Kwiatkowski Zbigniew, Zakazy dowodowe w procesie karnym

Monografie
Opublikowano: Zakamycze 2005
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Zakazy dowodowe w procesie karnym

Autor fragmentu:

RozdziałI
Pojęcie zakazów dowodowych w procesie karnym

Zakazy dowodowe należą do najbardziej złożonych i kontrowersyjnych instytucji współczesnego prawa dowodowego w procesie karnym. Wpływa na to - jak się wydaje - brak jednoznacznego ich określenia w doktrynie procesu karnego.

Podejmując rozważania na temat instytucji zakazów dowodowych w procesie karnym prima vista, należy dokonać uporządkowania terminologii prawniczej, która w odniesieniu do tej problematyki wywołuje wiele kontrowersji. W pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie jednolitej nazwy - w odniesieniu do tej instytucji - której będę używał w dalszych wywodach.

Punktem wyjścia do rozważań w tym zakresie musi być jednak przedstawienie genezy i dotychczasowego ujęcia zakazów dowodowych w procesie karnym. Instytucja zakazów dowodowych wywodzi się z doktryny niemieckiej. Jej autorem jest E. Beling, który przyjął, że zakazy dowodowe to postanowienia ustawy wyłączające w ogóle dowodzenie pewnych okoliczności albo uznające pewne środki dowodowe za niedopuszczalne. Pierwsze z nich...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX