Zasada Jarosław, Niezawiniona nietrzeźwość nie uzasadnia „dyscyplinarki”

Omówienia
Opublikowano: ABC
Autor:

Niezawiniona nietrzeźwość nie uzasadnia „dyscyplinarki”

Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości pracownika dotkniętego przewlekłą psychozą alkoholową nie stanowi dostatecznej podstawy do przypisania mu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 2000 r., I PKN 76/00, OSNP 2002, nr 10, poz. 237.

Rozstrzygnięcie to wydano w sprawie z powództwa pracownika o przywrócenie do pracy na tle następującego stanu faktycznego. Z pracownikiem zatrudnionym jako kierownik działu zaopatrzenia rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia. Powodem takiej decyzji pracodawcy było przebywanie podwładnego w pracy w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie alkomatem.

W toku postępowania dowodowego przed Sądem Rejonowym wykazano, że od kilkunastu dni przed incydentem w zakładzie pracy powód był „w ciągu alkoholowym”, miał stany depresyjne, zaburzenia snu, nie rozpoznawał miejsc i znanych osób. Dynamika zmian chorobowych była charakterystyczna dla psychoz alkoholowych, cechujących się...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX