Rozporządzenie 414/96 ustanawiające niektóre środki monitorowania stosowane do działalności połowowych prowadzonych na wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1996.59.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 marca 1996 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 414/96
z dnia 4 marca 1996 r.
ustanawiające niektóre środki monitorowania stosowane do działalności połowowych prowadzonych na wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r., ustanawiające system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa(4) ma zastosowanie do wszelkich rodzajów działalności połowowych i wszystkich związanych z nimi działań wykonywanych na terytorium i na wodach morskich będących pod władzą lub jurysdykcją Państw Członkowskich, jak również ma zastosowanie do działalności statków rybackich Wspólnoty, które prowadzą działalność na wodach państw trzecich lub na pełnym morzu, bez uszczerbku dla przepisów umów dotyczących rybołówstwa zawartych między Wspólnotą a państwami trzecimi, a także Międzynarodowych Konwencji, których Wspólnota jest stroną;

na mocy decyzji Rady 83/414/EWG(5), Wspólnota jest Umawiającą się Stroną Konwencji o połowach i zachowaniu żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i w cieśninach Bełt, zwanej dalej "Konwencją Bałtycką";

Międzynarodowa Komisja Rybołówstwa Bałtyckiego, zwana dalej "Komisją Bałtycką", utworzona przez Konwencje Bałtycką, przyjmuje zasady mające zastosowanie do działalności połowowej prowadzonej na Morzu Bałtyckim;

podczas dwudziestego posiedzenia, które odbyło się w Gdyni w dniach 12-16 września 1994 r., Komisja Bałtycka przyjęła szereg zaleceń odnoszących się do środków monitorowania stosowanych na Morzu Bałtyckim;

na mocy art. XI ust. 1 Konwencji Bałtyckiej Wspólnota musi włączyć zalecenia do prawodawstwa wspólnotowego, z zastrzeżeniem jakichkolwiek zastrzeżeń wniesionych zgodnie z procedurą przewidzianą w wyżej wymienionym artykule; nie stwierdzono podstaw do wniesienia zastrzeżeń;

dlatego konieczne jest, na podstawie zaleceń sformułowanych przez Komisję Bałtycką ustanowienie niektórych środków monitorowania, które uzupełniają środki monitorowania ustanowione w rozporządzeniu (EWG) nr 2847/93,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

1.
Niniejsze rozporządzenie ustanawia niektóre środki monitorowania dotyczące połowów i wyładunków zasobów połowowych występujących w wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund, ograniczonych od zachodu linią przebiegającą od Hasenøre Head do Gniben Point, od Korshage do Spodsbjerg i od Gilbjerg Head do Kullen. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do wód w ramach linii podstawowych.
2.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do:

– statków rybackich Wspólnoty na obszarze geograficznym określonym w ust. 1;

– wszystkich statków rybackich pływających pod banderą państwa trzeciego obecnych na wodach morskich będących pod władzą lub jurysdykcją Państw Członkowskich.

Artykuł  2

Statki rybackie prowadzące połowy dorsza

1.
Państwa Członkowskie corocznie, najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem czynności połowowych, przesyłają Komisji wykaz wszystkich statków rybackich Wspólnoty pływających pod ich banderą lub zarejestrowane w ich portach, które to statki w ramach swej podstawowej lub wtórnej działalności prowadzą połowy dorsza na obszarze zdefiniowanym w art. 1 ust. 1 i niezwłocznie powiadamiają Komisję o wszelkich zmianach dokonanych w tym wykazie w ciągu roku.
2.
Wykaz zawiera w szczególności wewnętrzne numery statków określonych w poprzednim ustępie, zgodnie z art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 109/94 z dnia 19 stycznia 1994 r. dotyczącym rejestru statków rybackich Wspólnoty(6).
3.
Wykaz oraz wszelkie dokonane w nim w ciągu roku zmiany przesyła się w formie transmisji danych komputerowych, najlepiej pocztą elektroniczną.
4.
Corocznie, w ciągu 15 dni od otrzymania powiadomienia od Państw Członkowskich, Komisja przekazuje Komisji Bałtyckiej informacje określone w ust. 1.
Artykuł  3

Wyłącznie statki rybackie Wspólnoty wymienione w wykazie określonym w art. 2 uprawnione są do prowadzenia działalności w zakresie połowu dorsza na obszarze określonym w art. 1 ust. 1.

Artykuł  4

Deklaracje wyładunkowe

Właściwe organy Państw Członkowskich powiadamiają Umawiające się Strony Konwencji Bałtyckiej, co najmniej raz w miesiącu w odniesieniu do każdego statku, o wyładunkach dokonanych przez statki rybackie pływające pod banderą lub zarejestrowane w państwie będącym Umawiającą się Stroną Konwencji Bałtyckiej, w podziale według strefy połowowej, obszaru zarządzania i gatunków, zarządzanych przez Komisję Bałtycką. Odpis przekazanych informacji przesyła się Komisji.

Artykuł  5

Przed upływem każdego miesiąca Komisja przekazuje Komisji Bałtyckiej zbiorcze dane, otrzymane na podstawie przepisów art. 15 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 oraz dane określone w art. 4 niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do złowionych ilości w poprzednim miesiącu przez statki rybackie Wspólnoty, a także w odniesieniu do połowów wyładowanych we Wspólnocie przez statki rybackie określone w art. 4.

Artykuł  6

Przeładunek dorsza

1.
Zakazany jest przeładunek oraz przejmowanie przez statki ilości dorsza złowionego na obszarze określonym w art. 1 ust. 1.
2.
Właściwe organy Państwa Członkowskiego mogą jednak zezwolić na przeładunki w swoich portach lub na wodach wewnętrznych.
3.
W tym celu kapitan statku rybackiego, który zamierza dokonać przeładunku, występuje o pozwolenie od właściwych organów miejsca przeładunku, co najmniej na 24 godziny przez przeładunkiem.
Artykuł  7

Zakaz wyładunku

1.
Po przesłaniu przez Komisję Bałtycką powiadomienia do Komisji o tym, że kwota przeznaczona dla innej Umawiającej się Strony Konwencji Bałtyckiej została wyczerpana, od dnia określonego przez tę Umawiającą się Stronę zakazane są wszelkie wyładunki lub przeładunki połowów zasobu lub grupy zasobów, objętych daną kwotą połowową, dokonywane przez statki rybackie pływające pod banderą Umawiającej się Strony, dla której przeznaczono daną kwotę połowową.
2.
Komisja niezwłocznie przesyła odpis powiadomienia do Państwa Członkowskiego.
Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 marca 1996 r.

W imieniu Rady
P. BARATTA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 313 z 24.11.1995, str. 24.

(2) Opinia wydana dnia 16 lutego 1996 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. C 39 z 12.2.1996, str. 92.

(4) Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1.

(5) Dz.U. L 237 z 26.8.1983, str. 4.

(6) Dz.U. L 19 z 22.1.1994, str. 5.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.