Rozporządzenie wykonawcze 1038/2014 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.287.14

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 października 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1038/2014
z dnia 25 września 2014 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodów CN wskazanych w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez osobę, której udzielono tej informacji, przez pewien okres, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 2 . Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92, przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 września 2014 r.

W imieniu Komisji,
za Przewodniczącego,
Heinz ZOUREK
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
1. Rurka z tworzywa sztucznego o długości 142 cm z balonem z tworzywa sztucznego na jednym końcu (tak zwanym "cewnikiem balonowym").

Odcinek proksymalny cewnika ma średnicę 0,63 mm i jest wykonany z materiału na stenty oraz powleczony politetrafluoroetylenem (PTFE).

Odcinek dystalny cewnika ma średnicę w zakresie od 0,79 mm do 1,02 mm i jest wykonany z materiału z polieteroamidu blokowego (PEBA) oraz powleczony materiałem hydrofilowym.

Balon ma długość od 6 mm do 27 mm i średnicę od 2 mm do 5 mm.

Rurka posiada połączenie typu luer, atraumatyczną (elastyczną) końcówkę i 2 złote opaski znaczników.

Połączenie typu luer umożliwia podłączenie rurki do urządzenia nadmuchującego, które jest używane do nadmuchania balonu.

Atraumatyczna końcówka jest używana do wprowadzania cewnika poprzez żyłę w górną część ciała do tętnicy wieńcowej. Kiedy cewnik znajdzie się we właściwym miejscu w tętnicy wieńcowej, balon jest nadmuchiwany, żeby dociskać złogi tłuszczowe (blaszki miażdżycowe) do ścianki żyły. Poprzez ściskanie blaszek zwiększa się wewnętrzna średnica żyły.

Opaski znaczników umożliwiają ustalenie dokładnego położenia atraumatycznej końcówki w ciele.

Cewnik balonowy jest usuwany z ciała i wyrzucany po zabiegu.

Artykuł jest przedstawiany w opakowaniu i jest sterylny.

(*) Zob. ilustracja 1.

9018 39 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9018 i 9018 39 00.

Ze względu na jej obiektywne cechy, a mianowicie połączenie balonu, atraumatycznej końcówki, złotych opasek znaczników i połączenia typu luer, rurka może być podczas przedstawiania zidentyfikowana jako przyrząd lub urządzenie objęte działem 90, wykorzystywane w medycynie.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9021, ponieważ rurka nie jest wszczepiana do ciała w celu skorygowania wady lub kalectwa, ale jest usuwana po zabiegu.

Zatem produkt należy klasyfikować do kodu CN 9018 39 00 jako cewniki (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9018, Grupa (I)).

2. Wygięta rurka z tworzywa sztucznego (tak zwany "cewnik prowadzący") o średnicy wewnętrznej wynoszącej od 1,47 mm do 2,29 mm i długości 100 cm ze znacznikiem nieprzepuszczającym promieniowania rentgenowskiego i atraumatyczną (elastyczną) kocówką.

Artykuł zawiera podwójnie pleciony płaski odcinek ze stali nierdzewnej, zamknięty w materiale z tworzywa sztucznego (PEBA, poliftalamid (PPA), nylon) i ma powłokę smarującą na wewnętrznej silikonowej powierzchni cewnika prowadzącego.

Cewnik prowadzący umożliwia dostęp do tętnicy wieńcowej poprzez żyłę. Inne instrumenty mogą być wprowadzane przez ten cewnik prowadzący do tętnicy.

Znacznik nieprzepuszczający promieniowania rentgenowskiego umożliwia ustalenie dokładnego położenia atraumatycznej końcówki w ciele.

Cewnik prowadzący jest usuwany z ciała i wyrzucany po zabiegu.

Artykuł jest przedstawiany w opakowaniu i jest sterylny.

(*) Zob. ilustracja 2.

9018 39 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9018 i 9018 39 00.

Ze względu na jej obiektywne cechy, a mianowicie połączenie zagięcia, znacznika nieprzepuszczającego promieniowania rentgenowskiego, atraumatycznej końcówki i powłoki smarującej, rurka może być podczas przedstawiania zidentyfikowana jako przyrząd lub urządzenie objęte działem 90 stosowane w medycynie.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9021, ponieważ rurka nie jest wszczepiana do ciała w celu skorygowania wady lub kalectwa, ale jest usuwana po zabiegu.

Zatem produkt należy klasyfikować do kodu CN 9018 39 00 jako cewniki (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9018, Grupa (I)).

3. Elastyczny drut metalowy (tak zwany "przewód") o średnicy 0,35 mm, długości wynoszącej od 180 cm do 300 cm, z dwoma znacznikami nieprzepuszczającymi promieniowania rentgenowskiego i zaokrągloną końcówką.

Drut jest wykonany ze stopu metali do użytku biomedycznego, z proksymalną powłoką z PTFE i dystalną powłoką z silikonu lub materiału hydrofilnego.

Znaczniki nieprzepuszczające promieniowania rentgenowskiego umożliwiają ustalenie dokładnego położenia drutu w ciele.

Drut jest używany do prowadzenia i ustawiania urządzeń do zabiegów w tętnicy wieńcowej.

Przewód jest usuwany z ciała i wyrzucany po zabiegu.

Artykuł jest przedstawiany w opakowaniu i jest sterylny.

(*) Zob. ilustracja 3.

9018 39 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9018 i 9018 39 00.

Ze względu na jego obiektywne cechy, a mianowicie połączenie konstrukcji i znaczników nieprzepuszczających promieniowania rentgenowskiego, drut może być podczas przedstawiania zidentyfikowany jako przyrząd lub urządzenie objęte działem 90 stosowane w medycynie.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9021, ponieważ drut nie jest wszczepiany w ciało w celu skorygowania wady lub kalectwa, ale jest usuwany po zabiegu.

Zatem produkt należy klasyfikować do kodu CN 9018 39 00 jako przewody (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9018, Grupa (I)).

4. Obsługiwane ręcznie urządzenie do nadmuchiwania wykonane z wysokowytrzymałego poliwęglanu, wyposażone w manometr i skalę objętości. Posiada ono wysokociśnieniowe połączenie do węży (typu luer) i może nadmuchiwać, z precyzyjną regulacją ciśnienia, do 20 atmosfer (atm.).

Urządzenie ma być stosowane w środowisku medycznym do nadmuchiwania i wypuszczania powietrza z cewnika balonowego.

Manometr jest używany do monitorowania ciśnienia wewnątrz cewnika balonowego podczas nadmuchiwania lub wypuszczania powietrza oraz podczas operacji chirurgicznej.

Skala objętości wskazuje ilość płynu (maksymalnie 20 ml), który jest za pomocą ciśnienia wpuszczony do cewnika, a także ilość płynu, który wypływa swobodnie, kiedy balon jest opróżniany.

Połączenie typu luer umożliwia podłączenie urządzenia do nadmuchiwania do cewnika balonowego.

Urządzenie to jest do użytku przez jednego pacjenta i jest wyrzucane po zabiegu.

Artykuł jest przedstawiany w opakowaniu i jest sterylny.

(*) Zob. ilustracja 4.

9018 90 84Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9018, 9018 90 i 9018 90 84.

Ze względu na to, że mała ilość płynu jest wpuszczana do cewnika za pomocą ciśnienia, ale potem wypływa on swobodnie, urządzenie nie podnosi lub w inny sposób nieprzerwanie wypiera objętości płynów (zob. Noty wyjaśniające do HS do pozycji 8413, akapit pierwszy). W związku z tym wyklucza się klasyfikację do pozycji 8413 jako pompy do cieczy.

Ze względu na jego obiektywne cechy, a mianowicie połączenie konstrukcji, precyzyjnej regulacji ciśnienia, małej ilości użytego płynu i połączenia typu luer, artykuł może być podczas przedstawiania zidentyfikowany jako przyrząd lub urządzenie objęte działem 90 stosowane w medycynie (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9018, akapit piąty).

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9021, ponieważ artykuł nie jest zakładany, noszony lub wszczepiany w ciało w celu skorygowania wady lub kalectwa.

Zatem produkt należy klasyfikować do kodu CN 9018 90 84 jako pozostałe przyrządy i urządzenia stosowane w medycynie, chirurgii, stomatologii lub weterynarii.

(*) Ilustracje mają charakter wyłącznie informacyjny.
Ilustracja 1

grafika

Ilustracja 2

grafika

Ilustracja 3

grafika

Ilustracja 4

grafika

1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.