Palarz Henryk, Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

Monografie
Opublikowano: WK 2017
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

Autor fragmentu:

Wstęp

Od początku XXI w., kiedy zawieranie umowy o zaopatrzenie w wodę nie było w ogóle wymagane, do chwili obecnej minęło zaledwie kilkanaście lat i w tym krótkim czasie umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków stała się jedną z bardziej skomplikowanych umów, której zasadniczą treść wyznaczają przepisy prawa publicznego gospodarczego, czyli ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne redagujące wzór umowy zaopatrzeniowej powinno dołożyć starań, aby spełniał on różnorakie bezwzględnie wymagane ustawowe wymogi, czyli aby wzorzec był kompletny, aby jego treść była zgodna z innymi przepisami prawa, a ponadto by uwzględniał utrwalone linie orzecznicze, które dynamicznie wyznaczają kierunek zmian i uzupełnień w stosowanych wzorcach.

Książka nie powstałaby bez czynnego udziału przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, z którymi miałem okazję spotykać się wielokrotnie na licznych seminariach w ciągu minionych lat i którym należą się w tym miejscu podziękowania za zgłaszanie słusznych uwag i wątpliwości, zaś stawiane pytania i poruszane problemy były dla mnie inspiracją do szukania rozwiązań prawnych przedstawionych w niniejszej pozycji.

Henryk Palarz

Autor fragmentu:

RozdziałI
Strony umowy

1.Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest to przedsiębiorca w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków, oraz gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej prowadzące tego rodzaju działalność (art. 2 pkt 4 u.z.z.w.).

W świetle ustawy zaopatrzeniowej przedsiębiorca wodociągowo-kanalizacyjny charakteryzuje się następującymi cechami:

1)

przedmiotem jego działalności jest zbiorowe zaopatrzenie w wodę lub zbiorowe odprowadzanie ścieków. Spójnik „lub” świadczy o tym, że do uzyskania statusu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego i tym samym podlegania przepisom tej ustawy wystarczy prowadzenie tylko jednego z wymienionych dwóch rodzajów działalności (w niektórych gminach istnieją oddzielnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność wodociągową i przedsiębiorstwa prowadzące usługi kanalizacyjne). Do kategorii omawianych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX