Wspólne stanowisko 95/413/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie Angoli

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1995.245.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 października 1995 r.

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 2 października 1995 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie Angoli

(95/413/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 12 października 1995 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

A. Unia Europejska w odniesieniu do Angoli dąży do realizacji następujących celów:

1. Wspierać skuteczne wykonanie Protokołu z Lusaki, porozumień "acordos de paz" z Bicesse i odnośnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

2. Wspierać misję specjalnego przedstawiciela sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych i obserwatora Troiki.

3. Przyspieszyć tempo wdrażania umów zawartych na podstawie Protokołu z Lusaki oraz porozumień zawartych między rządem Angoli a Unity po podpisaniu niniejszego dokumentu przez strony i Unavem.

4. Wspierać dialog zainicjowany ostatnimi spotkaniami prezydenta Republiki Angoli z prezydentem Unity, które stanowią nowy, znaczący krok w kierunku klimatu zaufania potrzebnego do konsolidacji procesu pokojowego. Powinien on umożliwić stworzenie ram dla pokojowego współistnienia wszystkich obywateli Angoli, opartego na zasadach demokracji, państwa prawa, sprawiedliwości i pełnego poszanowania praw człowieka.

5. Wspierać skoordynowane działania społeczności międzynarodowej zmierzające do odbudowy Angoli w ramach procesu pokojowego.

B. Pragnąc pomóc w realizacji tych celów i przyjmując z zadowoleniem pozytywne rezultaty obrad okrągłego stołu (UNDP), które odbyły się w Brukseli w dniach 25 i 26 września 1995 r., do których Unia Europejska w dużej mierze się przyczyniła, Unia Europejska jest gotowa:

1. Pomóc Rządowi Angoli w umacnianiu demokracji i państwa prawa.

2. Uczestniczyć w dalszym ciągu w staraniach na rzecz ulżenia cierpieniom uchodźców i wysiedleńców oraz przyspieszyć ich społeczną i gospodarczą reintegrację.

3. Wnieść swój wkład w starania na rzecz społecznej reintegracji zdemobilizowanych żołnierzy, zarówno te podejmowane przez Angolę, jak i Organizację Narodów Zjednoczonych.

4. Pomóc Unavem III poprzez udział w działaniach na rzecz monitorowania praw człowieka, proponowanego przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawozdaniu z lipca 1995 r.

5. Uczestniczyć w rozminowywaniu, również w ramach wspólnego działania dotyczącego min przeciwpiechotnych(1).

6. Uczestniczyć w inicjatywach podjętych przez Angolę i społeczność międzynarodową, mających na celu pojednanie narodowe, odnowę i odbudowę kraju.

C. Rada i Komisja, działając w ramach swoich odpowiednich uprawnień, podejmują środki niezbędne do wykonania niniejszego wspólnego stanowiska.

Kontynuację niniejszego wspólnego stanowiska zapewniają właściwe grupy Rady.

D. Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 2 października 1995 r.

W imieniu Rady
J. SOLANA
Przewodniczący

______

(1) Decyzja Rady 95/170/WPZiB z dnia 12 maja 1995 r. dotycząca wspólnego działania przyjętego przez Radę na podstawie art. J.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie min przeciwpiechotnych (Dz.U. L 115 z 22.5.1995, str. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.