Decyzja 84/419/EWG ustanawiająca kryteria wpisywania bydła do ksiąg zwierząt zarodowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1984.237.11

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 2007 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 lipca 1984 r.
ustanawiająca kryteria wpisywania bydła do ksiąg zwierząt zarodowych

(84/419/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 5 września 1984 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 77/504/EWG z dnia 25 czerwca 1977 r. w sprawie zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła(1), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Grecji, w szczególności jej art. 6 ust. 1 tiret czwarte,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z art. 6 ust. 1 tiret czwarte dyrektywy 77/504/EWG określenie uzgodnionych kryteriów regulujących wpisy do ksiąg zwierząt zarodowych zgodnie z art. 8 powyższej dyrektywy należy do obowiązków Komisji;

we wszystkich Państwach Członkowskich poza, w chwili obecnej, Grecją, księgi zwierząt zarodowych są prowadzone lub ustanawiane przez organizacje i stowarzyszenia hodowców;

niezbędne jest ustanowienie kryteriów dokonywania wpisów bydła do ksiąg zwierząt zarodowych;

dokładne warunki odnoszące się do rodowodu i identyfikacji muszą być spełnione przed dokonaniem wpisu do księgi zwierząt zarodowych;

aby niektóre rodzaje zwierząt nie zostały pominięte, należy uwzględnić podział ksiąg stada na rozmaite sekcje i klasy;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zootechniki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1 1
1.
W celu zakwalifikowania do głównej sekcji księgi zwierząt zarodowych danej rasy zwierzę musi:

a) pochodzić od zwierząt od dwóch pokoleń wpisanych do głównej sekcji księgi zwierząt zarodowych tej samej rasy;

b) być objęte identyfikacją i rejestracją zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady(2) i przepisami przyjętymi w celu jego wdrożenia;

c) posiadać rodowód ustalony zgodnie z przepisami danej księgi zwierząt zarodowych.

2.
W drodze odstępstwa od ust. 1 lit. a) zwierzęta czystorasowe lub pochodzące od zwierząt czystorasowych różnych ras mogą być wpisane bezpośrednio do głównej sekcji nowej księgi zwierząt zarodowych w okresie zakładania księgi zwierząt zarodowych dla nowej rasy.

Okres zakładania nowej rasy powinien zostać określony w programie hodowlanym danej organizacji lub stowarzyszenia hodowców pod nadzorem i za zgodą właściwych organów, zgodnie z decyzją 84/247/EWG. Nowej rasie nadaje się nazwę, której nie można pomylić z nazwą już istniejącej rasy.

3.
W przypadku gdy zwierzę wpisywane jest do głównej sekcji nowej księgi zwierząt zarodowych, a zwierzę to lub jedno z jego rodziców jest już wpisane do innej istniejącej księgi zwierząt zarodowych, należy zrobić odniesienie do nazwy istniejącej księgi zwierząt zarodowych, do której zwierzę lub jego rodzic zostali wpisani po raz pierwszy po urodzeniu, wraz z oryginalnym numerem wpisu do księgi.
Artykuł  2

Główna sekcja księgi zwierząt zarodowych może być podzielona na rozmaite klasy zgodnie z cechami charakterystycznymi zwierząt. Jedynie bydło spełniające warunki ustanowione w art. 1 może być wpisane do jednej z tych klas.

Artykuł  3 2
1.
Organizacja lub stowarzyszenie hodowców prowadzące księgę zwierząt zarodowych może podjąć decyzję, aby zwierzę, które nie spełnia kryteriów ustanowionych w art. 1, mogło być wpisane do dodatkowej sekcji danej księgi zwierząt zarodowych.

Takie zwierzę musi spełnić następujące wymagania:

– musi być zidentyfikowana zgodnie z przepisami danej księgi zwierząt zarodowych,

– musi być zgodna z normami rasy,

– musi charakteryzować się minimalnym poziomem osiągnięć przewidzianych w danej księdze zwierząt zarodowych.

2.
Wymogi wymienione w ust. 1 tiret drugie i trzecie mogą się różnić co do tego, czy zwierzę należy do rasy pomimo braku informacji dotyczących jego pochodzenia lub, jeśli pochodzi z programu krzyżowania ras przyjętego przez prowadzące daną księgę zwierząt zarodowych organizację lub stowarzyszenie hodowców.
Artykuł  4

Samica, której matka i babka ze strony matki są wpisane do dodatkowej sekcji księgi zwierząt zarodowych przewidzianej w art. 3 ust. 1 i której ojciec oraz rodzice ojca są wpisani do głównej sekcji księgi zgodnie z kryteriami ustanowionymi w art. 1, będzie uważana za samicę czystorasową i jako taka zostanie wpisana do głównej sekcji księgi, przewidzianej w art. 1.

Artykuł  5

W przypadku gdy sekcja główna księgi zawiera szereg klas, zwierzę z innego Państwa Członkowskiego zostanie wpisane do tej sekcji, której kryteria ono spełnia.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 1984 r.

W imieniu Komisji
Poul DALSAGER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 206 z 12.8.1977, str. 8.

(2) Dz.U. L 204 z 11.8.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).

1 Art. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 1 decyzji nr 2007/371/WE z dnia 29 maja 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.140.49) zmieniającej nin. decyzję z dniem 8 czerwca 2007 r.
2 Art. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 2 decyzji nr 2007/371/WE z dnia 29 maja 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.140.49) zmieniającej nin. decyzję z dniem 8 czerwca 2007 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.