Komunikat komisji egzaminacyjnej z dnia 17 lutego 2012 r.

Akty korporacyjne

Rewid.2012.2.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 lutego 2012 r.

KOMUNIKAT KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
z dnia 17 lutego 2012 r.

Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz. U. z 2010 r. Nr 6, poz. 36) warunkiem przystąpienia kandydata na biegłego rewidenta do egzaminu jest wniesienie opłaty egzaminacyjnej, za egzaminy pisemne na 30 dni przed terminem każdego egzaminu. Na dowodzie wpłaty należy wskazać, zgodnie z § 2 ust. 2 powołanego rozporządzenia, m. in. nazwę i termin egzaminu.

Dokonanie wpłaty jest uznawane za zgłoszenie się kandydata na egzamin odbywający się w danym terminie.

Zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia nieprzystąpienie przez kandydata na biegłego rewidenta do egzaminu pisemnego w terminie, na który został zakwalifikowany, jest równoznaczne z niezaliczeniem egzaminu, z zastrzeżeniem ust. 3, który dopuszcza możliwość nieprzystąpienia do egzaminu pisemnego z ważnych, udokumentowanych przyczyn losowych. W takim przypadku kandydat nie później niż 7 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu powinien przedłożyć Komisji Egzaminacyjnej kopię dokumentów potwierdzających niemożność przystąpienia do egzaminu. Po stwierdzeniu, że nieprzystąpienie do egzaminu zostało spowodowane ważną przyczyną losową, opłatę egzaminacyjną zalicza się na poczet egzaminu przeprowadzanego w terminie późniejszym.

W związku z bardzo licznymi przypadkami występowania przez kandydatów o zmianę terminów egzaminów oraz zaliczenie wniesionych opłat na egzaminy w kolejnych terminach bez udokumentowania ważnych przyczyn losowych Komisja Egzaminacyjna przypomina, że takie wnioski nie będą uwzględniane.

Dodatkowo Komisja Egzaminacyjna zauważa, że organizacja egzaminu odbywa się dla określonej liczby osób ustalanej na podstawie dokonanych wpłat. Liczba uczestników egzaminu ma bezpośredni wpływ na określenie ośrodków, w których będzie organizowany egzamin, liczbę zatrudnionych egzaminatorów i osób do obsługi organizacyjnej, ilość i wielkość sal wynajmowanych na przeprowadzenie egzaminu, a co za tym idzie ma wpływ na koszty związane z organizacją egzaminu.

Uwzględniając zatem potrzebę racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi z opłat egzaminacyjnych i eliminowania zbędnych kosztów, Komisja Egzaminacyjna informuje, że uwzględniane będą wyłącznie wnioski uzasadnione ważnymi i odpowiednio udokumentowanymi przyczynami losowymi.