Behnke Michał, Czajka-Marchlewicz Bogna, Dorska Dorota, Umowy w procesie budowlanym

Monografie
Opublikowano: LEX 2011
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Umowy w procesie budowlanym

Autorzy fragmentu:

WPROWADZENIE

Prezentowana książka powstała w wyniku współpracy autorów z Serwisem Budowlanym wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, pod wpływem pytań i zapotrzebowania na komentarze do problemów szeroko pojmowanego prawa budowlanego zgłaszanych przez użytkowników tego serwisu. Chcielibyśmy, by była odbierana jako zaawansowany poradnik prawny, w którym znajdą coś dla siebie zarówno strony umów o roboty budowlane, jak się nam wydaje – najbardziej nastawione na poszukiwanie rozwiązań rzeczywistych problemów prowadzonych inwestycji – jak i osoby, które podejdą do książki jako do komentarza do ustaw budowlanych, w końcu – prawnicy i inżynierowie redagujący i negocjujący na co dzień umowy o roboty budowlane.

Zależało nam na tym, by zebrać i zestawić poglądy dotyczące różnych zagadnień, jakie wiążą się z umowami o roboty budowlane i ich wykonaniem, a jednocześnie by główną wartością tej publikacji uczynić możliwość wieloaspektowego, obejmującego zagadnienia cywilistyczne, techniczno-budowlane czy podatkowe, spojrzenia na dokumenty i praktykę budów i szerzej – realizację inwestycji infrastrukturalnych. Mamy nadzieję, że dołożony do tego bagaż własnych doświadczeń z praktyki pomocy prawnej świadczonej na rzecz inwestorów, przedsiębiorców budowlanych i organów administracji publicznej będzie pomocnym uzupełnieniem takiej kompilacji.

Praktyczny wymiar książki mają wesprzeć przywoływane w tekście przykłady klauzul pochodzących z umów, specyfikacji, regulaminów czy ogólnych wzorców umów. Wszystkie te przykłady, w części jedynie adaptowane dla potrzeb książki, pochodzą z autentycznych dokumentów i choć niewątpliwie można się do nich odwołać w przyszłej praktyce, to jednak nie uzurpują one sobie charakteru dokumentów wzorcowych; pamiętać też trzeba, że często ich treść zależy od indywidualnych okoliczności faktycznych oraz stopnia ciągłości współpracy i wzajemnego zaufania kontrahentów.

Staraliśmy się ograniczyć typowy dla publikacji prawniczych styl, tak by purystycznie w konsekwencji ujęty tok myślowy był bardziej komunikatywny i ułatwiał zrozumienie omawianych problemów prawnych. Stąd też źródłowe dla wywodu orzeczenia lub przepisy zdecydowaliśmy się często przenieść do przypisów, aby mogły one być zarazem uzupełnieniem tekstu i inspiracją do rozwinięcia tematów przez sięgnięcie do innych opracowań.

Naszą ambicją, która towarzyszyła pisaniu książki, było przekonanie Czytelnika do postrzegania tworzenia umowy o roboty budowlane jako procesu świadomego, dojrzałego dochodzenia stron do ustaleń co do tego, jak chcą ułożyć współpracę w związku z planowaną budową, przebudową lub remontem obiektu budowlanego. Także – stworzenie wyobrażenia, jak wielką szkodę może wyrządzić proste i instrumentalne wykorzystanie zapożyczonego z literatury bądź piśmiennictwa wzoru umowy.

Pragniemy podziękować mec. Danucie Pikor, mec. Katarzynie Korzeniewskiej, aplikantom: Wojciechowi Sułkowskiemu, Jerzemu Drewniakowi, Konradowi Dmochowi, jak też Jarkowi Szymańskiemu za twórcze dyskusje, pomoc w zbieraniu materiałów, wytrwałe zastępstwa w czasie, kiedy pochłaniały nas kolejne rozdziały książki. Odrębne podziękowania należą się także Asi Jaworowskiej za żmudną redakcję tekstów i bibliografii, dzięki której, mamy nadzieję, poruszanie się po książce okaże się łatwiejsze, a użyty przy jej pisaniu język prawniczy nie będzie bardziej hermetyczny niż język techniczny dla czytających tę książkę inżynierów.

Książka odzwierciedla stan prawny na wrzesień 2010 r.

Autorzy fragmentu:

Rozdział1
UMOWA O ROBOTY BUDOWLANE JAKO UMOWA NAZWANA W KODEKSIE CYWILNYM

1.1.Geneza obecnego kształtu regulacji

Umowa o roboty budowlane stanowi na gruncie obowiązujących przepisów umowę nazwaną , regulowaną w art. 647-658 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Przed II wojną światową, pod rządami rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. – Kodeks zobowiązań (Dz. U. Nr 82, poz. 598 z późn. zm.) umowa o roboty budowlane nie miała charakteru odrębnej umowy, a umowy o wykonawstwo budowlane były kwalifikowane jako umowy o dzieło. Idea ujęcia takiego wykonawstwa w ramy odrębnej umowy pojawiła się w toku dyskusji nad projektem kodeksu cywilnego z 1954 r., przede wszystkim ze względu na podporządkowanie i uzależnienie wykonawstwa budowlanego od planów inwestycyjnych, będących z kolei instrumentem ówczesnej gospodarki planowej .

Kształt obecnej regulacji jest w głównej mierze wynikiem nowelizacji kodeksu cywilnego dokonanej ustawąz dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 55, poz. 321 z późn. zm.),...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX