Rozporządzenie 1028/2008 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.278.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 października 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1028/2008
z dnia 19 września 2008 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów, określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie (EWG) nr 2658/87 ustala ogólne zasady interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze Scalonej lub dodaje do niej dodatkowe podpodziały i która została ustanowiona w drodze przepisów szczególnych prawa wspólnotowego w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Na mocy wyżej wymienionych ogólnych reguł towary opisane w kolumnie 1 tabeli zawartej w załączniku muszą być klasyfikowane pod odpowiednimi kodami CN wskazanymi w kolumnie 2 z przyczyn określonych w kolumnie 3.

(4) Właściwe jest zapewnienie, że z zastrzeżeniem środków obowiązujących we Wspólnocie dotyczących systemu podwójnej kontroli oraz uprzedniego i retrospektywnego nadzoru importu wyrobów tekstylnych do Wspólnoty, wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary opisane w kolumnie 1 załączonej tabeli są klasyfikowane w ramach Nomenklatury Scalonej według odpowiednich kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Z zastrzeżeniem środków obowiązujących we Wspólnocie dotyczących systemu podwójnej kontroli oraz uprzedniego i retrospektywnego nadzoru importu wyrobów tekstylnych do Wspólnoty, wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 września 2008 r.

W imieniu Komisji
László KOVÁCS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Artykuł wyprodukowany z różnokolorowej dzianiny z włókien chemicznych. Użyty materiał włókienniczy jest odpowiedni na stroje kąpielowe.

Artykuł ten przeznaczony jest do noszenia bezpośrednio na ciele i okrywa wyłącznie biust.

Dwa trójkątne kawałki materiału włókienniczego tworzą miseczki, które po nałożeniu na ciało okrywają biust. Każdy z dwóch trójkątów posiada jednobarwną podszewkę z dzianiny, a jego trzy krawędzie są obszyte. Obszycie na dolnym brzegu tworzy tunel, przez którą przechodzi sznurek z elastycznego materiału włókienniczego. Do górnego rogu każdego z trójkątów przyszyty jest sznurek z elastycznego materiału włókienniczego. Dwa pionowe elastyczne sznurki zawiązuje się z tyłu na szyi, natomiast poziomy sznurek wiąże się na plecach.

(biustonosz)

(Patrz fotografie nr 644 A, 644 B i 644 C)(*)

6212 10 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez postanowienia reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej, uwagę 2 (a) do działu 61. oraz brzmienie kodów CN 6212, 6212 10 i 6212 10 90.

Pomimo, że artykuł ten wydaje się być górną częścią dwuczęściowego kostiumu kąpielowego ("bikini") ze względu na ogólny wygląd, krój oraz rodzaj materiału włókienniczego, klasyfikacja tego artykułu do pozycji 6112 (stroje kąpielowe) jest wykluczona, ponieważ brakuje dolnej części tego "dwuczęściowego kostiumu kąpielowego". Patrz również Noty wyjaśniające do HS dotyczące pozycji 6112 (C).

Ponadto artykuł ten nie jest "niekompletnym artykułem" objętym pozycją 6112 (stroje kąpielowe) w rozumieniu ORI 2 (a), ponieważ artykuł ten nie posiada zasadniczego charakteru kompletnego artykułu (tzn. dwuczęściowego stroju kąpielowego), gdyż nie można kąpać się tylko w nim.

Artykuł ten ma cechy biustonosza, ponieważ dzięki sznurkom z materiału włókienniczego dwa trójkątne kawałki materiału włókienniczego tworzą miseczki, które po nałożeniu na ciało okrywają biust. Zawiązanie poziomych i pionowych sznurków wokół ciała umożliwia podniesienie i podtrzymywanie biustu. Tak więc, artykuł ten jest w rodzaju "przeznaczonych do noszenia jako odzież podtrzymująca ciało" w rozumieniu Not wyjaśniających do HS, dotyczących pozycji 6212, akapit pierwszy.

Ponadto, podobnie jak inne biustonosze, artykuł ten jest przeznaczony do noszenia bezpośrednio na ciele.

Artykuł ten należy klasyfikować jako biustonosz do pozycji 6212, ponieważ pozycja ta obejmuje wszystkie rodzaje biustonoszy (Patrz również Noty wyjaśniające do HS, dotyczące pozycji 6212, akapit drugi, (1)).

(*) Fotografie mają wyłącznie informacyjny charakter.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.