Nowicki Marek Antoni, Kara dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Omówienie wyroku ETPC z dnia 13 czerwca 2019 r., 77633/16 (Viola)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2020
Autor:

Kara dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Omówienie wyroku ETPC z dnia 13 czerwca 2019 r., 77633/16 (Viola)

Tezy orzeczenia

1. Władze powinny dać więźniowi skazanemu na karę dożywotniego więzienia realną szansę powrotu do społeczeństwa. Wchodzi tu wyraźnie w grę obowiązek pozytywny podjęcia oczekiwanych działań, a nie rezultatu. Oznacza on potrzebę zagwarantowania takim więźniom reżimów penitencjarnych, których celem jest umożliwienie postępów na drodze do zwolnienia.

2. Od chwili popełnienia przestępstwa osobowość skazanego ulega zmianom. W procesie wykonania kary może ewaluować, czemu służy resocjalizacja, która pozwala skazanemu krytycznie ocenić swoją drogę przestępczą i na pozytywną odbudowę swojej osobowości. Skazany musi więc wiedzieć, co powinien robić, aby jego zwolnienie stało się możliwe i pod jakim warunkami.

Stan faktyczny

Marcello Viola w latach 80. i później, do 1996 r., brał udział w różnych incydentach między dwoma rywalizującymi między sobą klanami. 16 października 1995 r. Sąd Przysięgłych w Palmi skazał go na 15 lat więzienia za udział w organizacji typu mafijnego w związku z wydarzeniami w latach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX