Sztobryn Karolina, Sentencje polskich wyroków niezgodne z prawem UE? Omówienie wyroku TS z dnia 17 listopada 2022 r., C-175/21 (Harman International Industries)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2022
Autor:

Sentencje polskich wyroków niezgodne z prawem UE? Omówienie wyroku TS z dnia 17 listopada 2022 r., C-175/21 (Harman International Industries)

Na taką wątpliwość Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą sposobu formułowania przez polskie sądy sentencji orzeczeń uwzględniających powództwo o stwierdzenie naruszenia prawa do unijnego znaku towarowego odpowiedział w swoim wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem TSUE sentencje w tego rodzaju orzeczeniach, pomimo swojej ogólnikowości, która skutkuje pozostawieniem w gestii organu właściwego w przedmiocie egzekucji ustalenie, do których towarów orzeczenie ma zastosowanie, nie naruszają prawa unijnego. Trybunał zastrzegł jednak, że strona pozwana w ramach postępowania egzekucyjnego musi mieć możliwość wskazania, które towary są objęte tym postępowaniem, a sąd może zbadać i orzec, z poszanowaniem przepisów dyrektywy 2004/48 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej, które towary zostały rzeczywiście wprowadzone do obrotu na terytorium EOG przez właściciela znaku towarowego lub za jego zgodą.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX