Uchwała nr 1542/v krajowej rady komorniczej z dnia 5 kwietnia 2016 r.

Akty korporacyjne

Komor.2016.4.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 1542/V
KRAJOWEJ RADY KOMORNICZEJ
z dnia 5 kwietnia 2016 r.

Na podstawie art 85 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 ustawy komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2015 r., poz. 790) Krajowa Rada Komornicza postanowiła podjąć uchwałę następującej treści:
§  1.
Krajowa Rada Komornicza, będąca reprezentantem komorników sądowych (art. 82 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, Dz. U. z 2015 r., poz. 790) w związku z wejściem w Zycie z dniem 1 kwietnia 2016 r. ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195) oraz z dostrzeżonymi przez samorząd komorniczy zagrożeniami niezależnymi od organów egzekucyjnych, a sprowadzającymi się do konieczności dokonywania zajęcia (na wniosek wierzycieli i w oparciu o tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko rodzicom lub opiekunom dziecka uprawnionym do świadczeń wychowawczych) rachunku bankowego, na który przekazywane będą świadczenia wychowawcze, co w istocie pozbawi osoby uprawnione do możliwości dysponowania otrzymanymi środkami zgodnie z ich przeznaczeniem i brakiem podjęcia przez ustawodawcę działań, które w sposób jednoznaczny i pewny chroniłyby świadczeniu zwolnione spod egzekucji od zajęcia w toku sądowego postępowania egzekucyjnego poprzez stworzenie realnych mechanizmów zabezpieczających świadczenia zwolnione spod egzekucji (w tym zwłaszcza świadczenia wychowawcze), nic tylko na etapie ich wypłaty przez właściwy organ, ale tez w przypadku wpłaty świadczeń na rachunek bankowy, mając jednocześnie na uwadze szczególną sytuację i cel na jaki świadczenia wynikające z ww. ustawy są przeznaczone, polegający na pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, iv tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych (art: 4 ust. 1 ustawy), dostrzegając również zagrożenia wynikające z faktu, że ww. środki przekazywane będą na rachunek bankowy matki, ojca. opiekuna faktycznego dziecka albo opiekuna prawnego dziecka (art. 4 ust. 2 ustawy) oraz niejednolitej Unii orzeczniczej sądów, stoi na stanowisku, że zasadnym jest. aby w pouczeniach do zajęć rachunków bankowych dopisać klauzulę następującej treści:

"Komornik poucza, że w przypadku, gdy na zajęty rachunek bankowy wpływa świadczenie wychowawcze w rozumieniu ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. poz. 195), zajęcie ulega ograniczeniu w ten sposób, że kwota świadczenia wychowawczego nie podlega przekazaniu".

Jednocześnie w przypadku umieszczenia powyższej klauzuli zasadnym wydaje się poinformowanie banków za pośrednictwem repertorium KMO o konieczności jej zastosowania do wszystkich zajęć dokonanych dotychczas przez komornika sądowego.

§  2.
Uchwało wchodzi w życie z dniem podjęcia.