Rozporządzenie 25/2009 w sprawie bilansu skonsolidowanego sektora monetarnych instytucji finansowych (wersja przekształcona)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.15.14

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (WE) nr 25/2009
z dnia 19 grudnia 2008 r.
w sprawie bilansu skonsolidowanego sektora monetarnych instytucji finansowych (Wersja przekształcona)

(EBC/2008/32)

(Dz.U.UE L z dnia 20 stycznia 2009 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny(1), w szczególności jego art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 4,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2531/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące stosowania stóp rezerw obowiązkowych przez Europejski Bank Centralny(2), w szczególności jego art. 6 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę 2006/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe (wersja przeredagowana)(3),

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 2423/2001 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 22 listopada 2001 r. dotyczące bilansu skonsolidowanego sektora monetarnych instytucji finansowych (EBC/2001/13)(5) zostało kilkakrotnie zmienione w znacznym stopniu. Ponieważ w chwili obecnej konieczna jest dalsza nowelizacja tego rozporządzenia, powinno ono zostać przekształcone z uwagi na wymogi jasności i przejrzystości.

(2) W celu realizacji swoich zadań Europejski System Banków Centralnych (ESBC) wymaga sporządzenia bilansu skonsolidowanego sektora monetarnych instytucji finansowych (MIF). Jego głównym celem jest dostarczenie Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) pełnego statystycznego przeglądu sytuacji na rynku pieniężnym w uczestniczących państwach członkowskich, które traktuje się jako jeden obszar gospodarczy. Statystyki te obejmują zagregowane aktywa i pasywa w postaci stanów i transakcji; są one zbierane w sposób regularny z całkowitego i jednorodnego sektora MIF oraz od populacji sprawozdawczej. Dane statystyczne o wymaganym stopniu szczegółowości są również niezbędne dla zapewnienia nieprzerwanej użyteczności analitycznej wyliczanych agregatów monetarnych i czynników ich kreacji obejmujących ten obszar.

(3) Na mocy Traktatu WE oraz warunków ustanowionych w Statucie Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC") EBC jest zobowiązany do wydawania rozporządzeń w zakresie niezbędnym do realizacji zadań ESBC określonych w Statucie ESBC, a w niektórych przypadkach wynikających z przepisów określonych przez Radę zgodnie z postanowieniami art. 107 ust. 6 Traktatu.

(4) Artykuł 5 ust. 1 Statutu ESBC zobowiązuje EBC do zbierania, z pomocą krajowych banków centralnych (KBC), od właściwych instytucji krajowych lub bezpośrednio od podmiotów gospodarczych, informacji statystycznych, które są niezbędne do realizacji zadań ESBC. Artykuł 5 ust. 2 Statutu ESBC stanowi, że KBC wykonują, w miarę możliwości, zadania określone w art. 5 ust. 1.

(5) Artykuł 3 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 zobowiązuje EBC do określenia rzeczywistej populacji sprawozdawczej mieszczącej się w granicach referencyjnej populacji sprawozdawczej i uprawnia go do pełnego lub częściowego zwolnienia określonych kategorii podmiotów sprawozdających z wypełniania wymogów sprawozdawczych EBC. Artykuł 6 ust. 4 umożliwia EBC przyjmowanie rozporządzeń określających warunki wykonywania uprawnienia do weryfikowania lub obowiązkowego zbierania informacji statystycznych.

(6) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiedniej organizacji w dziedzinie statystyki oraz pełnej współpracy z ESBC w celu zapewnienia realizacji obowiązków wynikających z art. 5 Statutu ESBC.

(7) Zbieranie przez KBC od rzeczywistej populacji sprawozdawczej informacji statystycznych niezbędnych do wypełnienia wymogów statystycznych EBC może być częścią szerszych ram sprawozdawczości ustanowionych przez KBC samodzielnie na podstawie prawa wspólnotowego, prawa krajowego lub utrwalonych praktyk i służących również innym celom statystycznym, pod warunkiem że nie jest zagrożone wypełnienie wymogów statystycznych EBC. Może to również doprowadzić do zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych. Dla zachowania przejrzystości w tych przypadkach zasadne jest informowanie podmiotów sprawozdających o tym, że dane zbierane są dla innych celów statystycznych. W określonych przypadkach EBC może uznać informacje zebrane dla innych celów statystycznych za wystarczające do realizacji swoich wymogów.

(8) Wymogi statystyczne są najbardziej szczegółowe w przypadku partnerów transakcji będących uczestnikami sektora posiadającego pieniądz. Dane szczegółowe wymagane są dla: a) depozytów w podziale na podsektory i terminy, klasyfikowanych następnie w podziale walutowym na potrzeby analizy komponentów walutowych szerokiego pieniądza M3 oraz dla usprawnienia analizy substytucyjności między komponentami M3 wyrażonymi w walutach obcych a komponentami wyrażonymi w euro; b) kredytów w podziale na podsektory, terminy pierwotne, przeznaczenie, okres trwania stopy procentowej i waluty, ze względu na znaczenie tych informacji dla polityki pieniężnej; c) pozycji wobec pozostałych MIF w zakresie niezbędnym dla saldowania wzajemnych zobowiązań i należności MIF lub wyliczania podstawy rezerwy; d) pozycji wobec rezydentów spoza strefy euro (instytucji krajów reszty świata) dla "depozytów terminowych powyżej dwóch lat", "depozytów z terminem wypowiedzenia powyżej dwóch lat" oraz "operacji z przyrzeczeniem odkupu" w celu wyliczenia podstawy rezerwy, w stosunku do której stosowany jest dodatni współczynnik; e) pozycji wobec instytucji krajów reszty świata dla depozytów ogółem w celu wyliczenia pozycji zagranicznych; f) depozytów i kredytów z terminem do jednego roku/powyżej jednego roku wobec instytucji krajów reszty świata dla celów bilansu płatniczego i rachunków finansowych.

(9) W celu zmniejszenia obciążenia sprawozdawczego instytucji kredytowych oraz poprawy jakości danych statystycznych KBC mogą wprowadzać sprawozdawczość według metody "papier po papierze" w zakresie zbierania danych statystycznych dotyczących portfela papierów wartościowych MIF wymaganych na mocy niniejszego rozporządzenia. KBC mogą zezwolić funduszom rynku pieniężnego (FRP) na prowadzenie sprawozdawczości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 958/2007 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 27 lipca 2007 r. dotyczącym danych statystycznych w zakresie aktywów i zobowiązań funduszy inwestycyjnych (EBC/2007/8)(6), co pozwoli na zmniejszenie obciążenia sprawozdawczego jednostek zarządzających funduszami.

(10) Transakcje finansowe wyliczane przez EBC określane są jako różnice stanów na ostatni dzień miesiąca sprawozdawczego, z wyłączeniem skutków zmian wynikających z działania czynników nietransakcyjnych. Wymogi względem podmiotów sprawozdających nie obejmują zmian kursowych, wyliczanych przez EBC "waluta po walucie" na podstawie danych dostarczanych przez podmioty sprawozdające, oraz korekt z tytułu reklasyfikacji, zbieranych samodzielnie przez KBC za pośrednictwem różnych dostępnych źródeł informacji.

(11) Artykuł 5 rozporządzenia (WE) nr 2531/98 uprawnia EBC do wydawania rozporządzeń lub decyzji zwalniających instytucje z wymogu utrzymywania rezerwy obowiązkowej, określenia przesłanek dla wyłączenia lub odliczenia od podstawy rezerwy zobowiązań wobec innych instytucji oraz do ustalenia zróżnicowanego współczynnika rezerwy dla poszczególnych pozycji pasywów. Na mocy art. 6 rozporządzenia (WE) 2531/98, EBC ma prawo pozyskiwania informacji niezbędnych do stosowania wymogów w zakresie utrzymywania rezerwy obowiązkowej oraz prawo do weryfikowania dokładności i jakości informacji, które instytucje przekazują w celu udowodnienia zgodności z wymogami w zakresie rezerwy obowiązkowej. W celu zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych wskazane jest, aby informacje statystyczne dotyczące bilansu miesięcznego były wykorzystywane do regularnego wyliczania podstawy rezerwy dla instytucji kredytowych podlegających obowiązkowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej EBC, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1745/2003 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 12 września 2003 r. dotyczącego stosowania rezerw obowiązkowych (EBC/ 2003/9)(7).

(12) Konieczne jest określenie szczegółowych procedur stosowanych w przypadku fuzji instytucji kredytowych w celu wyjaśnienia obowiązków tych instytucji w odniesieniu do wymogu utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

(13) EBC wymaga przekazywania danych dotyczących działalności sekurytyzacyjnej MIF na potrzeby analizy sytuacji kredytowej strefy euro. Wymagane informacje są uzupełnieniem danych przekazywanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (WE) nr 24/2009 z dnia 19 grudnia 2008 r. dotyczącego danych statystycznych w zakresie aktywów i pasywów podmiotów sekurytyzacyjnych (EBC/2008/30)(8).

(14) Pomimo tego, że rozporządzenia przyjmowane przez EBC nie przyznają praw i nie nakładają obowiązków na nieuczestniczące państwa członkowskie, art. 5 Statutu ESBC stosuje się zarówno do uczestniczących, jak i nieuczestniczących państw członkowskich. Rozporządzenie (WE) nr 2533/98 przypomina, że art. 5 Statutu ESBC, łącznie z art. 10 Traktatu, zobowiązuje nieuczestniczące państwa członkowskie do zaprojektowania i wdrożenia na poziomie krajowym wszelkich środków uznanych przez nie za właściwe w celu zbierania informacji statystycznych niezbędnych do wypełniania wymogów ESBC w zakresie sprawozdawczości statystycznej oraz zapewnienia terminowych przygotowań w dziedzinie statystyki do uzyskania statusu uczestniczących państw członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Definicje

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia:

– "monetarna instytucja finansowa" (MIF) oznacza instytucję będącą rezydentem, należącą do jakiegokolwiek z poniższych sektorów:

(i) banki centralne;

(ii) instytucje kredytowe w rozumieniu art. 4 ust. 1 dyrektywy 2006/48/WE;

(iii) inne MIF, tj. 1) pozostałe instytucje finansowe, których działalność polega na: (i) przyjmowaniu depozytów lub bliskich substytutów depozytów od podmiotów innych niż MIF; oraz (ii) udzielaniu na własny rachunek (przynajmniej w sensie ekonomicznym) kredytów lub inwestowaniu w papiery wartościowe; lub 2) instytucje pieniądza elektronicznego, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe w postaci emisji pieniądza elektronicznego;

(iv) fundusze rynku pieniężnego (FRP) w rozumieniu art. 1a.

Przy stosowaniu kryterium określonego powyżej w pkt (iii) 1) ppkt (i) o klasyfikacji jako MIF rozstrzyga stopień substytucyjności pomiędzy instrumentami emitowanymi przez inne MIF a depozytami przyjmowanymi przez instytucje kredytowe, pod warunkiem spełniania kryterium określonego w pkt (iii) 1) ppkt (ii),

– "uczestniczące państwo członkowskie" oznacza uczestniczące państwo członkowskie w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98,

– "nieuczestniczące państwo członkowskie" oznacza państwo członkowskie, które nie przyjęło euro,

– "podmiot sprawozdający" oznacza podmiot sprawozdający w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98,

– "rezydent" oznacza rezydenta w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98,

– "podmiot sekurytyzacyjny" (PS) oznacza podmiot sekurytyzacyjny w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 24/2009 (EBC/2008/30),

– "sekurytyzacja" oznacza transakcję, która jest: a) sekurytyzacją tradycyjną w rozumieniu art. 4 dyrektywy 2006/48/WE; i/lub b) sekurytyzacją w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 24/2009 (EBC/2008/30), polegającą na zbyciu sekurytyzowanych wierzytelności na rzecz podmiotu sekurytyzacyjnego,

– "instytucja pieniądza elektronicznego" oraz "pieniądz elektroniczny" oznaczają instytucję pieniądza elektronicznego i pieniądz elektroniczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 2 ust. 2 dyrektywy 2009/110/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(9),

– "częściowa utrata wartości kredytu" oznacza bezpośrednie obniżenie wartości bilansowej netto kredytu wynikające z utworzenia rezerwy celowej,

– "administrator" oznacza MIF, która na bieżąco zarządza sekurytyzowanymi wierzytelnościami poprzez obsługę spłat zobowiązań i odsetek dłużników, które są następnie przekazywane inwestorom uczestniczącym w procesie sekurytyzacji,

– "zbycie wierzytelności" oznacza przeniesienie przez podmiot sprawozdający wierzytelności lub puli wierzytelności na cesjonariusza będącego instytucją inną niż MIF, dokonane poprzez przeniesienie własności lub subpartycypację,

– "nabycie wierzytelności" oznacza przeniesienie przez cedenta będącego instytucją inną niż MIF wierzytelności lub puli wierzytelności na podmiot sprawozdający dokonane poprzez przeniesienie własności lub subpartycypację.

Artykuł  1a 2

Identyfikacja FRP

Na potrzeby niniejszego aktu prawnego jako FRP traktuje się te instytucje zbiorowego inwestowania, które spełniają wszystkie następujące kryteria:

a) ich celem inwestycyjnym jest utrzymanie kapitału funduszu i osiągnięcie zwrotu odpowiadającego oprocentowaniu instrumentów rynku pieniężnego;

b) inwestują w instrumenty rynku pieniężnego, które spełniają kryteria dla instrumentów rynku pieniężnego określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS)(10), lub w depozyty przyjmowane przez instytucje kredytowe albo, alternatywnie, zapewniają dokonywanie oceny płynności i wyceny ich portfela inwestycyjnego na równoważnej podstawie;

c) zapewniają wysoką jakość instrumentów rynku pieniężnego, w które inwestują, zgodnie z ustaleniami firmy zarządzającej. Jakość instrumentu rynku pieniężnego ustala się m.in. na podstawie następujących czynników:

– jakości kredytowej instrumentu rynku pieniężnego,

– charakteru klasy aktywów, do której należy instrument rynku pieniężnego,

– dla strukturyzowanych instrumentów finansowych - ryzyka operacyjnego i ryzyka kontrahenta związanego ze strukturyzowaną transakcją finansową,

– profilu płynności;

d) zapewniają średnią ważoną zapadalność (WAM) portfela nieprzekraczającą sześciu miesięcy i średni ważony okres trwania (WAL) nieprzekraczający 12 miesięcy;

e) podają codziennie do wiadomości wartość aktywów netto (NAV) oraz obliczenie ceny swoich jednostek uczestnictwa, jak również umożliwiają codzienne nabywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa;

f) ograniczają inwestycje w papiery wartościowe do papierów, których okres zapadalności pozostały do prawnego terminu wykupu nie przekracza dwóch lat, pod warunkiem że okres pozostały do następnej aktualizacji oprocentowania nie przekracza 397 dni, przy czym papiery wartościowe o zmiennym oprocentowaniu powinny być aktualizowane według stopy albo indeksu rynku pieniężnego;

g) ograniczają inwestycje w inne instytucje zbiorowego inwestowania do tych, które odpowiadają definicji FRP;

h) nie przyjmują bezpośredniej lub pośredniej ekspozycji na instrumenty udziałowe albo towary, w tym za pośrednictwem transakcji na instrumentach pochodnych, oraz wykorzystują te transakcje wyłącznie w sposób zgodny ze strategią inwestycyjną funduszu obejmującą inwestowanie na rynku pieniężnym. Transakcje na instrumentach pochodnych powodujące ekspozycję na ryzyko walutowe mogą być stosowane tylko dla zabezpieczenia. Inwestowanie w papiery wartościowe denominowane w walucie innej niż bazowa jest dozwolone pod warunkiem pełnego zabezpieczenia ekspozycji na ryzyko walutowe;

i) posiadają stałą lub zmienną NAV.

Artykuł  2

Rzeczywista populacja sprawozdawcza

1.
Rzeczywista populacja sprawozdawcza obejmuje monetarne instytucje finansowe będące rezydentami uczestniczących państw członkowskich (zgodnie z załącznikiem II część 1).
2.
MIF należące do rzeczywistej populacji sprawozdawczej prowadzą pełną sprawozdawczość, chyba że podlegają wyłączeniu na mocy art. 8.
3.
Instytucje spełniające kryteria definicji MIF są objęte niniejszym rozporządzeniem, nawet jeżeli są one wyłączone z zakresu dyrektywy 2006/48/WE.
4.
Dla celów zbierania informacji dotyczących statusu rezydenta właścicieli jednostek uczestnictwa FRP, zgodnie z zapisami załącznika I część 2 pkt 5.5, do rzeczywistej populacji sprawozdawczej zalicza się również pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych (zwane dalej "PIPF"), zgodnie z postanowieniami art. 2 ust. 2 pkt a) rozporządzenia (WE) nr 2533/98, z zastrzeżeniem ewentualnych wyłączeń.
Artykuł  3

Lista MIF dla celów statystycznych

1.
Zarząd EBC sporządza i prowadzi listę MIF na potrzeby statystycznych, z uwzględnieniem wymogów dotyczących częstotliwości i harmonogramu wynikających z jej wykorzystywania w kontekście systemu rezerwy obowiązkowej EBC. Lista MIF dla celów statystycznych zawiera informację, czy dana instytucja podlega prawnemu wymogowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej EBC. Na potrzeby statystyki lista MIF powinna być aktualna, dokładna oraz w miarę możliwości ujednolicona i niezmienna.
2.
EBC i KBC udostępniają podmiotom sprawozdającym listę MIF dla celów statystycznych oraz jej aktualizacje w odpowiedni sposób, w tym drogą elektroniczną, przez Internet lub - na wniosek podmiotów sprawozdających - w formie papierowej.
3.
Lista MIF dla celów statystycznych ma charakter wyłącznie informacyjny. Jeżeli jednak ostatnia dostępna wersja listy jest nieprawidłowa, EBC nie nakłada sankcji na podmioty, które nie wypełniły właściwie wymogów sprawozdawczych w zakresie, w jakim korzystały one z nieprawidłowej listy w dobrej wierze.
Artykuł  4

Wymogi sprawozdawczości statystycznej

1.
Rzeczywista populacja sprawozdawcza przekazuje KBC państwa członkowskiego, w którym MIF jest rezydentem, dane dotyczące bilansu miesięcznego i miesięczną zagregowaną aktualizację wyceny. Zagregowana korekta z tytułu aktualizacji wyceny wykazywana jest dla całkowitej lub częściowej utraty wartości kredytów udzielonych przez podmioty sprawozdające, z uwzględnieniem korekt z tytułu aktualizacji wyceny papierów wartościowych. Dane szczegółowe dotyczące niektórych pozycji bilansowych i niebilansowych są przekazywane z częstotliwością kwartalną lub roczną. Załącznik I określa informacje statystyczne objęte obowiązkiem sprawozdawczym.
2.
KBC mogą zbierać wymagane informacje statystyczne dotyczące papierów wartościowych emitowanych i posiadanych przez MIF zgodnie z metodą "papier po papierze", w zakresie, w jakim dane określone w ust. 1 mogą zostać pozyskane zgodnie ze standardami minimum określonymi w załączniku IV.
3.
MIF przekazują zgodnie z wymogami minimum określonymi w załączniku 1 część 5 tabela 1A, miesięczne korekty z tytułu aktualizacji wyceny dla pełnego zbioru danych wymaganych przez EBC. KBC mogą zbierać dane dodatkowe nie objęte wymogami minimum. Dane dodatkowe mogą dotyczyć podziałów zaznaczonych w tabeli 1A, innych niż "wymogi minimum".
4.
Ponadto EBC może prosić o przekazanie wyjaśnień na temat "reklasyfikacji i pozostałych korekt" zebranych przez KBC.
Artykuł  5

Dodatkowe wymogi sprawozdawcze dla sekurytyzacji i innych form transferu wierzytelności

Zgodnie z zapisami załącznika I, część 6, MIF przekazują:

1) transakcje netto z tytułu sekurytyzacji wierzytelności i innych form transferu wierzytelności przeprowadzone w trakcie okresu sprawozdawczego;

2) stany na koniec kwartału dla wszystkich wierzytelności, w odniesieniu do których MIF pełni rolę administratora procesu sekurytyzacji;

3) w praktyce Międzynarodowych Standardów Rachunkowości 39 (MSR 39) lub zbliżonych narodowych standardów rachunkowości - kwotę należną na koniec okresu dla wierzytelności zbywanych w procesie sekurytyzacji, które nie zostały wyksięgowane z bilansu.

Artykuł  6

Terminy przekazywania danych

1.
W celu dotrzymania terminów określonych poniżej, z uwzględnieniem terminów przekazywania danych w systemie rezerw obowiązkowych EBC, KBC ustalają terminy przekazywania danych przez podmioty sprawozdające i informują te podmioty o tych terminach.
2.
Statystyka miesięczna przekazywana jest do EBC przez KBC do końca piętnastego dnia roboczego po zakończeniu miesiąca, którego dotyczy.
3.
Statystyka kwartalna przekazywana jest do EBC przez KBC do końca dwudziestego ósmego dnia roboczego po zakończeniu kwartału, którego dotyczy.
4.
Statystyka roczna przekazywana jest do EBC przez KBC zgodnie z art. 17 ust. 2 wytycznych EBC/2007/9 z dnia 1 sierpnia 2007 r. w sprawie statystyki pieniężnej oraz instytucji i rynków finansowych (przekształcone)(11).
Artykuł  7

Standardy rachunkowości na potrzeby sprawozdawczości statystycznej

1.
O ile niniejsze rozporządzenie nie stanowi inaczej, standardy rachunkowości stosowane przez MIF na potrzeby sprawozdawczości zgodnej z niniejszym rozporządzeniem zostały określone w drodze wdrożenia dyrektywy Rady 86/635/EWG z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i pozostałych instytucji finansowych(12), jak również wszelkich innych właściwych standardach międzynarodowych.
2.
Depozyty i kredyty wykazuje się według ich kwoty głównej należnej na koniec miesiąca. Wykazywaną kwotę pomniejsza się o odpis z tytułu częściowej utraty wartości kredytu ustalony zgodnie z przyjętymi praktykami. Depozyty i kredyty nie podlegają saldowaniu względem jakichkolwiek innych aktywów i pasywów.
3.
Z zastrzeżeniem przyjętych praktyk księgowych oraz zasad saldowania obowiązujących w państwach członkowskich, dla celów statystycznych wszystkie aktywa i pasywa wykazuje się w ujęciu brutto.
4.
Poszczególne KBC mogą zezwolić na wykazywanie kredytów, na które utworzono rezerwę celową w ujęciu netto, tj. pomniejszonych o rezerwę, oraz na wykazywanie skupionych wierzytelności według ceny ustalonej w momencie ich nabycia, pod warunkiem że taka praktyka jest stosowana przez wszystkie krajowe podmioty sprawozdające oraz jest ona konieczna do zachowania spójności wyceny kredytów z danymi przekazywanymi za okresy poprzedzające styczeń 2005 r.
Artykuł  8

Wyłączenia

1.
Wyłączenia mogą być przyznawane małym MIF (MIF zwolnionym z pełnego obowiązku sprawozdawczego, tj. MIF w tzw. "ogonie").

a) KBC mogą udzielać wyłączeń małym MIF pod warunkiem że łączny udział ich stanów w krajowym bilansie MIF nie przekracza 5 %;

b) w przypadku instytucji kredytowych wyłączenia określone w pkt a) skutkują zmniejszeniem obciążenia sprawozdawczego instytucji kredytowych, do których dane wyłączenie się odnosi, z zastrzeżeniem wymogu naliczania rezerwy obowiązkowej określonego w załączniku III;

c) jeżeli w stosunku do małych MIF niebędących instytucjami kredytowymi ma zastosowanie wyłączenie określone w pkt a), KBC kontynuują, jako wymóg minimum, zbieranie danych bilansowych z częstotliwością przynajmniej roczną, co pozwoli na monitorowanie rozmiarów tzw. "ogona" sprawozdawczego;

d) z zastrzeżeniem pkt a), KBC mogą przyznawać wyłączenia instytucjom kredytowym niekorzystającym z postanowień pkt a) i b), tym samym zmniejszając ich obciążenia sprawozdawcze do poziomu określonego w części 7 załącznika I niniejszego rozporządzenia, pod warunkiem że łączny udział ich stanów w krajowym bilansie MIF nie przekracza 10 % tego bilansu ani 1 % bilansu MIF strefy euro;

e) KBC sprawdzają wypełnienie warunków określonych w pkt a) i d) w terminach umożliwiających ewentualne udzielenie lub cofnięcie wyłączenia z mocą od początku każdego roku;

f) małe MIF mogą nie skorzystać z wyłączeń i przekazywać pełną sprawozdawczość.

2.
Wyłączenia mogą być przyznawane FRP.

KBC mogą zwolnić FRP z obowiązku sprawozdawczego określonego w art. 4 ust. 1 pod warunkiem przekazywania przez FRP danych bilansowych zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 958/2007 (EBC/2007/8), z zastrzeżeniem poniższych wymogów:

– FRP przekazują przedmiotowe dane z częstotliwością miesięczną zgodnie z "metodą łączoną" określoną w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 958/2007 (EBC/2007/8) i w terminach określonych w art. 9 tego rozporządzenia,

– FRP przekazują stany jednostek uczestnictwa FRP na koniec miesiąca w terminach określonych w art. 6 ust. 2.

3.
Wyłączenia mogą być przyznawane dla jednostek uczestnictwa FRP.

a) "Imienne jednostki uczestnictwa FRP" oznaczają jednostki uczestnictwa FRP, dla których zgodnie z ustawodawstwem krajowym prowadzona jest lista posiadaczy tych jednostek zawierająca informację o siedzibie posiadacza. "Jednostki uczestnictwa FRP na okaziciela" oznaczają jednostki uczestnictwa FRP, dla których zgodnie z ustawodawstwem krajowym nie prowadzi się listy posiadaczy tych jednostek lub taka lista nie zawiera informacji o siedzibie posiadacza.

b) Jeżeli imienne jednostki uczestnictwa FRP lub jednostki uczestnictwa FRP na okaziciela są emitowane po raz pierwszy lub gdy rozwój sytuacji rynkowej wymaga zmiany opcji lub kombinacji opcji (zgodnie z definicją zawartą w załączniku I część 2 pkt 5.5), KBC mogą przyznawać wyłączenia na okres jednego roku w zakresie wymogów określonych w załączniku I część 2 pkt 5.5.

c) W odniesieniu do siedziby posiadacza jednostek uczestnictwa FRP, KBC mogą przyznawać odstępstwa podmiotom sprawozdającym, pod warunkiem że wymagane informacje statystyczne zostaną zebrane z innych dostępnych źródeł zgodnie z załącznikiem I część 2 pkt 5.5. KBC sprawdzają wypełnienie tego warunku w terminach umożliwiających udzielenie lub ewentualne cofnięcie wyłączenia z mocą od początku każdego roku w porozumieniu z EBC. Dla celów niniejszego rozporządzenia KBC mogą ustanawiać i prowadzić listy PIPF objętych wymogiem sprawozdawczym zgodnie z zasadami wymienionymi w załączniku I część 2 pkt 5.5.

4. 3
 skreślony.
5.
 Wyłączenia mogą być przyznawane w odniesieniu do korekt z tytułu aktualizacji wyceny.

a) Z zastrzeżeniem ust. 1, KBC mogą udzielać wyłączeń funduszom rynku pieniężnego (FRP) w odniesieniu do przekazywania korekt z tytułu aktualizacji wyceny, zwalniając FRP ze wszystkich wymogów przekazywania korekt z tytułu aktualizacji wyceny.

b) KBC mogą udzielać wyłączeń w zakresie częstotliwości i terminów przekazywania korekt z tytułu aktualizacji wyceny papierów wartościowych oraz wymagać przekazywania tych danych z częstotliwością kwartalną, w tych samych terminach, co dane dotyczące stanów przekazywane z częstotliwością kwartalną, z zastrzeżeniem następujących wymogów:

(i) podmioty sprawozdające, stosujące różne metody wyceny, przekazują KBC istotne informacje na temat zastosowanych metod wyceny, w tym dane ilościowe na temat procentowego udziału takich instrumentów;

(ii) w przypadku wystąpienia znacznych korekt z tytułu aktualizacji wyceny KBC mogą wymagać od podmiotów sprawozdających dodatkowych informacji dotyczących miesiąca, w którym zaistniała powyższa sytuacja.

c) KBC mogą udzielać wyłączeń w zakresie przekazywania korekt z tytułu aktualizacji wyceny papierów wartościowych, jak również mogą całkowicie zwolnić z takiego obowiązku instytucje kredytowe przekazujące stany miesięczne papierów wartościowych metodą "papier po papierze", z zastrzeżeniem poniższych wymogów:

(i) przekazywana informacja zawiera dla każdego papieru wartościowego jego wartość bilansową;

(ii) dla papierów wartościowych, które nie posiadają ogólnodostępnych kodów identyfikacyjnych, należy przekazywać informacje dotyczące kategorii instrumentów, terminów i emitenta, które powinny być wystarczające przynajmniej do zestawienia przekrojów określonych w części 5 załącznika I jako "wymogi minimum".

6.
Wyłączenia mogą być przyznawane dla sprawozdawczości dotyczącej wierzytelności zbywanych w procesie sekurytyzacji.

MIF, stosując MSR 39 lub zbliżone narodowe standardy rachunkowości, mogą uzyskiwać zezwolenia KBC na wyłączenie ze stanów wymaganych na podstawie załącznika I część 2 i 3 wierzytelności zbywanych w procesie sekurytyzacji zgodnie ze standardami krajowymi, o ile standardy te są stosowane przez wszystkie MIF będące rezydentami.

7.
Wyłączenia mogą być przyznawane dla niektórych stanów kwartalnych nieuczestniczących państw członkowskich.

W przypadku gdy wskaźniki zebrane na wyższym poziomie agregacji wskazują, że transakcje z partnerami będącymi rezydentami któregokolwiek państwa członkowskiego lub transakcje w walucie państwa członkowskiego, które nie przyjęło euro, nie mają istotnego znaczenia, KBC może odstąpić od nakładania wymogu sprawozdawczego w odniesieniu do takiego państwa członkowskiego. KBC powiadamia podlegające mu podmioty sprawozdające o każdej takiej decyzji.

Artykuł  9

Wymogi minimum i krajowe uzgodnienia sprawozdawcze

1.
Wymagane informacje statystyczne są przekazywane zgodnie z określonymi w załączniku IV wymogami minimum regulującymi tryb ich przekazywania, dokładność, zgodność metodologiczną oraz tryb wprowadzania korekt.
2.
KBC definiują i wdrażają uzgodnienia w zakresie sprawozdawczości, które mają być stosowane przez rzeczywistą populację sprawozdawczą zgodnie ze specyfiką krajową. KBC zapewniają, aby wymienione uzgodnienia w zakresie sprawozdawczości pozwalały na zbieranie wymaganych informacji statystycznych oraz umożliwiały dokładne sprawdzenie zgodności z określonymi w załączniku IV wymogami minimum w zakresie przekazywania danych, dokładności, zgodności metodologicznej oraz wprowadzania korekt.
Artykuł  10

Fuzje, podziały i przekształcenia

W przypadku fuzji, podziału lub innego rodzaju przekształcenia mogącego wpłynąć na wywiązywanie się z obowiązków statystycznych, podmiot sprawozdający uczestniczący w tym procesie informuje odpowiedni KBC - po ogłoszeniu zamiaru przeprowadzenia takiej operacji i z rozsądnym wyprzedzeniem przed jej przeprowadzeniem - o planowanych procedurach mających na celu spełnienie wymogów sprawozdawczych określonych w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł  11

Wykorzystanie przekazanych informacji statystycznych dla celów rezerwy obowiązkowej

1.
Informacje statystyczne przekazywane przez instytucje kredytowe zgodnie z niniejszym rozporządzeniem są wykorzystywane przez każdą instytucję kredytową do naliczania swojej podstawy rezerwy zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9). W szczególności każda instytucja kredytowa wykorzystuje te informacje do potwierdzenia, że wypełnia wymóg utrzymywania rezerwy obowiązujący w trakcie okresu utrzymywania rezerwy.
2.
Dane dotyczące podstawy rezerwy dla instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (tzw. "ogona" sprawozdawczego) za trzy okresy utrzymywania rezerwy opierają się na danych na koniec kwartału zebranych przez KBC w terminie 28 dni roboczych po zakończeniu kwartału, którego dotyczą.
3.
W przypadku wystąpienia rozbieżności przepisy specjalne dotyczące stosowania systemu rezerw obowiązkowych EBC określone w załączniku III mają pierwszeństwo przed przepisami rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9).
4.
Aby ułatwić EBC oraz instytucjom kredytowym zarządzanie płynnością, wymogi w zakresie rezerwy obowiązkowej należy potwierdzać najpóźniej pierwszego dnia okresu utrzymywania rezerwy; jednak w wyjątkowych okolicznościach może powstać potrzeba złożenia przez instytucje kredytowe korekt do podstawy rezerwy lub wymogu utrzymywania rezerwy, które zostały uprzednio potwierdzone. Procedury dotyczące potwierdzania lub uznawania wymogu utrzymywania rezerwy nie naruszają obowiązku podmiotów sprawozdających dotyczącego przekazywania w każdym przypadku prawidłowych informacji statystycznych oraz niezwłocznego korygowania nieprawdziwych informacji statystycznych, które podmioty te ewentualnie już przekazały.
Artykuł  12

Weryfikacja i obowiązkowe zbieranie danych

Uprawnienie do weryfikowania lub zbierania danych, które podmioty sprawozdające przekazują zgodnie w wymogami sprawozdawczości statystycznej określonymi w niniejszym rozporządzeniu, jest wykonywane przez KBC bez uszczerbku dla uprawnień EBC w tym zakresie. Uprawnienie to KBC wykonują w szczególności wówczas, gdy instytucja znajdująca się w rzeczywistej populacji sprawozdawczej nie przestrzega określonych w załączniku IV wymogów minimum w zakresie przekazywania, dokładności, zgodności metodologicznej i wprowadzania korekt.

Artykuł  13

Pierwsze sprawozdanie

1.
Pierwsze sprawozdanie zgodnie z postanowieniami niniejszego rozporządzenia dotyczy danych za czerwiec 2010 r., z uwzględnieniem danych historycznych od grudnia 2009 r. wyłącznie dla tabeli 5.
2.
Pierwsze sprawozdanie zgodnie z postanowieniami niniejszego rozporządzenia dla pozycji dotyczących kredytów konsorcjalnych w załączniku I część 2 tabela 1 obejmuje dane za grudzień 2011 r.
3.
Pierwsze sprawozdanie zgodne z niniejszym rozporządzeniem w odniesieniu do pozycji z załącznika I część 3 tabela 3 dla państw członkowskich, które przyjęły euro, rozpoczyna się przekazaniem danych za pierwszy kwartał po dacie przyjęcia euro
4.
Pierwsze sprawozdanie zgodnie z niniejszym rozporządzeniem w odniesieniu do pozycji z załącznika I część 3 tabele 3 i 4 dla państw członkowskich, które nie przyjęły euro, dotyczy danych za pierwszy kwartał po dacie przystąpienia do UE. Jeżeli odpowiedni KBC podejmie decyzję o niewymaganiu składania sprawozdań za pierwszy kwartał po dacie przystąpienia odpowiedniego państwa członkowskiego lub państw członkowskich do UE, gdy dane te pozbawione są istotnego znaczenia, wówczas obowiązek składania sprawozdań rozpoczyna się 12 miesięcy po poinformowaniu podmiotów sprawozdających przez KBC o wymagalności takich danych.
Artykuł  14

Utrata mocy

1.
Z dniem 1 lipca 2010 r. traci moc rozporządzenie (WE) nr 2423 (EBC/2001/13).
2.
Odniesienia do uchylonego rozporządzenia traktuje się jak odniesienia do niniejszego rozporządzenia i odczytuje zgodnie z tabelą korelacji określoną w załączniku V.
Artykuł  15

Przepis końcowy

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opubikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie obowiązuje od dnia 1 lipca 2010 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 19 grudnia 2008 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC
Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.

(2) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 1.

(3) Dz.U. L 177 z 30.6.2006, s. 1.

(4) Dz.U. L 310 z 30.11.1996, s. 1.

(5) Dz.U. L 333 z 17.12.2001, s. 1.

(6) Dz.U. L 211 z 11.8.2007, s. 8.

(7) Dz.U. L 250 z 2.10.2003, s. 10.

(8) Zob. s. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(9) Dz.U. L 267 z 10.10.2009, s. 27.

(10) Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32.

(11) Dz.U. L 341 z 27.12.2007, s. 1.

(12) Dz.U. L 372 z 31.12.1986, s. 1,

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 4

MONETARNE INSTYTUCJE FINANSOWE I WYMOGI SPRAWOZDAWCZOŚCI STATYSTYCZNEJ

Wprowadzenie

System statystyczny uczestniczących państw członkowskich obejmujący bilans sektora monetarnych instytucji finansowych (MIF) składa się z dwóch poniższych elementów:

a) listy MIF dla celów statystycznych (zob. część 1 w celu identyfikacji niektórych MIF); oraz

b) wykazu informacji statystycznych przekazywanych przez te MIF z częstotliwością miesięczną, kwartalną i roczną (zob. część 2, 3, 4, 5, 6 i 7).

W celu uzyskania pełnych informacji o bilansach MIF konieczne jest nałożenie pewnych wymogów sprawozdawczych na pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego z wyjątkiem towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych (zwane dalej "PIPF"), w kontekście działalności finansowej obejmującej jednostki uczestnictwa FRP. Te informacje statystyczne zbierane są przez krajowe banki centralne (KBC) od MIF i od PIPF, w zakresie określonym w części 2 oraz zgodnie z krajowymi ustaleniami opartymi na zharmonizowanych definicjach i klasyfikacjach określonych w art. 1 i załączniku II.

Pieniądz obejmuje pieniądz gotówkowy w obiegu i zobowiązania monetarne MIF (depozyty i inne instrumenty finansowe będące bliskimi substytutami depozytów). Czynniki kreacji pieniądza obejmują wszystkie pozostałe pozycje w bilansie MIF. EBC zestawia również dane o transakcjach wyliczone ze stanów oraz z innych danych, w tym danych dotyczących korekt z tytułu aktualizacji wyceny przekazywanych przez MIF (zob. część 5).

Podsumowanie informacji statystycznych wymaganych przez EBC znajduje się w części 8.

CZĘŚĆ  1

Identyfikacja niektórych MIF

Sekcja 

Identyfikacja niektórych MIF w oparciu o zasady substytucyjności depozytów

1.1. Instytucje finansowe inne niż instytucje kredytowe, które emitują instrumenty finansowe będące bliskimi substytutami depozytów, są uznawane za MIF, pod warunkiem że spełniają kryteria definicji MIF pod pozostałymi względami. Klasyfikacja oparta jest o kryteria substytucyjności depozytów (tj. czy zobowiązania uznawane są za depozyty), które są ustalane na podstawie płynności tych instrumentów, łączącej właściwości w zakresie przenaszalności, wymienialności, pewności i zbywalności z uwzględnieniem, w miarę potrzeb, okresu ich emisji.

Powyższe kryteria substytucyjności depozytów stosowane są również w celu ustalenia, czy zobowiązania należy uznać za depozyty, chyba że istnieje odrębna kategoria dla takich zobowiązań.

1.2. Dla celów określenia substytucyjności depozytów oraz uznania zobowiązań za depozyty:

– przenaszalność oznacza możliwość uruchomienia środków ulokowanych w danym instrumencie finansowym przez wykorzystanie form rozliczeń, takich jak czeki, polecenia przelewu, bezpośrednie obciążenie konta lub podobne,

– wymienialność oznacza możliwość i koszt wymiany instrumentów finansowych na gotówkę lub depozyty rozliczeniowe; utratę korzyści podatkowych w wyniku takiego przekształcenia można uważać za rodzaj kary ograniczającej stopień płynności,

– pewność oznacza posiadanie z wyprzedzeniem dokładnej wiedzy na temat wartości kapitału instrumentu finansowego wyrażonego w walucie krajowej, oraz

– papiery wartościowe notowane i będące przedmiotem stałego obrotu na rynku zorganizowanym uważa się za zbywalne. W przypadku jednostek uczestnictwa otwartych przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania nie można mówić o rynku w zwykłym tego słowa znaczeniu. Niemniej jednak inwestorzy znają dzienne notowania jednostek uczestnictwa i mogą wycofać swoje środki po konkretnej cenie.

Sekcja 

Specyfikacja kryteriów identyfikacji FRP

Dla potrzeb art. 1a niniejszego rozporządzenia:

a) instrument rynku pieniężnego uważa się za posiadający wysoką jakość kredytową, jeżeli otrzymał jeden z dwóch najwyższych możliwych krótkoterminowych ratingów kredytowych od wszystkich uznanych agencji ratingowych oceniających instrument albo - w przypadku gdy instrument nie podlegał ocenie - jeżeli ma on porównywalną jakość ustaloną według wewnętrznych procedur ratingowych firmy zarządzającej. W przypadku gdy uznana agencja ratingowa dzieli swój najwyższy rating krótkoterminowy na dwie kategorie, obydwa te ratingi uważa się za jedną kategorię i tym samym za najwyższy możliwy rating;

b) fundusz rynku pieniężnego może, w drodze wyjątku od wymogu określonego w lit. a), nabywać instrumenty państwowe o ratingu co najmniej inwestycyjnym, przy czym "instrumenty państwowe" oznaczają instrumenty rynku pieniężnego wyemitowane lub gwarantowane przez organ centralny, regionalny lub lokalny, bank centralny państwa członkowskiego, EBC, Unię Europejską lub Europejski Bank Inwestycyjny;

c) przy obliczaniu WAL dla papierów wartościowych, w tym strukturyzowanych instrumentów finansowych, obliczanie zapadalności opiera się na okresie zapadalności pozostałym do prawnego terminu wykupu instrumentów. W razie jednak gdy instrument finansowy zawiera opcję typu put, w miejsce pozostałego prawnego okresu zapadalności można zastosować datę wykonania opcji typu put, o ile przez cały czas spełnione są następujące warunki:

– firma zarządzająca może swobodnie wykonać opcję typu put w dacie jej wykonania,

– cena wykonania opcji typu put pozostaje zbliżona do spodziewanej wartości instrumentu w następnej dacie wykonania,

– ze strategii inwestycyjnej FRP wynika, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo wykonania opcji w następnej dacie wykonania;

d) przy obliczaniu zarówno WAL, jak i WAM uwzględnia się wpływ finansowych instrumentów pochodnych, depozytów oraz efektywnych technik zarządzania portfelem;

e) "średnia ważona zapadalność" (WAM) oznacza pomiar średniego okresu pozostałego do zapadalności wszystkich bazowych papierów wartościowych w funduszu, ważony w celu odzwierciedlenia proporcji posiadanych ilości każdego instrumentu, przyjmując, że zapadalność instrumentu o zmiennym oprocentowaniu jest równa okresowi pozostałemu do następnej aktualizacji oprocentowania według stopy rynku pieniężnego, a nie okresowi pozostałemu do terminu spłaty wartości nominalnej papieru wartościowego. W praktyce WAM wykorzystuje się do pomiaru wrażliwości FRP na zmiany oprocentowania na rynku pieniężnym;

f) "średni ważony okres trwania" (WAL) oznacza średnią ważoną pozostałego okresu zapadalności każdego papieru wartościowego posiadanego w funduszu, czyli czas pozostały do pełnej spłaty kapitału, bez uwzględnienia odsetek i bez dyskonta. W odróżnieniu od obliczania WAM, przy obliczaniu WAL dla papierów wartościowych o zmiennym oprocentowaniu i strukturyzowanych instrumentów finansowych nie jest dopuszczalne wykorzystanie dat aktualizacji oprocentowania, uwzględnia się natomiast tylko przewidziany ostateczny termin zapadalności papieru wartościowego. WAL używany jest dla pomiaru ryzyka kredytowego, gdyż jest ono tym większe, im dłuższy jest termin spłaty kapitału. WAL używany jest także do ograniczania ryzyka płynnościowego;

g) "instrumenty rynku pieniężnego" oznaczają instrumenty będące zwykle przedmiotem obrotu na rynku pieniężnym, które są płynne i mają wartość dającą się dokładnie określić w każdej chwili;

h) "firma zarządzająca" oznacza podmiot, którego regularna działalność polega na zarządzaniu portfelem FRP.

CZĘŚĆ  2

Dane bilansowe (stany miesięczne)

W celu sporządzania agregatów monetarnych i czynników ich kreacji dla terytorium uczestniczących państw członkowskich, EBC wymaga zgodnie z tabelą 1 następujących danych:

1. Kategorie instrumentów

a) Pasywa

Wymagane kategorie instrumentów to: pieniądz gotówkowy w obiegu, depozyty, wyemitowane jednostki uczestnictwa FRP, wyemitowane dłużne papiery wartościowe, kapitał i rezerwy oraz pozostałe pasywa. W celu wyróżnienia zobowiązań pieniężnych od niepieniężnych, depozyty są dodatkowo podzielone na bieżące, terminowe, z terminem wypowiedzenia oraz operacje z przyrzeczeniem odkupu. Definicje znajdują się w załączniku II.

b) Aktywa

Wymagane kategorie instrumentów to: gotówka w kasie, kredyty, dłużne papiery wartościowe, jednostki uczestnictwa FRP, papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziały, środki trwałe oraz pozostałe aktywa. Definicje znajdują się w załączniku II.

2. Podział według terminów pierwotnych

Tam, gdzie instrumenty finansowe nie są w pełni porównywalne między rynkami, przedziały pierwotnych terminów realizacji zastępują podział według instrumentów.

a) Pasywa

Granice przedziałów terminów pierwotnych (lub terminów wypowiedzenia) wynoszą: dla depozytów terminowych - jeden rok i dwa lata od dnia emisji; dla depozytów z terminem wypowiedzenia - trzy miesiące i dwa lata. Operacje z przyrzeczeniem odkupu nie są dzielone według terminów, ponieważ są one zazwyczaj instrumentami krótkoterminowymi (z terminem zwykle krótszym niż trzy miesiące od dnia emisji). Dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez MIF wykazuje się w podziale na jednoroczne i dwuletnie. Nie wymaga się podziału terminowego jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez FRP.

b) Aktywa

Granice przedziałów terminowych wynoszą: dla kredytów MIF udzielonych rezydentom (innym niż MIF oraz instytucje rządowe i samorządowe) uczestniczących państw członkowskich wykazywanych w podziale według podsektorów, oraz dla kredytów udzielonych gospodarstwom domowym według przeznaczenia - jeden rok i pięć lat; dla portfela dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych przez inne MIF będące rezydentami uczestniczących państw członkowskich - jeden rok i dwa lata, aby umożliwić wyliczenie salda wzajemnych należności/zobowiązań MIF z tytułu tych instrumentów na potrzeby agregatów monetarnych.

3. Podział według przeznaczenia i osobna identyfikacja kredytów dla przedsiębiorców indywidualnych/spółek nieposiadających osobowości prawnej.

Kredyty dla gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych podlegają podziałowi szczegółowemu według przeznaczenia (kredyt konsumpcyjny, na zakup nieruchomości mieszkalnych, pozostałe kredyty). W kategorii "pozostałe kredyty" osobno identyfikuje się kredyty dla przedsiębiorców indywidualnych/spółek nieposiadających osobowości prawnej (zob. definicje kategorii instrumentów w załączniku II, część 2 oraz definicje sektorów w załączniku II część 3). KBC mogą znieść wymóg osobnego wykazywania kredytów dla przedsiębiorców indywidualnych/spółek nieposiadających osobowości prawnej, jeżeli takie kredyty stanowią mniej niż 5 % ogółu kredytów udzielonych gospodarstwom domowym danego uczestniczącego państwa członkowskiego.

4. Struktura walutowa

Dla pozycji bilansu, które mogą być wykorzystane do sporządzania agregatów monetarnych, należy oddzielnie wykazywać salda w euro, aby umożliwić EBC wyliczenie agregatów monetarnych wyrażonych we wszystkich walutach łącznie lub jedynie w euro.

5. Podział według sektorów i struktura geograficzna

5.1. Do wyliczenia agregatów monetarnych i czynników ich kreacji dla uczestniczących państw członkowskich niezbędne jest zidentyfikowanie partnerów transakcji będących rezydentami uczestniczących państw członkowskich, którzy tworzą sektor posiadający pieniądz. W tym celu, zgodnie z ESA 95 (zob. załącznik II część 3), partnerzy z sektora instytucji innych niż MIF wykazywani są w podziale na instytucje rządowe i samorządowe (S.13), przy czym depozyty ogółem wykazuje się odrębnie dla instytucji rządowych szczebla centralnego (S.1311), oraz pozostałe sektory podmiotów będących rezydentami. W celu wyliczenia miesięcznej dezagregacji agregatów monetarnych i czynników ich kreacji w podziale sektorowym pozostałe sektory podmiotów będących rezydentami dzieli się dalej na następujące podsektory: pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego + pomocnicze instytucje finansowe (S.123 + S.124), instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125), przedsiębiorstwa (S.11) oraz gospodarstwa domowe + instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych (S.14 + S.15). Dla przedsiębiorców indywidualnych/spółek nieposiadających osobowości prawnej - zob. pkt 3. Na potrzeby wyliczania rezerwy obowiązkowej EBC depozyty ogółem oraz kategorie depozytów: "depozyty terminowe z terminem pierwotnym powyżej dwóch lat", "depozyty z terminem wypowiedzenia powyżej dwóch lat" oraz "operacje z przyrzeczeniem odkupu", wykazuje się dodatkowo w podziale na instytucje kredytowe, pozostałe MIF oraz instytucje rządowe szczebla centralnego.

5.2. Dla ogółu depozytów, depozytów terminowych do dwóch lat oraz kategorii aktywów "papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziały" wprowadza się dodatkową kategorię dla partnerów transakcji będących podmiotami sekurytyzacyjnymi (PS).

5.3. Niektóre depozyty/kredyty wynikające z operacji z przyrzeczeniem odkupu/z udzielonym przyrzeczeniem odkupu lub podobnych operacji przeprowadzonych z "pozostałymi instytucjami pośrednictwa finansowego (S.123) + pomocniczymi instytucjami finansowymi" (S. 124) mogą dotyczyć transakcji z głównym partnerem transakcji. Główny partner transakcji to jednostka, która zgodnie z przepisami prawa pośredniczy między partnerami transakcji w przypadku umów podlegających obrotowi na rynkach finansowych, stając się kupującym dla każdego sprzedającego i sprzedającym dla każdego kupującego. Ponieważ takie transakcje są często substytutami transakcji dwustronnych między MIF, do kategorii "operacje z przyrzeczeniem odkupu" wprowadza się dodatkowe rozróżnienie dla umów zawartych z tymi partnerami transakcji. Podobnie dodatkowe rozróżnienie wprowadza się do kategorii aktywów "kredyty" dla operacji z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu zawartych z tymi partnerami transakcji.

5.4. Osobno wykazuje się krajowych partnerów transakcji oraz partnerów transakcji będących rezydentami innych uczestniczących państwach członkowskich, w ten sam sposób we wszystkich przekrojach statystycznych. Nie jest wymagana struktura geograficzna partnerów transakcji spoza uczestniczących państw członkowskich. Identyfikacji w podziale sektorowym i instytucjonalnym partnerów transakcji będących rezydentami uczestniczących państw członkowskich dokonuje się na podstawie listy MIF utworzonej dla celów statystycznych oraz "Instrukcji EBC w sprawie klasyfikacji sektorowej" pozostającej w najszerszym możliwym zakresie w zgodzie z ESA 95(1).

5.5. Jednostki uczestnictwa FRP wyemitowane przez MIF uczestniczących państw członkowskich wykazywane są przez podmioty sprawozdające co najmniej w podziale na: sprzedane instytucjom krajowym/instytucjom pozostałych uczestniczących państw członkowskich/instytucjom krajów reszty świata, aby umożliwić identyfikację portfela nierezydentów uczestniczących państw członkowskich. Imienne jednostki uczestnictwa wykazywane są w bilansie przez emitujące FRP lub osoby prawnie je reprezentujące w podziale geograficznym z częstotliwością miesięczną. Struktura geograficzna posiadaczy jednostek uczestnictwa na okaziciela wykazywana jest przez podmioty sprawozdające zgodnie z rozwiązaniem ustalonym przez właściwy KBC w porozumieniu z EBC. Wymóg ten oznacza wybór jednej lub połączenie kilku poniższych opcji, które należy przyjąć z uwagi na organizację właściwych rynków oraz krajowe rozwiązania prawne w danym państwie członkowskim. Wymóg ten będzie okresowo monitorowany przez KBC.

a) Emitujące FRP

Emitujące FRP lub osoby prawnie je reprezentujące przekazują dane o wymaganych jednostkach uczestnictwa w podziale geograficznym. Takie informacje mogą pochodzić od agenta sprzedającego jednostki uczestnictwa lub od innego podmiotu uczestniczącego w emisji, odkupie lub transferze jednostek uczestnictwa.

b) MIF i PIPF jako powiernicy jednostek uczestnictwa FRP

Jako podmioty sprawozdające, MIF i PIPF pełniący funkcję powierników jednostek uczestnictwa FRP przekazują, w podziale geograficznym, dane o posiadaczach jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez krajowe FRP i przechowywanych w imieniu posiadacza lub innego pośrednika również działającego jako powiernik. Ta opcja ma zastosowanie, jeżeli: (i) powiernik rozróżnia jednostki uczestnictwa FRP przechowywane w imieniu posiadaczy od tych przechowywanych w imieniu innych powierników; oraz (ii) większość jednostek uczestnictwa FRP znajduje się w posiadaniu powierników będących rezydentami, którzy zaliczani są do sektora instytucji pośrednictwa finansowego (MIF lub PIPF).

c) MIF i PIPF jako podmioty sprawozdające w zakresie transakcji pomiędzy rezydentami i nierezydentami, dotyczących jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez krajowe FRP

Jako podmioty sprawozdające, MIF i PIPF pełniące funkcję podmiotów sprawozdających w zakresie transakcji pomiędzy rezydentami i nierezydentami dotyczących jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez krajowe FRP przekazują dane o posiadaczach jednostek uczestnictwa FRP w podziale geograficznym. Dotyczy to jednostek uczestnictwa, którymi MIF i PIPF obracają w imieniu posiadacza lub innego pośrednika również uczestniczącego w transakcji. Opcja ta stosowana jest w przypadku gdy: (i) zakres sprawozdania jest wyczerpujący, tj. obejmuje większość transakcji przeprowadzonych przez podmioty sprawozdające; (ii) przekazane dane o transakcjach kupna i sprzedaży przeprowadzonych z nierezydentami uczestniczących państw członkowskich są rzetelne; (iii) różnice między wartością emisji a wartością umorzenia (wyłączając prowizje) tych samych jednostek uczestnictwa są minimalne; oraz (iv) liczba jednostek uczestnictwa krajowych FRP w posiadaniu nierezydentów uczestniczących państw członkowskich jest niska.

d) Jeżeli opcje a) do c) nie mają zastosowania, podmioty sprawozdające, w tym MIF i PIPF, przekazują właściwe dane w oparciu o dostępne informacje.

______

(1) "Instrukcja w sprawie klasyfikacji sektorowej w statystyce monetarnej oraz instytucji i rynków finansowych. Wskazówki dotyczące statystycznej klasyfikacji partnerów transakcji", marzec 2007 r., wersja zmieniona.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela 1

Stany miesięczne(1)

grafika

CZĘŚĆ  3

Dane bilansowe (stany kwartalne)

W celu dokonania bardziej szczegółowej analizy zjawisk pieniężnych oraz dla innych celów statystycznych EBC określa następujące wymogi w odniesieniu do kluczowych pozycji bilansu:

1. Podział według podsektorów i terminów pierwotnych oraz zabezpieczenia hipotecznego należności od instytucji innych niż MIF będących rezydentami uczestniczących państw członkowskich (zob. tabela 2).

Jest to niezbędne do monitorowania pełnej struktury sektorowej i terminowej łącznego finansowania (kredyty i papiery wartościowe) przez MIF sektora posiadającego pieniądz. Dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wymagane są dodatkowo pozycje "w tym" identyfikujące kredyty zabezpieczone hipoteką.

Dla kredytów wyrażonych w euro z terminem pierwotnym powyżej jednego roku i powyżej dwóch lat udzielonych przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym wymagane są dodatkowo pozycje "w tym" identyfikujące terminy pozostałe do zapadalności i okresy trwania stopy procentowej (zob. tabela 2). Okres trwania stopy procentowej oznacza przewidzianą w aktualnie obowiązującej umowie kredytowej zmianę oprocentowania kredytu. Kredyty podlegające okresowi trwania stopy procentowej to m.in. kredyty, których oprocentowanie jest okresowo aktualizowane według zmian indeksu (np. Euribor); kredyty, których oprocentowanie podlega bieżącej aktualizacji (oprocentowanie zmienne), lub kredyty, dla których decyzja o aktualizacji oprocentowania jest podejmowana przez MIF.

2. Podział zobowiązań MIF z tytułu depozytów wobec instytucji rządowych i samorządowych (innych niż instytucje rządowe szczebla centralnego) uczestniczących państw członkowskich na podsektory (zob. tabela 2).

Jest to wymóg uzupełniający do sprawozdawczości miesięcznej.

3. Podział sektorowy transakcji z partnerami spoza uczestniczących państw członkowskich (z nieuczestniczących państw członkowskich i krajów reszty świata) (zob. tabela 2).

W przypadku gdy nie można zastosować ESA 95, klasyfikacja sektorowa zgodna jest z Systemem Rachunków Narodowych (SNA 93).

4. Struktura geograficzna (zob. tabela 3)

Podział ten niezbędny jest dla bardziej szczegółowej analizy zjawisk pieniężnych, a także dla realizacji wymogów przejściowych i kontroli jakości danych.

5. Struktura walutowa (zob. tabela 4)

Podział ten niezbędny jest do wyliczenia transakcji dla agregatów monetarnych i czynników ich kreacji, skorygowanych o zmiany kursowe w przypadku gdy dane zagregowane zawierają wszystkie waluty łącznie.

Tabela 2

Stany kwartalne (podział sektorowy)

grafika

Tabela 3

Stany kwartalne (podział geograficzny)

grafika

Tabela 4

Stany kwartalne (podział walutowy)

grafika

CZĘŚĆ  4

Dane pozabilansowe (stany roczne)

EBC wymaga poniższych pozycji na potrzeby statystyki płatności oraz dla innych celów:

1. Liczba rozliczeniowych bieżących rachunków depozytowych

Pozycja ta obejmuje liczbę rozliczeniowych bieżących rachunków depozytowych (zob. definicje kategorii instrumentów w załączniku II część 2) złożonych w instytucji sprawozdającej.

2. Liczba rozliczeniowych bieżących rachunków depozytowych: z dostępem internetowym lub wykorzystujących aplikacje typu "PC banking"

Pozycja ta dotyczy liczby rozliczeniowych bieżących rachunków depozytowych złożonych w instytucji sprawozdającej, do których posiadacz rachunku ma dostęp i może z nich korzystać drogą elektroniczną, za pośrednictwem Internetu lub poprzez tzw. "PC banking" dzięki specjalnemu oprogramowaniu i specjalnym łączom telekomunikacyjnym, co pozwala mu na dokonywanie płatności. Rozliczeniowe depozyty bieżące dostępne za pośrednictwem usługi telefonicznej (stacjonarnej lub komórkowej) nie są wykazywane w tej pozycji, chyba że są również dostępne za pośrednictwem Internetu lub aplikacji typu "PC banking".

Tabela

Dane roczne

POZYCJE POZABILANSOWEA. Instytucje krajoweB. Pozostałe uczestniczące państwa członkowskieC. Instytucje krajów reszty świataD. Nieklasyfikowane sektorowo
Niemonetarne instytucje finansoweNiemonetarne instytucje finansoweInstytucje niebankoweNiemonetarne instytucje finansowe(1)
Liczba przenaszalnych depozytów bieżących
Liczba przenaszalnych rachunków depozytowych z dostępem internetowym/PC banking
(1) Instytucje niebankowe krajów reszty świata.

CZĘŚĆ  5

Przekazywanie korekt z tytułu aktualizacji wyceny dla sporządzania statystyki transakcji

W celu zestawienia statystyki transakcji dla agregatów monetarnych i czynników ich kreacji uczestniczących państw członkowskich EBC wymaga przekazywania korekt z tytułu aktualizacji wyceny związanych z całkowitą/częściową utratą wartości kredytów i zmianą wyceny papierów wartościowych.

1. Całkowita/częściowa utrata wartości kredytów

Przekazywane korekty z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości kredytów pozwalają EBC na zestawienie transakcji finansowych ze stanów przekazanych za dwa następujące po sobie okresy sprawozdawcze. Korekty odzwierciedlają zmiany w stanach kredytów przekazywanych zgodnie z częścią 2 i 3, które wynikają z zastosowania odpisów z tytułu utraty wartości kredytu, w tym odpisu całej pozostającej do spłaty kwoty kredytu. Korekty powinny również odzwierciedlać zmiany w rezerwach celowych, jeżeli KBC wykazuje stany bilansowe w ujęciu netto. Korekty z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości kredytów obejmują również odpisy dokonane w przypadku sprzedaży kredytu lub przeniesienia kredytu na rzecz osoby trzeciej, jeśli możliwa jest identyfikacja takich operacji.

Wymogi minimum dotyczące wykazywania korekt z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości kredytów określone są w tabeli 1 A.

2. Aktualizacja wyceny papierów wartościowych

Korekty z tytułu aktualizacji wyceny papierów wartościowych odnoszą się do zmian wyceny papierów wartościowych wynikających ze zmian cen, po których rejestruje się papiery wartościowe lub przeprowadza transakcje na papierach wartościowych. Korekty z tytułu aktualizacji wyceny papierów wartościowych obejmują następujące w określonym czasie zmiany wartości stanów bilansowych na koniec okresu spowodowane zmianami wartości pierwotnej, według której papiery wartościowe zostały zarejestrowane, tj. potencjalne zyski/straty. Mogą one obejmować również zmiany wyceny powstające w wyniku transakcji na papierach wartościowych, tj. zrealizowane zyski/straty.

Wymogi minimum dotyczące aktualizacji wyceny papierów wartościowych określone są w tabeli 1A.

Dla pasywnej strony bilansu nie określa się wymogów sprawozdawczych minimum. Jeżeli jednak praktyki w zakresie wyceny stosowane przez podmioty sprawozdające w odniesieniu do wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych powodują zmiany stanów na koniec okresu, wówczas KBC mogą zbierać dane dotyczące takich zmian. Takie dane przekazywane są jako "pozostałe korekty z tytułu aktualizacji wyceny".

Tabela 1A

Miesięczna aktualizacja wyceny(1)

grafika

CZĘŚĆ  6

Wymogi sprawozdawcze dla sekurytyzacji i innych form transferu wierzytelności

1. Definicje

Na potrzeby części 6 "wyksięgowanie" oznacza usunięcie całości lub części kredytu ze stanów przekazywanych zgodnie z załącznikiem I, część 2 i 3, w tym usunięcie wynikające z zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 8 ust. 6.

2. Wymogi ogólne

Dane są przekazywane zgodnie z art. 7 ust. 2, tam gdzie to właściwe z uwzględnieniem postanowień art. 7 ust. 4. Wszystkie dane przekazuje się w podziale na siedzibę i podsektor dłużnika, zgodnie z tytułami kolumn w tabeli 5. Wierzytelności zbywane w fazie przygotowania portfela w ramach sekurytyzacji (w sytuacji gdy sekurytyzacja nie została ukończona, gdyż papiery wartościowe albo inne podobne instrumenty nie zostały jeszcze wyemitowane dla inwestorów) są wykazywane jako wierzytelności już zsekurytyzowane.

3. Wymogi dla przekazywania wierzytelności netto podlegających sekurytyzacji lub innej formie przeniesienia

3.1. Na potrzeby art. 5 ust. 1 MIF wyliczają pozycje z tabeli 5 część 1 i 2, jako transakcje netto dla wierzytelności zsekurytyzowanych lub w inny sposób zbytych w trakcie okresu (sprawozdawczego) pomniejszone o kredyty nabyte w trakcie danego okresu sprawozdawczego. Powyższe wyliczenie nie obejmuje kredytów przeniesionych na lub uzyskanych od innego MIF strefy euro, kredytów, których przeniesienie wynika z fuzji, przejęcia lub podziału dotyczących podmiotu sprawozdającego.

3.2. Pozycje określone w punkcie 3.1 wykazywane są w tabeli 5, część 1 i 2, w następujący sposób:

– transakcje nabycia i zbycia mające wpływ na stany kredytów przekazywane zgodnie z załącznikiem 1 część 2 i 3, tj. transakcje zbycia skutkujące wyksięgowaniem oraz transakcje nabycia skutkujące zaksięgowaniem lub powtórnym zaksięgowaniem, wykazywane są w części 1,

– transakcje nabycia i zbycia niemające wpływu na stany kredytów przekazywane zgodnie z załącznikiem 1 część 2 i 3, tj. transakcje zbycia nie skutkujące wyksięgowaniem oraz transakcje nabycia nie skutkujące zaksięgowaniem lub powtórnym zaksięgowaniem, wykazywane są w części 2.

3.3. Pozycje w tabeli 5 część 1 podlegają dalszemu comiesięcznemu podziałowi ze względu na partnerów transakcji transferu wierzytelności, wyróżniającemu podmioty sekurytyzacyjne, w tym podmioty sekurytyzacyjne będące rezydentami strefy euro, oraz pozostałych partnerów transakcji. Bardziej szczegółowe podziały według terminów pierwotnych i przeznaczenia kredytu są wymagane z częstotliwością kwartalną dla niektórych pozycji określonych w tabeli 5b).

4. Wymogi dla przekazywania kwot należnych dla wierzytelności administrowanych w ramach sekurytyzacji

4.1. Wymogi określone w art. 5 ust. 2 obowiązują bez względu na to, czy wierzytelności administrowane lub właściwe im uprawnienia administratora są wykazywane w bilansie podmiotu sprawozdającego. Odpowiednie dane przekazywane są zgodnie z tabelą 5 część 3.

4.2. W przypadku wierzytelności administrowanych dla podmiotu sekurytyzacyjnego będącego rezydentem innego uczestniczącego państwa członkowskiego MIF dokonują dalszego szczegółowego podziału, agregując administrowane wierzytelności osobno dla każdego państwa członkowskiego, w którym podmiot sekurytyzacyjny jest rezydentem,

4.3. KBC mogą zbierać dane określone w art. 5 ust. 2, w całości lub części, według metody "podmiot po podmiocie", od MIF będących rezydentami i administratorami w procesie sekurytyzacji. Jeżeli KBC uważa, że dane określone w pkt 4.1 i podziały określone w pkt 4.2 mogą być zbierane według metody "podmiot po podmiocie", KBC powiadamia MIF o wymogi i zakresie przekazywania danych zgodnie z pkt 4.1 i 4.2 powyżej.

5. Wymogi sprawozdawcze dla MIF stosujących MSR 39 lub zbliżone krajowe standardy rachunkowości.

5.1. MIF, które stosują MSR 39 lub zbliżone standardy rachunkowości, przekazują stany na koniec miesiąca dla wierzytelności zbytych w procesie sekurytyzacji, które nie podlegają wyksięgowaniu zgodnie z tabelą 5 część 4.

5.2. MIF, którym przysługuje wyłączenie na mocy art. 8 ust. 6, przekazują stany na koniec kwartału dla wierzytelności zbytych w procesie sekurytyzacji, które podlegają wyksięgowaniu, ale są wciąż wykazywane w sprawozdaniach finansowych zgodnie z tabelą 5 część 4.

Tabela 5a

Sekurytyzacja i inne sposoby transferu wierzytelności

Dane miesięczne

grafika

Tabela 5b

Sekurytyzacja i inne sposoby transferu wierzytelności (cd.)

Dane kwartalne

grafika

CZĘŚĆ  7

Sprawozdawczość uproszczona dla małych instytucji kredytowych

Instytucje kredytowe, którym przysługują wyłączenia określone w art. 8 ust. 1 pkt d), mogą zostać zwolnione z poniższych wymogów sprawozdawczych:

1. Struktura walutowa zgodnie z częścią 2 pkt 4.

2. Osobne oznaczanie:

– pozycji wobec głównych partnerów transakcji zgodnie z częścią 2 pkt 5.3,

– kredytów konsorcjalnych określonych w części 2 tabela 1,

– dłużnych papierów wartościowych z terminem pierwotnym do dwóch lat oraz nominalnej gwarancji kapitału poniżej 100 % określonych w części 2 tabela 1.

3. Podział według sektorów określony w części 3 pkt 3.

4. Struktura geograficzna określona w części 3 pkt 4.

5. Struktura walutowa określona w części 3 pkt 5.

Dodatkowo, instytucje te mogą wypełniać wymogi sprawozdawcze określone w częściach 2, 5 i 6, przekazując dane z częstotliwością kwartalną, w terminach sprawozdawczości kwartalnej określonych w art. 6 ust. 3.

CZĘŚĆ  8

Podsumowanie

Przegląd podziałów dla zagregowanego bilansu sektora MIF(1)
Kategorie wg instrumentów i terminów
POZYCJE BILANSOWE
AKTYWAPASYWA
1. Gotówka w kasie

2. Kredyty

z terminem pierwotnym do 1 roku włącznie(2)

powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie(2)

powyżej 5 lat(2)

w tym: kredyty konsorcjalne

w tym: operacje z przyrzeczeniem odkupu

w tym: kredyty odnawialne i kredyty w rachunku bieżącym (w EUR)

w tym: kredyt nieoprocentowany z tytułu karty kredytowej (w EUR)

w tym: kredyt oprocentowany z tytułu karty kredytowej (w EUR)

w tym zabezpieczenie na nieruchomości mieszkalnej(3)

8. Gotówka w obiegu

9. Depozyty

do 1 roku włącznie(5)

powyżej 1 roku(5)

w tym: depozyty przenaszalne

w tym: depozyty do dwóch lat włącznie

w tym: kredyty konsorcjalne

9.1. Depozyty bieżące

w tym: depozyty przenaszalne

9.2. Depozyty terminowe

do 1 roku włącznie

powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie

powyżej 2 lat

9.3. Depozyty z terminem wypowiedzenia

do 3 miesięcy

powyżej 3 miesięcy

w tym powyżej 2 lat(6)

9.4. Operacje z przyrzeczeniem odkupu

10. Jednostki uczestnictwa FRP

11. Emisja dłużnych papierów wartościowych

do 1 roku włącznie

powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie

w tym: do dwóch lat z gwarancją kapitału w ujęciu nominalnym poniżej 100 %

powyżej 2 lat

12. Kapitał i rezerwy

13. Pozostałe pasywa

Kredyty z terminem pierwotnym powyżej jednego roku (EUR)

w tym: kredyty z okresem pozostałym do zapadalności poniżej jednego roku

w tym: kredyty z okresem pozostałym do zapadalności powyżej jednego roku oraz z okresem trwania stopy procentowej przez kolejne 12 miesięcy

Kredyty z terminem pierwotnym powyżej dwóch lat (EUR)

w tym: kredyty z okresem pozostałym do zapadalności poniżej dwóch lat

w tym: kredyty z okresem pozostałym do zapadalności powyżej dwóch lat oraz z okresem trwania stopy procentowej przez kolejne 24 miesiące

3. Dłużne papiery wartościowe

z terminem pierwotnym do 1 roku włącznie(4)

powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie(4)

powyżej 2 lat(4)

4. Jednostki uczestnictwa FRP

5. Papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziały

6. Aktywa trwałe

7. Pozostałe aktywa

POZYCJE NIEBILANSOWE
Liczba przenaszalnych depozytów bieżących
Liczba przenaszalnych depozytów bieżących dostępnych za pośrednictwem Internetu/bankowości elektronicznej
Partnerzy transakcji i podział według przeznaczenia
AKTYWAPASYWA
A. Instytucje krajowe

MIF

Niemonetarne instytucje finansowe

Sektor publiczny

instytucje rządowe szczebla centralnego

instytucje rządowe

instytucje samorządowe

fundusze ubezpieczeń społecznych

Pozostałe sektory(7)

pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe (S.123 + S.124)(7)

w tym partnerzy centralni(3)

w tym FVC(3)

towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125)(7)

przedsiębiorstwa (S.11)(7)

gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne obsługujące gospodarstwa domowe (S.14 + S.15)(7)

kredyty konsumpcyjne(3)

kredyty na zakup nieruchomości mieszkalnej(3)

pozostałe kredyty(3)

w tym przedsiębiorcy indywidualni/spółki cywilne(3)

A. Instytucje krajowe

MIF

w tym instytucje kredytowe

Niemonetarne instytucje finansowe

Sektor publiczny

instytucje rządowe szczebla centralnego

pozostałe instytucje rządowe szczebla centralnego

instytucje rządowe

instytucje samorządowe

fundusze ubezpieczeń społecznych

Pozostałe sektory rezydenta(7)

pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe (S.123 + S.124)(7)

w tym główni partnerzy transakcji(3)

w tym podmioty sekurytyzacyjne(3)

towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125)

przedsiębiorstwa (S.11)(7)

gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne obsługujące gospodarstwa domowe(S.14 + S.15)(7)(3)

B. Instytucje pozostałych rezydentów strefy euro

MIF

Niemonetarne instytucje finansowe

Sektor publiczny

instytucje rządowe szczebla centralnego

instytucje rządowe

instytucje samorządowe

fundusze ubezpieczeń społecznych

Pozostałe sektory rezydenta(7)

pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe (S.123 + S.124)(7)

w tym główni partnerzy transakcji(3)

w tym podmioty sekurytyzacyjne(3)

towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125)(7)

przedsiębiorstwa (S.11)(7)

gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne obsługujące gospodarstwa domowe (S.14 + S.15)(7)

kredyty konsumpcyjne(3)

kredyty na zakup nieruchomości mieszkalnej

pozostałe kredyty(3)

w tym przedsiębiorcy indywidualni/spółki cywilne(3)

B. Instytucje pozostałych rezydentów strefy euro

MIF

w tym instytucje kredytowe

Niemonetarne instytucje finansowe

Sektor publiczny

instytucje rządowe szczebla centralnego

pozostałe instytucje rządowe szczebla centralnego

instytucje rządowe

instytucje samorządowe

fundusze ubezpieczeń społecznych

Pozostałe sektory rezydenta(7)

pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe (S.123 + S.124)(7)

w tym główni partnerzy transakcji(3)

w tym podmioty sekurytyzacyjne(3)

towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125)(7)

przedsiębiorstwa (S.11)(7)

gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne obsługujące gospodarstwa domowe (S.14 + S.15)(3)(7)

C. Instytucje krajów reszty świata

Banki

instytucje pozabankowe

sektor publiczny

pozostałe sektory

C. Instytucje krajów reszty świata

Banki

instytucje pozabankowe

sektor publiczny

pozostałe sektory

D. Nieklasyfikowane sektorowoD. Nieklasyfikowane sektorowo
Waluty
e euro

x waluty obce - waluty inne niż euro (tj. waluty pozostałych państw członkowskich, USD, JPY, CHF, inne waluty)(8).

Uwagi
(1) Podziały dla danych miesięcznych wyróżnione są wytłuszczonym drukiem, dla danych kwartalnych nie posiadają wyróżnienia, a dane pozabilansowe i roczne wyróżnione są kursyw.
(2) Miesięczny podział według terminów pierwotnych dotyczy wyłącznie zadłużenia głównych instytucji krajowych z wyłączeniem MIF i sektora publicznego uczestniczących państw członkowskich. Właściwe podziały według terminów pierwotnych dla kredytów udzielonych instytucjom sektora publicznego innym niż instytucje rządowe szczebla centralnego wykazywane są w ujęciu kwartalnym.
(3) Dla kredytów szczegółowy podział według przeznaczenia został uwzględniony w podsektorze S.14 + S.15. Dodatkowo, dla ograniczonej liczby instrumentów dalsze podziały wymagane są dla niektórych podsektorów: "w tym główni partnerzy transakcji" oraz "w tym podmioty sekurytyzacyjne" dla podsektora S.123, jak również "w tym przedsiębiorcy indywidualni/spółki nieposiadające osobowości prawnej" dla kredytów udzielonych instytucjom podsektora S.14, "w tym zabezpieczone hipoteką" dla kredytów udzielonych instytucjom podsektora S.11 i S.14 + S.15 (wyłącznie wymogi kwartalne).
(4) Miesięczny podział według terminów pierwotnych dotyczy wyłącznie portfeli papierów wartościowych wyemitowanych przez MIF uczestniczących państw członkowskich. Kwartalne dane dotyczące papierów wartościowych wyemitowanych przez niemonetarne instytucje finansowe uczestniczących państw członkowskich wykazywane są w podziale "do jednego roku" i "powyżej jednego roku".
(5) Tylko transakcje z instytucjami krajów reszty świata.
(6) Przekazywanie pozycji "depozyty z terminem wypowiedzenia powyżej dwóch lat" jest nieobowiązkowe do odwołania.
(7) Miesięczny podział według podsektorów jest wymagany dla kredytów i depozytów.
(8) Podział kwartalny według waluty każdego pozostałego państwa członkowskiego wymagany jest tyko dla wybranych pozycji.

ZAŁĄCZNIK  II

ZASADY KONSOLIDACJI I DEFINICJE

CZĘŚĆ  1

Konsolidacja dla celów statystycznych w ramach terytorium danego kraju

1. Dla każdego uczestniczącego państwa członkowskiego populacja sprawozdawcza obejmuje MIF umieszczone na liście MIF prowadzonej dla celów statystycznych oraz będące rezydentami uczestniczących państw członkowskich(1). Są to:

– instytucje zarejestrowane i mające siedzibę na tym terytorium, w tym również jednostki zależne(2) spółek dominujących mających siedzibę poza tym terytorium, oraz

– oddziały instytucji, których centrale znajdują się poza tym terytorium.

Instytucje zlokalizowane w centrach finansowych znajdujących się w "rajach podatkowych" traktuje się ze statystycznego punktu widzenia jako rezydentów terytoriów, na których te centra się znajdują.

2. Dla celów statystycznych MIF konsolidują działalność wszystkich swoich jednostek (centrali i/lub oddziałów) z siedzibą na terytorium tego samego kraju. W rozumieniu wymogów statystycznych nie zezwala się na konsolidację wykraczającą poza granice krajowe.

a) Jeżeli spółka dominująca i jej jednostki zależne są MIF będącymi rezydentami tego samego kraju, wówczas spółka dominująca może konsolidować sprawozdania statystyczne własne i tych jednostek zależnych, przy czym operacje instytucji kredytowych i pozostałych MIF nie podlegają konsolidacji.

b) Jeżeli instytucja posiada oddziały na terytorium innych uczestniczących państw członkowskich, wówczas centrala zlokalizowana na terytorium określonego uczestniczącego państwa członkowskiego traktuje pozycje wobec wszystkich tych oddziałów jak pozycje wobec rezydentów innych uczestniczących państw członkowskich. Natomiast oddział z siedzibą w określonym państwie członkowskim traktuje pozycje wobec centrali lub innych oddziałów tej samej instytucji będących rezydentami innych uczestniczących państw członkowskich jak pozycje wobec rezydentów innych uczestniczących państw członkowskich.

c) Jeżeli instytucja posiada oddziały poza terytorium uczestniczących państw członkowskich, wówczas centrala zlokalizowana na terytorium określonego uczestniczącego państwa członkowskiego traktuje pozycje wobec wszystkich tych oddziałów jak pozycje wobec rezydentów krajów reszty świata. Natomiast oddział z siedzibą w określonym państwie członkowskim traktuje pozycje wobec centrali lub innych oddziałów tej samej instytucji niebędących rezydentami uczestniczących państw członkowskich jak pozycje wobec rezydentów krajów reszty świata.

CZĘŚĆ  2

Definicje kategorii instrumentów

1. Poniższa tabela przedstawia szczegółowy typowy opis kategorii instrumentów, które KBC przekładają na kategorie stosowane na szczeblu krajowym zgodnie z niniejszym rozporządzeniem(3). Definicje te odnoszą się do ESA 95.

2. Termin określony w chwili emisji (pierwotny termin realizacji) oznacza ustalony okres życia instrumentu finansowego, przed upływem którego nie może on być wykupiony (np. dłużne papiery wartościowe) lub może być wykupiony jedynie z zastrzeżeniem określonej kary (np. niektóre rodzaje depozytów). Termin wypowiedzenia oznacza okres pomiędzy złożeniem przez posiadacza zawiadomienia o zamiarze wykupienia instrumentu a dniem otrzymania przez niego zezwolenia na wycofanie instrumentu bez ograniczeń. Instrumenty finansowe klasyfikuje się do kategorii "z terminem wypowiedzenia" jedynie wtedy, gdy dla instrumentu nie uzgodniono określonego terminu.

______

(1) W tabelach do tego załącznika EBC jest klasyfikowane jako MIF będące rezydentem kraju, w którym EBC ma siedzibę.

(2) Jednostki zależne stanowią oddzielne, posiadające osobowość prawną podmioty, wpisane do rejestru spółek, w których inny podmiot posiada udział większościowy lub pełny, podczas gdy oddziałami są podmioty nieposiadające osobowości prawnej (bez odrębnej podmiotowości prawnej), będące całkowitą własnością spółki dominującej.

(3) Tabela nie zawiera listy pojedynczych instrumentów finansowych.

Tabela

Kategorie instrumentów

KATEGORIE AKTYWÓW

KategoriaOpis najważniejszych cech
1. Gotówka w kasieZnajdujące się w obiegu zasoby znaków pieniężnych wyrażonych w euro, powszechnie używane do dokonywania płatności.
2. Kredyty z terminem do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do pięciu lat włącznie/ powyżej pięciu latNa potrzeby sprawozdawczości ta pozycja obejmuje środki przyznane kredytobiorcom przez podmioty sprawozdające, niepotwierdzone w formie dokumentów lub potwierdzone pojedynczym dokumentem (nawet jeśli stał się zbywalny). Obejmuje ona w szczególności aktywa w formie depozytów. KBC mogą wymagać dla tej kategorii również pełnego podziału sektorowego. Kategoria obejmuje:
a) kredyty udzielone gospodarstwom domowym i instytucjom niekomercyjnym obsługującym gospodarstwa domowe w podziale na:
— kredyty konsumpcyjne (kredyty udzielane głównie do użytku własnego w zakresie konsumpcji towarów i usług). Kredyty konsumpcyjne udzielone przedsiębiorcom indywidualnym/spółkom nieposiadającym osobowości prawnej ujmuje się w niniejszej kategorii, jeżeli MIF posiada informacje, że takie kredyty są wykorzystywane przede wszystkim do użytku własnego,
- kredyty na zakup nieruchomości mieszkalnej (kredyty udzielone na inwestycję w nieruchomości mieszkalne na własny użytek lub na wynajem, pozycja obejmuje budowę i remonty). Pozycja obejmuje kredyty zabezpieczone hipoteką, wykorzystywane na zakup nieruchomości mieszkalnej lub pozostałe kredyty na zakup nieruchomości zaciągnięte indywidualnie lub zabezpieczone na innych aktywach. Kredyty mieszkaniowe udzielone przedsiębiorstwom indywidualnym/ spółkom nieposiadającym osobowości prawnej są ujmowane w niniejszej kategorii; jeżeli MIF posiada informację, że nieruchomość jest przeznaczona przede wszystkim na przestrzeń biurową, wówczas takie kredyty wykazywane są w kategorii "pozostałe kredyty, w tym kredyty udzielone przedsiębiorcom indywidualnym/spółkom nieposiadającym osobowości prawnej",
- pozostałe kredyty (kredyty udzielone na cele inne niż konsumpcja czy zakup nieruchomości mieszkalnej, np. prowadzenie działalności gospodarczej, konsolidacja zadłużenia, edukacja itp.). Ta kategoria może obejmować kredyty konsumpcyjne udzielone przedsiębiorcom indywidualnym/spółkom nieposiadającym osobowości prawnej (zob. załącznik II część 3), jeżeli takie kredyty nie są przekazywane w kategorii "kredyty konsumpcyjne". Jeżeli warunki dla przekazywania sprawozdawczości uproszczonej nie mają zastosowania, przekazywana jest pozycja "w tym", z osobnym oznaczeniem dla tej kategorii kredytów udzielonych przedsiębiorcom indywidualnym (zob. załącznik II część 3);
b) kredyt z tytułu karty kredytowej

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia ta kategoria obejmuje kredyty udzielone gospodarstwom domowym lub przedsiębiorstwom na kartach debetowych z odroczoną płatnością (tj. kartach z opcją kredytu nieoprocentowanego zgodnie z poniższą definicją) lub na kartach kredytowych (tj. kartach z opcją kredytu nieoprocentowanego i kredytu oprocentowanego). Obciążenie karty kredytowej jest zapisywane na koncie przypisanym do karty kredytowej i tym samym nie jest wykazywane na rachunku rozliczeniowym lub rachunku bieżącym. Kredyt nieoprocentowany (z tytułu karty kredytowej) oznacza kredyt udzielony przy oprocentowaniu wynoszącym 0 % na okres między transakcją (transakcjami) kartą kredytową w trakcie trwania cyklu rozliczeniowego a datą wymagalności zadłużenia zaciągniętego w danym cyklu rozliczeniowym. Kredyt oprocentowany (z tytułu karty kredytowej) oznacza kredyt udzielony po upływie terminu wymagalności poprzedniego cyklu lub cykli rozliczeniowych, tj. zadłużenie na rachunku karty kredytowej nie zostało spłacone w pierwszym wymaganym terminie. Oprocentowanie lub stawki odsetkowe dla takiego kredytu są zazwyczaj wyższe niż 0 %. Zachodzi konieczność ustalenia minimalnych rat miesięcznych, co pozwala na przynajmniej częściową spłatę otrzymanego kredytu.

Partnerem operacji dla tego rodzaju zadłużenia jest jednostka zobowiązana do ostatecznej spłaty kwot należnych wynikających z umowy, która jest tożsama z posiadaczem karty w przypadku kart prywatnych, ale nie w przypadku kart firmowych;

c) kredyty odnawialne i kredyty w rachunku bieżącym

Kredyty odnawialne charakteryzują się następującymi właściwościami: 1) kredytobiorca może, bez uprzedniego powiadamiania kredytodawcy, wykorzystać lub wypłacić środki do wysokości uprzednio ustalonego wcześniej limitu; 2) wysokość dostępnego kredytu może się zwiększać lub zmniejszać w miarę zaciągania i spłacania kredytu; 3) kredyt może być wykorzystany wielokrotnie; 4) nie ma obowiązku regularnej spłaty.

Kredyty odnawialne obejmują kwoty otrzymane z linii kredytowej i dotychczas niespłacone (kwoty należne). Linia kredytowa jest umową między kredytodawcą a kredytobiorcą, pozwalającą kredytobiorcy na zadłużanie się w trakcie ustalonego okresu do określonej wysokości i spłatę zadłużenia przed upływem ustalonego terminu. Środki dostępne z linii kredytowej, które nie zostały wypłacone lub zostały już spłacone, nie są wykazywane w żadnej z kategorii pozycji bilansowych. Kredyty w rachunku bieżącym to salda debetowe w rachunku bieżącym. Kredyty z tytułu kart kredytowych nie są zaliczane do kredytów odnawialnych ani do kredytów w rachunku bieżącym. Cała kwota należna od kredytobiorcy jest przekazywana bez względu na to, czy mieści się ona w limicie wysokości i maksymalnego okresu kredytowania ustalonych z wyprzedzeniem przez kredytodawcę i kredytobiorcę, czy też wykracza poza ten limit;

d) kredyty konsorcjalne (umowy kredytowe w których w kredytodawcą jest kilka instytucji). Kredyty konsorcjalne obejmują tylko te przypadki, w których z umowy kredytowej wynika, ze kredyt został udzielony przez kilku kredytodawców.

Na potrzeby statystyki za kredyty konsorcjalne uważa się wyłącznie kwoty faktyczne udostępnione przez kredytodawców (zamiast całych linii kredytowych). Kredyt konsorcjalny jest zazwyczaj organizowany i koordynowany przez jedną instytucję (bank wiodący), ale faktycznie jest udzielany przez różnych członków konsorcjum. Członkowie (konsorcjum), w tym bank wiodący, wykazują, po stronie aktywnej bilansu, swój udział w kredycie udzielonym kredytobiorcy (a nie instytucji pełniącej funkcję banku wiodącego);

e) depozyty, zgodnie z definicją 9. kategorii pasywów;
f) leasing finansowy na rzecz osób trzecich

Leasing finansowy jest umową, na mocy której prawny właściciel aktywów trwałych ("finansujący") przekazuje te aktywa osobie trzeciej ("korzystający") na większość okresu ekonomicznej użyteczności aktywa trwałego, lub na cały ten okres, w zamian za płatności ratalne pokrywające koszt danego aktywa plus naliczone odsetki. Z założenia korzystający czerpie wszelkie korzyści wynikające z użytkowania danego składnika aktywów oraz ponosi koszty i ryzyko wynikające z jego własności. Dla celów statystycznych leasing finansowy wykazywany jest jako kredyt udzielony korzystającemu przez finansującego (umożliwiający korzystającemu nabycie aktywów trwałych). Aktywa (środki trwałe) przekazane korzystającemu nie są ujmowane w bilansie MIF;

g) kredyty w sytuacji zagrożonej, które nie zostały jeszcze spłacone lub nie utraciły całkowitej wartości

Suma kredytów, których spłata jest przeterminowana lub w jakikolwiek inny sposób zidentyfikowana jako zagrożona w całości lub części, zgodnie z definicją sytuacji nieprawidłowej w dyrektywie 2006/48/WE;

h) niezbywalne papiery wartościowe

Dłużne papiery wartościowe lub papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziały, które nie są zbywalne i nie mogą być przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych, zob. również "kredyty w obrocie";

i) kredyty w obrocie

Kredyty, które de facto stały się zbywalne, wykazuje się w pozycji aktywów "kredyty" z zastrzeżeniem, że nadal są one potwierdzone jednym dokumentem i zasadniczo są przedmiotem obrotu jedynie okazjonalnie;

j) zadłużenie podporządkowane w formie depozytów lub kredytów

Podporządkowane instrumenty dłużne umożliwiają dodatkowe roszczenie wobec emitenta, które może być zrealizowane dopiero po zaspokojeniu wszystkich roszczeń wyższej rangi (np. depozytów/kredytów). Posiadają one pewne właściwości "papierów wartościowych z prawem do kapitału i udziałów". Na potrzeby statystyki zadłużenie podporządkowane wykazuje się według właściwości danego instrumentu finansowego jako "kredyty" lub jako "dłużne papiery wartościowe". Jeżeli na potrzeby statystyki zadłużenie podporządkowane będące w posiadaniu podmiotu sprawozdającego jest wyrażone jedną liczbą, należy ją wykazać w pozycji "dłużne papiery wartościowe", ponieważ zadłużenie podporządkowane przyjmuje głownie formę papierów wartościowych, rzadziej kredytów;

k) należności z tytułu operacji z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu lub pożyczania papierów wartościowych pod zastaw gotówki

Zapis przeciwstawny do gotówki wypłaconej w zamian za papiery wartościowe nabyte przez podmioty sprawozdające lub pożyczanie papierów wartościowych pod zastaw gotówki – zob. pozycja pasywów 9.4.

Na potrzeby sprawozdawczości podział kredytów według zabezpieczenia hipotecznego obejmuje sumę wszystkich niespłaconych kredytów zabezpieczonych hipoteką zgodnie z postanowieniami załącznika VIII część I sekcja 13–19 dyrektywy 2006/48/WE, gdzie współczynnik niespłaconego kredytu do jego zabezpieczenia wynosi jeden lub mniej niż jeden. Jeżeli te zasady nie są stosowane przez podmiot sprawozdający, określenie, które kredyty zostaną ujęte w tym podziale, jest uzależnione od metody stosowanej w wypełnianiu wymogów kapitałowych.

Poniższa pozycja nie jest wykazywana w kategorii kredyty:

- kredyty udzielone na zasadzie powiernictwa

Kredyty udzielone na zasadzie powiernictwa ("kredyty powiernicze") są zaciągane w imieniu jednej strony ("powiernika") na rzecz osoby trzeciej ("beneficjenta"). Na potrzeby statystyczne kredytów powierniczych nie wykazuje się w bilansie powiernika, jeżeli to beneficjent ponosi ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności aktywów. Ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności pozostają po stronie beneficjenta, jeżeli: a) beneficjent ponosi ryzyko kredytowe (tj. powiernik jest odpowiedzialny jedynie za administrowanie kredytem); lub b) inwestycja dokonana przez beneficjenta jest zabezpieczona przed ryzykiem straty, jeżeli przedsiębiorstwo powiernika znajdzie się w stanie likwidacji (tj. kredyt powierniczy nie jest wykazywany w aktywach powiernika, które podlegają podziałowi w przypadku upadłości).

3. Dłużne papiery wartościoweDłużne papiery wartościowe lub papiery wartościowe z prawem do kapitału, które są zbywalne i zwykle są przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych lub mogą być rozliczane na rynku oraz które nie nadają posiadaczowi żadnych praw własności w stosunku do emitenta. Pozycja obejmuje:
a) papiery wartościowe dające ich posiadaczowi bezwarunkowe prawo do stałego lub umownie ustalonego dochodu w postaci płatności kuponowych i/lub określonej stałej kwoty w określonym terminie (lub terminach) lub począwszy od daty wskazanej w momencie emisji;
b) kredyty zbywalne, które zostały zamienione na dużą liczbę jednakowych dokumentów i mogą być przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych (zob. również pozycja "kredyty w obrocie" w kategorii 2i);
c) zadłużenie podporządkowane w formie dłużnych papierów wartościowych (zob. również "zadłużenie podporządkowane w formie depozytów lub kredytów" w kategorii 2j).
Papiery wartościowe pożyczane w ramach operacji pożyczania papierów wartościowych lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu pozostają w bilansie pierwotnego właściciela (i nie należy ich przenosić do bilansu tymczasowego nabywcy) w sytuacji, w której transakcja odwrotna została wyraźnie przyrzeczona (a nie jest tylko możliwą do zrealizowania opcją). Jeżeli tymczasowy nabywca sprzedaje otrzymane papiery wartościowe, transakcja sprzedaży musi zostać ujęta w bilansie tymczasowego nabywcy ze znakiem ujemnym w portfelu papierów wartościowych.
3a/3b/3c Dłużne papiery wartościowe z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch latPozycje obejmują:
a) zbywalne dłużne papiery wartościowe (potwierdzone w formie dokumentów lub nie) z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat;
b) kredyty zbywalne z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/ powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat, zamienione na dużą liczbę jednakowych dokumentów i będące przedmiotem do obrotu na rynkach wtórnych;
c) zadłużenie podporządkowane w postaci dłużnych papierów wartościowych z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat.
4. Jednostki uczestnictwa funduszy rynku pieniężnegoTa pozycja aktywów obejmuje jednostki uczestnictwa wyemitowane przez FRP. Zob. również definicja w załączniku I część 1 pkt 2 (zob. również kategoria pasywów 5 i kategoria aktywów 10).
5. Papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziałyPapiery wartościowe reprezentujące prawa własności w przedsiębiorstwach lub quasi-przedsiębiorstwach. Takie papiery wartościowe zazwyczaj uprawniają posiadaczy do udziału w zyskach przedsiębiorstw lub quasi-przedsiębiorstw oraz do udziału w ich funduszach własnych w przypadku likwidacji. Pozycja obejmuje udziały w funduszach wzajemnego inwestowania (innych niż jednostki uczestnictwa FRP).
6. Aktywa trwałeNa potrzeby sprawozdawczości ta pozycja obejmuje niefinansowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przeznaczone do wielokrotnego wykorzystania przez podmioty sprawozdające w okresie dłuższym niż jeden rok. Obejmują one grunty i budynki zajmowane przez MIF, jak również sprzęt, oprogramowanie i pozostałą infrastrukturę.

Finansowe aktywa trwałe wykazywane są w pozycjach "kredyty"/"dłużne papiery wartościowe"/"papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziały", według rodzaju instrumentu.

7. Pozostałe aktywaPozycja "pozostałe aktywa" jest pozycją rezydualną po stronie aktywnej bilansu, definiowaną jako "aktywa nieuwzględnione w innych pozycjach". W ramach tej pozycji KBC mogą także wymagać szczegółowych podziałów dla określonych popdpozycji. Pozostałe aktywa mogą obejmować:
a) finansowe instrumenty pochodne o dodatniej wartości rynkowej wykazywane w kwocie brutto

Na potrzeby statystyki uwzględnia się tutaj wykazywane w bilansie finansowe instrumenty pochodne;

b) należności brutto dla pozycji przejściowych

Pozycje przejściowe to salda aktywów wykazanych w bilansie MIF, które nie są zaksięgowane na koncie klientów, ale które jednak dotyczą aktywów klientów (np. środki przeznaczone na inwestycje, przelewy lub rozliczenia);

c) należności brutto dla pozycji tranzytowych

Pozycje tranzytowe to środki (zazwyczaj będące własnością klientów), które są w trakcie przekazywania między MIF. Pozycja obejmuje czeki i inne formy płatności przesłane innej MIF do zrealizowania;

d) odsetki należne od kredytów

Zgodnie z ogólnymi standardami rachunkowości memoriałowej odsetki należne od kredytów należy wykazywać w bilansie w miarę ich narastania (tj. na bazie memoriałowej), a nie w momencie ich otrzymania (tj. na bazie kasowej). Odsetki należne od kredytów są wykazywane w ujęciu brutto w pozycji "pozostałe aktywa". Odsetki wykazywane są odrębnie od kredytów, których dotyczą;

e) dywidendy należne;
f) należności niezwiązane z podstawową działalnością MIF;
g) zapis przeciwstawny po stronie aktywnej dla monet bitych przez państwo (tylko bilanse KBC).
Kategoria "pozostałe aktywa" nie uwzględnia instrumentów finansowych przyjmujących formę aktywów finansowych (ujętych w innych pozycjach bilansu), niektórych instrumentów finansowych, nieposiadających formy aktywów finansowych, takich jak gwarancje, zobowiązania, kredyty administrowane i powiernicze (księgowane pozabilansowo), oraz aktywów niefinansowych, takich jak grunty i towary handlowe (wykazywanych w pozycji "aktywa trwałe").

KATEGORIE PASYWÓW

KategoriaOpis najważniejszych cech
8. Gotówka w obieguGotówkę w obiegu definiuje się jako "znaki pieniężne w obiegu, powszechnie używane do dokonywania płatności". Kategoria obejmuje banknoty emitowane przez EBC i KBC. Monety w obiegu nie są ujmowane w pasywach MIF uczestniczących państw członkowskich, ale w pasywach administracji rządowej szczebla centralnego. Monety są jednak składnikiem agregatów monetarnych, więc wykazuje się je umownie w kategorii "gotówka w obiegu". Zapis przeciwstawny dla tych pasywów znajduje się w pozycji "pozostałe aktywa".
9. DepozytyKwoty (udziały, depozyty lub inne) należne wierzycielom od podmiotów sprawozdających, których cechy zgodne są z cechami wskazanymi w załączniku I część 1 sekcja I, z wyłączeniem kwot wynikających z emisji zbywalnych papierów wartościowych lub jednostek uczestnictwa funduszy rynku pieniężnego. Na potrzeby sprawozdawczości kategoria ta podzielona została na: depozyty bieżące, depozyty terminowe, depozyty z terminem wypowiedzenia i operacje z przyrzeczeniem odkupu:
a) depozyty i kredyty

"Depozyty" obejmują również "kredyty" jako pasywa MIF. W ujęciu metodologicznym kredyty oznaczają kwoty otrzymane przez MIF, które nie zostały skonstruowane w formie "depozytów". ESA 95 rozróżnia "kredyty" i "depozyty" na podstawie identyfikacji inicjatora operacji (jeżeli jest nim kredytobiorca, mamy do czynienia z kredytem, ale jeżeli to kredytodawca, wówczas mamy do czynienia z depozytem). W systemie sprawozdawczym "kredyty" nie są ujmowane w bilansie jako oddzielna kategoria po stronie pasywnej. Zamiast tego, takie "kredyty" wykazuje się nieidentyfikowalnie w pozycji "depozyty", o ile nie występują one w formie instrumentów zbywalnych. Jest to zgodne z powyższą definicją "depozytów". Kredyty udzielone MIF, zdefiniowane jako "depozyty" wykazuje się w podziale zgodnym z wymogami systemu sprawozdawczego (tj. według sektora, instrumentów, waluty lub terminów pierwotnych); kredyty konsorcjalne udzielone MIF są wykazywane w tej pozycji;

b) niezbywalne instrumenty dłużne

Niezbywalne instrumenty dłużne emitowane przez podmioty sprawozdające zazwyczaj klasyfikowane są jako "depozyty". Instrumenty można określać jako "niezbywalne", jeżeli istnieją ograniczenia dotyczące przeniesienia prawa własności instrumentu, co uniemożliwia wprowadzenie go na rynek lub do obrotu, mimo ich teoretycznej zbywalności, z uwagi na brak zorganizowanego rynku. Niezbywalne instrumenty emitowane przez podmioty sprawozdające, które następnie stały się zbywalne i mogą być dopuszczone do obrotu na rynkach wtórnych, należy reklasyfikować jako "dłużne papiery wartościowe";

c) depozyty zabezpieczające

Depozyty zabezpieczające złożone w ramach kontraktów na instrumenty pochodne należy klasyfikować jako "depozyty", jeżeli wyrażone są w gotówce złożonej w MIF jako zabezpieczenie oraz pozostają własnością deponenta i są płatne na rzecz deponenta z wygaśnięciem kontraktu. W oparciu o aktualną praktykę rynkową sugeruje się, aby depozyty zabezpieczające otrzymane przez podmiot sprawozdający były klasyfikowane jako "depozyty" jedynie w zakresie, w jakim MIF jest zasilona środkami, które są łatwo dostępne dla akcji kredytowej. Jeżeli część depozytu zabezpieczającego otrzymanego przez MIF musi zostać przekazana innemu uczestnikowi rynku instrumentów pochodnych (np. izbie rozrachunkowej), w kategorii "depozyty" należy w zasadzie wykazać jedynie część pozostałą do dyspozycji MIF. Złożoność aktualnej praktyki rynkowej może powodować trudności w identyfikacji depozytów zabezpieczających realnie podlegających spłacie, ponieważ różne rodzaje zabezpieczeń lokuje się nieidetyfikowalnie na tym samym rachunku, lub w identyfikacji tych depozytów zabezpieczających, które zapewniają MIF zasoby do akcji kredytowej. W powyższych przypadkach dopuszcza się wykazywanie depozytów zabezpieczających w pozycji "pozostałe pasywa" lub "depozyty"; zgodnie z praktyką krajową "lokaty oznaczone dla np. umów leasingowych" wykazuje się jako depozyty w pozycji "depozyty terminowe" lub "depozyty z terminem wypowiedzenia" w zależności od terminu wypowiedzenia/umowy. Środków (depozytów) otrzymanych na zasadzie powiernictwa nie wykazuje się w bilansie MIF (zob. "kredyty powiernicze" w kategorii 2);

d) udziały wyemitowane przez MIF

Udziały wyemitowane przez MIF klasyfikowane są jako depozyty, a nie jako kapitał i rezerwy, gdy: 1) zachodzi ekonomiczna zależność dłużnik-wierzyciel między emitującym MIF a podmiotem posiadającym udziały (niezależnie od praw własności do tych udziałów); 2) udziały mogą zostać wycofane lub umorzone bez znaczących ograniczeń lub opłat karnych. Wymóg uprzedniego wypowiedzenia nie jest uznawany za znaczące ograniczenie. Ponadto udziały te powinny spełniać poniższe warunki:

— właściwe przepisy krajowe nie przyznają emitującej MIF bezwarunkowego prawa odmowy umorzenia jej udziałów,
- udziały mają "określoną wartość", tj. w zwykłych okolicznościach zostaną one wykupione po wartości nominalnej w przypadku umorzenia, oraz
- w przypadku niewypłacalności MIF posiadacze udziałów nie mają prawnego obowiązku pokrycia zobowiązań przekraczających nominalną wartość udziałów (tj partycypacji udziałowców w kapitale zakładowym) ani nie ponoszą żadnych innych dodatkowych obciążających zobowiązań. Podporządkowanie praw z udziałów prawom wynikającym z jakiegokolwiek innego instrumentu wyemitowanego przez MIF nie jest uznawane za dodatkowe obciążające zobowiązanie.
Klasyfikacja udziałów w ramach kategorii "depozyty" według terminów wypowiedzenia odbywa się na podstawie terminów wypowiedzenia dotyczących wycofania udziałów. Wskazane terminy wypowiedzenia są również używane dla określenia wysokości rezerwy obowiązkowej, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9). Wszelkie udziały oznaczone dotyczące kredytów udzielonych przez MIF klasyfikowane są jako depozyty z takimi samymi terminami wypowiedzenia jak kredyty, z którymi są powiązane, to znaczy udziały tego typu są klasyfikowane jako "depozyty terminowe" lub "depozyty z terminem wypowiedzenia", zgodnie z postanowieniami właściwej umowy kredytowej.

Jeżeli udziały tego typu wyemitowane przez MIF i sklasyfikowane jako depozyty, a nie kapitał i rezerwy, są w posiadaniu MIF, wówczas są one klasyfikowane jako kredyty po stronie aktywnej bilansu MIF będącej posiadaczem;

e) wierzytelności sekurytyzowane

Zapis przeciwstawny dla kredytów i/lub pozostałych aktywów zbytych w procesie sekurytyzacji, ale niewyksięgowanych z bilansu.

Poniższa pozycja nie jest wykazywana w kategorii depozyty:
- kwoty (depozyty) otrzymane na zasadzie powiernictwa (zob. "kredyty udzielone na zasadzie powiernictwa" w kategorii 2).
9.1. Depozyty bieżąceDepozyty, które są wycofywane i/lub rozliczane na żądanie za pośrednictwem czeku, stałego zlecenia płatniczego, polecenia pobrania lub w podobny sposób bez znaczącej zwłoki, ograniczeń lub kar. Pozycja obejmuje:
— lokaty (oprocentowane lub nie), które są wycofywane niezwłocznie na żądanie lub do końca dnia roboczego następującego po dacie takiego żądania bez znaczącej kary lub ograniczenia, ale które nie są rozliczeniowe,
- lokaty (oprocentowane lub nie) reprezentujące kwoty przedpłacone w kontekście pieniądza elektronicznego "opartego na urządzeniu technicznym" lub "opartego na oprogramowaniu komputerowym" (np. karty przedpłacone),
— kredyty pozostające do spłacenia do końca dnia roboczego w dniu następującym po dacie, w której ich udzielono.
9.1a. Depozyty rozliczenioweDepozyty rozliczeniowe to te depozyty w kategorii "depozyty bieżące", które są bezpośrednio rozliczane na żądanie w celu dokonywania płatności na rzecz innych instytucji ekonomicznych za pomocą powszechnie stosowanych sposobów płatności, takich jak polecenie przelewu i polecenie obciążenia rachunku, również za pośrednictwem karty kredytowej lub debetowej, transakcji pieniądza elektronicznego, czeków lub podobnych środków bez znaczących opóźnień, ograniczeń lub kar. Depozyty przenaszalnie nie obejmują depozytów, które służą wyłącznie do podejmowania gotówki, oraz depozytów, które mogą zostać zrealizowane lub przeniesione tylko za pośrednictwem innego rachunku tego samego posiadacza.
9.2. Depozyty terminoweDepozyty nierozliczeniowe, które nie mogą być wymienione na gotówkę przed upływem uzgodnionego terminu lub które mogą być wymienione na gotówkę przed upływem tego terminu jedynie pod warunkiem, że posiadacz zapłaci określoną karę. Pozycja ta zawiera także administrowane depozyty oszczędnościowe, w przypadku gdy kryterium terminu wypowiedzenia nie ma znaczenia (klasyfikowane w przedziale terminów wypowiedzenia "powyżej dwóch lat"). Produkty finansowe z klauzulami przedłużającymi muszą być klasyfikowane według najwcześniejszego terminu wypowiedzenia. Mimo że depozyty terminowe mogą zostać wykupione za uprzednim powiadomieniem lub mogą być płatne na żądanie z zastrzeżeniem pewnych kar, nie uznaje się tych właściwości za istotne na potrzeby klasyfikacji.
9.2a/9.2b/9.2c. Depozyty terminowe do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/ powyżej dwóch latPozycje obejmują dla każdego podziału terminowego:
a) lokaty z terminem do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat, które nie są rozliczeniowe i nie mogą zostać wycofane przed upływem tego terminu;
b) lokaty z terminem do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat, które nie są rozliczeniowe, ale mogą zostać wykupione przed upływem tego terminu za uprzednim wypowiedzeniem; w przypadku wypowiedzenia lokaty te należy klasyfikować w pozycji 9.3a lub 9.3b, według właściwości;
c) lokaty z terminem do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat, które nie są rozliczeniowe, ale mogą zostać wykupione na żądanie z zastrzeżeniem określonych kar;
d) płatności zabezpieczające w ramach umów na instrumenty pochodne z terminem do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat w postaci gotówkowego zabezpieczenia przed ryzykiem kredytowym, lecz pozostające w posiadaniu deponenta, zwracane deponentowi z chwilą wygaśnięcia umowy;
e) kredyty potwierdzone pojedynczym dokumentem z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/ powyżej dwóch lat;
f) niezbywalne dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez MIF

(potwierdzone w formie dokumentu lub nie) z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku do dwóch lat włącznie/ powyżej dwóch lat;

g) zadłużenie podporządkowane wyemitowane przez MIF w formie depozytów lub kredytów z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat;
h) wierzytelności sekurytyzowane

Zapis przeciwstawny dla kredytów i pozostałych aktywów zbytych w procesie sekurytyzacji, które nie zostały wyksięgowane z bilansu. Zwyczajowo te wierzytelności wykazuje się w pozycji "powyżej dwóch lat".

Dodatkowo do kategorii depozyty terminowe powyżej dwóch lat zalicza się:
— lokaty (bez względu na termin wypowiedzenia), których warunki i/lub oprocentowanie określane są w prawie krajowym i które są przeznaczone do celów specjalnych (np. finansowanie nieruchomości mieszkalnej) przewidzianych po upływie dwóch lat (nawet jeśli technicznie są one realizowane na żądanie).
9.3. Depozyty z terminem wypowiedzeniaNierozliczeniowe depozyty bez uzgodnionego terminu zapadalności, które nie mogą zostać wycofane bez zachowania okresu wypowiedzenia, przed upływem którego wycofanie nie jest możliwe lub jest możliwe jedynie z zastrzeżeniem określonej kary. Obejmują one depozyty, które mimo że zgodnie z prawem mogą być realizowane na żądanie, to ich realizacja pociąga za sobą kary i ograniczenia zgodnie z praktyką krajową (klasyfikowane w przedziale terminów wypowiedzenia "do trzech miesięcy włącznie"), oraz rachunki inwestycyjne bez okresu wypowiedzenia lub terminu wypowiedzenia, z ograniczoną możliwością podejmowania środków (klasyfikowane w przedziale terminów wypowiedzenia "powyżej trzech miesięcy").
9.3a/9.3b. Depozyty z terminem wypowiedzenia do trzech miesięcy włącznie/powyżej trzech miesięcy, w tym powyżej dwóch latPozycje obejmują:
a) lokaty z terminem wypowiedzenia, które mogą być zrealizowane jedynie za uprzednim wypowiedzeniem w terminie trzech miesięcy włącznie/powyżej trzech miesięcy, w tym powyżej dwóch lat; jeżeli realizacja jest możliwa przed upływem terminu wypowiedzenia (lub nawet na żądanie), wiąże się ona z koniecznością zapłaty kary;
b) nierozliczeniowe lokaty bez terminu wypowiedzenia, które mogą być zrealizowane za wypowiedzeniem w terminie do trzech miesięcy włącznie/ powyżej trzech miesięcy, w tym powyżej dwóch lat z opcją przedterminowego wykupu.
Dodatkowo do kategorii depozyty z terminem wypowiedzenia do trzech miesięcy włącznie zalicza się:
— nierozliczeniowe depozyty oszczędnościowe i inne rodzaje depozytów złożonych przez klientów detalicznych, które mimo że zgodnie z prawem mogą być realizowane na żądanie, to ich realizacja pociąga za sobą znaczące kary finansowe,

oraz depozyty z terminem wypowiedzenia powyżej trzech miesięcy, w tym powyżej dwóch lat (według właściwości), obejmują:

— rachunki inwestycyjne bez okresu wypowiedzenia lub terminu wypowiedzenia, z ograniczoną możliwością podejmowania środków.
9.4. Operacje z przyrzeczeniem odkupuZapis przeciwstawny dla wycofanych papierów wartościowych sprzedanych przez podmioty sprawozdające po określonej cenie z jednoczesnym wyraźnym przyrzeczeniem odkupu tych samych (lub podobnych) papierów wartościowych po ustalonej cenie w ustalonym przyszłym terminie. Kwoty wynikające z wycofania przez podmioty sprawozdające papierów wartościowych przeniesione na osobę trzecią ("tymczasowego nabywcę") wykazywane są pozycji "operacje z przyrzeczeniem odkupu", jeżeli transakcja odwrotna została wyraźnie przyrzeczona, a nie jest tylko możliwą do zrealizowania opcją. Oznacza to, że podmioty sprawozdające ponoszą ryzyko i korzyści wynikające z posiadania papierów wartościowych stanowiących podstawę tej operacji.

Poniższe warianty operacji typu "z przyrzeczeniem odkupu" są klasyfikowane jako "operacje z przyrzeczeniem odkupu":

— kwoty wynikające z wycofania papierów wartościowych tymczasowo przeniesionych na osobę trzecią w formie pożyczki papierów wartościowych po zastaw gotówki,
— kwoty wynikające z wycofania papierów wartościowych tymczasowo przeniesionych na osobę trzecią w formie operacji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu (kontraktu sell/buy back).
Papiery wartościowe będące podstawą operacji z przyrzeczeniem odkupu wykazywane są zgodnie z zasadami w 3 kategorii aktywów "dłużne papiery wartościowe". Operacje polegające na tymczasowym przeniesieniu złota zabezpieczonego gotówką są również wykazywane w tej kategorii.
10. Jednostki uczestnictwa funduszy rynku pieniężnegoJednostki uczestnictwa wyemitowane przez FRP. Zob. definicja w załączniku I część 1 pkt 2.
11. Emisja dłużnych papierów wartościowychPapiery wartościowe niebędące udziałami, wyemitowane przez podmioty sprawozdające, zwykle zbywalne i będące przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych lub rozliczane na rynku, które nie dają posiadaczowi praw własności w stosunku do ich emitenta. Kategoria obejmuje:
a) papiery wartościowe dające posiadaczowi bezwarunkowe prawo do stałego lub umownie ustalonego dochodu w formie płatności kuponowych i/lub określonej stałej kwoty w określonym terminie (lub terminach) lub począwszy od daty wskazanej w momencie emisji;
b) niezbywalne instrumenty wyemitowane przez podmioty sprawozdające, które następnie stały się zbywalne, należy reklasyfikować jako "dłużne papiery wartościowe" (zob. również kategoria 9);
c) w statystyce pieniężnej i bankowej zadłużenie podporządkowane wyemitowane przez MIF traktowane jest tak samo jak inne należności MIF. Dlatego zadłużenie podporządkowane wyemitowane w formie papierów wartościowych klasyfikuje się jako "emisję dłużnych papierów wartościowych", podczas gdy zadłużenie podporządkowane wyemitowane przez MIF w formie depozytów lub kredytów klasyfikuje się jako "depozyty". W przypadku gdy całość zadłużenia podporządkowanego wyemitowanego przez MIF jest wyrażona jedną kwota, należy ją wykazać w pozycji "emisja dłużnych papierów wartościowych", ponieważ zadłużenie podporządkowane tworzone jest częściej w postaci papierów wartościowych niż w postaci kredytów. Zadłużenia podporządkowanego nie należy klasyfikować w pozycji pasywów "kapitał i rezerwy";
d) instrumenty hybrydowe. Instrumenty zbywalne zawierające kombinację składników dłużnych i pochodnych, w tym:
— zbywalne instrumenty dłużne obejmujące wbudowane instrumenty pochodne,
— instrumenty zbywalne, dla których wartość umorzenia lub kuponu jest powiązana z rozwojem aktywa bazowego, ceną aktywa lub innym czynnikiem referencyjnym dla terminu zapadalności.
11a/11b/11c. Emisja dłużnych papierów wartościowych do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch latPozycje obejmują dla każdego podziału terminowego:
a) zbywalne dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez MIF (potwierdzone w formie dokumentów lub nie) do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat;
b) zadłużenie podporządkowane wyemitowane przez MIF w postaci dłużnych papierów wartościowych do jednego roku włącznie/powyżej jednego roku i do dwóch lat włącznie/powyżej dwóch lat.
11d. W tym dłużne papiery wartościowe do dwóch lat i gwarancja kapitału w ujęciu nominalnym poniżej 100 %.Instrumenty hybrydowe wyemitowane przez MIF z terminem do dwóch lat, dla których umowna wartość umorzenia w terminie zapadalności może być niższa niż wartość zainwestowana w kombinację instrumentów dłużnych i pochodnych.
12. Kapitał i rezerwyNa potrzeby systemu sprawozdawczego kategoria ta obejmuje środki pochodzące z emisji kapitału własnego przez podmioty sprawozdające na rzecz udziałowców lub innych właścicieli, nadające posiadaczom prawa własności w MIF, a ogólnie dające im uprawnienie do udziału w jego zyskach i w funduszach własnych w przypadku likwidacji. Uwzględnia się również środki pochodzące z niepodzielonych zysków lub środków zarezerwowanych przez podmioty sprawozdające na możliwe przyszłe płatności i zobowiązania. Kategoria ta obejmuje:
a) kapitał własny;
b) niepodzielone zyski lub środki;
c) rezerwy ogólne i celowe na kredyty, papiery wartościowe i inne rodzaje aktywów (można wykazywać zgodnie ze standardami rachunkowości).
13. Pozostałe pasywaPozycja "pozostałe pasywa" jest ostatnią pozycją po pasywnej stronie bilansu, określaną jako "pasywa nieuwzględnione w innych pozycjach". W ramach tej pozycji KBC mogą również wymagać podziałów dla określonych podpozycji. Pozycja ta może obejmować:
a) finansowe instrumenty pochodne o ujemnej wartości rynkowej brutto Na potrzeby statystyki uwzględnia się tutaj finansowe instrumenty pochodne, które są ujmowane w bilansie;
b) zobowiązania brutto dla pozycji przejściowych

Pozycje przejściowe to salda pasywów wykazywane w bilansie MIF, które nie są zaksięgowane na koncie klientów, ale które jednak dotyczą aktywów klientów (np. środki przeznaczone do inwestycji, przelewu lub rozliczenia);

c) zobowiązania brutto dla pozycji tranzytowych

Pozycje tranzytowe to środki (zazwyczaj będące własnością klientów), które są w trakcie przekazywania między MIF. Pozycje obejmują polecenia przelewu, które zostały spisane w ciężar rachunków klientów oraz inne pozycje, dla których podmiot sprawozdający nie dokonał jeszcze płatności;

d) odsetki należne od depozytów

Zgodnie z ogólnymi standardami rachunkowości na bazie memoriałowej odsetki należne od depozytów należy wykazywać w bilansie w miarę ich narastania (tj. na bazie memoriałowej), a nie w chwili, kiedy są faktycznie płacone (tj. na bazie kasowej). Odsetki należne od depozytów zalicza się, w ujęciu brutto, do kategorii "pozostałe pasywa". Odsetki należne nie są wykazywane z depozytami, których dotyczą;

e) dywidendy należne;
f) zobowiązania niedotyczące głównej działalności MIF (kwoty należne dostawcom, podatki, wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne itd.);
g) rezerwy na zobowiązania wobec osób trzecich (emerytury, dywidendy itd.);
h) płatności zabezpieczające na podstawie kontraktów na instrumenty pochodne
Płatności zabezpieczające na podstawie kontraktów na instrumenty pochodne są zazwyczaj klasyfikowane jako "depozyty" (zob. kategoria 9). Złożoność aktualnej praktyki rynkowej może powodować trudności w identyfikacji zabezpieczeń rzeczywiście podlegających spłacie, ponieważ różne rodzaje zabezpieczeń zapisywane są nieidentyfikowalnie na tym samym rachunku, lub w identyfikacji tych zabezpieczeń, które zapewniają MIF zasoby do akcji kredytowej. W tych przypadkach dopuszcza się klasyfikowanie wymienionych zabezpieczeń w ramach "pozostałych pasywów" lub jako "depozyty", zgodnie z praktyką krajową;
i) kwoty w ujęciu netto płatne na poczet przyszłych rozliczeń operacji na papierach wartościowych lub walutowych.
Kategoria "Pozostałe pasywa" może wykluczać niemal wszystkie instrumenty finansowe, które przyjmują formę należności (ujętych w innych pozycjach bilansu), instrumenty finansowe, które przyjmują formę należności, takich jak gwarancje, zobowiązania, pożyczki administrowane i powiernicze (rejestrowane pozabilansowo), oraz zobowiązania niefinansowe, takie jak pozycje kapitałowe po stronie pasywnej (włączone do pozycji "kapitał i rezerwy").

CZĘŚĆ  3

Definicje sektorów

ESA 95 stanowi standard klasyfikacji sektorowej. Partnerów transakcji mających siedzibę na terytorium uczestniczących państw członkowskich klasyfikuje się do poszczególnych sektorów zgodnie z listą MIF utworzoną do celów statystycznych oraz zgodnie ze wskazówkami statystycznej klasyfikacji klientów przedstawionymi w "Instrukcji EBC w sprawie klasyfikacji sektorowej". Instytucje bankowe mające siedzibę poza terytorium państw członkowskich nazywane są "bankami", a nie MIF. Podobnie termin "instytucje inne niż MIF" odnosi się jedynie do państw członkowskich; w odniesieniu do innych krajów stosowany jest termin "instytucje niebankowe".

Tabela

Definicje sektorów

SektorDefinicja
MIFZob. art. 1 niniejszego rozporządzenia
Sektor publiczny (S.13) (ESA 95, par. 2.68 do 2.70)Podmioty o statusie rezydenta zaangażowane przede wszystkim w wytwarzanie towarów i usług nierynkowych, przeznaczonych do konsumpcji indywidualnej i zbiorowej i/lub redystrybucję dochodu i dóbr narodowych.
Instytucje rządowe szczebla centralnego (S.1311) (ESA 95, par. 2.71)Jednostki administracji państwowej oraz inne agencje szczebla centralnego, których kompetencje obejmują cały obszar gospodarczy, z wyjątkiem jednostek administracyjnych i funduszy ubezpieczeń społecznych.
Instytucje rządowe (S.1312) (ESA 95, par. 2.72)Osobne jednostki instytucjonalne pełniące pewne funkcje rządowe na poziomie niższym niż instytucje rządowe szczebla centralnego i wyższym niż instytucje samorządowe, z wyłączeniem administrowania funduszami ubezpieczeń społecznych.
Instytucje samorządowe (S.1313) (ESA 95, par. 2.73)Jednostki administracji publicznej, której kompetencje obejmują jedynie lokalną część obszaru gospodarczego, z wyjątkiem lokalnych jednostek administracyjnych i funduszy ubezpieczeń społecznych.
Fundusze ubezpieczenia społecznego (S.1314) (ESA 95, par. 2.74)Centralne rządowe i samorządowe jednostki instytucjonalne, których podstawowym przedmiotem działalności jest zapewnianie świadczeń społecznych.
Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego (S.123) + pomocnicze instytucje finansowe (S.124) (ESA 95, par. 2.53 do 2.59)Przedsiębiorstwa i quasi-przedsiębiorstwa (z wyjątkiem towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych) zajmujące się głównie pośrednictwem finansowym polegającym na zaciąganiu zobowiązań w formie innej niż gotówka, depozyty i/lub bliskie substytuty depozytów złożone przez podmioty instytucjonalne inne niż MIF, lub rezerw techniczno ubezpieczeniowych. Kategoria dotyczy podmiotów sekurytyzacyjnych, głównych partnerów transakcji MIF i pomocniczych instytucji finansowych obejmujących wszystkie przedsiębiorstwa i quasi-przesiębiorstwa zajmujące się przede głównie działalnością pomocniczą.
Towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125) (ESA 95, par. 2.60 do 2.67)Przedsiębiorstwa i quasi-przedsiębiorstwa zajmujące się głównie pośrednictwem finansowym wynikającym z dzielenia ryzyka.
Przedsiębiorstwa (S.11) (ESA 95, par. 2.21 do 2.31)Przedsiębiorstwa i quasi-przedsiębiorstwa niezaangażowane w pośrednictwo finansowe, ale zajmujące się głównie wytwarzaniem dóbr i usług niefinansowych.
Gospodarstwa domowe (S.14) i instytucje niekomercyjne obsługujące gospodarstwa domowe (S.15) (ESA 95, par. 2.75 do 2.88)Osoby fizyczne lub grupy osób fizycznych będące konsumentami i producentami towarów i usług niefinansowych wyłącznie na użytek własny oraz będące producentami towarów i usług niefinansowych, pod warunkiem że ich działalność nie jest tożsama z działalnością quasi-przedsiębiorstw. Do tej kategorii zalicza się instytucje niekomercyjne obsługujące gospodarstwa domowe zajmujące się głownie wytwarzaniem towarów i usług nierynkowych przeznaczonych dla konkretnych grup gospodarstw domowych.
Przedsiębiorcy indywidualni i spółki nieposiadające osobowości prawnej (podkategoria gospodarstw domowych) (ESA 95, par. 2.76d)Przedsiębiorcy indywidualni i spółki cywilne – inne niż quasi-przedsiębiorstwa – nieposiadające osobowości prawnej, będące producentami rynkowymi. Do tej kategorii zalicza się nieposiadającą osobowości prawnej działalność samozatrudnionych prawników, lekarzy itp. W przypadku przedsiębiorców indywidualnych działalność gospodarcza jest tożsama z osobą (osobami) fizyczną będącą jej właścicielem posiadającą prawa i obowiązki wynikające z działalności i sfery prywatnej.

ZAŁĄCZNIK  III

STOSOWANIE WYMOGÓW W ZAKRESIE REZERWY OBOWIĄZKOWEJ ORAZ POWIĄZANE PRZEPISY SZCZEGÓLNE

CZĘŚĆ  1

Wymogi w zakresie rezerwy obowiązkowej w stosunku do instytucji kredytowych - zasady ogólne

1. Komórki w tabeli 1 załącznika I oznaczone "*" wykorzystywane są do naliczania podstawy rezerwy. W przypadku dłużnych papierów wartościowych instytucje kredytowe albo przedstawiają dowody na faktyczną kwotę zobowiązań wyłączonych z podstawy naliczania rezerwy, albo stosują standardowe odliczenia określone przez EBC. Komórki obwiedzione cienką linią są wypełniane jedynie przez instytucje kredytowe podlegające obowiązkowi utrzymywania rezerwy.

2. Kolumna "w tym: instytucje kredytowe podlegające obowiązkowi utrzymywania rezerwy EBC i KBC" nie obejmuje zobowiązań podmiotów sprawozdających wobec instytucji wymienionych jako zwolnione z obowiązku utrzymywania rezerwy, tj. instytucji zwolnionych z przyczyn innych niż prowadzenie działań reorganizacyjnych. Instytucje tymczasowo zwolnione z obowiązku utrzymywania rezerwy ze względu na prowadzenie działań reorganizacyjnych traktuje się jako instytucje podlegające obowiązkowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej, a w związku z tym zobowiązania wobec tych instytucji wykazywane są w kolumnie "w tym instytucje kredytowe podlegające obowiązkowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej EBC i KBC". W kolumnie tej mieszczą się również zobowiązania wobec instytucji, które nie są zobowiązane do utrzymywania rezerwy w ESBC w związku ze stosowaniem odliczeń ryczałtowych.

3. Instytucje przekazujące pełną sprawozdawczość mogą również wykazywać pozycje wobec "MIF innych niż instytucje kredytowe podlegające obowiązkowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej, EBC i KBC" zamiast wobec "MIF" i "instytucji kredytowych podlegających obowiązkowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej, EBC i KBC", pod warunkiem że nie prowadzi to do utraty danych szczegółowych oraz że pozostanie to bez wpływu na pozycje oznaczone drukiem wytłuszczonym. Ponadto w zależności od krajowych systemów zbierania danych oraz z zastrzeżeniem pełnej zgodności z definicjami i zasadami klasyfikacji na potrzeby bilansu MIF określonymi w niniejszym rozporządzeniu, instytucje kredytowe podlegające obowiązkowi utrzymywania rezerwy obowiązkowej mogą alternatywnie przekazywać dane niezbędne do wyliczenia podstawy rezerwy, z wyjątkiem danych dotyczących instrumentów zbywalnych, zgodnie z poniższą tabelą, pod warunkiem że pozostanie to bez wpływu na pozycje tabeli 1 załącznika I oznaczone drukiem wytłuszczonym.

4. Małe instytucje kredytowe zwolnione z pełnego obowiązku sprawozdawczego (w tzw. "ogonie sprawozdawczym") muszą jako minimum przekazywać dane kwartalne niezbędne do wyliczenia podstawy rezerwy zgodnie z poniższą tabelą.

5. W celu przekazywania danych zgodnie z poniższą tabelą należy zapewnić ścisłą zgodność z tabelą 1 załącznika I.

Tabela

Dane wymagane dla rezerwy obowiązkowej

Podstawa rezerwy naliczana jako suma nastepujących pozycji tabeli 1 (Pasywa): (a) - (b) + (c) + (d) + (e) + (j) - (k) + (l) + (m) + (n) + (s)
DEPOZYTY
(łącznie dla euro i walut obcych)
9. Depozyty ogółem
9.1e + 9.1x
9.2e + 9.2x
9.3e + 9.3x
9.4e + 9.4x
w tym:
9.2e + 9.2x terminowe
powyżej dwóch lat
w tym:

9.3e + 9.3x z terminem wypowiedzenia powyżej dwóch lat

Przekazywane dobrowolnie(1)
w tym:

9.4e + 9.4x operacje z przyrzeczeniem odkupu

Kwoty należne, tabela 1 (pasywa) kolumna (t)
INSTRUMENTY ZBYWALNE

(łącznie dla euro i walut obcych)

11. Emisja dłużnych papierów wartościowych 11e + 11x terminowych

do dwóch lat
powyżej dwóch lat
(1) Podmioty sprawozdające mogą skorzystać z opcji sprawozdawczości dobrowolnej, tj. mogą przekazywać albo aktualne dane (łącznie z pozycjami zerowymi), albo "brak danych". Jeżeli podmioty sprawozdajace zdecydowały się na przekazywanie aktualnych danych, nie mogą one już korzystać z opcji "brak danych".

CZĘŚĆ  2

Przepisy szczególne

Sekcja 

Sprawozdawczość skonsolidowana instytucji kredytowych jako grupy podlegających obowiązkowi utrzymywania rezerw obowiązkowych ESBC

1.1. Dla wypełnienia warunków określonych w art. 11 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9) Zarząd EBC może zezwolić instytucjom kredytowym objętym wymogiem utrzymywania rezerwy obowiązkowej na przekazywanie sprawozdawczości skonsolidowanej jako grupie instytucji kredytowych działającej na terytorium danego państwa. Na liście MIF prowadzonej przez EBC wszystkie instytucje grupy wymienione są oddzielnie.

1.2. Jeżeli instytucje kredytowe otrzymały pozwolenie na utrzymywanie rezerwy obowiązkowej przez pośrednika na mocy art. 10 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9) i nie przysługuje im możliwość składania sprawozdawczości grupowej określonej w niniejszej sekcji, właściwy KBC uczestniczącego państwa członkowskiego może zezwolić pośrednikowi na przekazywanie sprawozdawczości skonsolidowanej (innej niż w przypadku podstawy rezerwy) w imieniu instytucji kredytowych. Na liście MIF prowadzonej przez EBC wszystkie instytucje grupy wymienione są oddzielnie.

1.3. Jeżeli grupa instytucji kredytowych jako całość zaliczana jest do grupy małych instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (tzw. "ogon sprawozdawczy"), wówczas wymaga się od niej przekazywania jedynie uproszczonej sprawozdawczości dla tych instytucji. W przeciwnym razie grupę jako całość obejmują wymogi określone dla podmiotów przekazujących pełną sprawozdawczość.

Sekcja 

Rezerwa obowiązkowa w przypadku fuzji instytucji kredytowych

2.1. Na potrzeby niniejszego załącznika określenia "fuzja", "instytucje łączące się" i "instytucja przejmująca" posiadają znaczenie określone w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9).

2.2. Dla okresu utrzymywania rezerwy, w którym następuje fuzja, naliczana jest rezerwa dla instytucji przejmującej i wymóg ten jest realizowany w sposób określony w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9).

2.3. Dla następnych okresów utrzymywania rezerwy rezerwa dla instytucji przejmującej wyliczana jest w oparciu o podstawę rezerwy oraz informacje statystyczne wykazywane zgodnie z zasadami określonymi w poniższej tabeli. W przeciwnym razie stosuje się zwykłe zasady sprawozdawczości statystycznej i naliczania rezerwy obowiązkowej, określone w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9).

2.4. Z zastrzeżeniem zobowiązań wymienionych w poprzednich punktach odpowiedni KBC może zezwolić instytucji przejmującej na realizację jej zobowiązań w zakresie przekazywania informacji statystycznych w ramach procedur tymczasowych, na przykład przekazywanie oddzielnych formularzy dla każdej z łączących się instytucji w ciągu kilku okresów po połączeniu. Okres obowiązywania takiego zwolnienia ze standardowych wymogów sprawozdawczych powinien być jak najbardziej ograniczony i nie przekroczyć sześciu miesięcy po przeprowadzeniu fuzji. Rzeczone wyłączenie pozostaje bez wpływu na zobowiązanie instytucji przejmującej do wypełnienia jej obowiązków sprawozdawczych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz w stosownych przypadkach jej zobowiązanie do przyjęcia obowiązków sprawozdawczych łączących się instytucji zgodnie z niniejszym załącznikiem.

Tabela

Wymogi szczególne dotyczące naliczania rezerwy obowiązkowej dla instytucji kredytowych uczestniczących w fuzji(1)

WariantRodzaj fuzjiPrzyjęte zobowiązania
1Fuzja, gdzie podmiot przekazujący pełną sprawozdawczość (instytucja przejmująca) przejmuje jeden lub więcej podmiotów sprawozdających (instytucje łączące się), która wchodzi w życie po wyznaczonym przez właściwy KBC terminie przekazywania statystyki miesięcznej dotyczącej poprzedniego miesiącaDla okresu utrzymywania rezerwy następującego po fuzji podstawa rezerwy instytucji przejmującej jest naliczana w oparciu o zagregowane podstawy rezerwy instytucji przejmującej i instytucji łączących się. Agregacji podlegają te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe
2Fuzja, gdzie podmiot przekazujący pełną sprawozdawczość (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego oraz ewentualnie jeden lub więcej podmiotów przekazujących pełną sprawozdawczość (instytucje łączące się), która wchodzi w życie po wyznaczonym przez właściwy KBC terminie przekazywania statystyki dotyczącej poprzedniego kwartałuDla okresu utrzymywania rezerwy następującego po fuzji podstawa rezerwy instytucji przejmującej jest naliczana w oparciu o zagregowane podstawy rezerwy instytucji przejmującej i instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe
3Fuzja, gdzie podmiot przekazujący pełną sprawozdawczość (instytucja przejmująca) przejmuje jeden lub więcej podmiotów sprawozdających (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem miesiąca a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania statystyki miesięcznej dotyczącej poprzedniego miesiącaDla okresu utrzymywania rezerwy następującego po fuzji podstawa rezerwy instytucji przejmującej jest naliczana w oparciu o zagregowane podstawy rezerwy instytucji przejmującej i instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe. Dodatkowo instytucja przejmująca podejmuje obowiązek sprawozdawczy instytucji łączących się w zakresie informacji statystycznych dotyczących miesiąca poprzedzającego fuzję
4Fuzja, gdzie podmiot przekazujący pełną sprawozdawczość (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego, jak również jeden lub więcej podmiotów przekazujących pełną sprawozdawczość (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem kwartału a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania statystyki dotyczącej poprzedniego kwartałuDla okresu utrzymywania rezerwy następującego po fuzji podstawa rezerwy instytucji przejmującej jest naliczana w oparciu o zagregowane podstawy rezerwy instytucji przejmującej i instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe. Dodatkowo instytucja przejmująca podejmuje obowiązek sprawozdawczy instytucji łączących się w zakresie informacji statystycznych dotyczących miesiąca lub kwartału poprzedzającego fuzję, w zależności od rodzaju instytucji
5Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego oraz, ewentualnie, jeden lub więcej podmiotów przekazujących pełną sprawozdawczość (instytucje łączące się), która wchodzi w życie po wyznaczonym przez właściwy KBC terminie dla przekazywania statystyki dla poprzedniego miesiącaProcedura obowiązująca jest analogiczna do wariantu 1 powyżej
6Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucje łączące się), która wchodzi w życie po wyznaczonym przez właściwy KBC terminie dla przekazywania statystyki dla poprzedniego kwartałuW okresie między okresem utrzymywania rezerwy obowiązkowej przypadającym po dokonaniu fuzji a pierwszym sprawozdaniem kwartalnym przekazanym przez instytucję przejmującą po fuzji zgodnie z ograniczonym wymogiem sprawozdawczym obowiązującymi instytucje zwolnione z pełnego obowiązku sprawozdawczego na podstawie załącznika III do niniejszego rozporządzenia, rezerwa obowiązkowa naliczana jest poprzez agregację podstaw rezerwy instytucji przejmującej i instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe
7Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucje łączące się), która wchodzi w życie po wyznaczonym przez właściwy KBC terminie dla przekazywania statystyki dla poprzedniego kwartału i w rezultacie której instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego staje się podmiotem przekazującym pełną sprawozdawczośćProcedura obowiązująca jest analogiczna do przypadku nr 2 powyżej
8Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem kwartału a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania statystyki dla poprzedniego kwartałuW okresie między okresem utrzymywania rezerwy obowiązkowej przypadającym po dokonaniu fuzji a pierwszym sprawozdaniem kwartalnym przekazanym przez instytucję przejmującą po fuzji zgodnie z ograniczonym wymogiem sprawozdawczym obowiązującymi instytucje zwolnione z pełnego obowiązku sprawozdawczego na podstawie załącznika III do niniejszego rozporządzenia, rezerwa obowiązkowa naliczana jest poprzez agregację podstaw rezerwy instytucji przejmującej i instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe. Dodatkowo instytucja przejmująca podejmuje obowiązek sprawozdawczy instytucji łączących się w zakresie informacji statystycznych dotyczących kwartału poprzedzającego fuzję
9Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem miesiąca a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania statystyki miesięcznej dla poprzedniego miesiącaProcedura obowiązująca jest analogiczna do przypadku nr 3 powyżej
10Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucje łączące się), która wchodzi w życie po wyznaczonym przez właściwy KBC terminie dla przekazywania statystyki dotyczącej poprzedniego kwartału i w rezultacie której instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego staje się podmiotem przekazującym pełną sprawozdawczośćProcedura obowiązująca jest analogiczna do przypadku nr 4 powyżej
11Fuzja, gdzie podmiot przekazujący pełną sprawozdawczość (instytucja przejmująca) utworzona jest z podmiotów przekazujących pełną sprawozdawczość (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem miesiąca a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania miesięcznej informacji statystycznej dotyczącej poprzedniego miesiącaDla okresu utrzymywania rezerwy następującego po fuzji podstawa rezerwy instytucji przejmującej jest naliczana w oparciu o zagregowane podstawy rezerwy instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe. Instytucja przejmująca podejmuje obowiązek sprawozdawczy instytucji łączących się w zakresie informacji statystycznych dotyczących miesiąca poprzedzającego fuzję
12Fuzja, gdzie podmiot przekazujący pełną sprawozdawczość (instytucja przejmująca) przejmuje jedną lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego, jak również ewentualnie jeden lub więcej podmiotów przekazujących pełną sprawozdawczość (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem kwartału a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania informacji statystycznej dotyczącej poprzedniego kwartałuDla okresu utrzymywania rezerwy następującego po fuzji podstawa rezerwy instytucji przejmującej jest naliczana w oparciu o zagregowane podstawy rezerwy instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe. Instytucja przejmująca podejmuje obowiązek sprawozdawczy instytucji łączących się w zakresie informacji statystycznych dotyczących miesiąca lub kwartału poprzedzającego fuzję, w zależności od rodzaju instytucji
13Fuzja, gdzie instytucja zwolniona z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucja przejmująca) utworzona jest z jednej lub więcej instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego (instytucje łączące się), która wchodzi w życie między końcem kwartału a wyznaczonym przez właściwy KBC terminem przekazywania miesięcznej informacji statystycznej dotyczącej poprzedniego kwartałuW okresie między okresem utrzymywania rezerwy obowiązkowej przypadającym po dokonaniu fuzji a pierwszym sprawozdaniem kwartalnym przekazanym przez instytucję przejmującą po fuzji zgodnie z ograniczonym wymogiem sprawozdawczym obowiązującymi instytucje zwolnione z pełnego obowiązku sprawozdawczego na podstawie załącznika III do niniejszego rozporządzenia, rezerwa obowiązkowa naliczana jest poprzez agregację podstaw rezerwy instytucji łączących się. Agreguje się te podstawy rezerwy, które obowiązywałyby w danym okresie utrzymywania rezerwy, gdyby nie doszło do fuzji. Przyznaje się tylko jedno odliczenie ryczałtowe. Instytucja przejmująca podejmuje obowiązek sprawozdawczy instytucji łączących się w zakresie danych dotyczących kwartału poprzedzającego fuzję
______

(1) Tabela przedstawia szczegóły bardziej skomplikowanych procedur stosowanych w konkretnych przypadkach. W przypadkach nieprzedstawionych w tabeli stosuje się standardowe zasady sprawozdawczości statystycznej oraz naliczania rezerwy obowiązkowej zgodnie z postanowieniami art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9).

ZAŁĄCZNIK  IV

WYMOGI MINIMUM OBOWIĄZUJĄCE RZECZYWISTĄ POPULACJĘ SPRAWOZDAWCZĄ

W celu realizacji wymogów statystycznych EBC podmioty sprawozdające zobowiązane są do przestrzegania następujących wymogów minimum:

1. Wymogi minimum w zakresie przekazywania danych:

a) sprawozdania powinny być przekazywane do KBC w terminach wyznaczonych przez właściwy KBC;

b) postać i format sprawozdań statystycznych powinny być zgodne z wymaganiami technicznymi w zakresie sprawozdawczości ustalonymi przez KBC;

c) podmiot sprawozdający wyznacza osobę(-y) do kontaktu; oraz

d) należy przestrzegać specyfikacji technicznych w zakresie sposobu przekazywania danych do KBC.

2. Wymogi minimum w zakresie dokładności:

a) informacje statystyczne muszą być poprawne:

– wszystkie warunki liniowe powinny być spełnione (aktywa i pasywa muszą się bilansować, składowe muszą się sumować na kwoty ogółem itd.), oraz

– dane muszą być spójne we wszystkich sprawozdaniach przekazywanych z różną częstotliwością;

b) podmioty sprawozdające powinny być w stanie dostarczyć informacji na temat wydarzeń wynikających z dostarczonych danych;

c) informacje statystyczne muszą być pełne: istniejące luki powinny być potwierdzone, wyjaśnione KBC oraz, tam gdzie to możliwe, możliwie szybko uzupełnione;

d) informacje statystyczne nie mogą zawierać luk ciągłych i strukturalnych;

e) przy technicznym przesyłaniu danych podmioty sprawozdające powinny stosować rozmiary i jednostki miary ustalone przez KBC; oraz

f) przy technicznym przesyłaniu danych podmioty sprawozdające powinny stosować zasady zaokrąglania ustalone przez KBC.

3. Wymogi minimum w zakresie zgodności metodologicznej:

a) informacje statystyczne powinny być zgodne z definicjami i klasyfikacjami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu;

b) w przypadku rozbieżności w stosunku do tych definicji i klasyfikacji podmioty sprawozdające powinny - tam gdzie to właściwe - regularnie monitorować i mierzyć różnice pomiędzy definicjami zastosowanymi a definicjami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu; oraz

c) podmioty sprawozdające powinny być w stanie wyjaśnić różnice pomiędzy dostarczonymi danymi a danymi za poprzednie okresy.

4. Wymogi minimum w zakresie wprowadzania korekt:

Należy przestrzegać zasad i procedur w zakresie trybu wprowadzania korekt określonych przez EBC i KBC. Do korekt innych niż korekty standardowe należy dołączać noty wyjaśniające.

ZAŁĄCZNIK  V

TABELA KORELACJI

Rozporządzenie (WE) nr 2423/2001 (EBC/2001/13)Niniejsze rozporządzenie
Artykuł 1Artykuł 1
Artykuł 2 ust. 1Artykuł 1 akapit pierwszy; art. 2 ust. 1
Artykuł 2 ust. 2Artykuł 8 ust. 1
Artykuł 2 ust. 3Artykuł 8 ust. 1 lit. e)
Artykuł 3 ust. 1Artykuł 3 ust. 1
Artykuł 3 ust. 2Artykuł 3 ust. 2
Artykuł 3 ust. 3Artykuł 3 ust. 3
Artykuł 4 ust. 1Artykuł 4 ust. 1
Artykuł 4 ust. 2Artykuł 4 ust. 1
Artykuł 4 ust. 3Artykuł 9 ust. 1
Artykuł 4 ust. 4Artykuł 9 ust. 2
Artykuł 4 ust. 5Artykuł 8 ust. 1 lit. b); art. 8 ust. 1 lit. c)
Artykuł 4 ust. 6Artykuł 8 ust. 5 lit. a)
Artykuł 4 ust. 7Artykuł 8 ust. 5 lit. b)
Artykuł 4 ust. 8Artykuł 10
Artykuł 5Artykuł 11
Artykuł 6Artykuł 12
Artykuł 7
Artykuł 8Artykuł 14
Artykuł 9Artykuł 15
Załącznik I część 1 wstępZałącznik 1 wstęp
Załącznik I część 1 pkt 1Artykuł 3 ust. 1
Załącznik I część 1 pkt 2Artykuł 1 akapit pierwszy
Załącznik I część 1 pkt 3Artykuł 2 ust. 3
Załącznik I część 1 pkt 4Załącznik I część 1 pkt 1.1
Załącznik I część 1 pkt 5Załącznik I część 1 sekcja 1 pkt 1.2
Załącznik I część 1 pkt 6Artykuł 1 pierwszy akapit; załącznik 1 pkt 2.1
Załącznik I część 1 pkt 7Załącznik I część 1 sekcja 2 pkt 2.2
Załącznik I część 1 pkt 8Artykuł 1 akapit pierwszy
Załącznik I część 1 pkt 9Artykuł 8 ust. 3 lit. a)
Załącznik I część 1 IIArtykuł 7
Załącznik I część 1 III pkt 1Motyw 2, motyw 10, załącznik III część 1 pkt 1
Załącznik I część 1 III pkt 2Załącznik I wstęp; załącznik I część 2
Załącznik I część 1 III pkt 3Załącznik I część 2
Załącznik I część 1 III ppkt (i) lit. a) pkt 4Załącznik I część 2 III pkt 1 lit. a)
Załącznik I część 1 III ppkt (i) lit. a) pkt 5Załącznik I część 2 III pkt 2
Załącznik I część 1 III ppkt (i) lit. a) pkt 6Załącznik I część 2 III pkt 1 lit. b)
Załącznik I część 1 III pkt 7Załącznik I część 2 III pkt 4
Załącznik I część 1 III ppkt (iii) pkt 8Załącznik I część 2 III pkt 5.1
Załącznik I część 1 III ppkt (iii) pkt 9Załącznik I część 2 III pkt 5.1
Załącznik I część1 III ppkt (iv) pkt 10Załącznik I część 2 III pkt 3
Załącznik I część1 III ppkt (v) pkt 11
Załącznik I część1 III ppkt (v) pkt 12Motyw 8
Załącznik I część 1 III pkt 13Motyw 8
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt 13aZałącznik I część 2 pkt 5.5
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt 13b
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt 13cZałącznik I część 2 pkt 5.5
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt13dZałącznik I część 2 pkt 5.5
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt13eArtykuł 8 ust. 3 lit. b)
Załącznik I część 1 III ppkt (vi) pkt 14Artykuł 6
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt 15Artykuł 7 ust. 2
Załącznik I część1 III ppkt (vi) pkt 16Artykuł 7 ust. 4
Załącznik I część 1 IV pkt 1Załącznik I część 3
Załącznik I część 1 IV pkt 2Załącznik I część 3
Załącznik I część 1 IV lit. a) pkt 3Załącznik I część 3 pkt 1
Załącznik I część 1 IV lit. a) pkt 4
Załącznik I część 1 IV lit. b) pkt 5Załącznik I część 2 pkt 2
Załącznik I część 1 IV lit. c) pkt 6Załącznik I część 3 pkt 4
Załącznik I część 1 IV lit. c) pkt 6aArtykuł 8 ust. 6
Załącznik I część 1 IV lit. d) pkt 7Załącznik I część 3 pkt 5
Załącznik I część 1 IV lit. d) pkt 7aArtykuł 8 ust. 6
Załącznik I część 1 IV lit. e) pkt 8Załącznik I część 3 pkt 3
Załącznik I część 1 IV lit. e) pkt 9Artykuł 6
Załącznik I część 1 IV lit. e) pkt 9a
Załącznik I część1 IV pkt 10Artykuł 7
Załącznik I część 1 V pkt 1Motyw 9
Załącznik I część 1 V pkt 2Motyw 9, art. 4
Załącznik I część 1 V pkt 3Artykuł 4 ust. 1
Załącznik I część 1 V pkt 4Artykuł 4 ust. 2
Załącznik I część 1 V pkt 5Motyw 9
Załącznik I część 1 V pkt 6Załącznik I część 5 pkt 1
Załącznik I część 1 V ppkt (i) pkt 7Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1 V ppkt (ii) pkt 8Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1 V ppkt (iii) pkt 9Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1V ppkt (iv) pkt 10Artykuł 6
Załącznik I część 1V pkt 11Załącznik I część 4 pkt 2
Załącznik I część 1V ppkt (i). pkt 12Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1V pkt 13Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1 V ppkt (ii) pkt 14Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1V ppkt (iii) pkt 15Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1V pkt 16Załącznik I część 5 tabela 1A
Załącznik I część 1V ppkt (iv) pkt 17Artykuł 6
Załącznik I część 2 tabela AZałącznik I część 8
Załącznik I część 2 tabela 1Załącznik I część 2
Załącznik I część 2 tabela 1 przypis 5Załącznik III część 1 pkt 3
Załącznik I część 2 tabela 2Załącznik I część 3
Załącznik I część 2 tabela 3Załącznik I część 3
Załącznik I część 2 tabela 4Załącznik I część 3
Załącznik I część 2 tabela 1 AZałącznik I część 5
Załącznik I część 3 definicjeZałącznik II część 1
Załącznik I część 3 definicje sektorówZałącznik II część 3
Załącznik I część 3 definicje kategorii instrumentówZałącznik II część 2
Załącznik I część 3 tabelaZałącznik II część 2
Załącznik I część 1 pkt 1Artykuł 2 pkt 2; załącznik III część 1 pkt 3
Załącznik I część 1 II pkt 2Załącznik III część 1 pkt 4
Załącznik I część 1 III pkt 3Załącznik III część 2 sekcja 1 pkt 1
Załącznik II część 1 III pkt 4Załącznik III część2 sekcja 1 pkt 1.2
Załącznik I część 1 IV pkt 5Załącznik III część 1 pkt 2
Załącznik I część 1 IV pkt 6Załącznik III część 1 pkt 2
Załącznik II część 2 pkt 7Załącznik III część 1 tabela przypis
Załącznik II część 3 pkt 8Załącznik III część2 sekcja 2 pkt 2.1
Załącznik II część 3 pkt 9Załącznik III część 2 sekcja 2 pkt 2.2
Załącznik II część 3 pkt 10Załącznik III część 2 sekcja 2 pkt 2.3
Załącznik II część 3 pkt 11Załącznik III część 2 sekcja 2 pkt 2.4
Załącznik II część 3 tabelaZałącznik III część 1 tabela
Załącznik II dodatek tabelaZałącznik II część 2 tabela
Załącznik IIIArtykuł 8
Załącznik IVZałącznik IV
Załącznik VArtykuł 13
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr EBC 2011/12 z dnia 25 sierpnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.228.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2011 r.
2 Art. 1a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr EBC 2011/12 z dnia 25 sierpnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.228.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2011 r.
3 Art. 8 ust. 4 skreślony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr EBC 2011/12 z dnia 25 sierpnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.228.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2011 r.
4 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr EBC 2011/12 z dnia 25 sierpnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.228.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2011 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.