Nowicki Marek Antoni, Ukaranie grzywną za krótki pokojowy protest przed gmachem rządu. Omówienie wyroku ETPC z dnia 3 maja 2022 r., 18079/15 (Bumbeș)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2023
Autor:

Ukaranie grzywną za krótki pokojowy protest przed gmachem rządu. Omówienie wyroku ETPC z dnia 3 maja 2022 r., 18079/15 (Bumbeș)

Tezy orzeczenia

Władze publiczne powinny wykazywać pewną tolerancję wobec pokojowych zgromadzeń, których uczestnicy nie sięgają po przemoc. W innym przypadku wolność zgromadzania się zagwarantowana w art. 11Konwencji byłaby pozbawiona wszelkiego znaczenia. Właściwego „stopnia tolerancji” nie da się zdefiniować w sposób abstrakcyjny, ale na tle konkretnych okoliczności, a zwłaszcza rozmiaru „zakłóceń normalnego życia”, bowiem każde większe zgromadzenie w miejscu publicznym nieuchronnie rodzi niedogodności. Rzeczywisty stopień takiej tolerancji oraz jej konkretne przejawy mogą różnić się zależnie od okoliczności, np. tego, czy manifestacja z aktami przemocy może się rozlać na inne miejsca lub czy nie była ona wcześniej zgłoszona władzom ale (i) stanowiła pilną reakcję na toczące się polityczne wydarzenie lub (ii) była czysto obstrukcyjną akcją protestacyjną, co do której, ze względu na jej naturę, można było mieć wątpliwości – w zasadzie i w wymiarze praktycznym – czy mogła być poddana wymogowi...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX