Bieniek Gerard, Urządzenia przesyłowe. Problematyka prawna

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2008
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Urządzenia przesyłowe. Problematyka prawna

Autor fragmentu:

Uwagi wprowadzające

Zaopatrzenie społeczności lokalnych w wodę, gaz, energię elektryczną, energię cieplną, czy też zapewnienie możliwości odprowadzania ścieków ma ważne znaczenie gospodarcze i społeczne. Świadczone przez przedsiębiorstwa przesyłowe dobra czy usługi mają charakter quasi-publiczny. Z reguły urządzenia służące do doprowadzania i odprowadzania wody, gazu, energii elektrycznej, cieplnej i urządzenia podobne, znajdują się na nieruchomościach, które nie stanowią własności przedsiębiorcy przesyłowego. Urządzenia te są trwale połączone z nieruchomością, a więc - zgodnie z art. 191 k.c. - powinny one - jako części składowe nieruchomości, stać się przedmiotem własności właściciela tej nieruchomości. Takie uregulowanie praktycznie uniemożliwiałoby wykonywanie statutowej działalności przedsiębiorstwu przesyłowemu. W istocie bowiem właściciel nieruchomości decydowałby o losach tych urządzeń, bez których funkcjonowanie przedsiębiorstwa przesyłowego byłoby niemożliwe. Te względy legły u podstaw wprowadzenia do Kodeksu cywilnego art. 49, który w § 1 stanowi, że „Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa”. Podstawowe znaczenie tego przepisu polega na tym, że odrywa on prawo własności tych urządzeń od prawa własności nieruchomości, z którymi te urządzenia są trwale związane. Nie oznacza to jednak, że własność tych urządzeń przechodzi z mocy prawa na rzecz przedsiębiorcy przesyłowego. Przeczy temu art. 49 k.c. § 2 w brzmieniu nadanym ustawą z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731), która weszła w życie z 3 sierpnia 2008 r. Stanowi on, że „Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca”.

Taka treść art. 49 k.c. stawia problem określenia statusu prawnego urządzeń, o których mowa w tym przepisie. Tym zagadnieniom są poświęcone rozważania zawarte w rozdziale I opracowania. Kolejny rozdział dotyczy problemów związanych z uzyskaniem przez przedsiębiorcę przesyłowego tytułu prawnego do dostępu do cudzych nieruchomości, na których są lub mają być posadowione urządzenia, o których mowa w art. 49 k.c. Szczególną uwagę poświęcono tzw. służebności przesyłu, jako nowej odmianie służebności gruntowej wprowadzonej do Kodeksu cywilnego ustawą z 30 maja 2008 r.

Trzeci rozdział opracowania zawiera omówienie roszczeń, jakie właściciele nieruchomości (użytkownicy wieczyści) kierują wobec przedsiębiorców przesyłowych w związku z korzystaniem z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 k.c.

Opracowanie adresowane jest do praktyków zajmujących się tymi zagadnieniami, głównie radców prawnych przedsiębiorstw przesyłowych, adwokatów, notariuszy i sędziów.

Uzupełnieniem opracowania są dwa aneksy: aneks nr 1 obejmuje przepisy regulujące omawianą problematykę; aneks nr 2 zawiera zestawienie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego dotyczących tej problematyki.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Status prawny urządzeń przesyłowych (art. 49 k.c.)

1.Pojęcie urządzenia

1. W art. 49 § 1 k.c. ustawodawca, używając określenia „urządzenia służące do ...” wskazał jedynie na ich przeznaczenie, bliżej nie precyzując ich charakteru. W przepisach ustaw pozakodeksowych zamieszczono pewne definicje ustawowe. Tak w art. 3 pkt 9, 10 i 11 pr.energ. zawarto określenia:

-urządzenia jako „urządzenia techniczne stosowane w procesach energetycznych”;

-instalacji jako „urządzenia z układami połączeń między nimi”;

-sieci jako „instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania i dystrybucji paliw lub energii należące do przedsiębiorstw energetycznych”.

Ustawowe określenie urządzeń spotykamy także w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858). W art. 2 pkt 14 tej ustawy zdefiniowano pojęcie „urządzenie kanalizacyjne” jako „sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX