Rozporządzenie wykonawcze 2016/1320 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.209.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 sierpnia 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1320
z dnia 26 lipca 2016 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez osobę, której udzielono tej informacji, przez pewien okres, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 lipca 2016 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącego,

Stephen QUEST

Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Mata i "specjalny pisak" pakowane razem do sprzedaży detalicznej.9503 00 70Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9503 i 9503 00 70.
Mata jest prostokątna i składa się z dwóch warstw materiału włókienniczego, które są obrobione razem wzdłuż krawędzi.

Górna warstwa jest tkaniną z włókien tekstylnych, z nadrukowanymi wzdłuż krawędzi obrazkami jak z kreskówek. Na środku kolorowe nadruki są powleczone białą substancją chemiczną, która staje się przejrzysta, gdy się ją zwilży, przez co kolorowe nadruki na tkaninie stają się widoczne, np. mokre palce pozostawiają kolorowe ślady. Gdy materiał włókienniczy wyschnie, kolory ponownie znikają pod białą powłoką.

"Specjalny pisak" z tworzywa sztucznego jest używany do "pisania" na macie poprzez zwilżanie powierzchni powleczenia jego mokrym końcem. "Specjalny pisak" wielokrotnie napełnia się wodą.

Obrazki nadrukowane wzdłuż krawędzi maty i kolorowe nadruki pokryte powłoką, jak również "specjalny pisak", który jest używany do "pisania" wodą, wskazują, że artykuły są przeznaczone do zabawy dla dzieci (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do działu 95, Uwagi ogólne, akapit pierwszy). "Specjalny pisak" nie jest akcesorium maty, gdyż obsługuje on główną funkcję maty, tj. "pisanie" na macie. Nie dostosowuje maty do określonego działania ani nie zwiększa jej zakresu działania, ani nie umożliwia jej wykonywania specjalnej usługi powiązanej z główną funkcją maty.

Mimo że na macie można "pisać" za pomocą środków innych niż pisak, niemniej jednak pisak jest podstawowym środkiem do pisania na macie. "Specjalny pisak" nie może być zatem uważany za drobny, nieistotny artykuł w rozumieniu akapitu trzeciego Not wyjaśniających do Nomenklatury scalonej (CNEN) do podpozycji 9503 00 70.

W związku z tym "specjalny pisak" jest oddzielnym artykułem o jednakowym znaczeniu co mata, a oba artykuły tworzą zestaw. Artykuły mogą być uważane za pakowane w zestaw w rozumieniu brzmienia podpozycji 9503 00 70, ponieważ są one różnymi rodzajami artykułów. Gdyby były przedstawiane oddzielnie, byłyby klasyfikowane do różnych podpozycji CN (zob. również Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do podpozycji 9503 00 70, akapit pierwszy). Wyklucza się więc klasyfikację do pozycji 9503 00 99.

Artykuł ten należy zatem klasyfikować do kodu CN 9503 00 70 jako "pozostałe zabawki, pakowane w zestawy".

(Zob. ilustracja) (*)
(*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.