Nowicki Marek Antoni, Stosowanie przez sądy wbrew woli spadkodawcy islamskiego prawa religijnego w sporach spadkowych między obywatelami greckimi należącymi do mniejszości muzułmańskiej. Omówienie wyroku ETPC z dnia 19 grudnia 2018 r., 20452/14 (Molla Sali)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2019
Autor:

Stosowanie przez sądy wbrew woli spadkodawcy islamskiego prawa religijnego w sporach spadkowych między obywatelami greckimi należącymi do mniejszości muzułmańskiej. Omówienie wyroku ETPC z dnia 19 grudnia 2018 r., 20452/14 (Molla Sali)

Tezy orzeczenia

1. Wyznanie religijne osoby nie może umożliwiać ze skutkiem prawnym zrzeczenia się pewnych praw wbrew ważnemu interesowi publicznemu. Państwo jako takie nie może wziąć na siebie roli gwaranta tożsamości mniejszościowej określonej grupy ludności ze szkodą dla prawa członków tej grupy do swobodnej odmowy przynależności do niej lub nieprzestrzegania jej praktyk i reguł zachowania.

2. Odmowa członkom mniejszości religijnej uprawnienia do dobrowolnego optowania i skorzystania z prawa powszechnie obowiązującego oznacza nie tylko traktowanie dyskryminujące, ale również naruszenie prawa o kardynalnym znaczeniu w dziedzinie ochrony mniejszości, a więc prawa do swobodnej samoidentyfikacji. Negatywny aspekt tego prawa, a więc prawa do niebycia traktowanym jako członek mniejszości, nie jest ograniczony w taki sam sposób, jak jego aspekt pozytywny. Wybór wchodzący w grę jest całkowicie swobodny pod warunkiem, że jest świadomy. Wymaga poszanowania przez innych członków danej mniejszości i przez samo...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX