Rozporządzenie 3730/87 ustanawiające ogólne zasady dostaw żywności z zapasów interwencyjnych do wyznaczonych organizacji celem rozdysponowania jej pomiędzy osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1987.352.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1995 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3730/87
z dnia 10 grudnia 1987 r.
ustanawiające ogólne zasady dostaw żywności z zapasów interwencyjnych do wyznaczonych organizacji celem rozdysponowania jej pomiędzy osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego artykuł 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

a także mając na uwadze, co następuje:

z powodu wyjątkowo ostrej zimy 1986/1987 w 1987 Wspólnota Europejska przez wiele miesięcy stosowała środki, w ramach których różne środki spożywcze były dostarczane instytucjom dobroczynnym celem rozdysponowania pomiędzy osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie;

ze sprawozdań Państw Członkowskich oraz ze sprawozdań różnych instytucji dobroczynnych zaangażowanych w stosowanie powyższych środków wynika, że środki te miały dużą wartość dla beneficjantów, ale także, że wiele spośród organizacji określonych powyżej miało problemy z ich sfinansowaniem i rozdysponowaniem;

Wspólnota Europejska, posiadając interwencyjne zapasy różnych produktów rolnych, ma potencjalnie możliwość przyczynienia się w znacznym stopniu do poprawy sytuacji swoich najbardziej poszkodowanych obywateli; wykorzystanie tego potencjału, na trwałych podstawach, aż do doprowadzenia, poprzez zastosowanie odpowiednich środków, stanu zapasów składowanych produktów do normalnego poziomu leży w interesie Wspólnoty Europejskiej i jest zgodne z celami wspólnej polityki rolnej; doświadczenia zdobyte podczas stosowania powyższych środków w roku 1987 powinny zostać uwzględnione przy podejmowaniu kolejnych działań o podobnym charakterze; podstawa prawna dla stosowania tych środków powinna mieć formę jednolitego tekstu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Należy ustanowić przepisy dotyczące udostępnienia wyznaczonym organizacjom towarów pochodzących z zapasów interwencyjnych celem rozdysponowania ich pomiędzy osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie. Osoby te otrzymają żywność nieodpłatnie lub za cenę, która w żadnym razie nie przekracza poziomu uzasadnionego kosztami poniesionymi przez wyżej wymienione organizacje w związku z przeprowadzaniem akcji. Rozdysponowanie żywności nastąpi zgodnie z planem rocznym opracowanym przez Komisję i w oparciu o informacje otrzymane od Państw Członkowskich.

Jeżeli w okresie wykonywania rocznego planu, określonego w akapicie pierwszym, produkt jest tymczasowo niedostępny we wspólnotowych zapasach interwencyjnych, to w zakresie niezbędnym do umożliwienia wykonania planu w jednym lub więcej Państwach Członkowskich produkt może być przemieszczony na rynku wspólnotowym. Przemieszczenie na rynku wspólnotowym możliwe jest również wtedy, gdy wykonanie planu pociągałoby za sobą przekazanie między Państwami Członkowskimi niewielkich ilości produktów ze skupu interwencyjnego Państwa Członkowskiego, innego niż to lub te, w których produkt jest wymagany.

Jeżeli w zapasach interwencyjnych brakuje wołowiny, można dokonać zakupu innego dowolnego produktu mięsnego na rynku wspólnotowym.

Warunki przemieszczania na rynku wspólnotowym należy ustanowić zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 6.

Artykuł  2
1.
Organizacje, o których mowa w art. 1, są wyznaczane przez zainteresowane Państwo Członkowskie.
2.
Państwa Członkowskie, które chcą stosować ten program, co roku we właściwym czasie powiadamiają o tym Komisję.
Artykuł  3

Towary określone w art. 1 są nieodpłatnie wydawane wyznaczonym organizacjom. Wartość księgowa takich towarów odpowiada cenie interwencyjnej, w razie potrzeby dostosowanej przy pomocy współczynników, tak aby uwzględnić różnice jakościowe.

Artykuł 4

Z zastrzeżeniem szczegółowych zasad stosowania niniejszego rozporządzenia, określonych w art. 6, wydatki związane z działaniami podejmowanymi zgodnie z niniejszym rozporządzeniem są uważane za wydatki mające na celu stabilizację rynków rolnych w rozumieniu art. 1 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (EWG) nr 729/70 (2). Wobec tego towary udostępnione na mocy art. 1 niniejszego rozporządzenia są finansowane ze środków przyznanych w ramach odpowiedniego tytułu budżetowego Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, z budżetu Wspólnot Europejskich. Można również ustanowić przepis, że z powyższych środków finansowych zostaną wyasygnowane kwoty na koszty transportu produktów z ośrodków interwencyjnych oraz koszty administracyjne poniesione przez wyżej wyznaczone organizacje z tytułu realizacji programu, z wyjątkiem ewentualnych kosztów poniesionych przez beneficjantów pomocy w związku ze stosowaniem art. 1.

Artykuł  5

Komisja przedłoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z realizacji programu, jak tylko uzyska informacje o pierwszych dwóch latach jego funkcjonowania.

Artykuł 6

Szczegółowe zasady stosowania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z przepisami określonymi w art. 26 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75 (3) oraz odpowiednimi przepisami pozostałych rozporządzeń ustanawiających wspólną organizację rynku produktów rolnych.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 grudnia 1987 r.

W imieniu Rady
L. TØRNÆS
Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. C 318 z 30.11.1987.

(2) Dz.U. L 94 z 24.4.1970, str. 14.

(3) Dz.U. L 281 z 1.11.1975, str. 1.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2535/95 z dnia 24 października 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.260.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.