Nowicki Marek Antoni, Brak skutecznego śledztwa w związku z zarzutami pracowników migrujących transgranicznego handlu ludźmi i pracy przymusowej. Omówienie wyroku ETPC z dnia 7 października 2021 r., 20116/12 (Zoletic i 32 innych)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2022
Autor:

Brak skutecznego śledztwa w związku z zarzutami pracowników migrujących transgranicznego handlu ludźmi i pracy przymusowej. Omówienie wyroku ETPC z dnia 7 października 2021 r., 20116/12 (Zoletic i 32 innych)

Tezy orzeczenia

1. Przy wyjaśnieniu koncepcji „praca przymusowa lub obowiązkowa” w rozumieniu art. 4 ust. 2 Konwencji, Trybunał podkreśla, że każda praca wymagana od jednostki pod groźbą „kary” niekoniecznie stanowi „pracę przymusową lub obowiązkową” zakazaną przez ten przepis. Wymagane jest wzięcie pod uwagę w szczególności natury i zakresu działalności wchodzącej w grę. Okoliczności te umożliwiają odróżnienie „pracy przymusowej” od pracy jakiej można rozsądnie wymagać jako pomocy rodzinnej czy wynikającej ze wspólnego zamieszkiwania.

2. Pojęcie „kara” należy rozumieć w szerokim sensie. Może oznaczać również sięganie do przemocy fizycznej lub ograniczenia, a także przyjmować formy bardziej subtelne, o charakterze psychologicznym, takie jak groźby doniesienia na ofiary do policji lub władz imigracyjnych w przypadku, gdy ich zatrudnienie było niezgodne z prawem.

3. Podobnie, jak w przypadku art. 2 i 3 Konwencji, art. 4wymaga, w pewnych okolicznościach, podjęcia przez państwo działań...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX