Rozporządzenie wykonawcze 297/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.99.9

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 czerwca 2013 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 297/2012
z dnia 2 kwietnia 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, z zastrzeżeniem obowiązujących w Unii Europejskiej środków odnoszących się do systemu podwójnej kontroli oraz do wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, w odniesieniu do klasyfikacji towarów według Nomenklatury scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Z zastrzeżeniem obowiązujących w Unii Europejskiej środków odnoszących się do systemu podwójnej kontroli oraz do wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych, na wiążącą informację taryfową wydaną przez organy celne państw członkowskich, niezgodną z przepisami niniejszego rozporządzenia, można nadal powoływać się przez okres 60 dni, na mocy art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 kwietnia 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 1

Opis towarówKlasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Prostokątny artykuł o wymiarach w przybliżeniu 60 cm × 300 cm, złożony z dwóch różnych warstw (jedna warstwa z materiału włókienniczego i jedna warstwa z papieru) sklejonych ze sobą, o całkowitej grubości w przybliżeniu 0,26 mm.

Warstwa materiału włókienniczego składa się z włókniny z włókien syntetycznych (poliestrowych) o grubości w przybliżeniu 0,18 mm i masie w przybliżeniu 48,3 g/m2. Warstwa papieru ma grubość w przybliżeniu 0,08 mm i masę w przybliżeniu 20,9 g/m2.

Widoczna strona warstwy papierowej posiada delikatne wzory i są na niej naklejone pionowo na całej długości cztery sznurki z bawełny (w postaci szpagatu). Z tej samej strony na całej szerokości, w odstępach około 4 cm, biegną poziomo cienkie bambusowe listewki.

Artykuł może być używany do różnych celów, na przykład jako zasłona panelowa, parawan, do ukrycia otwartego schowka, do zastąpienia drzwi.

(zasłona panelowa)

(Zob. fotografia nr 657)(*)

6303 92 10Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 1 do działu 63, uwagę 7f) do sekcji XI oraz brzmienie kodów CN 6303, 6303 92 i 6303 92 10.

Materiał włókienniczy z włókniny nadaje artykułowi zasadniczy charakter, ponieważ jego obecność przeważa w ilości i masie oraz ponieważ odgrywa zasadniczą rolę przy zastosowaniu artykułu (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do Ogólnej reguły interpretacji 3b), pkt (VIII). W szczególności bez funkcji wzmacniającej materiału włókienniczego z włókniny oznaczone zastosowanie nie byłoby możliwe. Zatem wyklucza się klasyfikację do działu 48 jako artykuł z papieru.

Ponieważ artykuł ten składa się z dwóch sklejonych ze sobą różnych materiałów (poliestrowego materiału włókienniczego i papieru), uważa się go za artykuł gotowy w rozumieniu uwagi 7e) do sekcji XI.

Ponieważ cienkie listewki bambusowe są przyklejone w przerwach w przybliżeniu 4 cm, uważa się, że mają one jedynie funkcję ozdobną i nie przyczyniają się do wzmocnienia artykułu. Zatem wyklucza się klasyfikację do działu 46 jako artykuł z bambusa.

Z powodu jego rozmiaru, możliwość skrócenia go do pożądanej długości przez proste obcięcie oraz fakt, że może być używany do kilku celów związanych z użyciem zasłony, artykuł posiada obiektywne cechy charakterystyczne zasłony.

Należy go zatem klasyfikować do kodu CN 6303 92 10 jako zasłonę z włókien syntetycznych.

(*) Fotografia ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika

657

1 Załącznik zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 441/2013 z dnia 7 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.130.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2013 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.