hoc") - tworząc ramy, w kontekście których określa się cechy techniczne modułu ad hoc, o których mowa w ust. 5 niniejszego artykułu, oraz określa okres referencyjny. Program jest przyjmowany nie później niż 24 miesiące przed początkiem okresu referencyjnego dla programu.
5.
W celu zapewnienia jednolitego stosowania programu, o którym mowa w ust. 4 niniejszego artykułu, Komisja określa w drodze aktów wykonawczych cechy techniczne modułu ad hoc w ramach każdego modułu cząstkowego ad hoc zgodnie z obszarem wyszczególnionych informacji, o którym mowa w tym ustępie, oraz filtry i kody, które należy stosować podczas przekazywania danych, a także termin przekazania wyników, który może być inny niż termin określony w art. 6. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 8 ust. 2.
6.
Najpóźniej 12 miesięcy przed początkiem okresu referencyjnego dla modułu ad hoc sporządzana jest szczegółowa lista informacji, które należy zgromadzić w ramach tego modułu. Wielkość modułu ad hoc nie może przekraczać 11 cech technicznych.
Artykuł  7b 23

Przepisy finansowe

Unia przyznaje wsparcie finansowe krajowym urzędom statystycznym i innym organom krajowym, o których mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 24 , na wdrażanie modułów ad hoc, o których mowa w art. 7a niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 16 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1296/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady 25 . Zgodnie z art. 128 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 26 Unia może udzielić dotacji tym krajowym urzędom statystycznym i innym organom krajowym bez zaproszenia do składania wniosków. Dotacje te mogą przyjąć formę kwot ryczałtowych i są uzależnione od rzeczywistego udziału państw członkowskich we wdrażaniu modułów ad hoc.

Artykuł  7c 27

Wykonywanie przekazanych uprawnień

1.
Powierzenie Komisji uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.
2.
Wykonując uprawnienia przekazane zgodnie z art. 4 ust. 2 i art. 7a, Komisja zapewnia, aby akty delegowane nie nakładały znaczącego dodatkowego obciążenia na państwa członkowskie ani na respondentów.

Te akty delegowane przyjmuje się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne w celu uwzględnienia zmian społecznych i gospodarczych. Te akty delegowane nie zmieniają nieobowiązkowego charakteru wymaganych informacji.

Komisja należycie uzasadnia działania statystyczne przewidziane w tych aktach delegowanych, wykorzystując w stosownych przypadkach opinie odpowiednich ekspertów oparte na analizie opłacalności, w tym ocenie obciążenia respondentów i kosztów związanych z tworzeniem statystyk, o której mowa w art. 14 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

3.
Uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 4 ust. 2 i w art. 7a, powierza się Komisji na okres pięciu lat od dnia 18 czerwca 2014 r. Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień nie później niż dziewięć miesięcy przed końcem tego okresu pięciu lat. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu nie później niż trzy miesiące przed końcem każdego okresu.
4.
Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 4 ust. 2 i w art. 7a, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna od następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym w tej decyzji późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność jakichkolwiek już obowiązujących aktów delegowanych.
5.
Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja przekazuje go równocześnie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.
6.
Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 7a wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.
Artykuł  8 28

Procedura komitetowa

1.
Komisję wspomaga Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, ustanowiony rozporządzeniem (WE) nr 223/2009. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 29 .
2.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011
Artykuł  9

Przepis uchylający

Rozporządzenie (EWG) nr 3711/91 traci moc.

Artykuł  10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 marca 1998 r.

W imieniu Rady
G. BROWN
Przewodniczący
1 Tytuł zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.174.25/2).
2 Dz.U. L 351 z 20.12.1991, str. 1.
3 Motyw zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.174.25/2).
4 Motyw zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.174.25/2).
5 Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 1.
6 Dz.U. L 151 z 15.6.1990, str. 1, rozporządzenie zmienione przez rozporządzenie (WE) nr 322/97.
7 Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.
8 Art. 1:

- zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.174.25/2).

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1991/2002 z dnia 8 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.308.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

9 Art. 4 ust. 1 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2257/2003 z dnia 25 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.336.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2004 r.
10 Art. 4 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2257/2003 z dnia 25 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.336.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2004 r.
11 Art. 4 ust. 1 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2257/2003 z dnia 25 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.336.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2004 r.
12 Art. 4 ust. 1 lit. g) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2257/2003 z dnia 25 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.336.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2004 r.
13 Art. 4 ust. 1 lit. h) zmieniona przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 2104/2002 z dnia 28 listopada 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.324.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2002 r.
14 Art. 4 ust. 1 lit. l) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1372/2007 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.315.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2007 r.
15 Art. 4 ust. 1 lit. n) dodana przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2257/2003 z dnia 25 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.336.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2004 r.
16 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
17 Art. 4 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
18 Art. 4 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
19 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
20 Art. 4 ust. 4 skreślony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
21 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1372/2007 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.315.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2007 r.
22 Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
23 Art. 7b dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
24 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164.).
25 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1296/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie programu Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych ("EaSI") i zmieniające decyzję nr 283/2010/UE ustanawiającą Europejski instrument mikrofinansowy na rzecz zatrudnienia i włączenia społecznego Progress (Dz. L 347 z 20.12.2013, s. 238.).
26 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1.).
27 Art. 7c dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.
28 Art. 8:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1991/2002 z dnia 8 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.308.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 545/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2014 r.

29 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.