Stanowisko krajowej rady sądownictwa z dnia 5 grudnia 2012 r.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.12.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 grudnia 2012 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 grudnia 2012 r.

Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się do Ministra Edukacji Narodowej o cofnięcie zgody na dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika dla gimnazjalistów "Wiedza o społeczeństwie" autorstwa Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary, bowiem zawarte są w nim oszczercze wobec sądów i sędziów sformułowania.

Podręcznik ten na stronie 118 zawiera cytat z jednego z tygodników, opublikowany w marcu 2002 r. Cytat ten w sposób jednostronny, nieobiektywny, a miejscami wręcz nieprawdziwy, przedstawia pracę sądów i sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej. Autorzy, zadając odbiorcy podręcznika pytania i polecenia potwierdzają, że sami uznają ten cytowany fragment za prawdziwy i obiektywny. Cytat ten przedstawia młodym ludziom, uczącym się wiedzy o społeczeństwie całkowicie sfałszowany obraz wymiaru sprawiedliwości. Zamiast budować zaufanie do niezawisłych sądów, będących filarem demokratycznego państwa prawa, zaufanie to podważa.

W sądach działa od lat menadżerski system zarządzania, który sprawują dyrektorzy sądów, powoływani przez Ministra Sprawiedliwości. Także prezesi sądów okręgowych i apelacyjnych powoływani są przez Ministra Sprawiedliwości, który sprawuje nad sądami powszechnymi nadzór administracyjny. Sformułowanie, że "w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych, a postępowania dyscyplinarne są z reguły umarzane"- to kłamstwo. Sędziowie od lat mają jawne postępowania dyscyplinarne, w którym prawie zawsze w charakterze publiczności biorą udział przedstawiciele mediów. Wyroki są surowe. Znane są przypadki usunięcia z zawodu za opóźnienia w pisaniu uzasadnień. Korupcja jest problemem śladowym i jest bezwzględnie tępiona przez sądy dyscyplinarne. Każdy sędzia, któremu udowodniono jakiekolwiek korupcyjne działania jest usuwany z zawodu i ponosi odpowiedzialność karną.

Czas trwania postępowań sądowych w stosunku do dużych krajów europejskich takich jak Niemcy, Francja czy Włochy jest porównywalny, w niektórych przypadkach nawet lepszy. Problemem jest ogromny wpływ spraw do polskich sądów, który w bieżącym roku przekroczył już 13 milionów. Pomimo, że w stosunku do przyrostu spraw nie wzrasta proporcjonalnie stan kadry, sędziowie bardzo ciężką pracą opanowują wpływ spraw, poprawiając wydajność pracy.

Należy podkreślić, że skomplikowany obrót gospodarczy i rozwój społeczny generuje coraz trudniejsze sprawy.

Decydujący głos w sprawach sędziowskich ma władza ustawodawcza i wykonawcza, która uchwalając prawo reguluje status sędziów i pracę sądów.

Krajowa Rada Sądownictwa, wskazując na powyższe argumenty, prosi Ministra Edukacji Narodowej o pilne działanie w tej sprawie i poinformowanie Rady o podjętych czynnościach.