Wesołowska Agnieszka, Korekta sprzedaży paragonowej z powodu zastosowania zawyżonej stawki VAT. Omówienie wyroku TS z dnia 21 marca 2024 r., C-606/22 (Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2024
Autor:

Korekta sprzedaży paragonowej z powodu zastosowania zawyżonej stawki VAT. Omówienie wyroku TS z dnia 21 marca 2024 r., C-606/22 (Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy)

W omawianej sprawie dotyczącej polskiej spółki, która chciała odzyskać nadpłacony VAT wynikający z zastosowania 23% stawki VAT zamiast 8% do świadczonych usług na rzecz konsumentów związanych ze wstępem do klubu fitness, Trybunał uznał, że korekta rozliczenia VAT jest możliwa. Wbrew licznym stanowiskom prezentowanym przez krajowe organy podatkowe, Trybunał nie miał wątpliwości, że w przypadku zawyżenia stawki podatku VAT w stosunku do sprzedaży dokumentowanej paragonem podatnik ma prawo odzyskać nadpłacony podatek. W ocenie Trybunału otrzymanie należnego podatnikowi, nadpłaconego, podatku VAT nie powoduje jakiegokolwiek uszczuplenia na rzecz Skarbu Państwa. Trybunał jednocześnie podkreślił, że korekta prowadząca do stwierdzenia nadpłaty w podatku VAT nie może jednocześnie skutkować wystąpieniem nieodpłatnego świadczenia po stronie podatnika.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX