Lasiński-Sulecki Krzysztof, Nienależny VAT wykazany w wyniku błędu w wystawionej na rzecz usługobiorcy fakturze, a następnie wpłacony na rzecz Skarbu państwa członkowskiego, w którym usługi były świadczone, nie podlega zwrotowi (C-35/05)

Omówienia
Opublikowano: PP 2007/5/48-49
Autor:

Nienależny VAT wykazany w wyniku błędu w wystawionej na rzecz usługobiorcy fakturze, a następnie wpłacony na rzecz Skarbu państwa członkowskiego, w którym usługi były świadczone, nie podlega zwrotowi (C-35/05)

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2007 r. w sprawie Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH v. Ministero delle Finanze (C-35/05)

Nienależny VAT wykazany w wyniku błędu w wystawionej na rzecz usługobiorcy fakturze, a następnie wpłacony na rzecz Skarbu państwa członkowskiego, w którym usługi były świadczone, nie podlega zwrotowi w myśl art. 2 i 5 Ósmej Dyrektywy VAT. Z wyjątkiem przypadków wyraźnie wskazanych w art. 21 pkt 1 Szóstej Dyrektywy jedynie dostawcę (usługodawcę) uważa się za zobowiązanego do zapłaty VAT.

Zasady neutralności, skuteczności i niedyskryminacji nie sprzeciwiają się przepisom krajowym, zgodnie z którymi jedynie dostawca (usługodawca) może żądać od organów podatkowych zwrotu kwot wpłaconych nienależnie z tytułu VAT, a usługobiorca może wnieść przeciwko dostawcy (usługodawcy) powództwo cywilne o zwrot nienależnego świadczenia. Jednak w przypadku, gdy zwrot VAT okaże się niemożliwy lub nadmiernie utrudniony, państwa członkowskie - w celu przestrzegania zasady...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX