Augustyniak Monika, Wybory samorządowe 2018. Zagadnienia praktyczne i schematy działań

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Wybory samorządowe 2018. Zagadnienia praktyczne i schematy działań

Autor fragmentu:

WSTĘP

Opracowanie omawia zagadnienia dotyczące problematyki wyborczej w samorządzie terytorialnym przez przedstawienie podstawowych elementów procesu wyborczego. Rozdział pierwszy książki prezentuje kontekst normatywny dwóch zagadnień. Pierwsze dotyczy wspólnot samorządowych w świetle nowych regulacji prawnych wprowadzonych ustawą z 11.01.2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130). Drugie przedstawia zasady przeprowadzania wyborów samorządowych przez ich omówienie przez pryzmat konkretnych elementów procesu wyborczego. Rozdział ten prezentuje m.in. zagadnienia dotyczące obwodów głosowania, rejestr i spis wyborców, strukturę i zadania organów wyborczych w świetle nowych rozwiązań prawnych wprowadzonych przez ustawodawcę. Całość przedstawionej problematyki wieńczą wzory i schematy działań w zakresie poruszanej problematyki prawnej.

Rozdział drugi opracowania jest poświęcony wyborom samorządowym do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Obejmuje takie zagadnienia, jak zarządzenie wyborów do rad/sejmików czy zgłaszanie kandydatów na radnych oraz przepisy szczególne dotyczące wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. W rozdziale tym została również przedstawiona problematyka wygaśnięcia mandatu radnego, wyborów uzupełniających i przedterminowych. Nie sposób też pominąć istotnych zagadnień dotyczących problematyki ważności wyborów, w tym możliwości wnoszenia protestów wyborczych. Ostatni podrozdział obejmuje praktyczne przedstawienie wybranych zagadnień procesu wyborczego, które wcześniej podlegały analizie dogmatyczno-prawnej.

Trzeci rozdział książki opisuje elementy procesu wyborczego organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem organu monokratycznego w gminie i organów kolegialnych w samorządzie powiatowym i wojewódzkim. Rozdział ten zawiera problematykę wygaśnięcia mandatu organu wykonawczego albo jego odwołania, wzbogaconą o praktyczną wykładnię w postaci wzorów i schematów działań.

Opracowanie to przedstawia m.in. propozycje rozwiązań zagadnień dotąd nieporuszanych w literaturze przedmiotu lub słabo zbadanych. Materia została zaprezentowana w ujęciu teoretycznym i praktycznym, wzbogacona licznymi przykładami. Uwzględnia poglądy wyrażone w doktrynie oraz w piśmiennictwie prawa administracyjnego, zwłaszcza w kontekście procesu wyborczego w jednostkach samorządu terytorialnego. Całość materiału jest wzbogacona o aktualne orzecznictwo sądowe w zakresie problematyki ustrojowej i wyborczej. Opracowanie obejmuje stan prawny na 7.05.2018 r.

Autor fragmentu:

RozdziałI
PROBLEMATYKA WYBORCZA W SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM – KONTEKST NORMATYWNY I PODSTAWOWE ELEMENTY PROCESU WYBORCZEGO

1.1.Wspólnoty samorządowe w świetle nowych regulacji prawnych

Władza we wspólnocie samorządowej oparta jest na dwóch podmiotach: pierwotnym i wtórnym . Pierwszy podmiot władzy to mieszkańcy danej gminy, powiatu, województwa, którzy uczestniczą we współzarządzaniu wspólnotą lokalną, ponadlokalną i regionalną w określonych przez ustawodawcę formach prawnych znajdujących swe źródło w regulacjach Konstytucji RP, unormowaniach ustawowych oraz w aktach podustawowych. Każda wspólnota samorządowa składa się z dwóch elementów: substratu osobowego – mieszkańców odpowiednio gminy, powiatu albo województwa, oraz z substratu rzeczowego – określonego terytorium danej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa. Organy jednostek samorządu terytorialnego zostały wyposażone w bezpośrednią legitymację demokratyczną pochodzącą od mieszkańców danej wspólnoty, którzy posiadają czynne prawo wyborcze.

W myśl art. 169 ust. 1Konstytucji RP gmina, powiat i województwo wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych. Katalog organów...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX