Lasiński-Sulecki Krzysztof, Cesja udziału w prawie do wynalazku przysługującego kilku przedsiębiorstwom a prawo do odliczenia VAT naliczonego (C-504/10)

Omówienia
Opublikowano: PP 2011/12/49
Autor:

Cesja udziału w prawie do wynalazku przysługującego kilku przedsiębiorstwom a prawo do odliczenia VAT naliczonego (C-504/10)

Podatnik w zasadzie może powołać się na prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej należnego lub podlegającego zapłacie z tytułu odpłatnego świadczenia usługi, jeżeli właściwe prawo krajowe dopuszcza cesję udziału we współwłasności wynalazku przyznającego prawo do niego.

Do sądu krajowego należy ustalenie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności faktycznych charakteryzujących świadczenie usług będące przedmiotem sporu przed tym sądem, istnienia lub braku nadużycia prawa w odniesieniu do prawa do odliczenia naliczonego podatku od wartości dodanej.

Stan faktyczny w sprawie przedstawiał się następująco. W dniu 26 lutego 2007 r. pewna liczba osób fizycznych i prawnych, wśród nich Tanoarch i VARS Slovakia s.r.o., dwie spółki z siedzibą w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), zgłosiły w urzędzie własności przemysłowej Republiki Słowackiej wniosek o udzielenie patentu na wynalazek o nazwie „sposób wytwarzania produktu na bazie talku o wysokim stopniu czystości”. Dnia 5 lipca 2007 r. Tanoarch i...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX