Rozporządzenie wykonawcze 106/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.36.23

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 lutego 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 106/2012
z dnia 7 lutego 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 lutego 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Metalowe urządzenie w kształcie dysku o średnicy w przybliżeniu 8 cm i grubości 2 cm (tak zwany "mechanizm obrotowy fotela").

Urządzenie ma nierówną powierzchnię z centralnym otworem prowadzącym i składa się z:

- płytki prowadnicy,

- sprężyny spiralnej,

- krzywki zawiasowej,

- krzywki pozycjonowania,

- dwóch zapadek przesuwnych,

- mechanizmu zapadkowego, oraz

- pierścienia.

Jest ono częścią składową mechanizmów odchylania dla foteli pojazdów silnikowych.

Urządzenie jest używane do dostosowania kąta oparcia fotela zgodnie z potrzebą kierowcy lub pasażerów i przyczynia się do wzmocnienia fotela.

(*) Zobacz ilustracja

9401 90 80Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9401, 9401 90 i 9401 90 80.

Ze względu na swoją charakterystykę, a mianowicie precyzyjną budowę mechaniczną z kilku różnych elementów, urządzenie jest specjalnie zaprojektowane, aby być zasadniczą częścią mechanizmu odchylania fotela pojazdu silnikowego. Wskutek tego wyklucza się klasyfikację jako oprawy, okucia i podobne artykuły z metalu do pozycji 8302 (zob. również Noty wyjaśniające do HS do pozycji 8302, akapit pierwszy).

W rezultacie urządzenie uważa się za część mechanizmu odchylania fotela pojazdu silnikowego.

Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 9401 90 80 jako pozostałe części foteli w rodzaju stosowanych w pojazdach silnikowych.

(*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.