Bursztynowicz Michał, Sługocka Martyna, Zgody budowlane. Poradnik dla projektantów

Monografie
Opublikowano: WKP 2024
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Zgody budowlane. Poradnik dla projektantów

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane projektant jest jednym z uczestników procesu budowlanego. Oprócz niego uczestniczą w nim jeszcze inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kierownik budowy lub kierownik robót. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować wzrost znaczenia roli projektanta nie tylko na etapie sporządzania dokumentacji projektowej, ale w całym procesie inwestycyjnym. Projektanci coraz częściej stają się doradcami inwestorów w planowaniu i realizacji całego procesu powstawania obiektu budowlanego. Tym samym występują w roli pełnomocników w postępowaniach prowadzonych przez organy administracji publicznej oraz podejmują wiele ważnych i trudnych decyzji.

Powyższa obserwacja stała się motorem do napisania tej książki – prawniczego, a jednocześnie praktycznego poradnika dla projektantów wszystkich specjalności. Do lektury szczególnie zapraszamy inżynierów, którzy wątpią, że o prawie można mówić w przystępny sposób. Można, obiecujemy! Treść książki została wzbogacona wieloma przykładami stanów faktycznych, z którymi zetknęliśmy się w pracy zawodowej.

Poradnik rozpoczyna się omówieniem roli projektanta jako pełnomocnika inwestora (rozdział 1). Co ważne, rozdział ten zawiera gotowe przykłady pełnomocnictw, których wykorzystanie przyspieszy i ułatwi pracę. W następnym rozdziale czytelnik otrzyma wskazówki, jak zadbać o interesy samych projektantów i zostanie zapoznany z ich rolą jako autorów projektu budowlanego. W rozdziale tym znajdują się również odpowiedzi na pytania, jak powinien wyglądać projekt budowlany, czy wszystkie załączniki wymagane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej rzeczywiście trzeba przedkładać oraz w jakim zakresie projektant zobowiązany jest do składania wyjaśnień.

Kolejny rozdział omawia przebieg postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę. W naszej ocenie nawet doświadczeni projektanci stają czasem w obliczu komplikacji prawnych, z którymi wcześniej się nie spotkali. Dlatego w tym rozdziale omówione są przede wszystkim pojawiające się problemy, oczywiście wraz ze sposobami ich rozwiązania.

Rozdział 4 – Projektant w postępowaniu administracyjnym to czysta praktyka, czyli zbiór pomocnych wskazówek. Wyjaśniamy, na czym polega elektronizacja procedur budowlanych, czy warto czynić ustalenia ustne z urzędnikami oraz jakie czynności można podejmować podczas przeglądania akt sprawy. Przedstawiamy także sposoby na skrócenie oraz wydłużenie postępowania administracyjnego, a także pokazujemy, jak napisać skuteczne odwołanie.

Ostatni rozdział został poświęcony trybom nadzwyczajnym, czyli przede wszystkim stwierdzeniu nieważności pozwolenia na budowę oraz wznowieniu postępowania. Znajduje się w nim odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie: kiedy postępowanie we wskazanych trybach ma wpływ na realizację inwestycji – czyli czy jeszcze można budować?

Mamy nadzieję, że ten poradnik będzie pomocnym narzędziem w praktyce zawodowej wielu projektantów, a jego treść doprowadzi do celu, do którego wszyscy zmierzamy, czyli będzie pomocną wskazówką w przyspieszeniu i usprawnieniu procesu inwestycyjnego.

Autorzy fragmentu:

Rozdział1
Projektant jako pełnomocnik

W postępowaniach związanych z uzyskiwaniem zgód budowlanych zarówno inwestor, jak i pozostałe strony postępowania, o ile nie wymaga to ich ewentualnego osobistego udziału, mogą działać przez pełnomocnika lub pełnomocników.

Ważne! Pełnomocnikiem może być tylko osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych – pełną lub ograniczoną. Zatem pełnomocnikiem nie może być wyłącznie osoba fizyczna niemająca zdolności do czynności prawnych (będą to osoby fizyczne, które nie ukończyły 13. lat, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie). Nie może nim być również osoba prawna.

Oznacza to, że pełnomocnikiem nie może być np. biuro projektowe czy spółka. Na dokumencie pełnomocnictwa zawsze trzeba wskazać konkretne osoby (poprzez podanie ich imienia i nazwiska), które będą reprezentować mocodawcę. Warto wiedzieć, że pełnomocników może być kilku i nie ma konieczności podawania ich numerów PESEL, numerów telefonów czy adresów domowych, pamiętać należy jednak o adresie do korespondencji (i o...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX